Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope Laguna II, dimensiuni, recomandari

ford gt 500
post 22 Apr 2010, 19:45
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 8 March 10
From: Iași




As dori si eu sa imi schimb anvelopele si as vrea sa stiu care sunt implicatiile negative daca inlocuim latimea de 205 cu 225 si aici ma refer la consum, uzura anumitor componente: bucsi, rulmenti, planetare, suspensii etc.
Nu vreau doar pareri ci pt cei care ati facut schimbarea sa imi spuneti care sunt efectele ulterioare resimtite, eventual pe termen lung.
Asa din auzite : unii spun ca se uzeaza rulmentii, ca masina trage din greu, ca consumul va creste.... ce sa cred si ce sa nu cred.
Apropo ce parere aveti de anvelopele goodyear eagle f1 . Unii spun ca ar fi zgomotoase din cauza profilului in V. Dar eu tocmai deasta vreau sa le cumpar pt ca imi place aspectul profilului, plus ca sunt good year si am auzit numai lucruri bune despre eficienta acestora cat si despre durabilitatea lor.
Multumesc celor care au rabdare sa citeasca si daca au bunavointa si cunostinte sa si raspunda la nelamuririle mele. rolleyes.gif


--------------------
renault laguna2 2002
Renault Laguna II Grandtour Initiale Paris 2002 , 2.2dci 110KW,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 22 Apr 2010, 23:04
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




nu este nici o diferenta intre 205 si 225 doar ca sunt mai late umpic in rest nu este nici o problema.problema este cand se incepe cu exagerari de dimensiuni gen 235/40/18 sau chiar pe 20 tzoli smile.gif))


eu unu zic ca nu este nici o problema,si eu ma gandesc sa imi pun pe spate din 205/55/16 sa pun 215/55/16 si am si flanse


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 23 Apr 2010, 11:40
Post #93


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Daca treci pe roti mai late vei avea consum ceva mai ridicat. Nu cu mult insa.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 23 Apr 2010, 20:58
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




renodood imi pun cauciucuri mai late pe spate doar si in roti o sa pun azot


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 23 Apr 2010, 23:19
Post #95


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Hmm, am auzit ca ar echilibra treaba cu azotul, dar nu stiu pe nimeni care sa aiba. Testeaza te rog diferentele, ca`s curios. Ma batea si pe mine gandul sa trec pe cauciucuri mai late, de aia zic.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 24 Apr 2010, 00:08
Post #96


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




@ford gt 500: 225 pe Laguna 2 doar pe 17. 225/45 R17 .

variantele descrise de bad x sunt doar pentru look (care tine de gusturi deja), ca si comportament rutier pot numai sa dauneze.

Cresterile de consum si scaderea demarajului sunt infime daca se monteaza dimensiuni recomandate de producator. Gropile se vor simti insa cu totul altfel cu 225/45 r17.

Legat de alegerea ta, GY Eagle F1 GSD3: sunt anvelope de performanta = nu se (prea) deformeaza in viraje, aderenta foarte buna pe ud si uscat, stabilitate directionala la viteze de genul 250 la ora.
Ce nu sunt: desosebit de durabile, eficiente dpdv al consumului (compus relativ moale in banda de rulare). Vei consuma mai mult decat cu un set de EfficientGrip (desi e vorba de aprox un rezervor de motorina pe intreaga durata de viata a anvelopelor) si vor dura semnificativ mai putin decat un set de DuraGrip. In functie de viteze si cum te arunci in viraje, le poti termina in 25.000 de km pe sosea. Profilul in V , atragator de altfel, le exclude total pe timp de iarna dar vara pe ud este suprem.
Una peste alta, tocmai ce iti ofera F1 GSD3urile iti ia inapoi Laguna cu suspensia de barca si directia fara feedback.
Sper ca nu te-am demoralizat smile.gif

This post has been edited by bh07xyk: 24 Apr 2010, 00:10


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gbs01983
post 24 Apr 2010, 09:28
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 15 November 08




apropo de azot...

care e treaba baieti cu azotul in pneuri? se simte vreo diferenta? care sunt avantajele/dezavatajele lui?


