Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pivoti Megane 2, Toate motorizarile

ritter
post 29 Jan 2011, 18:21
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Nu-i mai simplu si mult mai sigur sa iei bascula cu tot cu pivot si cu bucsa, TRW la vreo 260 ron si s-o montezi in 10 minute ?...... sad.gif


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 29 Jan 2011, 18:23
Post #62


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




ai dreptate,ce simplu este...o diferenta de 220 lei!
poate la unii cresc banii pe gard,sau pe balcon!!! radmasa.gif

29 Jan 2011, 18:27:
un incepator poete face aceasta manopera de demontare/montare in doua ore mai mult,sau mai putin...echivalentul o 100 lei pe ora.Probabil unii dupa aici castiga mai mult de 100 lei pe ora! biggrin.gif

This post has been edited by taxi4you: 29 Jan 2011, 18:27


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coles
post 29 Jan 2011, 22:09
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 12 January 09
From: Bucuresti




SAL
Am schimbat ambele bascule, noi , TRW! M-am interesat , la Cobalcescu costa 240 schimbarea lor, dar trebuie sa te programezi din timp. Am gasit un service unde a costat 160 si le-au schimbat pe loc, dureaza cam 1:30 . Desi unii ziceau ca trebuie facuta si geometria , se pare ca nu e necesara . Succes


--------------------
Renault Captur 2 2021 - B-59-MPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 30 Jan 2011, 22:18
Post #64


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




inseamna ca am punctat pt un "cico"...am fost "corect" in costuri si timp.
geometria se face de regula cand inlocuiesti fie si un capat de bara...pivotul este "punct fix"...la uzura iti da inclinatie la roti/roata,depinde de uzura lor.de regula merg pe interior cand au uzura pivotii. wink.gif


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 30 Jan 2011, 22:23
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(taxi4you @ 29 Jan 2011, 18:23)
ai dreptate,ce simplu este...o diferenta de 220 lei!
poate la unii cresc banii pe gard,sau pe balcon!!! radmasa.gif

<span class='edit'>29 Jan 2011, 18:27:</span>
un incepator poete face aceasta manopera de demontare/montare in doua ore mai mult,sau mai putin...echivalentul o 100 lei pe ora.Probabil unii dupa aici castiga mai mult de 100 lei pe ora! biggrin.gif
*



Nu stiu cum ai calculat.....
Pai daca pivotul este din start 100 ron, iar bucsa e si aia vreo 50 ron, inseamna ca pana la ansamblul complet mai raman 110 ron, corect ? Pai la cate riscuri ne-ai enumerat mai devreme ca pot apare la montarea defectuoasa sau din pura lipsa de experienta, nu-i mai facil sa platesc 110 ron in plus si sa dorm linistit ?!!!?

This post has been edited by ritter: 30 Jan 2011, 22:23


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Jan 2011, 22:25
Post #66


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Geometria se reface dupa ORICE inlocuire la piesele de pe puntea fata(exceptie franele+placute)fie ele fixe sau mobile.
Daca se schimba una din piesele urmatoare:pivot,capat bara,bieleta,amortizor,rulment,sau piese anexe lor TREBUIE sa se refaca geometria trenului fata.
Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 30 Jan 2011, 22:33
Post #67


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




este mai simplu scurt raspunsul pt espacern...
deoarece am acvariu acasa...am si mancare de pesti,deci inclusiv pesti...logic?
in momentul cand ultima oara ai facut ultima oara geometrie pivotul era O.K....corect?
montezi un altul nou...corect?
cumva cel de-al doilea are centrul mai la stanga sau mai la dreapta?mai in fata sau mai in spate?probabil ai dreptate se descentreaza piulita ce tine pivotul si turtesti capatul de bara cand il scoti din fuzeta. radmasa.gif

30 Jan 2011, 22:37:
si dupa ce umbli la rulment se face geometria?de ce sa nu si resoftezi senzorul de ABS...corect?doar umbli la el...ma lasi...sigur esti mecanic si iti plac banii naivilor!

