Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

3 beepuri alarma AUTOMATE AM1 la dezarmare, Ce inseamna?

dahn
post 30 Nov 2005, 12:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 November 05
From: Timisoara




Am montata pe masina o alarma Automate AM1. Nu am de gand sa discut avantajele si dezavantajele acestei alarme, sau sa o compar cu altele (pentru aste se poate folosii urmatorul topic Ce Alarma Recomandati ? dar am o intrebare foarte precisa.



Cand armez alarma se aude 1 beep de confirmare. Cand dezarmez si totul a fost normal cat a fost armata (nu s-a declansat alarma), cateodata se aud 2 beepuri cateodata 3 beepuri. Nu inteleg care e diferenta dintre 2 beepuri si 3 beepuri. Este vreo diferenta? Stie cineva? Sau sunt singurul care a remarcat asta?

Mentionez ca in manualul alarmei se specifica foarte clar ca in caz de armare se aude 1 beep (corect) in caz de dezarmare se aud 2 beepuri (corect) iar in cazul in care alarma a fost declansata cat a fost armata la dezarmare se aud 4 beepuri + ledul va indica prin "clipiri" intermitente codul senzorului care a declansat alarma. Nu se spune nimic de 3 beepuri. Plus de asta am verificat ca atunci cand se aud 3 beepuri ledul de stare nu indica nimic (deci nu s-a declansat alarma cat a fost armata).

P.S. nu ma ingrijoreaza de loc faptul asta, dar de fiecare data cand aud cele 3 beepuri in loc de 2 imi rasare intrebarea in minte asa c-am zis sa ma plang pe forum, poate, poate smile.gif.

This post has been edited by dahn: 30 Nov 2005, 12:05


--------------------
Megane II.1 Sedane Confort Expression 2005, 1.6 16v
Renault Megane II.1 Sedan, 1.6 16V, 115CP, Confort Expression, octombrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 30 Nov 2005, 12:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Daca manualul nu e suficient de clar in privinta asta, intreaba-i pe cei de la care ai cumparat-o sau la un service de-al lor (unde se monteaza/repara alarma respectiva)... Mai mult nu pot sa zic, nu am Automante AM1.


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 30 Nov 2005, 13:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




La mine automate-ul da 2 beepuri la armare si unul la dezarmare. Iar cand a avut alarma da un beep mai ciudat dupa cel normal.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dahn
post 30 Nov 2005, 14:39
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 November 05
From: Timisoara




QUOTE(alx @ Nov 30 2005, 01:17 PM)
La mine automate-ul da 2 beepuri la armare si unul la dezarmare. Iar cand a avut alarma da un beep mai ciudat dupa cel normal.

Ai dreptate. Insa cand a avut alarma si da un beep mai ciudat (4 beepuri scurte mai precis) ledul de stare (de pe butonul valet) clipeste neregulat indicand cauza declansarii alarmei. Insa eu vorbesc de cazurile cand este un beep mai ciudat (3 beepuri scurte, pe masurate) si becul de stare nu se aprinde de loc. Nu m-am inselat pentru ca treaba asta se intampla destul de des si am tot numarat beepurile alea (ba 2, ba 3). M-am gandit initial ca poate vrea sa zica ca nu s-o declansat alarma dar au fost avertizari (manualul spune ca avertizarile nu se indica in nici un fel). Dar am facut ceva teste cu armari si dezarmari succesive si atunci pot spune cu siguranta ca nu s-a declansat alarma si nici nu au fost avertizari.

Pe scurt n-am reusit sa descifrez algoritmul dupa care se beepeaza de 2 sau 3 ori. Eram curios in primul rand daca a mai remarcat cineva chestia asta, si in al doilea rand daca stie cineva daca are vreo explicatie.


--------------------
Megane II.1 Sedane Confort Expression 2005, 1.6 16v
Renault Megane II.1 Sedan, 1.6 16V, 115CP, Confort Expression, octombrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Dec 2005, 08:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




studiaza si manualul de instalare, in special la partea programare... poate scrie acolo...
sau da un mail firmei producatoare, poate te lamuresc ei...
eu mi-am schimbat impresia despre alarma asta, e un MARE kkt... are multe neajunsuri printre care cel mai important: imposibilitatea incuierii masinii fara a arma alarma... chestia asta e chiar stupida...
cand voi avea timp voi scrie o MARE reclamatie lu Reno-Nissan Romania...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dahn
post 1 Dec 2005, 10:22
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 November 05
From: Timisoara




QUOTE(alx @ Dec 1 2005, 08:57 AM)
studiaza si manualul de instalare, in special la partea programare... poate scrie acolo...
sau da un mail firmei producatoare, poate te lamuresc ei...
eu mi-am schimbat impresia despre alarma asta, e un MARE kkt... are multe neajunsuri printre care cel mai important: imposibilitatea incuierii masinii fara a arma alarma... chestia asta e chiar stupida...
cand voi avea timp voi scrie o MARE reclamatie lu Reno-Nissan Romania...

