Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme inchidere centralizata, Renault Symbol 1.4 8V 2008

mariusik88
post 4 Feb 2013, 21:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 25 February 10
From: Bucuresti




Salut, astazi am fost in service cu masina sa schimb ambreiajul, bateria a stat scoasa 2-3 ore. Cand am ajuns acasa am observat ca, opresc motorul, deschid usa soferului si se descuie doar usile fata ( usile din spate si portbagajul nu), am dezactivat, activat blocarea usilor la demaraj insa nici o schimbare, a mai patit cineva ? Am alarma Astra 777+

Multumesc,

5 Feb 2013, 09:44:
S-a rezolvat dela sine problema, astazi cand am plecat cu masina a mers fara probleme. :-??

This post has been edited by mariusik88: 5 Feb 2013, 09:44


--------------------
Renault Clio IV 2017 / 0.9 TCE / Life - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedx265dell
post 24 Mar 2013, 19:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 30 December 12
From: bucuresti




Salut. azi in consola centrala am gasit mufa de la inchiderea centralizata. am conectat-o la buton (precizez ca masina nu are inchidere centralizata din fabrica). din curiozitate am apasat pe el, si atunci ramane becul din bord aprins, acela rosu de licare cand e masina oprita. intrebarea mea e, pot monta inchiderea centralizata pe masina folosind acel buton?


--------------------
Renault clio 2 1999 1.2 8v 43kw
evolution
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akcentstyle
post 7 Apr 2018, 10:37
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 May 08




Salutare
Semnalez si eu doua probleme (masina e ca cea din primul post):

1. Prima este identica cu cea din primul post. Adica la un moment dat acum vreo cateva saptamani am observat ca pur si simplu, din senin, atunci cand deschid usa soferului sa cobor din masina nu se mai descuie toate usile (ci doar usa soferului). Precizez (daca nu se subintelege) ca am activata blocarea automata a usilor la demaraj. Unde sa incep sa caut buba?
2. Masina are inchidere pe telecomanda, telecomanda s-a stricat, am montat o inchidere aftermarket (precizez ca prima problema semnalata nu are legatura cu aceasta inchidere noua, pentru ca a aparut inainte).
Inchiderea am legat-o de butonul de deschidere a usilor din masina (functioneaza impecabil), dar nu stiu unde sa leg cele doua fire pentru semnalizare. Am incercat la butonul de avarie, dar acolo am gasit doar un fir care imi da comanda la semnalizari, si doar pe partea dreapta...

Mufa butonului de avarii arata cam asa:
_______________________________________
|___GRI___|________|__ NEGRU__| 2xNEGRU |
|_________|_VERDE__| ALBASTRU |________ |


Cablul verde e cel care imi da semnal la semnalizare dar doar pe partea dreapta...
Idei...?

Multumesc anticipat!

This post has been edited by akcentstyle: 7 Apr 2018, 10:58


--------------------
Renault Symbol Fidji - 2008 - 1.4 8v 75cp GPL Tomasseto - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:32
Dacia