Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

JAPONIA GP, Detalii despre circuit

FISICHELU
post 8 Oct 2006, 18:52
Post #61


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Interviu cu Jean Todt de dupa cursa:

So definitely, big disappointment, starting the race with Felipe and Michael on the first row, we were expecting a better result than the second position of Felipe. Two things that had a big influence on the final result was the breakage of the engine of Michael, which was tough, on lap 36 when Michael was leading after the last pit stop. And for Felipe, we had to stop him earlier than planned because he had a slow puncture on one of his tyres, so for safety reasons we had to stop him, and when he came out of the pit lane, he was behind a slower car which made him lose time. But saying that, that's racing. We know that to win races, to win championships, we need performance, good tyres, good team, reliability, good drivers and today we did not have good reliability and we paid the highest costs and it's our mistake and we have to assume it. The others did not do a mistake and they are in front, so there is logic.

Do we know what went wrong on the engine?
Jean Todt: No, sudden engine failure. We don't know the exact cause. I hope we can find it but I must say that the engine has been quite badly damaged, so it might be difficult to find the cause, but it's too early to know that.

Listening to Michael after the race, he felt he had conceded the championship to Fernando Alonso. Do you share that view, is there anything still to play for in Brazil?
JT: Mathematically it's still possible but logically we know it will be very difficult, it will be very difficult because… what is good is to be able to win championships when it's only left up to us. Now it's not left up to us, it's left to the problems of the others so it's a lot of parameters which will be out of our control, but saying that, we will go to the last race hopefully with the disappointment of today behind us and motivated to do the best result as possible and then we will see.

And after such a fantastic comeback this season, the incidents of today must be very difficult for you to take personally.
JT: We are in this business since so many years, so when it comes, you must be happy, when it doesn't come you must turn the page and sometime you must see the unbelievable period we have all been having, success, friendship, unique relationship and then… we are fortunate people to be able to exercise our passion, knowing some more difficult things happening in the world, so we must give a weight to each single thing.

Had there been any warning signs for Michael, a rise in temperature?
JT: No, nothing.

Had you done anything, normal settings
JT: No, nothing different.

Somebody's calculated that it's Ferrari's first race engine failure since 2000.
JT: (Laughing) So it did not come at the right time!

Your feelings after qualifying, did you feel that it was looking so good?
JT: It was looking good but we knew that between one lap in qualifying, we don't know the level of fuel of the others, a lot of parameters we didn't know but we knew we were going to probably be quicker in qualifying. Saying that, for the race we had a pace which was good enough to secure what we wanted, unless a problem occurred, which did occur.

Do you know what the cause of Felipe's puncture was?
JT: He had a cut in the tyre but right from the beginning, but slowly and slowly he was losing air in the tyre until we decided to anticipate the pit stop.

Does the result from today change any approach to Brazil? Do you still go there as aggressively as you would have done?
JT: We will try our best.

Is Michael still testing in Jerez this week?
JT: I must say I did not ask the question so I cannot answer for sure. Concerning the testing in Jerez, with whom? We will inform you.

That's quite a big development that you're testing in Jerez, in terms of aerodyanamics?
JT: There are a few things, but not major things.

At a time like this, when you realise what a leader Michael is, what will be his legacy?
JT: Can we leave this question for after Brazil? OK, because at the moment, he's still driving one more race and then we can speak about Michael and what we will miss. We can leave that for the race.

Maybe something about his qualities, what makes him such a great driver?
JT: He's a fantastic human person, clever, dedicated, team player, good father, good friend, good husband - that's what Corinna says.

What about the work that he's done for Ferrari?
JT: I think it has been a very good combination. Ferrari has done a fantastic job for him, and he has done a fantastic job for Ferrari, so that's a wonderful combination. It is never one way, it always both ways. If things are successful, it means that it goes in both directions. Otherwise it doesn't work.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 8 Oct 2006, 19:16
Post #62


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




QUOTE
MS e un mare pilot din punctul meu de vedere.Dar ca si om e o nulitate (caracter de ... baiat de cartier,ca sa nu zic altfel).

te rog sa nu faci afirmatii gratuite. cred ca e cu mult deasupra altora din F1 si a realizat mai multe in viata si in F1 decat oricare din noi spera sa o faca.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 8 Oct 2006, 20:56
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Noi fanii lui Schumi sau fanii Ferrari cum le place unora sa zica, macar n-am aparut ca ciupercile dupa ploaie. Tin cu omu' asta din '96 si asta a fost...cu bune, cu rele.
Pe cei care nu fac parte din specia "fani Ferrari", ii invit aici peste inca 9 ani sa mi-l laude pe Alonso.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 8 Oct 2006, 21:16
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Cu asta sunt si eu de acord. Pe circuit cu siguranta nu e un gentleman (dar nici un mare campion nu a fost - sau poate foarte putini), dar in afara a facut destule gesturi pe care guverne intregi nu le-au facut (vezi ajutorul pentru victimele acelui tsunami). Baiat de cartier sigur nu este...


