Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Test drive, ce ati mai testat in ultima vreme

mars
post 2 Aug 2019, 21:59
Post #211


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Dar numai la Megane II Phase 1, la facelift au “corectat”.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Aug 2019, 07:43
Post #212


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Da, nici eu nu înțeleg pe asta. Și dacă nu te-ai obișnuit în 2 săptămâni sau cat ai plimbat-o nu știu ce să zic.
Oricum tu zici că nu te interesează viteza, mergi in funcție de cum ți se pare ție ok.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 3 Aug 2019, 07:54
Post #213


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu zic ca trebuia sa apese pe botoane...sigur aparea viteza si numeric/dihital pe display ul central. biggrin.gif

This post has been edited by wolfin: 3 Aug 2019, 07:57


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 3 Aug 2019, 08:45
Post #214


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La S-ul de saptamana trecuta tot asa era, vitezometrul pe stanga si turometrul pe dreapta. Ala avea si un head-up display care proiecta pe parbriz viteza, limita de viteza si eventualele restrictii pe care le citea masina, plus directia sau locul unde te aflai...mai nasol era ca nu se vedea fiarte bine cu ochelari de soare polarizati...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 Aug 2019, 18:05
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(psychoo @ 2 Aug 2019, 21:21)
Stii ca la kuga e extrem de simplu sa dezactivezi start stop, nu?
Cu un elm si focccus. Interfata e in jur de 100 lei pe olx sau 10 dolari aliexpres. Tocmai astept una cu bluetooth sa o tin in permanenta legata
*

Nu știu. Am auzit păreri contrarii. Unii zic că se poate, alții că nu, alții că depinde. Unii zic că au făcut-o cu succes, alții că n-au reușit, alții că au avut impresia că au reușit, dar în practică SS-ul intră în continuare. Deci nu știu, pare să fie cu cîntec.
Să-mi zici dacă reușești s-o faci la tine. Poate încercăm dup-aia și la a mea. happy.gif cheers.gif

QUOTE(mars @ 2 Aug 2019, 21:31)
Deci nici BMW nu o sa-ti placa wink.gif.
*
QUOTE(MuciX @ 3 Aug 2019, 07:43)
Da, nici eu nu înțeleg pe asta. Și dacă nu te-ai obișnuit în 2 săptămâni sau cat ai plimbat-o nu știu ce să zic.
*

Acum am văzut că și la BMW e la fel. În fine, pînă la urmă ar trebui să fie o chestiune de obișnuință. Am stat să mă gîndesc de ce oare nu m-am obișnuit nici după două săptămîni, și cred că am găsit explicația. Poziția la volan este foarte incomodă și a trebuit să fac un compromis. Singura poziție a scaunului și volanului în care puteam sta cît de cît confortabil îmi dădea o vizibilitate proastă asupra tabloului de bord.
Am încercat să fac o poză care să indice oarecum ceea ce vedeam eu:

IMG_0310.JPG ( Size: 239.28k ) Number of downloads: 537


Turometrul este mare și clar sub ochii mei, pe cînd vitezometrul este înghesuit în volan și parțial acoperit.
Dacă ar fi fost în dreapta, l-aș fi văzut bine.

QUOTE(MuciX @ 3 Aug 2019, 07:43)
Oricum tu zici că nu te interesează viteza, mergi in funcție de cum ți se pare ție ok.
*

Ba în Austria voiam să știu exact cu cît merg, ca să pot povesti pe topicul celălalt despre "sfinții" pe care nu i-am găsit acolo. tongue.gif

QUOTE(wolfin @ 3 Aug 2019, 07:54)
Eu zic ca trebuia sa apese pe botoane...sigur aparea viteza si numeric/dihital pe display ul central. biggrin.gif
*

Apare, dar numai în mile pe oră. Nu e făcută ca să înlocuiască vitezometrul, ci doar ca să-i ajute pe ăia care încă mai măsoară ca-n Evul Mediu. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 3 Aug 2019, 18:09


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 3 Aug 2019, 18:18
Post #216


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Am facut.o la fratemio, tot mk3, ca eu nu am avut din start. A mea e masina serioasa icon_mrgreen.gif
"Dezavantajul" e ca nu mai functioneaza butonul decat daca recodezi masina. Deci daca e off e off de tot.
Fara erori sau alte efecte secundare.
Am facut de mai bine de 2 ani si e totul ok


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Aug 2019, 13:19
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Foarte ciudat, un lucru cu care m-am obișnuit foarte bine, deși n-aș fi crezut niciodată, este schimbătorul de sub volan. Foarte mult mi-a plăcut. Acum îmi lipsește. La început îmi părea o ciudățenie fără nici o noimă, dar în practică s-a dovedit atît de comod, încît folosirea lui mi-a intrat rapid în reflex.
Mai mult decît atît, mi se pare că are sens în combinație cu padelele de sub volan. Dacă la urcare, de exemplu, simt că se chinuie și vreau să dau din padela din stînga ca să cobor o treaptă sau două, ulterior ea rămîne așa. Nu mai revine singură la D. După ce nevoia de putere a trecut, trebuie să revin manual în D. Iar acel levier îmi permite s-o fac rapid, doar cu vîrful degetelor, fără să iau mîna de pe volan. Parfum. wub.gif

This post has been edited by VladSoare: 4 Aug 2019, 13:21


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 4 Aug 2019, 14:32
Post #218


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deci ce MB iti iei? Au si hibride rolleyes.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Aug 2019, 15:02
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi cel mai rațional ar fi să-mi iau chiar V-ul ăsta. E mașina de familie perfectă. wub.gif
Dar e scump. Și nu-mi încape-n curte. sad.gif

Rezumatul vacanței:
IMG_0311.JPG ( Size: 176.88k ) Number of downloads: 489


O medie de 6,6 mi se pare excepțională pentru un frigider pe roți, care și gol are peste două tone, darămite încărcat cu cinci oameni și ticsit de bagaje.

