Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bec xenon in far standard de Laguna 2, Discutie despre montare xenon in far standard

LiviuIonut
post 2 Jun 2015, 15:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




Buna,

A reusit cineva sa monteze intr-un far standard de Laguna 2.1 adica faza 1, un bec cu xenon?
Sistemul xenon nu poate sa fie original pentru ca trebuie sa ai far cu xenon, deci alegem unul after market.
(exemplu la intamplare de pe ebay: http://www.ebay.com/itm/55W-FAST-BRIGHT-QU...xp=mtr#shpCntId )

Intrebarea poate fi adresata si celor care au Laguna 2.2, adica faza 2 (cu face lift dar far standard, parte frontala diferita fata de 2.1). Eu am masurat in far model 2.1 si exista spatiul necesar, 48mm in lungime, pentru montarea becului xenon.

Observatie: Stiu ca este ilegal dar ma intrebam daca se poate sau a mai incercat cineva si cat de tare se va observa efectul de orbire?
Trebuie sa tinem cont ca farul standard are mentionat pe el: "XENON" si are un coeficient de imprastiere necrontrolata, (adica ceea ce orbeste) mai mic de 1%, este ajutat de "palaria" peste bec pentru a fi folosita doar partea reflectoare. Valorile sunt mentionate pe el chiar deasupra.
Ma gandeam cele cu lupa cat au coeficientul!? Cred ca scrie pe ele, nu ?

Motorul de control pentru inaltimea farurilor standard se poate controla mai fin ? Adica sa aiba mai multe trepte decat 4, un fel de potentiometru reglabil montat in loc de buton sau in serie cu butonul.

Castigul cred ca va fi la lumina, un bec xenon are peste 3000 lumeni sau chiar mai mult doar ca tine mai putin ca viata. Cel cu halogen standard este cotat la 1400 lumeni si unul super bun poate sa aiba 1800 sau 2000. Ma gandeam sa montez pe pozitie un bec cu leduri puternice si folosesc ziua pozitiile pentru a nu consuma xenonul.

Ce parere aveti?

Multumesc!
Liviu.


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 2 Jun 2015, 16:27
Post #2


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Nu vei reusi decat sa atragi TOATE injuraturile celor care iti vin din fata. Si DA, vei avea un pic mai multa lumina...problema e ca lumina fa fi peste tot si nu directionata de vreo lupa. Deci...ramane la latitudinea ta daca vei fi un participant la traffic cu bun simt, sau iti vei face masina pom de craciun cu xenoane in faruri, in proiectoare, in grila, inauntru si mai stiu eu pe unde...
Noroc!


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuIonut
post 2 Jun 2015, 16:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




Buna Octavian,

Poti sa imi dai si o explicatie mai in detaliu la : cum orbesti pe ceilalti ?

octavian.gagu: "problema e ca lumina fa fi peste tot si nu directionata de vreo lupa."
Laguna are un far care trimite lumina doar reflectata, are becul acoperit in fata.

Becul cu xenon exista si de tip H7, nu voi folosi de tip D2R (special xenon), acest D2R cred ca nici nu merge pozitionat in soclu de tip H7.
La becul de xenon tip H7, descarcarea xenon se face exact la aceeasi inaltime ca la becul cu halogen (pozitia filament), adica 25mm de la baza lui.

Aici nu inteleg de ce as orbi! Poate sa vina cineva cu o incercare sau cu cineva care a testat!

De exemplu: eu am arcurile pe spate lasate putin si la inaltimea/pozitia default faruri standard orbesc oricum, si nu am xenon, ci halogen, astfel ca le cobor 1-2 pozitii. Si am o linie de demarcatie foarte clara cand duc masina la un perete, aproape ca la un xenon. Am gasit becuri cu halogen care aveau filamentul deviat putin in sus sau in jos (milimetric) si la perete imi devia cu 1 metru mai sus raza in primii 10 metri si nici dunga de delimitare nu mai facea. Deci si cu halogen pot sa orbesc de rup.