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 9 Oct 2006, 07:54
Post #65


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




"Noi fanii lui Schumi sau fanii Ferrari cum le place unora sa zica" - sa avem pardon. Eu cand am zis ca sunt fan FERRARI exact asta am vrut sa spun. Sa fim clar intelesi. Imi place marca asta de cand ma stiu. Tin cu ei in F1, in FIA GT, la Le Mans etc, cunosc destul de bine toata istoria constructorului Ferrari, le stiu toate modelele de masini de strada fabricate pana in prezent etc. Faptul ca pe Schumi il sustin mai tare comparativ cu toti ceilalti piloti care au pilotat pana acum pentru Ferrari, e cu totul altceva.
Dar sper sa se inregistreze pentru toti cei care nu au inteles: raman ce-am fost dintotdeauna, fan Ferrari.


Revenind la cursa: nu imi vine sa cred nici acum ce s-a intamplat ieri. Mai bine se intampla in Brazilia si cu asta basta. Cum insa speranta moare ultima, sper ca in ultima etapa situatia sa se schimbe cu 180 grade. Imi doresc neaparat titlul la constructori si, daca se va putea, si la piloti. Inca mai cred ca nu e totul pierdut.

Printre dinti, trebuie sa spun: Felicitari Renault & Alonso & Fisichella!

Forza FERRARI! Forza Schumi!


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 Oct 2006, 08:18
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Intrucat am fost mult prea suparat sa mai scriu si pe aici, vreau sa spun si eu cate ceva...

Sunt fan Ferrari si MS, si ma mandresc cu asta! Tin cu ei indiferent daca pierd sau castiga. Cursa viitoare ma voi uita la ea din simplul motiv ca e ULTIMA cursa a lui Schumi din cariera sa si asa ceva nu se poate rata!

Alonso a avut noroc cu caru' ieri, asa cum a avut si MS la Monza... Din punctul asta de vedere lucrurile sunt incheiate, daca acest lucru conteaza pentru asa zisii fani Renault (nu pentru cei adevarati)! Daca acestia nu inteleg ca F1 inseamna si abandonuri din punct de vedere tehnic, ci doar rasplata pentru defectiunea favoritului, inseamna ca sunt doar niste telespectatori care nu au ce face duminica si nu au ce scrie pe acest forum sau altele... Surprinderea a fost mare nu numai pentru fanii Ferrari, ci si pentru adevaratii fani Renault, inclusiv pentru FA, cel mai mult din perspectiva faptului ca din 2001 nu au mai avut un motor in fum...

Una peste alta, FA se afla in fata celui de al 2-lea titlu de campion, si desi imi este antipatic, ii doresc sincer sa castige cat mai multe, precum si lui Kimi sau altor piloti adevarati, si sa vedem pe circuitele de F1 adevarat spectacol pana la ultima cursa...

Totodata, as dori pe aceasta cale, daca imi este permis, sa remarc faptul ca la sectiunea Motorsport, sunt doi moderatori super de treaba, si cu 2 ochi vigilenti de caciula, care le da peste nas si amendeaza toate iesirile unor useri frustrati, fie ei fani Renault, Ferrari, etc... INSA, parca pentru a putea fi intrutotul impartiali, ar trebui ca printre ei sa se numere si un moderator ferrarist, pentru a putea vedea si din celalalt punct de vedere, nu numai o singura latura.. Oricat ai incerca sa fii impartial, suntem oameni si mai gresim...
Oricum, e o parere personala, si o sugestie de imbunatatire....

Pentru final, ar trebui ca si alti piloti din F1, si in mod deosebit FA, sa ia aminte cum trebuie sa se comporte un pilot cu echipa sa de mecanici atunci cand se intampla ceva cu masina... Gestul de ieri al lui MS, dovedeste inca o data, ca este un gentelman in afara pistei.

Astept cu real interes cursa din Brazilia, pentru a vedea ULTIMUL "checkered flag" fluturat in fata masinii lui MS! Multumim Schumi pentru cele 7 campionate castigate!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 9 Oct 2006, 08:38
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Mda, pacat de munca din tot sezonul. Poate ca sumi nu stie sa piarda dar alonso nici atat sa castige. In timp ce sumi avea motorul in flacari alonso isi agita pumnul pe sus, de parca era meritul lui cu ceva. Penibil, dar de la el oricum nu aveam alte pretentii.

sumi are suficiente titluri, nu e problema, or sa mai treaca multi ani pana o sa il mai egaleze cineva, dar ma doare ca l-a lasat partea cea mai fiabila a masinii exact cand nu trebuia. Si mai ales de munca echipei. Daca pierdeau in lupta era una, dar sa pierzi asa prin abandon e chiar urat.

Foarte tare declaratia lui sumi de dupa cursa in care spune ca nu il pasioneaza sa castige un campionat in care adversarul sa abandoneze. S-a mai inteleptit si el la batranete, era normal. Astept din astea si de la alonso (astept degeaba, dar cine stie).

Plangea cand venea catre standuri. Ce doare cel mai mult intr-o situatie din astea e ca daca ai sti dinainte ca o sa se intample asa ceva nici macar nu te-ai mai stresa atata. S-a chinuit degeaba toata jumatea asta de sezon. bine, a si facut niste mici greseli pe care daca nu le facea chiar cu abandonul asta ar mai fi avut sanse mari. Asa, sansele sunt practic zero.
Doar sa se intample vreo minune (eu chiar mai sper).


