Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Taxa de drum (vigneta) in Europa

acilutim
post 28 May 2015, 22:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 15 December 08
From: Bucuresti




Salut,

Am auzit ca s-a introdus taxa de drum (vigneta) in Germania. A fost cineva recent (2015) acolo cu autoturismul sau stie cineva sigur daca este adevarat, care este pretul si cum se achizitioneaza?

Multumesc anticipat

This post has been edited by acilutim: 28 May 2015, 22:54


--------------------
renault megane 3 2010 1.4 TCE 96kw - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 28 May 2015, 23:22
Post #2


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Cred ca s-a referit la ceva numit "Emission sticker" ( nu stiu cum ii spune in germana ). Ai nevoie de asa ceva daca vrei sa intri in anumite zone "green". In general anumite orase. more info: http://www.tolltickets.com/country/germany...aspx?lang=en-GB

This post has been edited by andreist: 28 May 2015, 23:23


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 28 May 2015, 23:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Intra de la 1 ian 2016, daca nu le da UE peste cap planurile. Pana atunci nu ai nevoie decat de placheta de mediu mentionata mai sus. Asta doar daca ai de gand sa intri prin orase mari unde sunt asemenea limitari.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 2 Jun 2015, 05:40
Post #4


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Nu e taxa inca. Dar ai nevoie la unguri si la austrieci ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
acilutim
post 3 Jun 2015, 16:23
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 15 December 08
From: Bucuresti




Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Pentru Ungaria, Austria, Cehia, Slovacia, Slovenia si altele am informatii. Singura neclaritate era cu Germania.

Multam fain inca o data si CO placut tuturor!


--------------------
renault megane 3 2010 1.4 TCE 96kw - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
acilutim
post 28 Jun 2015, 22:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 15 December 08
From: Bucuresti




Inca o informatie, va rog!
Inainte de a iesi din tara (pe la Nadlac), imi pot achizitiona vigneta pentru Ungaria in lei, euro sau forinti?


--------------------
renault megane 3 2010 1.4 TCE 96kw - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 29 Jun 2015, 08:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Eu am luat dupa ce am trecut granita de la primul Lukoil.
Anul asta am platit in forinti, dar acum 3 ani am platit o data in euro si o data in lei.
Teoretic daca iei inainte sa iesi din tara ma astept sa platesti in lei, in mod normal.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 29 Jun 2015, 08:47
Post #8


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




luati vigneta de ungaria online. nu mai platiti cursuri fanteziste.

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2015, 09:26
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Online o iau si eu tot timpul, e cel mai ok, trebuie neaparat sa listezi ce-ti da la sfarsit, si sa ai foaia la tine.

Ontopic, in Albania se plateste ceva taxa de drum?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 1 Jul 2015, 16:43
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Stiam ca exista un topic cu autostrazile din Romania, insa nu l-am gasit si nu mai insist. Postez aici, oarecum off-topic, insa mi se pare important de stiut. Iar daca informatia provine din 3 surse, eu zic ca e credibila.

http://www.mediafax.ro/social/autostrada-n...-iulie-14528141

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20269...t-frontiera.htm

http://www.opiniatimisoarei.ro/eveniment-i...razi/01/07/2015


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 7 Mar 2016, 10:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Am vazut ca s-a discutat despre placheta de mediu din Germania. Urmeaza peste 3 saptamani sa plec in Germania si voi ajunge in Koln si Stuttgart unde am vazut ca ar fi nevoie de placheta de mediu.

Daca a ajuns cineva in zonele verzi, de unde ati cumparat sticker-ul de mediu? Am tot rasfoit pe google si am inteles ca din service-uri auto, dar nu sunt foarte sigur.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 7 Mar 2016, 11:03
Post #12


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




ia-o online. inca mai ai timp: https://umwelt-plakette.de/plakettenshop.php

daca nu, la TUV sau ATU.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Mar 2016, 11:22
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mai am tot auzit de placheta aia de mediu pentru DE ... cert este ca eu de cate ori am fost nu am luat niciodata si nici nu m-a intrebat nimeni de ea sau sa iau vreo amenda pentru asa ceva .. si am fost cam prin toate orasele mari de prin DE ..

Sunteti siguri ca nu se aplica doar masinilor inmatriculate in DE? Intreb pentru ca chiar habar nu am ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 7 Mar 2016, 11:26
Post #14


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




teoretic, orice masina, indiferent de origine, care ajunge in zonele de dupa semn, trebuie sa aiba placheta aferenta.

practic, am tot auzit ca nu prea risti mare lucru.


pentru 8-9 euro, eu zic ca merita totusi sa mergi la risc 0.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 7 Mar 2016, 11:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Da cred ca ar fi mai ok sa nu risc, mai ales ca din ce am vazut pe harta hotelul unde voi sta in Stuttgart este situat in zona verde.