Am sa ma uit in manualul de instalare e o idee buna. L-am citit prima oara cand l-am primit si nu-mi amintesc sa fii fost ceva, insa nu pot sa afirm cu mana pe inima ca nu scrie nimic pentru ca l-am cam frunzarit. Dupa care daca tot nimic dau mail firmei.

Chestia asta cu incuierea masinii fara alarma ..... n-am incercat-o dar in manual scrie ca se poate. Ai incercat si nu merge?


--------------------
Megane II.1 Sedane Confort Expression 2005, 1.6 16v
Renault Megane II.1 Sedan, 1.6 16V, 115CP, Confort Expression, octombrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 1 Dec 2005, 10:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Eu am alarma Guard parca. La armare se aude 1 beep, la dezarmare 2 beep-uri. Am obervat ca se aud 3 beep-uri cand armez alarma, insa o usa nu a fost inchisa bine.
@dahn Incearca sa lasi o usa intredeschisa si vezi cum face.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Dec 2005, 11:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




daca o usa este intredeschisa din pacate alarma se armeaza dar usile nu se incuie... de rahat, stiu.
merge sa incui masina fara alarma doar daca dezactivezi alarma... si sa vad cum faci asta noaptea cand nu ai carte la tine...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dahn
post 1 Dec 2005, 17:18
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 November 05
From: Timisoara




Dezactivat alarma conform manualului: 1. se deschide o usa; 2. Se apasa o data pe LOCK, o data pe UNLOCK, o data pe LOCK. 3. Ledul valet ramane aprins <=> alarma va ramane dezactivata.

Se fac aceeasi pasii pentru a revenii in starea initiala, normala cu alarma activata cand se inchid usile.

Pare destul de simplu, insa sunt de acord cu tine. Si eu sunt mai uituc si am vrut de vreo 2 ori sa incerc treaba asta, asa de incercare, si sincer sa fiu nu am mai stiut precis ordinea operatiilor, asa ca intradevar ii un pic mai complicat. Mai ales ca nu ai nevoie de chestia asta zilnic. Asa ca daca o sa am nevoie de ea peste juma de an, is sigur ca uit cum se face biggrin.gif.

In alta ordine de idei, am citit manualul de instalare din scoarta in scoarta. Nici gand sa scrie ceva de cele 3 beepuri ale mele. Am trimis un mail la reprezentanta falcon aici in romania sa vedem ce raspund. Va tin la curent.

This post has been edited by dahn: 1 Dec 2005, 17:18


--------------------
Megane II.1 Sedane Confort Expression 2005, 1.6 16v
Renault Megane II.1 Sedan, 1.6 16V, 115CP, Confort Expression, octombrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JADRRO
post 4 Dec 2005, 11:02
Post #10


Membru " moderat "


Group: Members
Posts: 311
Joined: 31 August 05
From: Bucuresti




3 beepuri la dezarmare ... al 3-lea bip imi spune ca masina a piuit.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCi 150 CP,2008,xenon,trapa,cabasse,handsfree
Nissan Pathfinder XE,2,5 dCi,174 CP,2007,Silver Lightning
Powered by RENAULT , driven by passion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dahn
post 5 Dec 2005, 10:47
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 November 05
From: Timisoara




QUOTE(JADRRO @ Dec 4 2005, 11:02 AM)
3 beepuri la dezarmare ... al 3-lea bip imi spune ca masina a piuit.

Not really. M-am jucat deja destul de mult cu alarma si facea de 3 ori si atunci cand nu se declansa. Stiu sigur ca nu se declansa pentru ca eu stateam langa masina si ma jucam cu telecomanda ca sa imi dau seama de algoritmul celor 3 beepuri smile.gif.

Jadrro: presupun ca ai automate am1 ? (intreb ca sa fiu sigur). Comportamentul asta l-ai descoperit tu sau l-ai aflat dintr-o sursa oficiala (suportul alarmelor, manual, etc)?

alx: am incercat faza cu lasat usa deschisa, apasat inchis, deschis, inchis. Nu merge .... sad.gif . O sa incerc si cealalta metoda, cu ledul valet.

p.s. Falconii inca nu or raspuns. Mai astept o zii, doua, dupa care dau mail la directed.com.

This post has been edited by dahn: 5 Dec 2005, 10:47


--------------------
Megane II.1 Sedane Confort Expression 2005, 1.6 16v
Renault Megane II.1 Sedan, 1.6 16V, 115CP, Confort Expression, octombrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:21
Dacia