This post has been edited by taxi4you: 30 Jan 2011, 22:37


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Jan 2011, 22:45
Post #68


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@taxi4you=Sfaturile pe care le dau nu sunt obligatoriu de urmat.
Fiecare face ce doreste si dupa cum il duce mintea.

P.S. Nu sunt mecanic si nici nu lucrez in service!!

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 30 Jan 2011, 22:59
Post #69


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




ritter...ti-am promis o aritmetica scurta
luam preturile in calcul pe o singura parte,stanga sau dreapta...ma scuzi ca nu te intreb ce preferi...
un pivot costa intre 35 lei/120 lei,depinde ce doresti sau de cati bani dispui in acel moment.
efectiv am ales 120 lei si atat...ma voi apuca de lucru...au trecut 2 ore si jumatate,ma duc sa ma spal si program de voie.adica EU! wink.gif
tu mergi la service si schimbi bascula,probabil se zgaraie lacul pe unghii(eu le-am facut singur dupa ce am iesit din baie).
costurile tale 80 lei manopera si 240 lei o bascula,total 320 lei. 320-120=200 lei,iar drumul la service si cafeluta ta si a mecanicilor 20 lei.total socotelile mele 220 lei,hai noroc si la mai mare!...sete buna! wink.gif
cheers.gif

30 Jan 2011, 23:05:
sa revenim acum la partea cu riscuri...eu tocmai am spus ca NU SUNT RISCURI ca pivotul sa iasa de la locul lui...si ce mare scofala este sa centrezi un pivot cand il iei la "bataie"?sau sa ti un distantier unde am spus? wink.gif
ATENTIE!
face parte din gandirea mea...
NU INCERCATI ASA CEVA ACASA! wink.gif

This post has been edited by taxi4you: 30 Jan 2011, 23:05


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 31 Jan 2011, 09:21
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




@taxi4you: daca aplici acelasi calcul si la bascula completa (adica sa ti-o schimbi singur), probabil diferenta nu mai iese chiar asa mare smile.gif La fel cum si daca schimbi doar pivotii la service tot ai niste cheltuieli in plus (nu toti se descurca singuri).
Dincolo de cearta voastra (care nu ma intereseaza defel), problema vehiculata a fost una singura: poate cineva certifica (pe baza unor "hartii oficiale" casa zic asa) ca nu exista nici un risc daca schimb doar pivotul in locul basculei complete? Daca cineva e sigur de asta, atunci evident ca nu-ti pui problema sa cheltui niste bani in plus degeaba. Daca insa stai cu teama in suflet ca poate n-ai facut bine, atunci mai bine scoti aia 100-150 lei (proabil ca atat iese de fapt diferenta daca aplici aceeasi metoda - singur sau in service), dar scapi de stress. Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru siguranta lui.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 31 Jan 2011, 22:39
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Citeste ce am scris mai sus eu.Stiu caz concret de megane 2.2 la care s-a schimbat pivotul pe dreapta.A fost data bascula jos si schimbat la presa,frumos,fara ciocan sau altceva,si nu are nicio problema.Si din moment ce se gaseste ca reper separat,cred ca-i logic ca nu-i niciun risc.Discul pe spate,de ce nu se schimba cu tot cu rulment,ca la Renault asa se recomanda.

Acum,eu nu stiu la cati km cad pivotii astia,insa meganul de care zic eu avea relativ putini,pana in 40.000.

Acum fiecare face cum crede,dar daca pe langa pivot mai trebuie sa schimbi si altceva la bascula respectiva,mai bine o schimbi cu totul!!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 31 Jan 2011, 23:04
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu am citit ce ai scris tu mai sus si am inteles argumentele tale. Ceea ce incercam sa spun este ca atata timp cat Renault spune ca se schimba numai cu totul, unii posesori prefera sa scuipe in san si sa scoata un ban in plus pur si simplu pentru linistea lor. Asta nu inseamna ca trebuie condamnati sau ca sunt "de bani gata". Pur si simplu vor sa stea linistiti atata timp cat e vorba de un element care tine de siguranta masinii/vietii lor.