Dar am mai ajuns si in Munchen unde am inteles ca si acolo trebuie, dar nu am avut probleme(dar atunci nu stiam ca e necesara placheta de mediu).

This post has been edited by bogdan_dsn: 7 Mar 2016, 11:46


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 7 Mar 2016, 13:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Momentan amenda este 80 EUR daca esti prins intr-o zona fara placheta corespunzatoare. La inmatricularea unei masini aici costa 5 EUR placheta. Teoretic se poate obtine la orice service care face si TÜV (echivalentul ITP-ului romanesc) sau la serviciul de inmatriculari.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 19 Mar 2016, 12:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Pana la urma, nevarnd sa risc o amenda am luat placheta de mediu(ajung in koln si stuttgart unde trebuie sa o am). A costat 17.50euro la un centru tuv.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 18 Jul 2019, 08:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Salutare, se pare ca voi ajunge in Polonia in curand. Ruta aleasa de maps ar fi pe Satu-Mare - o felie de Ungaria, Slovacia de la Sud-Est la Nord-Vest, apoi Polonia (spre Cracovia). Exceptand Ungaria - unde stiu ca nu voi plati matrica pentru ca nu ajung pe autostrazi, nu prea stiu cum sta treaba cu Slovacia si Polonia. Am mai vazut franturi de discutii pe forumul asta, dar nimic de actualitate si nimic precis. Am incercat si cu Via Michelin (stiind ca aici iti indica mai multe costuri) - dar astia ma trimit prin Ucraina (Lvov) si Polonia. E mai scurt si aparent mai simplu - doar ca eu nu mai am timp si nervi sa scot pasapoarte pentru toate gasca mea, asa ca raman pe varianta cu mai multe tari, toate in EU. Deci, daca ma puteti ajuta cu informatii si impresii (la cald sau la rece), va rog si astept: taxe de drum Slovacia si Polonia, unde pot schimba bani in Polonia, orice altceva ce considerati important.
Cu multumiri anticipate, ma inclin!


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jul 2019, 08:27
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.763
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




in polonia parca la exchange le mai zice si KANTOR, gasesti si in benzinariii un ghiseu care face asta . pentru trazit, te descurci cu cardul

cu oleaca de google gaseai si site-ul https://www.tolls.eu/poland de exemplu


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 18 Jul 2019, 08:34
Post #20


Vizionar


Group: Members
Posts: 506
Joined: 24 January 17




Slovacia are vigneta electronica pentru autostrazi si express (nu stiu care e regula pentru nationale). Minima e 10 euro/10 zile.

O poti lua si online de aici. Altfel, ai automate de eliberare in beniznarii (OMV, etc.).


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 20 Jul 2019, 10:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




@Habba - multumesc, din cate am vazut, voi ajunge pe autostrazi inca din Slovacia, deci e clar ca am de platit.
@einstein1984 - multumesc, am mai cautat si eu pe google (am dat de alte site-uri decat cel indicat de tine) dar mi s-a parut destul de confuza informatia: intr-un reportaj facut de adevarul scria ca in Polonia nu se percep taxe de drum pentru masinile sub 3.5t, in alte parti ca sunt taxe de drum cam in genul Italiei (pe un forum scria cineva ca iesi destul de scump sa te plimbi cu masinuta proprie prin Polonia, si ca prefera trenul...)
De aceea am zis sa pun o intrebare catre confratii calatori.
Numai bine si drumuri bune tuturor!


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 20 Aug 2019, 11:39
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Am revenit din calatoria in Polonia -mult prea scurta pentru o tara frumoasa si destul de mare.
Daca sunt si alti curiosi - cum am fost eu, fac aici cateva precizari legate de taxele de drum:
- pentru Slovacia este clar, trebuie platita vigneta electronica, si sistemul de achizitie online este simplu.
- pentru Polonia nu se percepe o astfel de vigneta decat la masini de peste 3,5 tone, dar exista autostrazi care percep taxe. De exemplu, intre Cracovia si Gdansk, pe ruta aleasa de mine am platit cam 50 de zloti la trei puncte de plata (de doua ori cate 10 zloti, o data 30 sau putin peste 30 de zloti). Se poate plati atat cash, cat si cu cardul (scoate casierul un POS pe geam - tare! smile.gif ).
Ca un mic cometariu: se lucreaza mult la drumuri in Polonia, si de aceea traficul pe nationalul lor 1 este destul de greoi, pe cateva sectoare. Recuperezi destul in zonele unde este finalizata autostrada. Oricum, mi-au lasat o impresie de treaba bine facuta, pe langa multe alte surprize placute.


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 20 Aug 2019, 12:07
Post #23


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Cam ce ai vazut prin Polonia, pe unde ai fost?

Si pe mine ma bate cineva la cap sa merg, dar nu prea ma atrage.

