Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei in vasul de expansiune de mult timp, Verdict grav dat de mecanic - asa sa fie ???

zerillos
post 7 Oct 2013, 18:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




E vorba de CLIO din 2000, motor 1,4 Benzina, 8V, 55 kw

Eu am masina din 2010, deci are 3 ani. Nu stiu istoricul masinii, dar eu cand am luat-o avea vasul de expansiune murdar de negreala, dar nu avea alte simptome cum ar fi sa urce temperatura la ulei, sa curga ceva, sau alte chestii. Asa ca am presupus ca vechiul proprietar o fi avut vreo problema (poate chiar la chiulasa), ca instalatia a ramas murdara si inca murdareste vasul de expansiune. Acum am fost la service pt. o constatare ca am probleme cu schimbat bucse, amortizoare, capete de bara, catalizator, etc ... Vazand ulei in vasul de expansiune mecanicul mi-a zis asa: nu are rost sa schimbi si sa bagi bani, ca se pare ca motorul e dus !!! ... L-am intrebat daca poate fi garnitura de chiulasa ciupita sau defecta si a zis ca daca nu e apa in baia de ulei ( si uitandu-se pe joja a zis ca nu este ) e clar dus motorul, ca daca era diesel ar fi putut sa fie de la garnitura, dar la benzinar e clar ca e fisurat motorul pe undeva, si daca bag bani sa repar motorul o sa faca iar la fel in scurt timp si arunc banii degeaba. Acum va intreb si eu, daca nu am nici un simptom sa fiarba ceva pe undeva, si am doar vasul de expansiune murdar si eventual chiar cu ulei in el, nu poate fi de la garnitura de chiulasa ??? adica gata motorul ??? ... mi se pare ciudat verdictul asa fara alte constatari

Acum a ramas sa ma duc peste 2 zile sa spele instalatia, sa mai vada el una alta daca mai poate sa faca ceva .... apoi sa urmarim daca mai baga ulei in vas.

Acum o saptamana la alt service aia au zis ca as avea garnitura de chiulasa ciupita si deja aveam in plan sa vad ce si cum, eventual sa o schimb. Dar asta de azi a zis ca daca vreau sa o schimb el o face, dar el crede ca o sa se repete ca a mai avut el una care facea la fel si ca asa e la astea pe benzina, se duce motorul ... asa ca nu mai stiu ce sa fac ..

Deocamdata nu am mai bagat nici un ban in masina sa nu-i arunc aiurea ... totusi ce sa cred ???

This post has been edited by zerillos: 7 Oct 2013, 18:28


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 8 Oct 2013, 04:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Te sfatuiesc sa ceri mai multe pareri de la diversi mecanici.
Chiar daca s-a fisurat blocul sau chiulasa nu e nicio problema, se gasesc second garla.Eu banuiesc garnitura de chiulasa totusi...
Pana nu te apuci de ea nu stii exact.Eu zic sa demontezi motorul si sa vezi ce si cum,dupa care,cumperi ce trebuie si aia e.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 8 Oct 2013, 08:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Spala instalatia intai si vezi ce se mai intampla.Toti mecanicii viseaza sa-ti curga bani din buzunar ca robinetu cand intrii la ei in service de parca doar la ei e criza nu si la noi.

This post has been edited by verde: 8 Oct 2013, 08:47


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 8 Oct 2013, 09:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Pe mine ma interesa daca urmatoarele chestii sunt adevarate:

1. Daca e ulei in vasul de expansiune, dar nu e apa in baia de ulei inseamna ca nu e de la garnitura de chiulasa ci e fisura pe undeva.

2. Daca e ulei in vasul de expansiune, nu poate fi de la o problema mai veche care murdareste vasul si sigur e ceva de la motor sau garnitura.

3. Motorul e stricat si nu mai poate fi recuperat daca a intrat ulei in el.

Ca acum depinde, daca e de la motor si mai am si alte piese de schimbat, inclusiv catalizator si alte nebunii, e posibil sa nu fie rentabil sa bag bani in ea. Pt. ca e clar ca voi lua un motor SH, care poate sa te tina foarte putin si in plus odata ce e vandut sunt mari sanse sa aiba si ala probleme. Deci e greu de gasit ceva bun, SH si care sa te tina ....


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3i84
post 8 Oct 2013, 09:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 22 March 09
From: Bucuresti




Salut,

Sigur e ulei?

Te intreb pentru ca eu acum 3 ani aveam probleme la caloriferul din bord (avea un por si curgea lichidul de racire pe la locurile din fata) si am bagat o pilitura (inchisa la culoare) si am rezolvat problema.
Dupa o saptamana, cand s-a astupat porul, am schimbat tot antigelul dar instalatia a ramas murdara (vasul are depuneri de culoare inchisa - spre negru parca).

Bafta.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.4 16V expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvantrc
post 8 Oct 2013, 09:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 7 June 13




Te-as intruma in a spala instalatia bine si schimbat DOAR garnitura de chiuloasa, pe urma stat cu ochii pe vasul de expansiune si baia de ulei. Daca tot te apuci sa te uiti bine dupa fisuri (daca se vad) Succes


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006
Clio Symbol Fidji 1.4, mai putin de 16 valve - 2006
Born-iunie 2013-112750 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 8 Oct 2013, 15:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Pai daca se dovedeste sa fie ulei eu as schimba garnitura de chiulasa, dar mecanicul spune ca operatiunea asta e in zadar la benzinar, ca o sa faca la fel si ca nu rezolv problema .... asta pt. ca nu e apa in baia de ulei ... omul zice ca daca baga apa acolo era garnitura, asa este bulit motorul ... asta vreau sa aflu daca e adevarat !!!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 8 Oct 2013, 20:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




va salut! si la mine aceiasi problema , ulei in lichidul de racire , am schimbat garnitura chiuloasa , degeaba , mi s-au ,,topit'' furtunele de cauciuc , le-am inlocuit , am spalat instalatia , degeaba , mizerie(ulei) in vasul de expansiune , nu stiu ce sa mai fac , din ce am citit aici cred ca tre schimbat motorul , posibil fisura in blocul motor , mentionez ca am megane 1 , motor 1,6 e , ........si asa cum spunea cineva , nici picatura de ulei in baie sad.gif , asa ca se pare ca am pus-o , imi pare rau de motor , nu consuma , trage bine , numai ca exista aceasta problema , din pacate , si daca stiti c-am cit costa un motor sh , si ce pasi tre urmati , numai bine!


