Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial demontat bord Laguna II, Demontare si izolare

audiofilu'
post 4 Jun 2012, 16:20
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am alta solutie de fixare: in afara de acel adeziv Bison voi pune cei mai mici soricei existenti spre capatul liber in asa fel incit sa nu se vada in pozitia finala. Va fi in genul unei cusaturi ca pentru tiv.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 6 Jun 2012, 01:32
Post #62


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Eu am incercat cu bucati de cauciuc, in 3 puncte echidistante intre parbriz si bord. Degeaba, la mine e mai grav, probabil ca ar trebuie restrans totul pe acolo si vazut ce plastice s-au deformat in timp...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Jun 2012, 20:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




In sfirsit azi am finalizat demontarea, lipirea si montarea bordului. A durat vreo 3-4 ore si am fost mina a doua. In final s-a rezolvat si asa va ramine. Am folosit un tub de adeziv Bison (care e de fapt prenadez) pe care va recomand sa-l lasati minim 15-20 minute inainte de lipirea suprafetelor si doua duzini de soricei pe care i-am pus ca in imaginile de mai jos.
IMAG0405.jpg ( Size: 775.53k ) Number of downloads: 2142
IMAG0406.jpg ( Size: 733.99k ) Number of downloads: 2397

PS: mi-a ramas aprins triunghiul check ESP si cheita de service desi am mers cca 3km pina acasa. Nu s-o fi pus mufa la buton?

This post has been edited by audiofilu': 16 Jun 2012, 20:22


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Jun 2012, 20:23
Post #64


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




UAU!
Nu am vazut asa lucrare.....vreodata.
Sigur nu se mai desface acum...pe la margine.
De ce nu ai preferat o"cusatura"cu fir de pescuit la prinderea cu soricei?
Era mai putin vizibil...parerea mea.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Jun 2012, 20:31
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Soriceii sint mai lati si marginea e destul de subtite si nu prea rezistenta, e burete si cauciucul ala care sint cam praf dupa atitea veri in soare. Asta e cea mai buna solutie, nu cred ca statea nimeni sa dea gauri din cm in cm...
Nu se vede absolut nimic dinafara deoarece daca observati gaurile au fost date pina in acea margine care delimiteaza partea vizibila. Asadar totul arata ca nou pe exterior, numai eu si voi stiti de fapt de ce e asa. tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 16 Jun 2012, 21:01
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Ma scuzati daca s-a facut deja si nu am gasit eu,dar exista un tutorial cu pasii care trebuie sa-i urmez pentru a demonta bordul? La mine tremura partea dinspre parbriz cand plec de pe loc,iar partea din dreapta unde este butonul de ESP trozneste la fiecare denivelare. Si as vrea sa scot si usita de la cd player.

Nici nu stiu de unde sa incep...

This post has been edited by MariusRZR: 16 Jun 2012, 21:01


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnightwolf
post 17 Jun 2012, 10:32
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.938
Joined: 7 January 09




Usita merge data jos fara sa dai bordul. Se prinde in lateral in doua cleme care ies afara ajutate cu o surubelnita iar sus tot la fel in niste urechi.
Bordul se desface cu putin mai multa munca vezi sus ca au vorbit colegii.


--------------------
Renault Laguna/Megane/Velsatis/Kangoo/Clio 2000-2010 - BC-01-AAA
Piese Second Renault (toata gama)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 17 Jun 2012, 11:45
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Mersi nightwolf. Ma gandeam ca trebuie sa dau tot bordul jos ca sa scot usita. La mine nu mai merge,cred ca i-a scapat arcul sau ceva de genu.O ridic si o las jos cu mana


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 17 Jun 2012, 12:23
Post #69


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Daca e vorba de montat arcul usitei trebuie dat bordul jos, alfel nu ai loc. Compartimentul player-ului nu se poate da jos fara demontarea bordului.... experienta proprie.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Jun 2012, 13:04
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Mentioneaza si faza masinii deoarece la mine in mod sigur pot sa dau jos playerul fara sa demontez nimic altceva.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 17 Jun 2012, 13:13
Post #71


