Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare, probleme, sfaturi

lupascuiulian
post 8 Jan 2011, 20:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




Salutare,am cumparat masina laguna 2,iar fostul proprietar nu a facut inca radierea si nu imi da nici o speranta ,ce pot face? cat pot circula cu masina? cei de la politie mi-au spus sa-l dau in judecata si numai cu o hotarare judecatoreasca o voi putea inmatricula, AU MAI PATIT SI ALTII ASA CEVA ? rog ceva raspunsuri

This post has been edited by lupascuiulian: 8 Jan 2011, 20:49


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 8 Jan 2011, 20:55
Post #2


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ati facut Contract de vanzare-cumparare, ti-a trecut in certificat ca a fost instrainat catre tine, ti-a dat actele masinii? Da mai multe detalii.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 9 Jan 2011, 13:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




QUOTE(gabizegrean @ 8 Jan 2011, 20:55)
Ati facut Contract de vanzare-cumparare, ti-a trecut in certificat ca a fost instrainat catre tine, ti-a dat actele masinii? Da mai multe detalii.
*




am actele masinii,ma trecut in certificat,am si contract de vanzare -cumparare doar ca nu a facut el radierea si fara certificatul fiscal al masinii nu o pot inmatricula.Ce e de facut??


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 9 Jan 2011, 14:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Spunei ca toate amenzile pe care le iei o sa i vina lui acasa, si asa lai linistit, o sa te caute el so radieze fiscal.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 9 Jan 2011, 14:57
Post #5


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Probabil are datorii....si nu poate scoate certificatul fiscal pana nu e la zero cu datoriile. Daca este din aceeasi localitate cu tine, verifica cat are de plata.
Eu am fost in aceeasi situatie si vechiul proprietar era la 120km fata de mine.
Trebuie sa-l convingi sa vina doar sa dea semnatura la primarie (sau acolo unde scoti certificatul fiscal)- asta in caz ca nu are datorii.
Si tu sa te ocupi de tot - sa te duci sa vorbesti la primarie, eventual sa le dai ceva, etc...
Am dat telefoane de m-am saturat pana am aflat ce si cum si apoi am rezolvat totul intr-o singura zi.
Multa bafta!


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 9 Jan 2011, 15:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Astia de la Primarie au vre-un temei legal prin care sa te puna sa platesti toate taxele, amenzile, etc (chiar datoriile tuturor celor care figureaza la acelasi domiciliu cu tine) in momentul in care ai nevoie de un act de la ei?

This post has been edited by $$ilvviu: 9 Jan 2011, 15:40


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 9 Jan 2011, 16:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Slut! Radierea se face automat in momentul in care iti inmatriculezi tu masina. Ai nevoie de Certificatul de Autenticitate de la RAR, pe care il poti obtine singur si de Certficatul fiscal pe care trebuie sa-l obtina proprietarul din acte. Cu asta este problema si nu il poti obtine decat daca ai procura. Oricum, daca nu vrea sa il obtina il poti actiona in judecata cu cheltuieli, etc Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Jan 2011, 16:59
Post #8


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Refuzul fostului proprietar de a-ti pune la dispozitie certificatul de radiere fiscala este neintemeiat, odata ce de buna voie ti-a vandut masina. Din pacate, din cate stiu eu, nu poti sa-l determini sa-ti puna la dispozitie acest act decat printr-o hotarare judecatoreasca. Incearca in prima faza sa-i spui ca risca sa-l dai in judecata. Daca tot nu vrea, poti inainta o plangere la judecatoria de care apartii, si, cand va fi incunostiintat, poate isi va da seama ca nu glumesti. Daca se rezolva problema, poti ulterior sa-ti retragi plangerea.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 9 Jan 2011, 17:52
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




am vorbit cu un avocat si zicea ca trebuie sa-l dau in judecata in judetul lui (giurgiu) cam greu,fostul proprietar spune ca are in jur de 4000 datorii la stat,700 impozit si restul e o amenda pe care o luase nevsta-sa prin vama Giurgiu,o sa-l mai sun luna asta ca imi tot promite ca o radiaza,dar vad ca nu face altceva decat sa ma duca cu zaharelul...multumesc frumos de sfaturi,nota 10 pentru forumul asta

9 Jan 2011, 17:55:
nu a spus nimeni cat pot sau cat mai pot circula cu masina? pot primi si amenda?

This post has been edited by lupascuiulian: 9 Jan 2011, 17:55


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Jan 2011, 17:59
Post #10


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




masina poate fi folosita 30 de zile de la data instrainarii


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WaxLaguna
post 10 Jan 2011, 16:03
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 29 November 07




poti circula cu masina si peste cele 30 de zile, doar ca risti o amenda de 250 de Ron.
nimic mai grav nu se intampla daca circuli.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Privilege 1.8 16v - TM xx WAX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 10 Jan 2011, 16:18
Post #12


