Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geamuri electrice Laguna II, probleme, solutii

maryus_maryusss
post 8 May 2019, 19:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




Așa arată macaraua spate dreapta L2 defectă.


Attached thumbnail(s)
IMG_20190508_123315.jpg ( Size: 581.79k ) Number of downloads: 227
IMG_20190508_123308.jpg ( Size: 600.55k ) Number of downloads: 229


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petsan
post 5 May 2021, 18:22
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 March 19




Salut. Am o laguna 2 din 2005 și am o problema la geamul dreapta față, nu mai coboară...am verificat macaraua, motorașul...sunt funcționale..am făcut proba și cu alte butoane și tot nu merge...aveți vreo idee de la ce poate fi? In sus se aude motorașul cum acționează.


--------------------
Renault Laguna 2 2005 facelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 5 May 2021, 21:19
Post #33


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Problema este la consola de comanda a geamurilor de pe usa sofer. La butonul aferent geamului dreapta apare o lipitura rece (contact imperfect).
Ori mergi cu el la un electronist si il repara, ori cauti alt set de butoane identice (sa nu fie cele cu impuls). Poti inlocui doar ansamlul butoanelor pentru geamurile fata, nu trebuie toata consola.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petsan
post 5 May 2021, 22:43
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 March 19




Mulțumesc. Încerc mâine


--------------------
Renault Laguna 2 2005 facelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 22 Aug 2021, 21:36
Post #35


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




Salut. schimbat pe fata ambele macarale ( inclusvi rezolvat problema cu lipitura care nu imi permitea deschiderea geamului la pasager ) Macarale noi. Am momente in care geamul de la sofer nu coboara ori coboara 1 cm si apoi se blocheaza (ma lasa doar sa-l ridic) ori nu coboara deloc. Am avut momente in care cand apasam sa-l cobor el urca. Incercat si cu alt set de butoane si la fel. daca vin a 2-a zi la masina ori am norocul sa mearga ori nu. De unde ar mai putea fi problema. M-am uitat in mufa si arata ok. Sa fie din ea sau din alta parte?

This post has been edited by iuli23: 22 Aug 2021, 21:38


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ro_btz
post 25 Aug 2023, 18:07
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 August 20




Uneori am impresia că e vie, la mine geamul din dr nu mai urcă, doar coboară. … peste vreo două zile o să-și revină, a mai făcut asta 052.gif


--------------------
renault laguna 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ro_btz
post 4 Sep 2023, 14:40
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 August 20




Problema cu geamul care nu coboară sau nu mai urcă, sau urcă sacadat, după ce am cumpărat o grămadă de butoane de pe aliexpress, după ce am schimbat motor și macara geam dr (am rezolvat temporar problema, geamul urca și cobora dar după câteva luni iar cobora sacadat) am aflat că soluția e banală și simplă. Dacă țin apăsat în jos sau sus (după caz) își revine. Deci dacă ajungi aici că ai probleme cu geamul prima dată încearcă varianta asta: dacă geamul doar coboară și nu mai urcă, îl cobori de tot apoi butonul trebuie să fie ținut 3-4 sec la fel faci și dacă merge sacadat. Drumuri bune biggrin.gif


--------------------
renault laguna 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shtefan77
post 29 Sep 2023, 22:37
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 March 17




Salut

Postez aici problema rezolvata dupa multi ani de cautari. Pe scurt, ca mai toti care au avut probleme cu geamul stanga fata la Laguna 2, am avut si eu aceasta problema. In prima faza cablu plus piesa albastra rupta apoi dupa reparatie iarasi piesa albastra rupta, apoi dupa inlocuire macara iarasi piesa albastra rupta.
Asa cum am banuit in marea majoritate a cazurilor la macaraua cu impuls, vinovat pentru defectarea sistemului (cablu rupt , piese fixare geam rupte) este modulul TEMIC (cel de pe motoras). Din ce imi dau seama, desi nu am gasit nicaieri pe net, exita o defectiune in care acest modul nu mai citeste corect curentul care trece prin motor si atunci se aplica o forta mult mai mare decat ar fi necesar , forta care in timp duce la defectarea pieselor mai slabe din sistem.
Dupa multi ani de cautari am inlocuit macaraua stanga fata si mi-am dat sema ca a mea de fapt nu a functionat niciodata corect. De fiecare data cind ajungea la capete ziceai ca da sa rupa usa.
Eu personal nu am reparat acest modul ci am inlocuit cu o macara completa din dezmembrari.
Am gasit foarte multe postari cu defectiuni ale modulului TEMIC in care acesta se defecteaza si nu furnizeaza suficient curent, astfel incit geamul nu se ridica corect sau coboara in loc sa urce dar nicaieri acest caz in care acest modul defect distruge macaraua aplicind o forta mult prea mare.
Am vazut multe postari in care macarale reparate s-au defectat la scurt timp solutia fiind o noua inlocuire a piesei defectate ...aceasta e doar o solutie temporara pentru ca cu siguranta se va defecta din nou.
O macara cu impuls care functioneaza corect trebuie sa se opreasca atunci cind intimpina o rezistenta relativ mica (mana pusa pe geam)... in caz contrar ...daca da sa prinda mana in geam cel mai probabil modulul TEMIC e defect si solutia este in primul rind inlocuirea acestuia.

Cel mai probabil acesta defectiune se aplica si la alte modele/marci care au sistem similar Laguna 2.
Sper ca aceasta postare va ajuta pe cineva.

This post has been edited by shtefan77: 29 Sep 2023, 22:38


--------------------
Renault Laguna 2 Ph2 1.9 dci 130Hp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 30 Sep 2023, 09:27
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ieri mi s-a rupt dupa multi ani piesa de plastic de la macaraua stanga spate. Pentru fata am de rezerva, pentru spate am luat acum, o schimb luni.
Sina era uscata, geamul neutilizat de cativa ani, e imposibil sa nu crape la un moment dat.
Preventiv, cand se dau fetele de usi jos, se poate aplica o vaselina pe sine.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:38
Dacia