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 9 Oct 2006, 09:18
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(sorin.aldea @ 8 Oct 2006, 11:33)
... Din fericire a dat dovada de un mare caracter ca de obicei. ...
*


Daca si Schumi da de obicei dovada de mare caracter ...
Sa fim seriosi.
Tocmai lipsa lui de caracter e aia datorita careia mi-a fost dintotdeauna antipatic.
De la mine nu va vedea niciodata mai mult decat respect: indiscutabil cel mai valoros din generatia lui. Dar atat si nimic mai mult pentru mine.

OT: inteleg ca exista posibilitatea ca la sfarsitul campionatului sa fie la egalitate de puncte. Cum se face in cazul asta departajarea?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 9 Oct 2006, 09:25
Post #69


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Dupa numarul de victorii


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 9 Oct 2006, 09:25
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




singura situatie sa fie la egalitate e ca alonso sa nu ia puncte si sumi sa castige. ceea ce inseamna ca are o victorie in plus si automat castiga campionatul.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 9 Oct 2006, 09:47
Post #71


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(TMihai @ 8 Oct 2006, 09:46)
Revenind la cursa nu-mi explic de ce cand a castigat Schumi n-am avut conferinta de presa transmisa, iar acum brusc s-a gasit timp.


Conspiratie impotriva lui MS si a celor de la Marnello...
Curat murdara, coane TMihai

QUOTE(sorin.aldea @ 8 Oct 2006, 10:33)
As vrea sa felicit echipa renault dar nu am pentru ce, nu au aratat ceva deosebit in cursa si au castigat din cauza nesansei celor de la ferrari si a lui MS in special. Asta e, se mai intampla, pacat ca s-a intamplat asa la final cand toti fanii ferrari il vedeau pe MS campion.
Astept un miracol in brazilia desi sunt sanse infime sa se intoarca roata in acest fel.
Michi ala ar trebui dat afara din tvr sau pus sa comenteze curling sau sah sau alte sporturi cu mare audienta biggrin.gif e un nesimtit si un comentator ordinar. Cum v-ar placea de exemplu ca la un meci sa zicem steaua - dinamo, comentatorul sa tina cu una dintre echipe? Cum s-ar simti suporterii echipei adverse? Partea proasta e ca noi ii platim salariul


Asa s-a intamplat in China: Ferrari n-au facut nimic, doar au stat pe pista si au profitat de problemele de natura tehnica ale adversarilor. La fel a fost si in Ungaria, in Turcia (cu strategia), in Italia, etc...
Partea cu Miki e discutata de multa vreme si orice tentativa de a-l inlatura este futila. A fost o perioada in care n-a mai comentat si, in mai putin de o luna, a sunat cineva de la Casa Poporului si a rezolvat problema. Atata timp cat el (sau sponsorul lui) suporta costurile de deplasare la fiecare mare premiu, intrare in paddock, etc. , nimeni nu-i va lua locul la TVR.

QUOTE(Manuel @ 8 Oct 2006, 12:58)
Pierderea campionatului nu il face mai putin valoros in ochii fanilor, sper din tot sufletul sa castige macar cursa de adio pentru ca o merita.


Pierderea acestui titlu nu-l face mai putin valoros. punct. El este ceea ce este (un mare campion) si a dovedit-o de-a lungul acestor 16 ani.

QUOTE(cri123 @ 8 Oct 2006, 13:11)
Adevarul e ca cei care tin cu Ferrari nu par sa stie sa piarda... Si este dureros ca trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca nici anul asta nu au castigat


Pentru toata lumea este dificil sa piarda (inclusiv pentru noi, fanii Renault) si foarte greu sa se obisnuiasca cu ideea ca a pierdut. Problema la Ferrari este ca in urmatorii 2 ani echipa se va destrama : Ros Braun pleaca in iarna aceasta, Jean Todt in iarna lui 2007, s.a.m.d.

QUOTE(Manuel @ 8 Oct 2006, 13:56)
Un bun exemplu de cum ar trebui sa suporti o infrangere l-a dat insusi Campionul astazi si cred ca toti fanii ar trebui sa-i urmeze exemplul.


Eh, ieri campionul a castigat biggrin.gif , FOSTUL campion a aratat cum ar trebui sa se comporte un pilot cand esueaza.

QUOTE(dantes @ 9 Oct 2006, 08:18)
Alonso a avut noroc cu caru' ieri, asa cum a avut si MS la Monza...
[...]
Surprinderea a fost mare nu numai pentru fanii Ferrari, ci si pentru adevaratii fani Renault, inclusiv pentru FA, cel mai mult din perspectiva faptului ca din 2001 nu au mai avut un motor in fum...
[...]
INSA, parca pentru a putea fi intrutotul impartiali, ar trebui ca printre ei sa se numere si un moderator ferrarist, pentru a putea vedea si din celalalt punct de vedere, nu numai o singura latura.. Oricat ai incerca sa fii impartial, suntem oameni si mai gresim...
Oricum, e o parere personala, si o sugestie de imbunatatire....