--------------------
renault laguna 1.9 dCi dinamyque 2002 - gl 49 myh
Laguna 6.2dci,820cai,dizal,64valve,32cilindri in veu,4 turbine,c.mixt 3.2L/100 /an'02,folie neagra neomolog,multi bashi cu geamu lasat in jos&manele:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 24 Apr 2010, 09:40
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Presiunea in pneu ramine relativ constanta fata de situatia in care pneul este umplut cu aer.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 24 Apr 2010, 10:28
Post #99


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Cu alte cuvinte, azotul se dilata / contracta mai putin in conditiile in care temperatura unui sistem variaza (in cazul de fata pneul umplut cu gaz fie el aer sau orice alt amestec gazos).
Transformarea suportata de "sistemul" pneu+gazul din interior este (daca aproximam cu teoria) o transformare izocora (cea in care volumul unui vas incalzit ramane costant).
Adica volumul pneului ramane relativ constant. Insa temperatura gazului nu. Cauzele sunt:
- viteza de rulare adica a frecarii cauciucului cu solul incalzeste pneul - o parte din aceasta energie termica este transferata gazului din interior, alta parte se pierde prin disipare in exterior
- anotimpul (iarna nu-i ca vara) biggrin.gif
- "agitatia" suplimentara a moleculelor de gaz din interior in timpul mersului - duce la cresterea (probabil minora) a miscarii browniene - asta se poate neglija totusi.

Toate acestea se reflecta intr-o crestere a energiei gazului din interior si ca urmare a temperaturii. Teoria spune ca in acest caz daca V=constant, atunci raportul p1/p2 = T1/T2 - p1, p2 fiind presiunile si T1, T2 fiind temperaturile in cele doua stari diferite.
Asa ca, din motiv ca temperatura creste, creste direct proportional si presiunea.

In cazul azotului bagat in pneuri, aceasta variatie de presiune nu este prea mare pentru ca azotul are un indice de dilatatie mai scazut in raport cu alte gaze. Nu merita banii - e gratis sa iti faci presiunea cu aer oriunde la statiile de alimentare. Cu azot nu gasesti oriunde si e si destul de scump. Cred ca se preteaza la baietii care fac overburn-uri, ca sa nu le bubuie cand scot fum din ele.

Din proprie experienta am observat ca la rularea pe autostrada cateodata mai ma semnalizeaza cate un senzor - si nu de scadere a presiunii - ci de "surgonflage" adica suprapresiune. Ceea ce inseamna ca la viteze mari creste si presiunea din cauciucuri.
Constructorul recomanda doua seturi de presiuni in conditii de trafic urban si in conditii de mers pe autostrada. Eu cand ies pe autostrada imi scot 0.1-0.2 bari din cauciucuri. Si evit astfel alarmele false ale sensozorilor care au si ei o plaja de masurare - in afara anumitor valori transmit alarma. Acum ... functie de cat de batrani sunt sau de cum sunt programati sau de generatie/model presupun ca exista mici diferente.
Cred ca in mare ei tolereaza variatii ale presiunilor de la 1.8 bar la 2.5. Mai putin sau mai mult decat aceste valori genereaza alarme catre unitatea centrala. Sa ma corecteze cineva daca gresesc. Mi se pare ca si prin DDT2000 se pot seta chestiile astea.(?)
Mii de scuze pt postul lung. wacko.gif