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




30 de zile din data instrainarii si radierii de catre propietar, in caz ca e doar instrainata nu mai conteaza cele 30 de zile


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 10 Jan 2011, 18:11
Post #13


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Poti circula mult si bine, treaba cu 30 de zile de la data CV se refera ca in acest termen trebuie sa o treci pe rol la impozite locale , daca depasesti acest termen amenda este de 120 ron.
Dar nu vad cum ai putea sa iesi cu masina din tara..daca iti doresti acest lucru, cred ca iti trebuie procura de la proprietarul din acte, musai sa-l dai in judecata pentru a obtine Fisa de inmatriculare cu viza de radiere si Certificat fiscal...multi vanzatori din astia de doi bani se preteaza la asa ceva, crezand ca vor pacali cumparatorul sa le plateasca si impozitul....cred ca ar trebui dat in judecata si pentru ..nu stiu..abuz de incredere si alte alea..nu le am cu Dreptul, vb.cu avocatul...Bafta


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidy
post 11 Jan 2011, 00:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 29 September 08




Colegu ... tu inregistreaza masina la impozite si taxe sa nu ai probleme pe viitor si da-l in judecata cat mai repede posibil. Nu trebuie sa mergi personal la Giurgiu sau unde are domiciliul vanzatorul, faci plangerea si o trimiti prin posta cu confirmare de primire la judecatoria de acolo. Nu cred sa ai nevoie de avocat pt astfel de cazuri, trimiti frumos odata cu plangerea copii dupa toate actele. Mai mult ca sigur nu si-a platit nici impozitul pe masina respectiva, de asta nu poate sa radieze masina.


--------------------
Renault Laguna II 2001 1.8 16V + GPL - GJ-16-MSW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 11 Jan 2011, 11:47
Post #15


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(ovidy @ 11 Jan 2011, 01:04)
Colegu ... tu inregistreaza masina la impozite si taxe sa nu ai probleme pe viitor si da-l in judecata cat mai repede posibil. Nu trebuie sa mergi personal la Giurgiu sau unde are domiciliul vanzatorul, faci plangerea si o trimiti prin posta cu confirmare de primire la judecatoria de acolo. Nu cred sa ai nevoie de avocat pt astfel de cazuri, trimiti frumos odata cu plangerea copii dupa toate actele. Mai mult ca sigur nu si-a platit nici impozitul pe masina respectiva, de asta nu poate sa radieze masina.
*



vb.colegului...aranjeaza cu un inspector la impozite sa-ti inregistrezi masinuta pe rol fara Fisa de radiere si fara Certificat fiscal, doar cu CV si copie CIV..si mai departe vezi tu ce faci..de Inmatriculare nu poate fi vorba pana nu aduni si acele acte de la fostul.
Nici la RAR nu are rost sa te duci inca ..ca are valabilitate doar 60 de zile acel certificat.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 11 Jan 2011, 12:26
Post #16


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




subscriu si eu la spusele colegilor Ovidy si AMZ.

This post has been edited by william: 11 Jan 2011, 12:27


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnightwolf
post 11 Jan 2011, 12:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.938
Joined: 7 January 09




nu stiu ce ratiune au unii sa nu radieze o masina vanduta daca atat timp cat e pe numele lor inca mai platesc taxe pt ea si amenzile vin tot la ei. dar asa-i romanul


--------------------
Renault Laguna/Megane/Velsatis/Kangoo/Clio 2000-2010 - BC-01-AAA
Piese Second Renault (toata gama)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 11 Jan 2011, 16:22
Post #18


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




Pai are datorii la stat asta e motivul principal ,dar mai si mizeaza pe bunatatea cumparatorului ca-i va plati datoria catre stat pentru ca el sa-si poata inmatricula masina . Am auzit o gramada de astfel de practici . Si din pacate actionarea in judecata e singura constrangere


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 11 Jan 2011, 20:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




of...sper sa nu dureze procesul ,daca se va ajunge acolo, un an ca la noi orice ii posibil...multumesc pt raspunsuri nota 10 pt forum sper sa ajung si la intrunirile din iasi cat mai curand posibil...

This post has been edited by lupascuiulian: 11 Jan 2011, 20:02


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 11 Jan 2011, 20:35
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




La primul cel mult al doilea termen, daca nu se prezinta sau daca se prezinta si este de acord, se rezolva. Daca ajungi pe mana avocatilor este problema....o sa te scuture..........pentru ca la ei si respiratul e pe bani. Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amne
post 11 Jan 2011, 21:26
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 April 10