1. FA nu are legatura cu faptul ca Ferrari au facut un motor care a ars, la fel cum nici MS nu a avut legatura cu planetara din Ungaria, motorul Renault din Italia (aparent fortat de FA) sau renii cu eroarea de tactica din Turcia. E putin deplasat sa spui ca un sportiv are noroc daca adversarul sau nu-si face temele (cred ca am spus-o si eu, dar tot mi se pare aiurea biggrin.gif )
2. Ultimul motor Ferrari care a ars: Malaezia 2002. ultimul motor al lui MS care a ars: Franta 2000. Cam mult a tecut de atunci, trebuia sa mai arda cate unul si la ei.
3.Propunerea ta este pertinenta, insa, nu foarte fezabila: nu prea putem sa avem 11 moderatori la sectiunea Motorsport/F1.

Relativ la PS-ul meu de la postul anterior, faceam apel la toata lumea, nu numai la fanii MS/Ferrari, sa nu transforme acest topic in polemici despre subiectele respective.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 9 Oct 2006, 09:59
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mega bulan pentru Alonso! Sa recunoastem.
Daca nu ii bubuia motorul era greu pentru Alonso.
In proportie de 90 % titlul e jucat.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 Oct 2006, 10:03
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




@Sandman...

1. Nu stiu cum sa ma exprim cand se strica,,,, caruta celuilalt...noroc, ghinion, neatentie a mecanicilor...nu am cum... ptr. ca sunt multe piese angrenate si o piesa defecta provoaca un lant de defectiuni si de acilea un motor in fum...nu pilotul... In rest ai intarit ceea ce am spus si eu...

2. Ma gandeam la Franta, dar uite am avut un lapsus... eram ferm convis ca era 2001... ca era 2000 cu atat mai mult.. In 2002 nu m-a interesat, pentru ca nu era MS la volan... Un pilot mai stie sa si menajeze masina ..(remember Montoya?)

3. Era o propunere...ptr. F1, vazusem ca sunt 2... restul probabil ca isi fac treaba pe celelalte sectiuni...Nevermind...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 9 Oct 2006, 10:22
Post #74


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(Solon @ 9 Oct 2006, 09:59)
Mega bulan pentru Alonso! Sa recunoastem.
Daca nu ii bubuia motorul era greu pentru Alonso.
In proportie de 90 % titlul e jucat.


La fel cum a fost mega-bulan pentru MS in Ungaria si Italia... Hai sa nu incepem din nou discutia despre noroc. F1 este un motorsport, cere presupune tehnica (alta tehnica decat fotbalul tongue.gif ). Iar in tehnica nu prea are voie sa lase loc norocului: ori faci un lucru bine, ori nu-l faci. Ferrari n-au facut motorul acesta bine. Renii nu l-au fcut pe cel de la Monza bine, nu au tinut bine de o piulita in China si au pus o planetara proasta in Ungaria. Ar fi fost ghinion daca Sato ar fi derapat si l-ar fi scos pe MS din cursa de pe primul loc.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 9 Oct 2006, 10:47
Post #75


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Am cateva lucruri de adaugat dupa tot ce s-a scris aici (am citit tot):

1. Imi pare foarte rau ca pleaca Schumacher insa nu pentru ca tin cu el ci pentru ca dispare dulceata unei victorii in fata unui adversar atat de inversunat precum el. Sper ca Kimi sa continuie traditia Ferrari intr-un mod cum ii este specific lui Kimi, cu foarte mult tact si sportivitate. Massa mi-e total antipatic pentru ca mi-a lasat impresia ca nu prea are un caracter sportiv si ca face orice poate doar din ambitie nu si pasiune.

2. Schumacher n-a pierdut prin abandon ratand astfel o lupta. Lupta in caz ca nu se vede foarte clar este si intre producatori si ca sa castigi trebuie, exact asa cum zice si Jean Todt, fiabilitate, cauciucuri bune, si asa mai departe. Nu e un sport in care se bat doar niste piloti ci e mai complicat. Ca sa fii primul trebuie sa castigi pe toate fronturile ori daca a pocnit motorul lui Schumacher inseamna ca Ferrari nu si-a facut un din cele multe teme bine.

3. Daca nu isi baga codita FIA si stewards-ii asa de tare acum probabil spiritele n-ar fi fost atat de incinse si probabil n-ar exista discutii in care sa fie scrise sintagme precum "fanii Ferrari" sau "fanii Renault" si ar fi fost o batalie in care atentia era doar la cursa si la aspectul sportiv insa n-a fost sa fie asa si s-au facut niste nedreptati pentru Renault.

Din cauza acestor nedreptati cei care tin cu Renault si/sau Alonso sunt acum mult mai bucurosi de victorie pentru ca s-a castigat nu doar impotriva Ferrari si Schumacher ci si impotriva FIA, impotriva injustitiei. N-am fi atat de porniti noi astia albastri impotriva celor rosii daca n-ar fi fost acest detaliu.

4. Cred ca toata lumea apreciaza acel gen de spirit de corectitudine si sportivitate in ce priveste cursa strict si nu ce se intampla dupa cursa. Pe mine nu ma intereseaza cum e nici un pilot in afara cursei pentru ca sunt interesat de sport in primul rand si pe urma simpatizez una din cele multe echipe si in ultimul rand poate am simpatii fata de diferiti piloti.

Din cauza asta felul in care se castiga o cursa conteaza foarte mult. Daca ar fi castigat Schumacher pe barba FIA sunt convins ca adevaratii fani Ferrari n-ar fi gustat-o prea mult. Ce sens are sa fii proclamat ca fiind cel mai bun fara ca sa fii cu adevarat cel mai bun ?