Diferenta de lumina va fi de la 1400-1800 lumeni pentru halogen la 2800-4000 lumeni xenon. Deci de 3 ori mai multa lumina ceea ce nu este putin!

Multumesc!

This post has been edited by LiviuIonut: 2 Jun 2015, 16:45


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 2 Jun 2015, 17:35
Post #4


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Diferenta esentiala intre xenoanele after market si cele de fabrica este ca farurile din fabrica sunt prevazute cu spalator, autolevelling si geam innegrit.

Mai e si faptul ca becurile standard sunt cu cel putin 25-30% mai slab luminoase (cam pe acolo, 1400 lumeni vs 3000 la xenon) decat xenoanele, deci chiar daca au dispersie proasta, nu orbesc. Si nu au efectul de glare, care cand e bezna si nu exista sursa de lumina statica duce la o orbire temporara (vizibil pe drumul fara iluminat stradal cand vine cineva din sens opus si are farurile reglate prost).

Cu un reglaj potrivit insa, ar trebui sa fii ok, cat timp nu sari de 4300k sau valori obscene. In plus, instalatiile cinstite sunt pe 35W fata de 55W cat iau becurile obisnuite.

Ca idee, reglajul pentru halogen vs xenon se face diferit (cele cu xenon se pun sa 'bata' mai jos).
Halogen: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627782774
Xenon: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627782793

This post has been edited by renodood: 2 Jun 2015, 18:31


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 3 Jun 2015, 06:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Farul original de laguna, cel pe care scrie xenon are oglinda diferita fata de farul cu bec halogen. Eu am faruri cu bec halogen, si lumina produsa de aceste faruri este arhisuficienta. Ar fi bine sa ai in vedere si faptul ca te poate opri masina RAR, si poate de itp mai treci cum mai treci, dar rar-ul mobil nu te lasa fara sa-ti ia certificatul si o amenda cat 3 xenoane


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 3 Jun 2015, 09:51
Post #6


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Io chiar mi-as dori sa-i opreasca masina RAR si sa le dea 1000 RON amenda la toti astia cu csenoane ilegale. As fi in stare sa le fac cinste la toti politistii care imi arata PV-ul amenzilor date pentru csenoane.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuIonut
post 3 Jun 2015, 14:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




QUOTE(kum @ 3 Jun 2015, 10:51)
Io chiar mi-as dori sa-i opreasca masina RAR si sa le dea 1000 RON amenda la toti astia cu csenoane ilegale. As fi in stare sa le fac cinste la toti politistii care imi arata PV-ul amenzilor date pentru csenoane.
*


Kum,

Iti doresti asta pentru ca toti cei care te orbesc pe strada crezi ca au xenon aftermarket. Afirmatie care nu este corecta!

---------------
Cei care orbesc au farurile reglate gresit, unul mai sus altul mai jos, sau au becurile montate gresit. Sau au masina incarcata si nu coboara raza pentru ca nu stiu/invatat acest lucru (la scoala de soferi de exemplu).
1 mm diferenta la nivelul filamentului becului proiecteaza raza cu 1 metru mai sus/jos in primii 10 metri. Si eu am gasit becuri care scoase din cutie, noi noute, se observa ca au deviatie fata de cel ars scos din far.

----------------
Eu nu imi fac nici o modificare daca voi orbi (pe intelesul tuturor).
Mai tehnic: daca raza de lumina nu are proiectia corecta. adica ceva de genul la bec cu halogen: ___/
Se vede ca o dunga care se ridica in partea drepta cand testezi la perete (se ridica in dreapta pentru ca noi circula pe partea dreapta si acolo sunt semnele de circulatie/obstacole/pietoni deobicei). Asta pentru fiecare far.

Daca pe far scrie 1%, pot testa cu senzorul de lumina de la telefon cati lumeni are raza deasupra si cati are dedesupt. Ar trebui sa fie undeva de 100 de ori diferenta. (Senzorul de lumina de la telefon poate sa afiseze valoarea exacta in lumeni daca folosesti programe adecvate)

Ma intreb totusi: nimeni de pe forum nu a incercat un bec h7 cu xenon?