Cat despre Megane-ul ala, 40.000 ???? Eu am ~80.000 si pana acum n-a prezentat probleme. Mi se pare ca au cazut foarte repede. Ma gandesc ca ori a fost un lot mai prost, ori vreun sofer care n-a iertat nici o groapa, sina de tramvai etc.

This post has been edited by clr: 31 Jan 2011, 23:06


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atelier_strungarie
post 10 Mar 2011, 22:22
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 10 August 10




Desi diametrul standard al pivotului este de 38,3 mm am intalnit multi pivoti sub cota care nu se pot presa si utiliza in conditii normale, asa ca daca doriti sa inlocuiti doar pivotul inainte de a pleca la cumparaturi inarmativa cu un subler. Eu personal folosesc o presa construita special pentru inlocuirea pivotilor cu bratul montat pe masina. Demontarea/montarea bratului este o lucrare mai complexa si nu se poate face la bordura sau cel putin eu as prefera sa o fac pe elevator sau pe canal.


--------------------
Megane 1.5dci 2006 - GL 99 www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 26 May 2011, 13:15
Post #74


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




Dupa ce am citit tot topicul am concluzionat faptul ca exista un risc in ceea ce priveste schimbatul pivotilor....acum e hotararea noastra daca ni-l asumam sau nu....ma rog....intrebarea mea e alta...de ce trebuie sa demontam jumatate masina ca sa scoatem o bascula sau ..ma rog un pivot dupa caz.....ca nu vad alta varianta ca sa iasa bascula decat sa desfaci cadru motor ca sa iasa surubul de la bascula...sau mai exista alta varianta....???


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 26 May 2011, 13:30
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




Nu aruncati banii degeaba pe fiare.Am schimbat pivotii fara nici o problema.
Costa cam 40 ron schimbul si mecanicul meu (care imi este si prieten) ma asigurat ca nu exista probleme.

This post has been edited by Sebz: 26 May 2011, 13:30


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 26 May 2011, 13:51
Post #76


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




bun ...dar spune-mi te rog, a dat bascula jos, si daca da cum?,,.....a desfacut cate ceva de la cadru motor..sau cum?


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 26 May 2011, 15:17
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




nu a dat nici bascula jos nici cadru motor.
Am fost de fata la intregul process. Cu bascula montata a scos pivotul cu o presa actionata hidraulic.Tot asa la pus si pe cel nou.


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 27 May 2011, 07:13
Post #78


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




Inseamna ca ai avut norocul sa gasesti un service care are astfel de presa......eu aici in brasov pe unde am intrebat toti au zis ca trebuie data jos bascula....asta e ...dar poate stie cineva de prin Brasov vre-un service care are asa ceva...merci....


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 27 May 2011, 07:19
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




Ca o paranteza, si aici in Buc, cel putin la 5 ateliere si nu s-au aratat prea incantati de a schimba pivotul...astfel incat, de voie de nevoie, a trebuit sa schimb toata bascula.
In final, nici eu nu inteleg de ce trebuie schimbata, e doar o bucata de metal-ma refer la conceptul constructiv, faptul acum e deja consumat-.
In felul acesta, nu m-ar mira ca la megane...4 sa zicem, Reno sa recomande schimbarea sasiului din 5 in 5 ani sau ceva....


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 27 May 2011, 11:41
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




nici eu nu inteleg de ce recomanda asa, ca daca ai dat bascula jos pivotul se schimba foarte osor

probabil daca-ti vand ei bascula o fac pentru bani
una e sa iei doar pivotul si alta e sa iei bascula


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 27 May 2011, 12:21
Post #81


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




Pana la urma e alegerea fiecaruia.....dar acum logic....de ce se mai produc pivoti searat.....si ma refer la firme mari care produc , nu no name, daca ei nu se schimba?