Singura metoda ca sa stii ca esti sau nu cel mai bun e sa te dedici si sa faci tot ce se poate in limitele sportivitatii ca sa castigi. Alonso a facut lucrul asta. Desi parea ca nu mai are nici o sansa s-a luptat pana la capat si cand a avut sansa cu necazul lui Schumacher fiind imediat dupa el a profitat de ea. Si Schumacher a facut lucrul asta insa cand vine vorba de cele doua echipe pentru care joaca lucrurile se schimba. Ferrari a facut intotdeauna posibilul sa-si propulseze unul din cei doi piloti si a jucat in echipa incomodant pe ceilalti participanti cu a doua echipa. Renault n-a facut lucrul asta decat o singura data acum in China si Ross Brown a si sarit de fund in sus... nu stiu cum si-a putut permite obrazul sa faca o astfel de remarca ! In locul lui as intra in pamant de rusine... asa... la vreo doi metri...

Din cauza asta nu pot avea respect fata de Ferrari ca si echipa indiferent cat de performante sunt masinile lor. Nu masinile sunt importante ci oamenii din echipa respectiva pentru ca ei fac masinile alea sa mearga. Lupta e intre oameni in final si nu intre masini iar cei de la Renault sunt cu cateva clase deasupra celor de la Ferrari cand vine vorba de caracter sportiv. De aici pleaca totul! A fi fan Ferrari te face cumva complice si din cauza asta beneficiezi de atentia speciala in momentul acesta smile.gif

5. Anul trecut cand s-a batut McLaren cu Renault n-au fost nicidecum comentarii de nici o parte si batalia a fost cea care a repus Formula 1 in centrul meritat al atentiei. Fani Renault au ajuns sa simpatizeze pe Kimi si invers pentru ca erau doi oameni care se luptau intr-o competitie care trebuie sa fie si frumoasa nu doar castigata. Nu exista loc de invidie intr-o competitie ci doar loc de performanta, de spectacol, de inovatii tehnologice si de adrenalina cel mult.

Ferrari a reusit sa strecoare invidia in sportul asta si pentru asta ma bucur ca si-au luat-o peste nas fix in penultima cursa pentru ca probabil aveau nevoie de o lectie de umilinta.

6. E o chestie si de logica daca vrei nu neaparat de o ura oarba sau vreo pornire fanatica. Faptul ca tii cu o echipa spune ceva despre tine. A tine cu un Ferrari neinvins 7 campionate si cu un Schumacher care castiga "cu pile" si "cu locotenenti"... Sa fi tinut cu Ferrari de la inceputuri daca as fi vazut cu adevarat ce se intampla mi-as fi schimbat imediat preferintele.

La Renault spre deosebire de Ferrari intotdeauna se intamlpa ceva nou, fie ca se schimba pilotii, fie ca aduc ei vreo inovatie noua la echipamente, nu e o echipa plictisitoare chiar si atunci cand nu castiga. Lucruri interesante se intampla si la testari nu doar in curse si in general sunt ceva mai transparenti decat Ferrari care-s foarte obscuri cand vine vorba de chestii tehnice.

Diferenta de atitudine la cele doua echipe vine si de la originile pe care le au cele doua echipe. Renault e un producator international de masini "normale" pe cand Ferrari face masini scumpe pentru snobi cu multi bani. Renault face masini pentru oameni fara pretentii de a fi deasupra celorlalti, Ferrari exact pe dos. Ca si atitudinea de pe asfaltul de pe circuite. Pana la urma caracterul uman a invins si nu sacul cu bani, de asta ma bucur de victoriile Renault din ultima perioada si nu din alte motive.

This post has been edited by DigitalScribe: 9 Oct 2006, 11:09


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 Oct 2006, 11:22
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(DigitalScribe @ 9 Oct 2006, 11:47)
Diferenta de atitudine la cele doua echipe vine si de la originile pe care le au cele doua echipe. Renault e un producator international de masini "normale" pe cand Ferrari face masini scumpe pentru snobi cu multi bani. Renault face masini pentru oameni fara pretentii de a fi deasupra celorlalti, Ferrari exact pe dos. Ca si atitudinea de pe asfaltul de pe circuite. Pana la urma caracterul uman a invins si nu sacul cu bani, de asta ma bucur de victoriile Renault din ultima perioada si nu din alte motive.
*



Ferrari face parte din concernul FIAT...din cate stiam, Fiat e pentru oameni normali...
INSA...Ferrari, e o marca pur sange sportiva "pentru snobi cu multi bani"... Adica nu ti-ar place un Ferrari in garaj? Mi-l dai mie? Ca sunt un "snob dar fara bani"...
Mai sunt foarte putine marci de masini care de cand s-au infiintat pana acum, sa se dedice DOAR pe masini sport...

F1 e sportul cu motor al bogatilor...daca esti sarac esti minardi, red bull, toro rosso, super aguri, etc.....daca esti bogat, esti ferrari, renault, mercedes, toyota, honda, etc si lucrul asta se vede si pe pista si pe strada in trafic...