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 3 Jun 2015, 15:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Macar fa-ne o favoare si alege h7r.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 3 Jun 2015, 15:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




arunca unul o piatra in apa si toti o mai cauta ...inca huh.gif


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 3 Jun 2015, 20:16
Post #10


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(LiviuIonut @ 3 Jun 2015, 15:28)
Kum,

Iti doresti asta pentru ca toti cei care te orbesc pe strada crezi ca au xenon aftermarket. Afirmatie care nu este corecta!

---------------
Cei care orbesc au farurile reglate gresit, unul mai sus altul mai jos, sau au becurile montate gresit. Sau au masina incarcata si nu coboara raza pentru ca nu stiu/invatat acest lucru (la scoala de soferi de exemplu).
1 mm diferenta la nivelul filamentului becului proiecteaza raza cu 1 metru mai sus/jos in primii 10 metri. Si eu am gasit becuri care scoase din cutie, noi noute, se observa ca au deviatie  fata de cel ars scos din far.

----------------
Eu nu imi fac nici o modificare daca voi orbi (pe intelesul tuturor).
Mai tehnic: daca raza de lumina nu are proiectia corecta.  adica ceva de genul la bec cu halogen:  ___/ 
Se vede ca o dunga care se ridica in partea drepta cand testezi la perete (se ridica in dreapta pentru ca noi circula pe partea dreapta si acolo sunt semnele de circulatie/obstacole/pietoni deobicei). Asta pentru fiecare far.

Daca pe far scrie 1%, pot testa cu senzorul de lumina de la telefon cati lumeni are raza deasupra si cati are dedesupt. Ar trebui sa fie undeva de 100 de ori diferenta. (Senzorul de lumina de la telefon poate sa afiseze valoarea exacta in lumeni daca folosesti programe adecvate)

Ma intreb totusi: nimeni de pe forum nu a incercat un bec h7 cu xenon?
*



Colegu', pentru stiinta ta: masinile care sunt dotate din fabrica cu xenon, mai au, pe langa faruri, si niste chestii in plus. De pilda:
- spalatoare de faruri. Ai idee ce inseamna un bec xenon sub un far murdar? Si pentru tine, dar, mai ales, pentru ceilalti participanti la trafic.
- autoleveling. E chestia aia care iti regleaza cum bat farurile. Deci ce spui matale cu incarcatu'/reglaju' pica din start.

De aceea, o masina dotata cu faruri xenon din fabrica nu va orbi pe nimeni (daca soferul are grija sa spele din cand in cand farurile). Pe cand, la xenoane after market, tre' sa bagi multi multi bani ca sa o faci cum trebuie.
Nu mai vorbesc de fetisu' unora sa fie 6000/8000/12000. Voi chiar credeti ca va creste cu niste cm daca folositi csenoane? Unu' n-am vazut nene sa-si fi pus xenon si sa se chinuie sa-si puna macar spalatoare de faruri. Costa o caruta si pe taran oricum nu-l intereseaza. Daca are albastru in bec gata, e jmecher.

Ca sa nu mai spun ca farul proiectat pentru xenon are alt tip de geometrie, ca dup-aia o dam pe reflexie/refractie, si o sa-mi dai riport ca te-njur.

In concluzie: daca vrei sa fii baiat educat si bine crescut, pune-ti nene niste halogene de calitate si o sa castigi atat respectul celorlalti cat si lumina mai buna la masina.


3 Jun 2015, 21:19:
QUOTE(LiviuIonut @ 3 Jun 2015, 15:28)
Kum,

Iti doresti asta pentru ca toti cei care te orbesc pe strada crezi ca au xenon aftermarket. Afirmatie care nu este corecta!
*


La partea asta ai dreptate: nu toti care orbesc pe ceilalti in trafic au xenon AM; sunt idioti care au xenon din fabrica, dar le e frica sa actioneze spalarea farurilor (lichidu' de spalat costa scump probabil).

