Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dezaburire spate

Cla-Udi
post 26 Dec 2006, 18:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 17 April 06




Ce solutii exista pentru refacerea dezaburirii lunetei? (Nu functioneaza toate liniile de dezaburire)


--------------------
Opel Corsa 1,2, 75CP 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 Dec 2006, 19:07
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




http://www.bison.net/US/en/view.do?UID=af9...fc2c7dd2dc07bb8
70RON la Praktiker.
Mult, dar eu zic ca merita. La mine, din 17 mergeau 7. Acum merg toate, dezaburirea incepe aproape instantaneu, o frumusete!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Extremero
post 27 Dec 2006, 17:07
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Mai e si varianta "pe genunchi" smile.gif care consta in lipirea unei litze intre partile intrerupte.
Ideea e ca trebuie curatate bine capetele, trebuie folosit un letcon puternic, care sa topeasca cositorul instantaneu => ca sa nu aiba timp sa se incalzeasca geamul si sa nu se dezlipeasca rezistentele de pe geam. (in plus exista posibilitatea sa se crape geamul). Apoi, peste litza, trebuie trasa o dara de superglue, astfel incat sa nu se smulga atunci cand se sterge geamul cu carpa.
Mie mi-a reusit operatiunea pe 2 lunete pe vremea cand nu se gaseau produse speciale pt asta, dar acum as prefera sa dau 70RON si sa scap de bibileala.


--------------------
Renault Super5 | 1.4i | 1988 | C407
Jeep Cherokee KJ | 2.8 CRD | 2004
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 30 Nov 2008, 20:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




Am gasit din intamplare topicul asta mai vechi.Sper ca ma puteti ajuta,cu toate ca postez acum.Cum lipesc bornele laterale ale retelei de dezaburire?Cele in care intra papucii electrici.Sunt dezlipiti complet de pe geam.Am incercat cu un pistol de lipit dar nu prinde fludorul.Va multumesc!


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 7 Dec 2008, 11:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




trebuiesc curatate cu grija de oxizi atat papucii cat si contactele de pe geam, apoi iti trebuie un letcon de mare putere, cu pistolul de lipit s-ar putea sa nu mearga. Sau daca incerci cu pistolul de lipit cauta sa faci rost de unul romanesc de pe vremea lui Ceasca. Din cate mi-au trecut prin mana, asta era cel mai bun model (erau unele din ebonita, negre si cu butonul alb, scria pe ele "cooperativa radioprogres").

incearca si sa cositoresti intai ambele parti si apoi sa le imbini, dar cu grija la geam, sa nu crape.

Pe urma trebuie sa folosesti pasta decapanta in momentul in care sudezi contactele, pentru ca desi fludorul contine sacaz, el se arde repede si de multe ori nu apuci sa faci lipitura cum trebuie.

This post has been edited by payty: 7 Dec 2008, 11:34


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 7 Dec 2008, 18:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




Multumesc pentru sfat.Voi apela la serviciul unui prieten care este electronist si stie sa lipeasca.Eu,un simplu amator, sigur nu voi reusi.


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:36
Dacia