Exceptand Ferrari care e o masina pur sportiva, celelalte enumerate la bogati, sunt masini normale care vor sa aspire la un Ferrari..... Prin deductie, Renault aspira la o masina sport, adica Ferrari, iar Renault e in Romania prin DSN/SLZ/LGN, astfel ca avem o masina care aspira la un Ferrari tongue.gif radmasa.gif (Moama cata vrajeala...)

Oricum suficient off-topic... Capitolul Suzuka s-a incheiat. Sa vedem Brazilia si vom incheia si capitolul Brazilia impreuna cu anul competitional 2006 precum si cu era Schumacher! sad.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Oct 2006, 11:33
Post #77


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(DigitalScribe @ 9 Oct 2006, 11:47)
6. E o chestie si de logica daca vrei nu neaparat de o ura oarba sau vreo pornire fanatica. Faptul ca tii cu o echipa spune ceva despre tine. A tine cu un Ferrari neinvins 7 campionate si cu un Schumacher care castiga "cu pile" si "cu locotenenti"... Sa fi tinut cu Ferrari de la inceputuri daca as fi vazut cu adevarat ce se intampla mi-as fi schimbat imediat preferintele.
*


Fiecare cu preferinte sale.. mie de exemplu, daca as fi vazut ca am scris asta intr-un post de-al meu, mi-ar fi fost rusine blush.gif

QUOTE(DigitalScribe @ 9 Oct 2006, 11:47)
La Renault spre deosebire de Ferrari intotdeauna se intamlpa ceva nou, fie ca se schimba pilotii, fie ca aduc ei vreo inovatie noua la echipamente, nu e o echipa plictisitoare chiar si atunci cand nu castiga. Lucruri interesante se intampla si la testari nu doar in curse si in general sunt ceva mai transparenti decat Ferrari care-s foarte obscuri cand vine vorba de chestii tehnice.
*


Renault (Renault-Renault) e in formula 1 de... cati ani? Ca am uitat smile.gif (asta legat de afirmatia "la Renault intotdeauna....")
Atunci cand castiga Ferrari "pe banda", de ce zicea lumea ca "e plictisitor"? Ca parca aparuse si Renault, deci se intamplau lucruri interesante...

This post has been edited by vv: 9 Oct 2006, 11:34


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 9 Oct 2006, 11:39
Post #78


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




"Diferenta de atitudine la cele doua echipe vine si de la originile pe care le au cele doua echipe. Renault e un producator international de masini "normale" pe cand Ferrari face masini scumpe pentru snobi cu multi bani. Renault face masini pentru oameni fara pretentii de a fi deasupra celorlalti, Ferrari exact pe dos. Pana la urma caracterul uman a invins si nu sacul cu bani, de asta ma bucur de victoriile Renault din ultima perioada si nu din alte motive."


Prostia nu doare ------ era plina lumea de tipete.
Mediocritatea in care te scalzi te-a facut sa scrii asta. N-ai bani sa treci strada si tu vii cu comentarii de genul asta. Asa e, Renault face masini normale, pentru clasa muncitoare. Ferrari face masini pentru cei care banii nu mai sunt o problema. Dar de cand faptul ca ai bani te face si snob? De cand exista o relatie de dependenta intre bani si snobism? Ai cumva bani sa-ti iei un Ferrari? Bineinteles, dar tu alegi Renault! radmasa.gif Pardon, Dacia Logan. Ramai tu in randul clasei muncitoare si lasa-i pe altii sa se ridice. Esti frustrat si asta se vede la tine din avion.
Inca ceva: Uita-te la situatia financiara a grupului Renault si la cea a grupului FIAT.
----------------------------------------------------------------------------------------------
"Fani Renault au ajuns sa simpatizeze pe Kimi si invers pentru ca erau doi oameni care se luptau intr-o competitie care trebuie sa fie si frumoasa nu doar castigata."

Cei care au simpatizat cu Kimi nu sunt fani Renault! Un fan tine cu echipa lui, orice ar fi! Asa numitii "fani Renault" care au simpatizat cu Kimi au facut-o pentru ca au simtit ca finlandezul l-ar fi batut lejer pe spaniol daca McLaren -ul ar fi fost fiabil. Au simpatizat din mila pentru Kimi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
"A tine cu un Ferrari neinvins 7 campionate si cu un Schumacher care castiga "cu pile" si "cu locotenenti"... "

"cu pile" radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
"cu locotenenti" - asta a fost politica celor de la Ferrari cel putin din 1996 incoace: Schumi era pilotul nr 1, coechipierul lui era pilotul nr 2. Toti care au semnat cu Ferrari stiau foarte bine care le este rolul in echipa. Nu i-a fortat nimeni sa semneze. Clar?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 9 Oct 2006, 11:50
Post #79


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Va rog sa-mi explicati si mie ce legatura au ultimele 4 posturi cu cursa de la Suzuka...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Oct 2006, 11:51
Post #80


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ar trebui splituit intr-un fir nou de discutie wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct74vly
post 9 Oct 2006, 12:48
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 September 06