This post has been edited by VladSoare: 4 Aug 2019, 15:33


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 30 Sep 2019, 08:01
Post #220


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




In concediu, timp de 7 zile, am avut pe mana un opel mokka x 1.4T. Foarte bine echipata, printre altele cu navigatie, jante pe 19, partial piele, asistent faza lunga, misto. Cam 35mii km in bord.

Ce mi-a placut :

-garda inalta + tractiunea integrala s-au simtit bine pe sleaurile pietruite din mallorca.
- asistentul de faza lunga percuteaza excelent, am fost surprins
- rezolutia camerei + ecran sunt foarte bune chiar si pe timp de noapte
- motorul destul de fasnet daca e turat cat trebuie
- consumul pe aproximativ 1000km a fost 7.2 , in conditiile in care sub jumatate din distanta a fost pe autostrada/expres sau ce o fi ala
- spatiul nu e rau pentru dimensiunile masinii

Ce nu mi-a placut :

- chiar daca este excelent echipata, se simte ieftin. Totul!
- pozitia la volan e ciudata. Iar eu nu sunt masiv
- la peste 100km/h se simte ciudat chiar si pe curbe largi
- la km pe care ii avea deja un rulment facea ca toti dracii dar masinile astea inchiriate nu sunt tocmai cele mai menajate
- faza scurta, cu bec halogen, e degeaba
- scartaia si vibra cam tot pe la interior (geamul de plastic de la ceasurile de bord m-a dus la disperare)

Cam asta imi amintesc acum. N-as da banii pe asa ceva.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 15 Oct 2019, 17:02
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




Skoda Fabia, 1.0 TSI. 10K km. De la Praga până spre Brno, autostrăzi în lucru, f multe limitări de viteză.
N-am mai condus motor pe benzina de ceva timp, dar parca nu-mi place sunetul, parcă sună prea gutural la cat de mic e.
La o frana mai bruscă mi s-a părut că trage dreapta, poate și din cauză carosabilului denivelat.
Ca posesor de Reno, m-am liniștit când am văzut că și alții au probleme cu greierașii, unul în ușa stânga față, unul în stâlpul A stânga, unul în ușa din dreapta față. În rest destul de silențioasă, mai ales până în 120km/h.
Și spațiul pasagerilor din spate mi s-a părut cam mic.[
attachmentid=1628110394]
IMG_20191015_112254_1152x864.jpg ( Size: 165.06k ) Number of downloads: 323


Attached thumbnail(s)
IMG_20191015_112239_1152x864.jpg ( Size: 207.88k ) Number of downloads: 313


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 3 Nov 2019, 09:23
Post #222


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Noul Audi A4 35 TFSI (2.0) S tronic (7 trepte), testata acum cateva zile. Interesanta, foarte silentioasa, trage mai bine decat m-as fi asteptat la cei (doar) 150 CP.

Ca dotari nu m-a impresionat, dar nu era S line, ci o versiune inferioara, cred ca Advanced, plus cateva optionale. Suspensia e rigida, asa cum ma asteptam, dar masina sta lipita de asfalt. Scaunele sunt confortabile, bordul electronic e si el interesant. Ergonomie buna, materiale de calitate si multe gadget-uri, cum ar fi incarcarea wireless pentru telefon etc.

Tableta din bord e cam mare si parca sta nefiresc acolo, dar asta e moda. Avea si cateva butoane chioare fix pe mijloc, sub comenzile sistemului de climatizare. Si nu prea mi-a placut grila dintr-o parte in alta a bordului, care incorporeaza aeratoarele, tare am impresia ca acolo se va aduna praful in timp.

Am sumtit din nou ce inseamna 4Control si cursa scurta a volanului, cand am virat la dreapta intr-o parcare si am realizat ca trebuie tras de volan mai mult decat sunt eu obisnuit.

Una peste alta, e o masina mai mult decat decenta, mi-a placut chiar mai mult decat Seria 3 (G20), dar parca mai putin decat Clasa C, chiar daca e doar un facelift al generatiei actuale (W205). Sunt subiectiv, evident smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 3 Nov 2019, 10:33
Post #223


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pe mine m-ai pierdut la faza cu 2.0 TFSI , doar 150 CP.
Pai scoti 150 CP si dintr-un 2.0 aspirat, cum sa nu scoți minim 200 dintr-un 2.0 turbo??


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 3 Nov 2019, 10:55
Post #224


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




1. E varianta entry level
2. Le-a luat mult pana au inteles ca un motor de cilindree mai mare si supraalimentat poate scoate consum foarte bun si performante dinamice mai mult decat decente daca faci o calibrare orientata spre putere si cuplu accesibile la turatii normale. Oricum au fost primii care au inteles asta, de cativa ani chiar, odata cu dezvoltarea 2.0 TFSI 190 CP.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:57
Dacia