Cheers,


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 26 Apr 2010, 22:45
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




am revenit cu detalii azi am fost de miam terminat lucrarea cu jantele si cauciucurile pe spate si pot sa spun ca totusi exista o diferenta intre aer si azot parerea mea

la gropi parca rotile se muleaza altfel si la drum lafel parca nu se simte chiar asa tare rigiditatea drumului


daca bine tin eu minte azot se baga in rotile de la avioane pt ca la aterizare este forta de frecare foarte mare iar cauciucurile se incalzesc foarte tare.dar cu azot nu se incalzesc asa tare rezultand un risc mai mic de explozie

This post has been edited by bad_x: 26 Apr 2010, 22:46


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 26 Apr 2010, 22:54
Post #101


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




@jon_nxt : presiunea TREBUIE sa fie mai mare la viteze si incarcari mari. In manual la mine scria pentru 1.9 dci la 17" 2.7 pe fata si 2.3 spate parca. le tineam la 2.5 si 2.3 la rece. Pe autostrada am masurat la o benzinarie 2.8 dar erau calde bine. Faza e ca nu mi-a dat niciun senzor nicio suprapresiune, mai bine verifica/schimba senzorii decat sa umbli cu subpresiune la viteze si temperaturi de autostrada. Creste consumul dar mai ales bulesti cauciucurile.

@bad_x: PLACEBO. Orice gaz ai avea in anvelope este egal din punctul de vedere al gropilor.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 27 Apr 2010, 13:15
Post #102


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Da, sunt de acord ca presiunea trebuie sa fie mai mare la viteze si incarcari mari. Dar singurul motiv pe care il gasesc logic in recomandarea producatorului este motivul ca perna de aer trebuie sa fie si ea mai rigida in cazul in care roata intalneste o denivelare mai serioasa - avand in vedere viteza mare sa presupunem ca nu reusesti sa reduci la timp si iei groapa - atunci socul sa nu iti deformeze janta - pentru ca perna de aer se va comprima mai putin si restul ar trebui sa il suporte suspensia. Valabil si in cazul incarcarii mai mari cu exceptia faptului ca aici suspensia va avea cursa probabil ceva mai scurta datorita greutatii suplimentare.
Da, si mie pe autostrada imi creste presiunea spre 2,8 - insa probabil ca eu am senzorii prea vechi si poate sunt setati putin altfel. Sau poate pur si simplu sunt decalibrati. Vechimea, bateriile lor... etc. Cunosc riscurile si minusurile rularii cu cauciucurile mai moi. Personal chiar prefer putin suprapresiune in ele. Si eu le tin undeva la 2,3 cu 2,5, ca am jante pe 17" cu cauciucuri cu talon mic si prefer sa nu imi nenorocesc jantele. Desi aduce un minus de confort.


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 27 Apr 2010, 13:53
Post #103


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




"Dar singurul motiv pe care il gasesc logic in recomandarea producatorului este motivul ca perna de aer trebuie sa fie si ea mai rigida in cazul in care roata intalneste o denivelare mai serioasa - avand in vedere viteza mare sa presupunem ca nu reusesti sa reduci la timp si iei groapa - atunci socul sa nu iti deformeze janta - pentru ca perna de aer se va comprima mai putin si restul ar trebui sa il suporte suspensia."

Nu e chiar asa de simplu smile.gif La viteze mari, sa zicem de la 150 in sus, fortele care actioneaza asupra anvelopelor se schimba semnificativ. cea mai evidenta este centrifuga, trace asupra mijlocului benzii de rulare inspre exterior (in plan vertical evident) si o deformeaza. o presiune mai mare va ajuta anvelopa sa isi pastreze forma.
Alta problema este zona de 'atac' a benzii de rulare, la subpresiune se creaza o buza un forma petei de contact care o deformeaza inutil si introduce frecari nedorite in structura interna anvelopei. Rezulta consum de energie crescut, energie disipata prin caldura generata de anvelopa care la randul ei duce la uzura prematura.
Etc etc etc smile.gif