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Din semnatura am dedus ca are Laguna 2.1 (2003). Playerul se da jos usor la orice model. Aici era vorba de compartimentul Player-ului cu tot cu usita retractabila.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 17 Jun 2012, 13:54
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




@audiofilu'

Cumva ai vreo poza cu bordul demontat? Mai bine zis cu ce e sub bord? Sau poate iti aduci aminte ...
Ma intereseaza cam cat spatiu e sub tweetere. Eu nu le mai am acolo dar ma bate gandul sa pun niste difuzoare de medii si sunt curios daca e spatiu, vreo 6-7 cm adancime mi-ar trebui.

Mersi wink.gif


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Jun 2012, 14:01
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu am alte poze dar e simplu de dat un tweeter jos si cu o rigla poti masura cita adincime ai. Din pacate ala nu e locul altui tip de difuzoare, inaltele se propaga directional si de aceea sint puse cumva la nivelul capului. Basul poate fi pus oriunde, sunetele de frecventa joasa se propaga altfel, nu conteaza unde e pozitionat subwooferul. Eu (si altii) prin simpla adaugare a unui amplif si unui subwoofer (vezi aria de sunet) am lasat sistemul neatins si pot sa spun ca este sunetul foarte bun.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 17 Jun 2012, 14:44
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Eu nu mai am tweeterele acolo ... e gol si am doar grila de plastic.
Ideea e ca vreau sa pun difuzoare de 8-9 cm diametru si 5-6 adancime si de sus uitandu-ma nu imi e clar daca incap ca si adancime si ma gandeam poate ai vreo poza care sa ma ajute smile.gif

IMG_1659.jpg

La asa ceva ma refer, marita gaura si pus difuzor de medii.


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Jun 2012, 15:09
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu stiu la ce te-ar ajuta; din pacate nu am alte poze... Poti incarca sa indepartezi capacul de la tweeter si sa te uiti in adincime prin parbriz, de afara, cu o sursa de lumina. Gaura la tweetere are cca 5-6cm iar un difuzor de medii de la 9-10cm in sus. Nu cred ca ai cum sa pui deoarece in zona aceea plansa de bord este impartita, nu e ca in imaginea prezentata mai sus. Am fost la masina si m-am uitat... nu este loc nici macar la suprafata daramite in profunzime (oricum nu mai conteaza).
Dar ce-ti veni cu acel difuzor acolo? Sa stii ca demontarea bordului pentru a ajunge acolo nu e chiar simpla...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 17 Jun 2012, 15:33
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Da, asta era problema si la mine ca nu mergea sa ma uit decat de afara prin parbriz si nu intelegeam mare lucru.
Cat despre ce-mi veni nah ... fiecare cu piticii lui biggrin.gif Am deja alte tweetere + midbasi + sw si ideal era sa imi incapa acolo niste medii micute. Plus ca a inceput sa mi se ridice bordul si la sofer iar in dreapta e ridicat de vreun an deci as fi impuscat 2 iepuri deodata, lipit bord + montat difuzoare.
Mersi oricum!


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Jun 2012, 15:44
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pai daca desfaci bordul vezi atunci oportunitatea montarii unor medii. Daca ai tweetere si bas nu cred ca niste medii ar face diferenta.
La mine simpla adaugare a incintei subwooferului in portbagaj in partea stinga a imbunatatit substantial sunetul, restul sistemului e calculat bine insa ii lipsea basul.
PS; cind te apuci de demontat da-mi un apel inainte poate te ajut cu vreun sfat... tongue.gif

This post has been edited by audiofilu': 17 Jun 2012, 15:45


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 18 Jun 2012, 15:43
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Pai tocmai de asta ma tot agit, ca sistemul nu e deloc calculat bine. Midbasii aia mici de 13 cm care mai sunt si prinsi de fata de usa in loc de ceva solid strica tot. Dar deja o dam in altele si suntem offtopic.