Salut,

Am patit si eu acelasi lucru smile.gif. Din Bucuresti a trebuit sa alerg tocmai pana la Arad tongue.gif. Eh .. m-am dus ca na, doar imi luasem masina. Din fericire a durat doar 5 minute toata treaba. L-am sunat, i-am explicat, el s-a facut ca nu stie despre ce e vorba si cand i-am zis ca sunt la el la poarta a iesit imediat si am fost la Primarie sa scoata certificatul fiscal. M-am intors in buc si a doua zi aveam masina pregatita de mers la politie pentru a-mi scoate numere negre tongue.gif.
Tanti de la ghiseul de impunere mi-a explicat ca daca ala nu vrea sa-l dau in judecata si intr-adevar asa se procedeaza. Am avut noroc insa. Acelasi noroc il doresc si altora care se intalnesc cu aceasta "problema" din partea vanzatorului.
Numai bine,

PS: Mentionez ca am facut Bucuresti-Arad-Bucuresti in 24 ore. Am plecat la 00:00 din Crangasi si la 00:10 (Peste 24h) eram pe Iuliu Maniu. Am pierdut in arad 4 ore cat am vizitat pe-acolo in rest am condus non-stop. Toata noaptea am visat TIR-uri pe defileu smile.gif).


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Expression 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 12 Jan 2011, 08:20
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




la mine fostul proprietar zice ca ar avea o datorie de 4000 la taxe si impozite ...degeaba as merge eu la el ,ca daca nu are bani...incerc cu vorba buna ,daca cineva a trebuit sa-l cheme in instanta sa-mi spuna si mie cum a procedat,


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amne
post 12 Jan 2011, 15:09
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 April 10




Cum nu are bani? Tocmai ai cumparat o masina de la el. Cred ca e nevoie de un pic de tupeu.


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Expression 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piese_sorin
post 7 Feb 2011, 21:51
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 February 11




din pacate problema asta e destul de frecventa pt ca majoritatea cand se duc in piata, sau vad masina pe net, merg si o iau, bucurosi de achizitie, si nu asteapta ca vechiul proprietar sa faca radierea. tot din pacate, singura solutie legala este tribunalul. ar mai exista o solutie, nu asa legala, dar acuma depinde de curajul si de nervii fiecarui om. biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2001-2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 8 Feb 2011, 00:27
Post #25


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




QUOTE(AMZ @ 10 Jan 2011, 18:11)
Poti circula mult si bine, treaba cu 30 de zile de la data CV se refera ca in acest termen trebuie sa o treci pe rol la impozite locale , daca depasesti acest termen amenda este de 120 ron.
Dar nu vad cum ai putea sa iesi cu masina din tara..daca iti doresti acest lucru, cred ca iti trebuie procura de la proprietarul din acte, musai sa-l dai in judecata pentru a obtine Fisa de inmatriculare cu viza de radiere si Certificat fiscal...multi vanzatori din astia de doi bani se preteaza la asa ceva, crezand ca vor pacali cumparatorul sa le plateasca si impozitul....cred ca ar trebui dat in judecata si pentru ..nu stiu..abuz de incredere si alte alea..nu le am cu Dreptul, vb.cu avocatul...Bafta
*


frate daca nu esti proprietar pe masina nu poti sa iesi din tara?


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 8 Feb 2011, 08:12
Post #26


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Daca masina e inmatriculata si fara probleme de natura legala, chiar daca nu esti proprietarul ei poti sa iesi cu ea din tara. Insa e recomandat sa detii un act prin care proprietarul te imputerniceste sa folosesti masina, pentru a nu fi pus in situatii delicate in cazul in care ai probleme (chiar si mici) cu autoritatile din tara respectiva. De exemplu, un filtru al politiei pe sosea, o parcare ilegala, etc., pot fi cazuri in care lipsa unui astfel de act sa-ti creeze probleme mult mai mari. Chiar si in vama, daca ti se cer actele masinii, poti fi considerat suspect si de aici pot aparea tot felul de complicatii.

This post has been edited by gabizegrean: 8 Feb 2011, 08:14


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 9 Feb 2011, 20:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




tocmai am vorbit cu un avocat din giurgiu,sper sa se rezolve cat mai repede,cu masina nu pot iesi din tara acum,vechea masina era trecuta pe numele sotiei si nu am putut trece la moldoveni decat cu procura...


of topic:oare radio/cd meu care e original are mp3,(masina nu o am momentan, e acasa) ??


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabrielgl
post 8 Nov 2011, 17:39
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 2 July 11




am si eu o intrebare....stie careva noutati despre cat costa sa matriculezi un laguna 2.2dci din 2004? daca stie cineva raspunsuri va rog


--------------------
renault laguna 1999 2.2 dt - b-6984-wl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ddorin
post 8 Nov 2011, 21:59
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 12 October 10




aici iti calculezi tu taxa de poluare
http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto



--------------------
Laguna 2 Grandtour Model Dynamique 19DCI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Constantyn
post 8 Nov 2011, 22:19
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 July 11
From: Bacau




Eu in locul tau ii spuneam sa se grabeasca cu radierea fiscala, k esti un as in a lua amenzi, iar cei 4000 pot deveni forte usor 8000-10000. poate nu stie ca amenzile se aduna tot in contul lui.


--------------------
Renault Laguna 2 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:18
Dacia