Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pedala ambreiaj

Valix
post 9 Jan 2004, 09:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Cand apas ambreiajul, de fapt cand ridic piciorul, se aude un zgomot enervant, de pedala metalica, arc, nu stiu cum sa va explic, cert e ca pedala cand loveste suportul metalic de acolo jos, scoate zgomot-ceea ce pe mine ma irita. Voi patiti la fel? Daca da, ce se poate face? Repet, zgomotul se produce la eliberarea pedalei, la ridicarea piciorului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 9 Jan 2004, 10:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




La mine nu se aude nici un zgomot nici la apasare nici la ridicare. Probabil e vre-un arc care freaca de ceva


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 31 Jan 2004, 22:20
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


cam aceeasi problema o am si eu dar zgomotul acela este insotit si de o miscare in trepte a pedalei . cred ca tre sa enervez pe cineva de la service :twisted:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
spartacus
post 2 Feb 2004, 13:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 January 04
From: Timisoara




Si eu am avut aceeasi impresie, dar mi-am zis ca nu se poate doar mi-am luat renault nu dacia 1300, insa nu e chiar atat de enervant, in plus am nervii caliti de pe dacie si lucrurile astea mi se par nimicuri. Motorul merge excelent si prin urmare sunt multumit.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 Alizee
Clio Symbol II, 1.4 8v, Alizee, Gri Holograme/ Full Option.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 3 Feb 2004, 08:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Ca sa va dati seama la ce anume ma refer, impingeti usor cu mana pedala de ambreiaj. La mine, cel putin, are un joc cam de 1 cm, o cursa moarta, pana incepe sa traga cablul. Eh, acolo, in cursa aia se aude zgomotul de metal-plastic sau metal-metal. Faceti-i acolo pedale usor-usor, doar in cursa moarta, si vedeti daca nu aveti aceeasi senzatie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 18 Feb 2004, 22:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




cred ca o sa inebunesc cu ambreiajul asta. merge in trepte rau de tot . daca nu sunt atent il scap brus si se zmuceste mashina. ca se smuceste e cum e dar mai nasol e cand merg in coloana bara la bara. poate fac ceva combinatie de culori . si mai are si idiotul ala de jos cam 1,5 cm care ma forteaza sa tin piciorul ridicat si deci incordat , motiv pt care imimoboseste. pana acum amshina asta trage mai mult spre dacie decat spre renault cu atatea magarii si probleme. abia astept revizia sa vad ce dracu o sa ii faca aia


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante
post 19 Feb 2004, 17:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 December 03
From: Bucuresti




salve mijulsef...

Sa stii ca si la mine ar aceleasi simptome... Eu am 16.000 km cu a mea...
S-a rigidizat rau ambreiajul si trebuie sa-l tin foarte bine ca sa nu se smuceasca masina.... Iar daca e liniste (noapte) se si aude un scartait jos la pedela...

Dracu stie... poate trebuie unsa sau ceva...

Astepy si eu revizia la 20.000 sa vad....

Poate ca daca se incalzeste vremea isi mai revine... O fi de la frig! wink.gif


--------------------
D A N T E
Clio Symbol II Expression
1.4 16V Full Options
2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 19 Feb 2004, 18:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




greu de crezut ca e de la frig . m-am uitat eu la mecansimul ala si iti spun ca nu are nici un pic de vaselina .


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 4 Mar 2004, 15:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




am fost azi in service sa rezolv problemele cu mashina . printre ele si asta cu ambreiaju . problema nu e de la pedala ci din cutia de viteze . la service a scos burduful de cauciuc care vine vine peste parghia de la ambreiaj , a bagat un spray de curatare si a degresat?degripata alea dupa care a bagat nu stiu ce kkt de ungere dintr-un pliculet de arata ca unu de zahar. oricum a functionat si pedala nu mai face . deci asta aveti de facut :wink:


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 13 Apr 2004, 00:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




metoda asta de mai sus da rezultate dar numai temporara ! acu ambreiajul face ca toti dracii merge greu si in trepte plu ca scartaie ingrozitor de tare ! sa ma p pe el


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 Apr 2004, 08:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




rezolvarea a venit de la alexv si nu de la service ! se ia una bucata spray vaselna cu litiu se indeasa furtunasul pe cablul de ambreiaj si se supra satureaza cu aceasta ! un alt obiect necesar este al treilea picior care sa apese ambreiajul cat timp te holbezi in compartimentul motor ! laugh.gif laugh.gif


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 20 Apr 2004, 11:08
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Ati dat cu spray numai la capatul cablului dinspre cutie, sau cumva ati ajuns si la capatul de la pedala?