This post has been edited by kum: 3 Jun 2015, 20:19


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 3 Jun 2015, 20:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Cu alte cuvinte, NU. Nu pune xenoane pe faruri facute pentru Halogen.
Sunt destui cocalari cu logan care au facut asta deja. Si sper sa-i opreasca RAR pe toti

Ia-ti o pereche de Osram Nightbreaker. Fac o treaba excelenta fara de cele la 15 lei.

This post has been edited by MariusRZR: 3 Jun 2015, 20:25


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 3 Jun 2015, 20:45
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




QUOTE(kum @ 3 Jun 2015, 21:16)

<span class='edit'>3 Jun 2015, 21:19:</span>

La partea asta ai dreptate: nu toti care orbesc pe ceilalti in trafic au xenon AM; sunt idioti care au xenon din fabrica...
*


...si au senzorul de reglaj al farurilor, de pe puntea fata, rupt. smile.gif))

This post has been edited by Alexandar: 3 Jun 2015, 20:48


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xenolith
post 7 Jun 2015, 17:19
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 24 March 12




Been there, done that. Droserele sunt in portbagaj, le-am scos singur cand mi s-a ars un bec si nu l-am gasit nicaieri(in Suedia). Din punctul asta de vedere nu recomand, mai ales instalatii care costa sub 300 de ron.

Cat despre orbit soferii de pe contrasens: chiar daca nu ai faruri cu lupa, daca sunt reglate si daca nu folosesti o lumina de cioban, bine nu ai treaba.

This post has been edited by xenolith: 7 Jun 2015, 17:20


--------------------
Renault Laguna II 2007 2.0 Luxury
http://teodormarin.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 7 Jun 2015, 20:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




asa deci , in sweden nu gasesti becuri ca normal ; vikingi navigheste doar cu faclii : , sa avem pardon mon cher dar banii sunt scumpi chiar si in ROMANICA .


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuIonut
post 8 Jun 2015, 09:02
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




QUOTE(xenolith @ 7 Jun 2015, 18:19)
Been there, done that. Droserele sunt in portbagaj, le-am scos singur cand mi s-a ars un bec si nu l-am gasit nicaieri(in Suedia). Din punctul asta de vedere nu recomand, mai ales instalatii care costa sub 300 de ron.

Cat despre orbit soferii de pe contrasens: chiar daca nu ai faruri cu lupa, daca sunt reglate si daca nu folosesti o lumina de cioban, bine nu ai treaba.
*



Multumesc, xenolith,

Am intelesc ca tu ai incercat si daca le aveai reglate bine, nu orbeau. Cand ai avut nevoie de un bec de schimbat nu ai gasit, deci ai renuntat la ele. (un bec de xenon pe h7)
In rest cred ca ai fost multumit daca instalatia era mai calitativa (pret mai mare).
Lumina cred ca era mai multa pe drum, mai ales daca culoarea era apropiata de cea standard de 4400K (exemplu 5000k, clar nu culoare violet sau albastru wink.gif ).

Am dreptate in ce zic? (in ce am inteles)

O zi buna!


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 8 Jun 2015, 12:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Mai bine ia-ti 2 faruri de laguna cu xenon decat sa te apuci sa iei chestii after market. Si asa, daca te opreste odata si are chef de controlat, te lasa fara talon instant.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 8 Jun 2015, 12:44
Post #17


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




QUOTE
Discutie despre montare xenon in far standard

166.gif


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 8 Jun 2015, 14:31
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




Eu nu inteleg de ce te incapatanezi sa iti iei niste becuri foarte bune, in dauna xenonului montat aftermarket? Cred ca nu ai idee cat de deranjante sunt xenoanele in cazul in care reglajul nu e cel corespunzator. Iar in cazul de fata reglajul nu ai sa il poti face perfect, intrucat depinde de conditiile de drum.
Hai sa iti zic o mica intamplare: am mers cu masina consoartei, iar in spatele meu altcineva a mers cu masina mea, careia, la vremea respectiva ii lipsea senzorul de self leveling de pe puntea fata si farurile bateau ampwlea, in functie de inclinatia drumului. Deci pur si simplu imi venea sa pliez oglinzile laterale pentru ca nu mai suportam reflexia farurilor.
Repet, nu vei putea regla mereu farurile in asa fel incat sa nu ii deranjeze pe ceilalti participanti la trafic. Plus ca in cazul xenoanelor, obligatoriu iti trebuie spalator de far, caci nu cred ca stii ce inseamna o sticla murdara in cazul becurilor xenon...