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 8 Oct 2013, 21:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Asta vreau sa zic ... se pare ca degeaba spal instalatia ....

Zi-mi te rog cat te-a costat sa schimbi garnitura de chiulasa si ce alte cheltuieli au fost ??

This post has been edited by zerillos: 8 Oct 2013, 21:38


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 8 Oct 2013, 21:45
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Cum apare acest ulei in vasul de expansiune, galben(daca uleiul este relativ curat) sau negru(daca uleiul este uzat) deasupra lichidului verde(antigel)? Cel putin asa mi s-ar parea normal tinand cot de faptul ca uleiul mereu sta la suprafata. Nu de alta dar acum daca tot urmaream subiectele de pe acest forum, imi aduc aminte ca de la o vreme incoace, parca antigelul si-a schimbat culoarea. Ultima data a fost schimbat in aprilie 2012. Parca lichidul este un pic galbui deasupra sau aceea este culoarea normala? huh.gif

This post has been edited by alexgeogabriel: 8 Oct 2013, 22:00


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 9 Oct 2013, 10:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Am dus-o sa ii spal instalatia si sa mai verifice o data ... o iau dupa amiaza ..


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 9 Oct 2013, 10:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




stanionjan Posibila fisura in bloc motor .....schimb motorul.......cam multa panica.
Pana la urma 3 picaturi de ulei in antigel nu cred ca afecteaza ceva, atata vreme cat in baia de ulei nu e antigel. Cata schimburi de antigel (ca pret) echivaleaza cu schimbatul unui motor ?


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdannicusor83
post 9 Oct 2013, 13:01
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 2 October 12




sanse:

- garnitura chiuloasa degradata
- chiuloasa fisurata
- termoflot(daca are)
- cel mai rau fisura in bloc

Iti face presiune mare in vasul de expansiune? daca da este ceva din garnitura sau chiuloasa


--------------------
Renault Megane 2 2007 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 9 Oct 2013, 14:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Mie nu-mi face presiune in vas, doar ca are ulei. Posibil de la ceva sau doar de la o instalatie murdara de la vechiul proprietar.

Oricum am fost cu ea azi si am spalat instalatia, am pus apa in loc de antigel. Merg asa o saptamana poate doua, si vad daca am ulei in continuare. Daca este, ma duc spre chiulasa cu decizia ....


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 12 Oct 2013, 18:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Oare cat trebuie sa merg cu ea sa vad daca mai baga ulei in vasul de expansiune ? ... Daca e ceva buleala baga repede, de la prima zi de utilizare sau trebuie sa astept mai mult ?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 14 Oct 2013, 14:32
Post #16


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




apa....cam nasol ca antigelul de reno are rol si de ungere pentru pompa de apa


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 14 Oct 2013, 17:10
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




garnitura chiloasa =100 ron , manopera 150 ron , antigel 78 ron , ete vorba 50 gr ulei la 1000km , aroximativ , dar ce este mai rau , e faptul ca uleiul dizolva furtunurile de cauciuc , cele noi sint extraordinar de scumpe , iar cele sh , se gasesc mai greu ,asa ca......


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 16 Oct 2013, 17:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Pai apa ... ca o tin 1-2 saptamani sa vad cum se comporta... la service a zis ca nu e nici o problema, doar sa nu dea inghet. Sa pun altceva, adica apa distilata sau merge si cu apa chioara?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ida01ro
post 16 Oct 2013, 17:43
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 12 March 07
From: Bacau




QUOTE(zerillos @ 16 Oct 2013, 18:26)
Pai apa ... ca o tin 1-2 saptamani sa vad cum se comporta... la service a zis ca nu e nici o problema, doar sa nu dea inghet. Sa pun altceva, adica apa distilata sau merge si cu apa chioara?
*


Sunt stupefiat sa aud ce mai spun mecanicii astia !! Amestecul antigel (apa distilata/dedurizata + antigel concentrat) are pe langa racire si rolul de a lubrefia (vezi sistemul de etansare al pompei de apa ) +rolul de a reduce coroziunea pentru sistemul de racire (inhibitori de coroziune )

Daca totusi esti nevoit sa pui apa, este bine ca sa fie folosita temporar si daca se poate fara piatra (dedurizata sau distilata).

bafta


--------------------
Renault Clio 2 bicorp 1,4 16v / Megane 2 break 1,6 / 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 16 Oct 2013, 18:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Dar am zis ... solutia e pt. 1-2 saptamani ... a fost spalat sistemul si acum e apa ca sa vad daca imi baga ulei in vas ... e provizoriu, nu pot sa bag antigel pt. 1 saptamana, apoi sa-l arunc !


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
faby_al3x
post 14 Sep 2014, 20:59
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 30 August 14




Zerillos, pana la urma care a fost problema, ca n-ai mai postat?


--------------------
Renault Megane 2.1 2005
Benzina, 1,6 16v, break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan1888
post 30 Nov 2016, 02:49
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 18 May 14




Ați rezolvat cumva problema ?


--------------------
Renault Clio clio 2005 1.4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 20:21
Dacia