Alex, oare WD40 o fi bun? Acesta am la indemana.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 20 Apr 2004, 18:23
Post #13


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu stiu daca e bun
eu te sfaturiesc sa iei un tub spray cu vaselina cu litium. e alba. si o injectezi cu tevuta ei.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 Apr 2004, 21:13
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




de bagat bagi pe la ambele capete dar mult mai bine intra pe la capatul de la motor ! scoti cablul cu fata spre tine ti de bucsa aia de cauciuc si bagi acolo de catva ori pana da pe dinafara ! a si ii faci pedala !
astazi scartaitul a revenit ! am reluat operatiunea ! faza e ca de fiecare data am uns si suportul tijei metalice care antreneaza ambreiajul !
nu cred ca merge cu wd 40 ca ala nu prea are consistenta ! incearca pt ca nu are ce sa se intample rau !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 21 Apr 2004, 21:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




si zgomotul revine dupa fiecare forja !!! deci e o problema cu semisfera de sprijin a tijei de la ambreiaj ! o ung paia no noise cateva zeci de debraieri altfel scarta scarta !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 27 Apr 2004, 13:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




La o faza similara la masina mea (Daewoo Matiz E-klasse laugh.gif :wink:) s-a lasat cu schimbarea pedalei si cablului de ambreiaj; stiu ca in general Renault sint destul de chitrosi cu schimbarea in garantie, dar poate ar trebui incercat si asta ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 27 Apr 2004, 15:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Zilele acestea am citit pe un forum Renault din Ungaria ce a patit un proprietar Clio Symbol (la ei Renault Thalia):
probleme la pedala de ambreiaj ... se manifesta in faptul ca scartaia si cand il dadea drumul nu urca lin, uniform, ci sacadat (la inceput putin sacadat, treptat mai mult).
La service nu l-au luat in serios, au uns una alta ce era la indemana dar nu ceea ce trebuia. Din cauza ca ambreiajul se cupla sacadat s-au defectat in mod serios piese importante: a ajuns sa schimbe in garantie disc ambreiaj, placa de presiune, cablu de ambreiaj ... in trei intervenii. Deci omul a avut de suferit. Dupa multiplele investigatii a ajuns la concluzia unde era buba: trebuie uns o "nuca" pe care se sprijina furca ambreiajului.
Am si niste poze cum se face operatia (le trimit pe mail), el recomanda sa-le faca toata lumea, dureaza doar 5-10 minute, si-l poti face si acasa.
1. se scoate cablul de ambreiaj la capatul dinspre motor
2. se scoate burduful de pe furca
3. se trage inafara furca cat iese (misca surprinzator de usor)
4. se curata "nuca" care este in gaura pe partea dreapta la 3-4cm, insurubat in carcasa CV (trebuie si o lanterna sa-l vezi clar); la prima vedere poate este negru, dar de fapt este din ceva teflon alb
5. se unge bine in locasul de pe furca cu ceva vazelina
6. se monteaza la loc cu mare atentie burduful (se verifica dupa 10-20km) si cablul de ambreiaj

Mii de multumiri lui PTRgilicz de forumul din Ungaria pentru tutorial ... eu numai l-am tradus pentru voi (si deja l-am aplicat).


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Apr 2004, 17:51
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




super. trimite-mi mie poznele ca sa fac un subsite aici sa vaza toata lumea. felicitari pentru primul tutorial super util de pe forum.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 27 Apr 2004, 21:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




super pe dreacu ! e teapa ! nuca aia alba de plastic am unso in repetate randuri cu toate tipurile de vaselina existente si rezultatul este nul! dispare scartu dar revine dupa cateva miscari ! va spun eu am consumat un tub de vaselina pe ambreiaj si tot degeaba ! nuca aia nu are cum sa tina vaselina in veci vecilor ! problema zic eu ca vine de la vreo toleranta mica sau alte rugozitati dintrastea pt ca la mine face numai la cald !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Apr 2004, 22:44
Post #20


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




sorine tu ai scos furca si ai sters si uns??? ca nu ai precizat asta. si oricum ceva trebuie sa mearga ca 10000km tot a mers.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 28 Apr 2004, 07:39
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Ma bag si eu ca musca in c...l calului; dar stiu ca sunt o sumedenie de tipuri de vaselina: rezistenta la cald, rezistenta la frecare; rezistenta la apa; grafitata; etc....Poate tipul ales este de vina....