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gbs01983
post 27 Apr 2010, 15:02
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 15 November 08




merci de info baieti:)
ps : jon:nxt, esti cumva prof' de chimie-fizica? tongue.gif
nu de alta,dar ca sa ''hantzeleg'' ce ai postat a trebuit sa beau vreo 4 beri smile.gif

o zi buna tuturor
deznodamantul :cat e ''aeru'' moka , nu are rost sa bag azot tongue.gif si iarna nu-i ca vara smile.gif


--------------------
renault laguna 1.9 dCi dinamyque 2002 - gl 49 myh
Laguna 6.2dci,820cai,dizal,64valve,32cilindri in veu,4 turbine,c.mixt 3.2L/100 /an'02,folie neagra neomolog,multi bashi cu geamu lasat in jos&manele:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 9 May 2010, 12:04
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




bh07xyk eu sunt mecanic de meserie si am simturile formate si iti spun eu k este o diferenta intre azot si aer cand dai in gropi,eu unu am simtit o diferenta de elasticitate la gropi se aude sunetul mai altfel mai atenuat(nu suna a plin)


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuseppe_pnz
post 14 Aug 2010, 21:31
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 August 10




salut sunt nou pe aici si as dori si eu de unde imi iau si eu niste cauciucuri de vara la pret rezonabil as prefere si jante din aliaj. Stima tuturor lagunistilor


--------------------
renault laguna 2 an 2006 motor 1,9l dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 26 Aug 2010, 22:35
Post #107


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Ma intereseaza ceva pareri de la cei care au avut 235/45/17 pe Laguna2. Acum am 225/45/17, insa le voi schimba saptamana viitoare.

Multumesc

27 Aug 2010, 20:45:
Nimeni, nimic?

This post has been edited by StefanT: 27 Aug 2010, 20:45


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zupvilly
post 28 Aug 2010, 17:59
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 15 June 10
From: Bucuresti




Salut! Eu vreau sa-mi schimb anvelopele spate care sunt GY NCT5 225/55/R17 cu 225/45/R17..pentru ca in curbe la viteze putin mai mari..ating.Scuze daca sunt off topic , dar ma interesau anvelopele tale - STEFAN T ( daca sunt intr-o stare ok ).Numai bine!


--------------------
Renault Laguna II Break 2003/1.9DCi/120CP/Dinamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 28 Aug 2010, 22:23
Post #109


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Ale mele nu sunt exceptionale, insa sunt Good Year si estimez ca ar mai merge circa 20.000 km maxim.

iti las numarul de telefon pe privat.
Salut


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corne04
post 9 Jan 2011, 18:23
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 19 April 10




QUOTE(bad_x @ 9 May 2010, 12:04)
bh07xyk eu sunt mecanic de meserie si am simturile formate si iti spun eu k este o diferenta intre azot si aer  cand dai in gropi,eu unu am simtit o diferenta de elasticitate la gropi se aude sunetul mai altfel mai atenuat(nu suna a plin)
*




As vrea si eu sa imi pun cauciucuri de vara 215/55/r16 pe spate, iar pe fata sa le las de 205/55/r16. Ai putea sa imi spui cum se comporta masina si cum arata cu cauciucuri mai late pe spate?


--------------------
Renault Laguna II 2002 - AR-19-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 9 Jan 2011, 21:52
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




corne04 cand vine vara o sa pun niste poze cu masina cu cauciucurile mai late


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corne04
post 22 Jan 2011, 00:07
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 19 April 10




Mersi fain smile.gif
Am fost de curand cu masina la service sa ii schimb bucsele de pe spate si l-am intrebat pe domn` mecanic daca ar intra cauciucuri de 215 pe jantele mele si mi-a recomandat sa le pun pe toate de aceleasi dimensiuni pentru ca nu e legal altfel.
Sa fie adevarata treaba? Sau am voie sa pun pe fata cauciuri de 205 si pe spate de 215 sau chiar 225?