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 27 May 2011, 13:27
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




bascula asta mai are si alte articulati care necesita schimbare, pe langa celebru pivot, sa nu patim la la distributie nu schimbi pompa de apa si pe urma te trezesti ca trebuie sa o schimbi si pe aia si alta distributie


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 27 May 2011, 21:04
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Am asistat la schimbul pivotilor la un Logan.Ce era interesant,ca acolo dupa schimbare exista un surub care strangea cumva pivotul.

Si pentru mai multe informatii am sa intreb mecanicul care a schimbat pivotul la meganul despre care relatam in,tr-un post mai sus.Oricum,este vorba despre un atelier micut,insa mecanici sunt destul de priceputi.Oricum stiu ca a fost scoasa bascula si scos la presa.

Revin zilele astea!


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 28 May 2011, 00:26
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




Bascula,respectiv bratul,mai are cate 2 bucse care costa 30 ron si 50 ron.


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 28 May 2011, 09:39
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




pai daca mai sunt de schimbat inca 2 articulatii care ar fi 80-100 ron plus pivotul care e 80-120 ron mi se pare o prostie sa nu schimbi bascula cu totul, bascula care ar fi 250 ron, daca umbli la roata respectiva sa schimbi un pivot 75% sanse ca restul articulatiilor sa aiba si ele de suferit ca uzura mai devreme sau mai tarziu, plus ca stai cu urechea acu ce mai bate ce mai trancane ca abia am schimbat pivotu


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 28 May 2011, 10:54
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




Nu. Pivotul este primul care pica,restul rezista mult mai mult .
Si eu nu cred ca poti cumpara brat complet cu 200 ron si cu bucsile si pivotul de firma lafel de buna.Daca te uiti la magazinele de piese auto o sa vezi ca o bascula poate ajunge si la 450-500 ron.Depinde ce ceri.


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 29 May 2011, 22:06
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




eu am luat pivot cu 30 ron


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgerusu
post 29 May 2011, 22:50
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 29 December 10
From: iasi




de unde ai luat pivot cu 30 ron, si ce firma este?


--------------------
renault megane II 2005 coupe 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sebz
post 29 May 2011, 23:13
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 September 10
From: Sibiu




este de logan ala cu 30 ron. La alea e cum ai noroc,am auzit de cazuri in care au picat in 1000 km si cazuri in care au tinut fara probleme.Probabil depinde si de stilul fiecaruia de mers si de gropile din oras.

This post has been edited by Sebz: 29 May 2011, 23:14


--------------------
renault megane II renault megane II 2004
MEGANE II 1.6 16V 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 29 May 2011, 23:27
Post #90


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




am tot citit pe aici...pivot de logan pe megane...chiar ati pus careva asa ceva???
eu din cate stiu la mine la bascula st/dr,este mai mare diametrul pivotului de megane ca de logan.
voi care ati pus(oare),sau discutati despre asa ceva o faceti doar de dragul de a va afla in treaba?
eu stiu ca am stat cu masina pe elevator o jumatate de zi din cauza celor de la magazinul piese auto...care au facut imprudenta de a-mi da un pivot in diametru mai mic(logan).cand a vrut mecanicul sa il monteze era sa-i cada pe picioare...a trecut prin bascula smile.gif
daca avem colegi ce detin cotele ambilor pivoti in discutie,postati va rog cotele si tipurile care cum se potrivesc...nu mai generalizati,imi aduceti aminte de calvarul ce l-am avut in ziua aceea.
bafta la toata lumea!

29 May 2011, 23:49:
catalinmodena...
la logan nu exista nici un surub la pivot...
ce ai vazut tu ca strangea acolo,era un surub ce tinea bara stabilizatoare...aceasta se fixeaza pe partea inferioara a basculei.
la megane bara stabilizatoare se prinde printr-o bieleta de amortizor. dry.gif

This post has been edited by taxi4you: 29 May 2011, 23:49


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:56
Dacia