Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La armare din alarma, nu se stinge plafoniera - LGN -

eugenmanea
post 10 Dec 2006, 12:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Cred ca Klaus are dreptate, a fost o oferta din partea dealerului. Nu a platit in plus, dar probabil ca a fost bonus. Si mie mia-u dat ca bonus alarma, dar cum au montat-o...ei stiu. Pentru ca nu mi se stinge plafoniera cand incui usile din telecomanda de la alarma si sensibilitatea de la senzor nu stiu cat e, ca eu am tras de usi si nu a inceput sa tipe. Deci pot sa imi fure capacele linistiti taci.gif . Plus ca nu mi-au dat decat o carticica in engleza cu instructiuni de montaj- pe care nu scrie nici macar marca alarmei. Eu nu stiu ce alarma am -apropo pun o poza a telecomandei-poate sa ma ajute cineva si sa imi spuna ce tip de alarma e? Cand ma voi duce sa ridic cartea masinii , o sa le zic sa imi dea si certificatul de garantie al alarmei (ma gandesc ca am ajuns f tarziu si totul a fost pe fuga, deci au uitat). Multumesc mult.


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 10 Dec 2006, 13:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




Domnule eugenmanea,
pentru a urla alarma cand tragi de usi (nu le deschizi), alarma trebuie sa fie dotata cel putin cu senzorul de soc, daca nu si de perimetru (acesti senzori sunt separati si se platesc in plus).
Daca ai senzor de soc, poti sa-i rogi pe baietii de la service sa ti-l regleze sa sune alarma la cel mai mic soc, dar nu o sa-ti placa, asculta-ma pe mine smile.gif. Eu l-am reglat sa-mi sune cand dadeam cu palma in orice loc de pe masina, dar am renuntat foarte repede, motivul? smile.gif cand trecea "rata", adica autobuzul de navetisti pe langa ea, ulra de o lua dracii. Era foarte sensibila si cred, ca, vecinii mei nu au nervi de otel smile.gif.

Mult succes!



--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 10 Dec 2006, 13:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Multumesc mult! M-am mai linistit!! Totusi nu are nimeni o telecomanda asemanatoare cu a mea , ca nu stiu ce face ultimul buton (cel cu un 'fulger' pe el) si in carte nu am gasit.

Attached File(s)
Attached File  poza_telecomanda.bmp ( 225.05k ) Number of downloads: 164


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 Dec 2006, 14:26
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Corentezi hotii de la distanta....(cred ca stii de gluma) wink.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Dec 2006, 20:05
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(eugenmanea @ 10 Dec 2006, 12:22)
Pentru ca nu mi se stinge plafoniera cand incui usile din telecomanda de la alarma
*
Pentru ca nu ti-au legat si intrarea de alarma la UCH (adica pentru ca habar nu au cum se face), si comanda independent din alarma actuatoarele usilor, nu comanda UCH-ul ca el sa le inchida.
Astfel alarma inchide usile, dar UCH-ul nu stie ca sunt incuiate, ca el nu a dat nici o comanda spre actuatoare. l stie ca sunt in continuare descuiate, motiv pentru care nici nu inchide plafoniera decat mai tarziu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 10 Dec 2006, 22:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




@Klaus: Asa am si eu montata alarma....m-am prins ca a fost montata cam aiurea, intrebarea mea este: Poate dauna cu ceva masinii sau UCH-ului sau vrunui actuator?


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 11 Dec 2006, 09:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




Asa este montata si a mea, deci astept si eu raspunsul lui KLAUS.


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 11 Dec 2006, 09:44
Post #8


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Pai alarma incuie usile via butonul de incuiere usi de pe bord. Asa se leaga, nu stiu alta metoda. Si butonul ala tot la UCH comanda incuierea usilor. Insa UCH comanda stingerea imediata a plafonierei doar la comanda primita prin radio, de la telecomanda de pe cheie. Este vreun pin UCH care pus la masa comanda stingerea imediata a plafonierei?

This post has been edited by GoGu: 11 Dec 2006, 09:45


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 11 Dec 2006, 14:19
Post #9


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Cum să nu existe altă metodă?

Păi în loc să simuleze apăsarea butonului de pe consola centrală alarma poate să alimenteze direct actuatoarele..., astfel trece complet peste UCH, așa cum a explicat și Klaus.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Dec 2006, 22:15
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru alarmele cu telecomanda, se leaga la butonul din bord. Procedura Dacia este totusi la firele care vind de la butonul din bord dar aproape de UCH.
Pages_from_NI_NM_LOGAN_nr_1_.300___instalare_alarma_cobra_Page_1.jpg ( Size: 95.08k ) Number of downloads: 229
Pages_from_NI_NM_LOGAN_nr_1_.300___instalare_alarma_cobra_Page_2.jpg ( Size: 133.95k ) Number of downloads: 237


Pentru alarmele fara telecomanda, se leaga pe ... indicatorul de usi inchise (care e diferit de cel afisat pe bord, cel cu usile deschise). De fapt cred ca este un comunicator cu alarma.
Pages_from_NI_NM_LOGAN_nr_1_.300___instalare_alarma_cobra_3.jpg ( Size: 119.78k ) Number of downloads: 226


Si pentru cine nu a apucat sa vada mufarea UCH-ului, sa pun intr-un sfarsit si iesirile pe care eu le stiu:
uch_pini.jpg ( Size: 262.9k ) Number of downloads: 251


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 11 Dec 2006, 23:13
Post #11


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Daca stiti alta metoda de a comanda inchiderea centralizata a loganului va rog sa-mi spuneti si mie. De cand a aparut loganul eu leg tot pe firele care vin de la bunton si intradevar plafoniera se inchide cu intarziere.
Pentru alarmele fara telecomanda, nu exista nici un comunicator cu alarma. Se leaga la firele care vin la actuatorul unei usi. Astfel alarma simte un puls (+) cand se incuie usile si altul la descuiere.


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:29
Dacia