Oricum faina ideea si pozele pe care le-ai pus, si eu si probabil ca si altii o sa o aplicam asa ca multam wink.gif Te anunt inainte oricum ca sa imi mai dai cateva sfaturi, daca tot ai zis up.gif


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Jun 2012, 15:52
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am intrebat pe amicul care a efectuat demontarea si mi-a spus ca nu prea e loc mai ales daca are magnetul mare.
Ideea e ca un dif de medii nu asigura si bass asa ca eu tocmai pe partea de bass am completat. Am spus ca sistemul e calculat bine raportat la puterea HU sint difurile alea asa cum sint ele. Degeaba pui difuzor foarte puternic daca nu are cine sa-l miste. Eu nu recomand sa faci ce ai de gind, mai bine completezi sunetul cu un bass pack (sint destule) si daca esti multumit poti face ceva in genul meu.
Un difuzor de bass nu e pus pe nici o Laguna, alea sint de medii cu foarte mici valente de bass.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonnis
post 18 Jun 2012, 19:46
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 6 May 07
From: Bucuresti




Pai am avut si eu o vreme ca si tine, un sub micut cu amplif.De la tine am si luat ideea biggrin.gif
DSC06219.jpg

Dar acum am trecut la ceva mai serios, cu sub mai mare, 3 amplifuri si player foarte bun.Midbasii sunt de 16cm intr-o incinta inchisa facuta in buzunarele usilor fata. Iar mediile vor avea procesari si amplificare separata dar e de vazut unde vor fi pozitionate ...


--------------------
Renault Laguna II, 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Jun 2012, 20:08
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pai asa spune... daca joci in liga superioara va trebui sa vezi unde pui acele difuzoare. Acum, ca mi-a spus de spatiul relativ limitat din zona respectiva mi-e greu sa cred ca poti pune acolo; eventual sa cauti (daca nu le ai cumparate deja) niste difuzoare de medii cit mai compacte si puternice in acel timp, cu magnet cit mai mic...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Apr 2019, 16:16
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Revin pe acest topic dupa aproape 7 ani, timp in care bordul nu a mai cedat in zonele mentionate.
Doar in partea aeratorului central este ridicat vreo 5mm. As vrea sa stiu ce adeziv puternic si cu priza mai rapida pot folosi, nu mai demontez bordul pentru atat. As pune 2 calde din bord pana in partea superioara a parbrizului ca nu am cum sa tin bordul apasat jumatate de ora cu mainile, trebuie ori un adeziv rapid ori o metoda de mentinere pe pozitie.
M-am gandit la prenadez si cale dar poate stiti ceva mai bun si mai rapid...
IMG_20190420_170721.jpg ( Size: 2mb ) Number of downloads: 150


This post has been edited by audiofilu': 20 Apr 2019, 16:17


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Apr 2019, 16:28
Post #83


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Adeziv mai puternic și mai rapid decât cel folosit pentru lipirea parbrizului nu gasesti.....DAR atenție mare ca dacă atingi accidental cu lipiciul orice nu se mai poate curată.Unul dintre producători buni este Sikaflex 265.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Apr 2019, 16:49
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am la dispozitie:
http://www.tegola.ro/produse/bitustick/ tub desigilat
https://www.dedeman.ro/bacau2/adeziv-pentru...85-gr/p/5007363 tub sigilat
sau prenadez la flacon. Asta il gasesc la coltul strazii, nu e problema. Cred ca primele doua ies din schema, tot la prenadez ajung.

PS: ma intereseaza daca este ceva mai rapid/puternic pentru scopul propus de mine, asa pun Poxilina/Poxipol.

This post has been edited by audiofilu': 20 Apr 2019, 16:53


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 18:10
Dacia