--------------------
Renault Laguna II 2002 - AR-19-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_x
post 22 Jan 2011, 00:14
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 717
Joined: 5 February 08




corne04 la noi in tara nu este voie nimic doar ca noi le facem,am circulat cu masina si prin judet la mine si prin tara si nu ma oprit nimeni sa ma intrebe de cauciucuri,in general politia te ia de asigurare permis si rovinieta


--------------------
Renault laguna 2 1.9dci privilege gri perlat 88KW/120 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 22 Jan 2011, 00:16
Post #114


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




nu pui decat dimensiunile care le ai trecute in talon ,daca nu vrei vreo amenda


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corne04
post 22 Jan 2011, 14:18
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 19 April 10




Pai stiam asta...doar ca talonul meu are mai putin de un an...si nu sunt trecute dimensiuni pe el. Din punctul asta de vedere sunt linistit. Ceea ce ma intreb eu este daca sunt pasibil de amenda in caz ca pun dimensiuni diferite( 205/60/16 fata si 225/55/16 spate)?

@bad_x: si in strainatate? mai e valabila treaba? sau acolo te pisca garcea de nu te vezi?

This post has been edited by corne04: 22 Jan 2011, 14:20


--------------------
Renault Laguna II 2002 - AR-19-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 22 Jan 2011, 17:27
Post #116


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Nu stiu sa existe nicio restrictie in ceea ce priveste dimensiunea. Cel putin daca pe aceeasi punte ai rotile la fel, nu vad de ce ar fi probleme.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corne04
post 22 Jan 2011, 18:32
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 19 April 10




ok, ms pt raspunsuri smile.gif
bad_x...sa nu uiti, te rog, de poze


--------------------
Renault Laguna II 2002 - AR-19-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garc3a2000
post 22 Jan 2011, 18:40
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 659
Joined: 1 November 09
From: Slatina




Ai voie doar ce e scris in talon.
Daca te opreste garcea [nu eu cool.gif -militianul] poate sa-ti ia si talonul+ amenda,,,,,,,ceea ce nu prea e bine.Un garcea mai destept stie ca nu poti avea doua dimensiuni diferite pe punti fara omologare[daca esti norocos din fire mergi asa] si va zice,,, Va rog omologarea de la RAR pt diferenta de dimensiune a pneurilor''.


--------------------
renault laguna ll 2.2/110KW 2002 privilege - es/4197-BVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Stefan
post 22 Jan 2011, 19:04
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 February 10




Salutare, dupa o lunga perioada revin si eu cu o mica/ mare nelamurire.

Momentan pe masina am jante de table cu diminsiunile 205/55/R16 si am zis ca pastea le las pentru iarna, stiti voi, iarna mai iei o groapa, mai indoi janta si toate cele.
Am decis ca pentru vara sa-mi iau jante de aliaj si am ales sa cumpar jante de laguna, dar pe dimensiunile 225/45/R17, asa am gasit la vanzare.

Pentru cei ce cunosc, ce repercursiuni am daca le pun pe acestea, bucsarie, planetare, rulmenti, confort, stabilitate, tot ce cunoasteti smile.gif



Din nefericire le-am luat cu niste cauciuri low-cost, Wan LI... ce parere aveti de ele?


--------------------
Renault Laguna 2003
Renault Laguna 2 din 2003
1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corne04
post 22 Jan 2011, 19:31
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 19 April 10




Ca o curiozitate, cat ai dat pe ele?

Iar ca sa imi exprim parerea cu privire la jantele pe 17``, consider ca sunt foarte placute ca aspect (mai ales daca sunt modelul Silverstone) dar pericolul de a le indoi este foarte mare datorita talonului mic, si cred ca si gropile se vor simti mai tare decat cu cele de tabla (55 inaltime). Este strict parerea mea, nu am avut sa vorbesc din experienta. Oricum, dupa ce le pui si dai o tura cu ele sa postezi pe forum impresiile, poate ne ajuta si pe noi.


--------------------
Renault Laguna II 2002 - AR-19-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:21
Dacia