Sunt fan Schumi inca din 1994, cand dupa moartea lui Senna, mi-a atras atentia si mi-a placut stilul lui de a pilota si nu numai. Omul, e clar, se gandeste tot timpul numai la victorie si pentru asta ar face orice. Tocmai de acea a ajuns un asemenea mare campion. Este un foarte bun pilot, dar si foarte determinat, ceea ce unor dintre pilotii de azi le cam lipseste. In sportul asta nu prea e loc de amabilitati. De ce oare locotenentii sai nu au fost in stare vreodata sa se ridice la nivelul lui? Cine i-a impiedicat sa fie mai rapizi, sa castige curse, mai ales in prima parte a fiecarui sezon cand inca nu era stabilita ordinea in echipa, in conditiile in care aveau aceeasi masina?
Despre cursa de ieri pot spune ca mi-a parut rau de ceea ce s-a intamplat cu masina lui Shumi, dar ce m-a secat cel mai tare a fost reactia lui Micki. Nu este platit din banii publici ca sa imi arate cine este favoritul sau. Inteleg ca F.A. cand era mic si ahtiat dupa publicitate l-a bagat pe Micki in seama si i-a acordat vreun interviu, ceea ce Schumi sigur nu a facut, dar sa te "scapi" in halul ala in direct nu se poate.
Apropo de ceea ce i s-a intamplat lui Schumi ieri, mi-am adus aminte de vorba ce umbla prin popor cum ca :"femeia si masina te lasa cand iti e lumea mai draga si cand ai mai mare nevoie de ea".
Despre cursa din Brazilia, sper intr-o cursa frumoasa castigata de Schumi, asa ca la retragere, sper ca Ferrari sa iasa campioni la constructori si sper, cu toate ca nu mai cred in Mos Craciun, poate intr-o minune.


--------------------
Renault Clio 2005 Symbol - ct 74 VLY
renault Symbol, dec.2005, 1,4 8v, visiniu metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Oct 2006, 12:53
Post #82


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu nu mai sper nimic.
Imi doresc doar ca Kimi sa fie un urmas demn de Schumi, pentru ca eu voi ramine ferrarist in continuare.
(sorry pentru Massa, dar nu-l vad leader de echipa)

Succes!


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 9 Oct 2006, 15:29
Post #83


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




@ct74vly:
oare daca n-ar fi murit Senna, ti-ar mai fi atras atentia in '94?!

Mikky nu tine cu Alonso. El cam tine cu cine nu e pe valdin '96 incoace MS a fost pe val (pana prin 2005). Nenea Mikky a tinut cu toti cei care s-au batut cu MS: Mika Hakkinen, David Coulthard, JPM, KR. Antipatia pentru MS i-a ramas intiparita prin vreo circumvalatiune.

Anul trecut, cand FA era pe val, Mikky il simpatiza pe KR. Acum, KR a fost foarte sters, FA a fost pe val la inceputul sezonului, MS era antipatic, singurul care i-a mai ramas lui Mikky a fost JV. In a doua parte a sezonului, MS a revenit pe val si, brusc, o simpatie pentru FA s-a profilat...



--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 9 Oct 2006, 18:33
Post #84


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Scriu si eu ca tot omul ce gandesc si ce primesc ? Atac la persoana.
Ferrari din cate stiu eu face o masina numita Enzo pe care o vand doar cui vor ei. Daca asta nu-i snobism...
Eu sunt tehnofil, ca sa zic asa. Sunt pasionat de tot ce inseamna tehnologie de la implementari pana la metode de constructie/productie/tratare in limita in care am timpul necesar si accesul la informatie (a se intelege www si prieteni). Iar treburile astea nu tin strict de motor si cai putere ci de partea inteligenta la o masina.

Ferrari niciodata nu mi-a venit in minte ca o masina care se deosebeste prin tehnologia implementata ci prin faptul ca e o masina cu traditie foarte scumpa si cumparata de oameni snobi care pentru ca au prea multi bani si pot sa-si cumpere o masina cu care sa se aseze in capul celorlalti, deci da ! E masina de snobi ! Cumperi Ferrari pentru simplul motiv ca scrie Ferrari pe ea ! Si nu ! N-as vrea un Ferrari decat poate ca sa-l vand si sa fac ceva mai util cu banii.

Iar cu privire la prostie... tind sa incep sa cred ca totusi prostia doare si se vede de fiecare data cand urla de durere cate unul ca tine f39sor pe forum aici. Eu fac niste remarci care pot fi catalogate drept "propria opinie" si nu litera de lege iar tu raspunzi exact ca un habotnic fundamentalist ! Mai lipseste sa zici "blasfemie" si "moarte infidelilor" ! Esti patetic omule, zau asa ! Cat priveste inteligenta fiecaruia cred ca e in stare fiecare sa vada ce si cum...

This post has been edited by DigitalScribe: 9 Oct 2006, 18:37


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Oct 2006, 19:15
Post #85


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Mai infidelule, eu daca as avea un Ferrari, nu l-as vinde ci as iesi la agatat pasarici, ca pentru asta a fost creat wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 9 Oct 2006, 19:16
Post #86


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Daca nu terminati cu off-topicul, vor aparea warn-uri. Este ultima data cand mai atentionam. Atentie DigitalScribe si f39sor.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 9 Oct 2006, 19:17
Post #87


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Mai usurel!