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 8 Jun 2015, 16:05
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Alexandar. Lucrurile astea nu intereseaza pe multa lume. Cat timp masina arata "cool" cu faruri albe, mai da-i dracu de participanti la trafic. E un fenomen destul de mare la noi. Si dupaia se vaita ca le-au fost luate taloanele


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 8 Jun 2015, 16:25
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




Macar de le-ar lua taloanele, pe capete chiar.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ILIE CIOBANU
post 13 Jun 2015, 07:32
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 April 15




Multumesc Alexandar pentru urare . Eu asa am adus o din Spania si nimeni nu a zis nimic pana la PITESTI orasul permiselor cumparate.Aici mi au luat talonul .Si aveam factura la montaj.


--------------------
renault laguna 2 2001 - AG.69.CIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 13 Jun 2015, 10:39
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Factura e una, omologare e alta.



--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 13 Jun 2015, 22:48
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Eu nu as face o asemenea modificare din doua mari motive: 1. ii orbesti pe ceilalti; 2. nu se vad deloc grozav pe ploaie.

Eu am faruri xenon originale dar tot sunt slabe pe ploaie sau ceata. In rest sunt foarte bune, nimic de zis, dar sistemul e foarte complicat ca sa nu ii orbeasca pe cei din fata.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omix
post 25 Jun 2015, 22:33
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 2 July 12




Bună sera
Acuma dacă tot se discuta despre xenon , vin cu următoarea situație . Am avut pe laguna mea xenon de fabrica dar când a căzut un balast în același timp cu un bec suma de plata fiind de aproximativ 500 de lei am luat o pereche de faruri cu halogen . Acuma de 4 zile am pus farurile cu xenon înapoi pe mașină cu un kit h7 de magazin . Treaba i ca becurile astea văd foarte prost și mă gândeam sa iau pălăria becului jos . A făcut cineva așa ceva ?


--------------------
mazda mx3 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuIonut
post 26 Jun 2015, 11:22
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 October 11
From: Bucuresti




QUOTE(omix @ 25 Jun 2015, 23:33)
Bună sera
  Acuma dacă tot se discuta despre xenon , vin cu următoarea situație . Am avut pe laguna mea xenon de fabrica dar când a căzut un balast în același timp cu un bec suma de plata fiind de aproximativ 500 de lei am luat o pereche de faruri cu halogen . Acuma de 4 zile am pus farurile cu xenon înapoi pe mașină cu un kit h7 de magazin . Treaba i ca becurile astea văd foarte prost și mă gândeam sa iau pălăria becului jos . A făcut cineva așa ceva ?
*


Rolul acelei "palarii" este de a nu trimite lumina in toate partile! Lumina ar fi trimisa pe toate directiile in fata si sigur vor orbi. Cand te vei uita spre far vei putea vedea descarcarea care este foarte puternica si asta te va deranja sigur cand este contrast mare intre intunericul noptii si 3000 lumeni din descarcare.
Apropo, vezi sa fie becurile bune, si sa lumineze 3000 de lumeni minim pentru un xenon. Altfel nu te va ajuta sa dai palaria jos, pentru ca lumina nu va ajunge pe sosea.

Lumina reflectata de oglinda este formata din raze paralele (cat mai paralele) si astfel se creaza acea trecere lumina-intuneric intre partea de jos si sus, efectul de tunel.


--------------------
Renault Laguna 2003 - BxxxHLI
Laguna 2.1 2003 - 2.0L 16V 137cp (99kw) - GPL Tomasetto Stako 300 - la 188kkm in dec.2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 16:58
Dacia