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 28 Apr 2004, 10:00
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Am trimis pozele la Alex si le pune el undeva sa fie vizibil pt. toata lumea.

Mijulsef, ambreiajul are patru posibile locuri unde este frecare si poate aparea scartait:
- axul pedalei
- cablul
- nuca
- contactul intre furca si placa de presiune

La primele trei putem interveni si noi, fara mari eforturi; din aceste trei insa, dupa experientele userului amintit "nuca" este punctul critic. Cred ca acest tratament este mai mult pentru a preveni problemele ce pot aparea din cauza ca pedala nu urca lin ci sacadat, rezolvarea scartului fiind pe planul doi.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Apr 2004, 21:17
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




mai oameni buni care parte din fraze ,, am uns peste tot " nu intelegeti ! am fost la service au pus un carmaz special pt axul ambreiaj si alte lcasuri ascunse si tot face! io am uns pedala ax ambreiaj nuca furca cablu tot ! am si intre dinti vaselina !!!! nu merge domne cu toate seriozitatea va zic ! iar furca nu iese din lacasul ei ci doar se misca extrem de mult ! io nu am incercat sa trag de ea pana sa iasa dar banuiesc io ca nu iese din moment ce la service s-au chinuit sa unga fara sa o scoata ! asa ca solutia este schimbatul !!!!


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Apr 2004, 21:20
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




a si sa va mai zic o chestie ! de fiecare data am curatat toate si subliniez toate piesele inainte de gresaj ! asa ca nu e cazul sa va mai ganditi si la alte minuni !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 3 May 2004, 08:50
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




La mine e o chestie ciudata: cand apas ambreiajul e ok; numai ca, daca ma fortez si apas un pic mai tare, mai are cursa un pic.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 7 May 2004, 22:01
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




am fost iar la service cu ambreiajul !!!1 aceesi chestie ! fiecare echipa crede despre cealalta ca este formata din handicapati ! au insistat ei sa unga nuca aia ! proba de drum tot ! nu mai face ! si le-am zis ! weekend placut ! ne vedem luni tot aici !!! nu vor frate sa inteleaga ca nu sta vaselina acolo ! si au zis ei : stati domne ca punea dasta buna !
untura de porc frate ca e cea mai tare .... so here we go again


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 8 May 2004, 09:37
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




LA mine inca nu se manifesta chiar asa de tare urcarea sacadata a ambreiajului. Am doar 6K km. DAr am altceva. Se intimpla ca atunci cind pedala e lasata liber sa pocneasca, ca si cum ar sari la loc intr-un locas. La voi s-a intimplat?


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 4 Jun 2004, 08:11
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Ieri am avut ocazia sa "inspectez un Megane Scenic. Este de 2 ani, motorul fiind 1,9 dCi, a parcurs pana acum 60.000km.
Acelasi sistem de actionare al ambreiajului ca si la Clio ... si pedala exact la fel scartaia si urca sacadat ca si la noi.
Utilizatorul curent deja l-a condus cateva mii de km (3-4000) si a spus ca de fapt nici nu a observat scartul si nici pe comportamentul masinii nu se sesizeaza nimic.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 9 Jul 2004, 07:43
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Deja la mine a ajuns la limita suportabilitatii. Deci, ca sa concluzionam, ungerea nucii are vreun rezultat sau nu? Exista o solutie pentru problema asta?


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 9 Jul 2004, 10:31
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Opinia mea: ungerea nucii are rezultat daca il faci din timp, de ex de cand e noua masina, o ungi de 3-4 ori/an, sau la fiecare ~4-5000km. Dar daca ea s-a uzat fiindca nimeni de la Renault nu a spus sa avem grija ungere nu mai ajuta la nimic (doar temporar 2-3 zile).
Solutia finala ar fi schimbarea ei dupa care uns regulat.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:49
Dacia