PS: ai mers dintr-o singura bucata ro - pl si pl - ro ?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 21 Aug 2019, 08:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Am mers in concediu, deci in prima zi am ajuns la Cracovia - nu am fortat nota, ca nu avea rost (oricum, asta a insemnat cam 750 km). In Cracovia am stat doua nopti (practic, o zi plina) si pot sa-ti spun ca ai ce sa vezi: centrul vechi este foarte frumos, elegant, cu multe de vizitat. Nu intru in multe detalii - ca as fi off-topic, dar pot sa afirm ca doar pentru Cracovia poti sa-ti aloci 3 - 4 zile, si vor fi pline (Castelul Wavel, biserici-muzeu, unele cu liste impresionante de concerte, Fabrica-muzeu Oskar Schindler, cartierul evreiesc Kazimierz, etc.), nu mai vorbesc de obiective ce se pot vizita langa oras, care iti mai iau 2 - 3 zile pline (o mina de sare impresionanta, ansamblul Auschwitz - Birkenau, etc.)
Dupa Cracovia am mers in nord, la Marea Baltica (inca ~630 km), unde am alocat 3 zile pentru Gdansk - (si mi s-au parut putine), 1 zi pentru Sopot (o statiune foarte frumoasa la malul marii) si inca o zi pentru peninsula Hel (merita!). Apoi am stat in Gdynia, unde am si mers la plaja - desi nu am prins o vreme foarte potrivita (sunt prea la nord ca sa aiba clima noastra - nu mai vorbesc de clima Greciei...)
Una peste alta, Polonia se diferentiaza clar fata de vecinii de la sud, si eu as zice ca in bine - iar asta se vede de la intrare. Sunt foarte tari la muzee - probabil din cauza ca tin foarte mult la istoria lor. Noua ne-a placut, a fost un concediu foarte reusit.
P.S. - romaneste am auzit vorbindu-se o data in Cracovia si inca o data in Sopot, deci... inca nu este o destinatie pentru concetatenii nostri.
L.E. - sa nu uit: au o varietate mare de branduri de bere locale, cu gusturi diverse si interesante. La mancare - e dupa gusturi, dar sunt orientati cam spre dulce. Si mureaza orice... cool.gif

This post has been edited by mikey_VS: 21 Aug 2019, 08:54


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 21 Aug 2019, 10:14
Post #25


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Super, multumesc pentru lamuriri.

Preturile la mancare, intrare in muzee cum ti s-au parut?


PS: 750 km pana in cracovia inseamna ca nu ai plecat din bucuresti

This post has been edited by UXE: 21 Aug 2019, 10:15


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 21 Aug 2019, 14:41
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Ai dreptate, am plecat din Bistrita, Satu-Mare (Petea) - Csengersima (HU) - M3 - Miskolc - Kosice (Slovacia) - Presov - Poprad - Cracovia (POLONIA), asa, mai scurt...
Intrarile la muzee - variaza foarte mult preturile, intre 5 zloti si 30 - 35, din cate am vazut eu. Dar iti recomand sa le cauti din timp pe net - vei vedea si preturile acolo, si chiar sa-ti rezervi intervalele orare la care vrei sa ajungi cu cel putin o zi inainte. Daca mergi la Auschwitz (polonezii ii spun Oswiecim) fa-ti rezervarea cu 3 zile inainte (acum e plin sezon si au o gramada de turisti), altfel risti sa stai la cozi de 3 - 4 ore... Daca vrei sa vezi Muzeul WWII din Gdansk, sa nu mergi in ziua cand au acces gratuit, ca e full!
Mancare - preturile sunt asemanatoare cu ce gasesti pe la noi... sunt locuri mai scumpe si locuri mai ieftine. O portie de pierogi (mancare traditionala) poate varia intre 15 - 25 zloti. Carnatii locali, in multe sortimente, pot sa ajunga si ei pe la 12 -18 zloti - dar merita incercati. Pizza merge pe la 20 - 40 zloti, somon la cuptor cu legume pe la 30 - 50, etc. Bauturile mi s-au parut mai scumpe - la restaurante, dar au o gramada de retele de magazine (Zapca, Biedronka, Leviatan, etc.) unde gasesti preturi rezonabile. Berea, la restaurante este, in general, peste 10 zloti (cam 12 - 14 la 0.4 - 0.5 l), in magazine este intre 2 - 5 zloti. Alte bauturi, Hugo sau alte cocktailuri am gasit si la 15, dar si la 20 zloti. O masa de trei persoane, cu bauturi incluse m-a costat intre 90 si 180 zloti... acuma, ce sa zic, depinde si ce vrei, ce cauti. Noi am incercat sa descoperim mancaruri locale, sau preparate in stilul lor - dar care sa nu fie prea dulci tongue.gif

This post has been edited by mikey_VS: 21 Aug 2019, 14:42


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:13
Dacia