DigitalScribe, ai cam exagerat. Pentru o atitudine asemanatoare, dar la capatul celalalt pe "axa preturilor autoturismelor" un alt membru a luat warn. Nu toti cei care cumpara Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston sau Bentley sunt snobi. E clar, toti au bani biggrin.gif, insa nu sunt chiar toti snobi. Multi dintre ei fac colectii.
Aproape orice om spera la o masina puternica. Unii au mijloacele necesare pentru a cumpara un Lamborghini, Ferrari sau Aston, altii isi permit doar chestii de genul ®S4 sau M3, altii dau 10k€ pe o toyota supra din 94, insa cei mai multi raman cu visele.

de asemenea, f39sor, ai exagerat si tu cu treaba cu prostia si durerea. Chiar daca Renault nu produce modele super-sport, producatorul francez are cele mai multe competitii monomarca la ora actuala.

Prin urmare, va rog sa va impacati prin p.m. si sa incheiati aceasta disputa puerila sau sa o continuati limitandu-va strict la subiectul acestui thread.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 10 Oct 2006, 08:24
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE
Schumacher stayed cool
Despite heart-breaking retirement

The Italian press on Monday paid tribute to 'captain' Michael Schumacher, after the retiring German's last title attack went up in smoke on lap 37 at Suzuka.

Sports daily La Gazzetta dello Sport praised the 37-year-old Ferrari driver for the way he coped with his first engine failure in 111 races, which all but mathematically hammered the nail in the coffin of his eighth championship crown.

''He thanked his team for their efforts on the saddest day of the season,'' La Gazzetta wrote.

Tuttosport said Schumacher behaved like a 'true captain' after the failure by hugging his colleagues and not running away or losing his temper.

The newspaper wrote: 'Schumacher is a gentleman', while Corriere della Sera noted that he 'embraced his mechanics instead of criticising his team'.


La Repubblica was critical of Ferrari, however, after the Italian team 'let Schumacher down in the most important moment'.

Predictably, the Spanish press pedalled a similar line in rejoice of countryman Fernando Alonso's Check-Mate for the title.

El Mundo said Ferrari had 'committed Harakiri', which is a form of traditional Japanese suicide involving slashing a sword across one's stomach. The daily Marca, meanwhile, admired Schumacher for 'accepting defeat like a man'.

Source GMM
CAPSIS International


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 10 Oct 2006, 11:26
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Schumacher este un mare pilot, fara nici o indoiala. Cifrele sunt de partea lui.. 7 campionate blabla. Si totusi Alonso ii e superior. De ce? Pentru ca a castigat un campionat (aproape doua) fara a provoca accidente (2 campionate pentru Schumi), fara a avea un al doilea pilot al carui singur rol este sa-l ajute, fara ca FIA sa interzica cauciucurile adversarilor (1 campionat) si sistemul mass-dumper (legal treisferturi de sezon), fara ca adversarii sa-i fie penalizati pentru motive inventate, fara a pune presiune asupra altor echipe sa-i intarzie intentionat adversarul, fara a 'parca' masina pe pista (Schumi a facut asta de vreo 2 ori, odata in calificari, odata pentru a forta reluarea startului) etc..


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Oct 2006, 13:54
Post #90


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Conseder intr-un fel ca s-a facut dreptate, pentru ca in ultima vreme FIA mi-a dat impresia ca a facut tot ce putea ca sa-i ajute pe cei de la Ferrari:

1. Interzicerea "mass damper" printr-o explicatie cretina de genul "dispozitiv aerodinamic in miscare". Curios este ca au fost contrazisi pana si de stewarzi. Se apuca sa o interzica in mijlocul sezonolui desi pana atunci solutia a fost perfect legala. Inaintea sezonului cei de la Renault si-au prezentat sistemul, a fost aprobat, si-au construit masina in jurul lui si acum dintr-o data, cand Renault era in plin avant, a fost interzis. Seamana extrem de mult cu situatia pneurilor din 2004. Penibili...

2. I-au lasat pe cei de la Ferrari sa foloseasca acele capace de roti folosite chipurile pentru racirea franelor, cand au fost considerate de foarte multi componente aerodinamice in miscare. Foarte suspect, cu o interpretare din partea FIA exact inversa fata de primul punct.

3. Michael nu este penalizat in Ungaria pentru ca a taiat o sicana. Interpretarea celor de la FIA este hilara, iar Charlie Whiting face pe clovnul cand este intrebat de Pedro de la Rosa care e clarificarea. MS a primit un punct atunci care astazi se dovedeste decisiv si ii mai da sanse teoretice sa mai ia titlul.

4. La monza Alonso este trimis total aiurea de pe locul 5 pe locul 10. Decizia a fost asa de nedreapta si de proasta incat FIA isi da singura cu bocancul in cap clarificand situatia in felul urmator: in viitor nu se va mai considera blocare, schimbandu-si astfel viziunea cu 180 de grade. Dar Alonso a ramas pedepsit.

5. In cele din urma, in cursa de duminica, in urma accidentului provocat de Albers pista era plina de resturi de masin, cu un ax cardanic pe mijlocul ei. Curios, FIA nu introduce nici un SC, pentru a nu anula avantajul avut de cei de la Ferrari. Daca rolurile erau inversate, altfel cred ca stateau lucrurile.


Sa nu mai amintesc de depasirea penibila din primele tururi, cand Massa il lasa pe Schumacher sa treaca in fata..

This post has been edited by ssilviu: 10 Oct 2006, 13:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:18
Dacia