Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

INLOCUIRE SENZOR VITEZA MOTOR D7F, SENZOR VITEZA

bubalus
post 19 Apr 2012, 22:06
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




schimbat azi captorul la D7F-702.
luat 7700418919 de pe ebay.de (aici) cu aprox. 75 de lei cu tot cu transport, identic ca cel de pe masina.
electricianul mi-a luat 30 de lei si l-a schimbat pe sus, pe piaite, fara sa demonteze nimic...

This post has been edited by bubalus: 19 Apr 2012, 22:09


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gingirica
post 8 May 2012, 21:02
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 May 12




Contribui si eu aici cu experienta mea:
Masina este din 2001, Cinetique 1.2 16v, motor D4FA702.
Simptomele defectiunii au fost initial indicatii oscilante de viteza, dupa care viteza a ramas definitiv pe zero. Problemele de indicare au fost insotite de probleme ale DAE care are nevoie de semnal de viteza in functie de care adapteaza forta pe care o furnizeaza.
Accesul a fost deosebit de dificil, la un moment dat am crezut ca e posibil ca senzorul sa nici nu existe pe modelul meu. Ca sa ajung la el am bagat mana prin spatiul dintre acumulator si motor, pana aproape de umar si cu pretul unor zgarieturi de toata frumusetea.
Am identificat scutul termic al senzorului, dintr-o tabla destul de ascutita, in care m-am si taiat. Pentru a-l indeparta scutul a trebuit pivotat pe senzor din pozitia in care era (catre dreapta masinii si evacuare) catre inaite si apoi tras care inainte.
A urmat scoaterea mufei care s-a realizat prin tragere hotarata alternand stanga-dreapta.
Senzorul este de tipul 7700418919 cu acele doua cleme ce probabil indeplinesc si functia acelei agrafe/sigurante pe care eu nu am gasit-o si inclin sa cred ca nu exista la mine. Senzorul a fost extras de asemenea prin tragere hotarata si pivotari stanga-dreapta.
Montajul celui nou nu a pus probleme, cu precizarea ca va recomand sa-i puneti mufa inainte de a-l introduce la locul lui. Ar mai fi de spus ca dupa montaj senzorul a ramas cu un mic joc care presupun ca va disparea cu timpul.
Afisajul si DAE functioneaza acum normal.


--------------------
Renault Twingo 2001 - THD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 9 May 2012, 10:06
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




radmasa.gif Eu ti-am zis ca este "ca curul" pus acolo...deci pozitie mai tampita nu cred ca putea exista...

Nici eu nu am avut acea siguranta si am avut varianta de senzor cu cele 2 clipsuri de prindere (alea pe care baietii le taie pentru modelul mai vechi). Zgarieturile nu au lipsit insa. (eu am preferat insa sa dau jos tamponul central si sa il scot pe dedesubt).


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
66cyp
post 15 May 2012, 10:29
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 April 12




dar puteai sa comunici cu DAE daca puneai testerul pe masina? ca la mine nici nu comunica nici nu functioneaza dar daca ii pun siguranta in tablou mi se aprinde martorul pe afisaj


--------------------
Renault Twingo 1999 Initiale Paris - AG 11 JTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kolumbo
post 31 May 2012, 14:27
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 May 12




Se poate repara respectivul senzor de viteza daca misti de axu patrat si are joc mic sus-jos poti face cum am facut eu
Cum se face; ei un cutit cu zimti si tai partea de sus unde se vede ca este lipit adica sub hexagon ,dupa ce ai desfacut senzoru stergi bine rotita magnetica ,cureti placuta cu piese de ulei,refaci lipiturile la cei trei pini, cureti marginile cu un cater ca sa poti lipi la loc lipesti la loc senzoru si il pui pe masina si atat
in iterioru senzorului este un circuit cu un tranzistor mic vreo 2 resistente si cam atat si un capul axului care se invarte este o rotita care are magneti mici si in momentu cand roata magneica se ivarte deasupra tranzistorului genereaza impulsuri


Sper sa fie de folos


--------------------
renault twingo 1998 c06 - bc-84-oac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 2 Jun 2012, 19:45
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Hmm... nu stiu ce sa zic.. Daca de ex magnetelul ala este ZOB - cum era la mine, ce mai poti sa ii faci? Depinde...sunt si poze postate si se stie ce e inauntru dar pb e ca e o loterie...poate merge sau poate nu... Oricum merita incercat.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxaaxx2010
post 19 Sep 2012, 10:19
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 September 12




Draga Bubu ,am rugamintea sa imi spui si mie ce senzor de viteza ar trebui sa cumpar pentru buburuza C06C / F006291 si eventual daca merge de la alta masina, multumesc. Mentionez ca masina este tip D4F A7 02 fabricata spune RARul in 2000 nu in 2001,1149 cm,75 cai,16 supape.


--------------------
Renault Twingo 2000 D4F A7 02 - B49ZWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helios
post 18 Nov 2012, 10:04
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 November 12




Salut,

De o luna si ceva, folosesc twingo-ul unui prieten. E o masinuta care mi-a placut din prima secunda. Are cateva mici probleme, prima dintre ele fiind ca nu-mi indica viteza decat cand plec dimineata cu ea, pentru cativa kilometri, apoi ramane la zero. Eroarea a fost "Veh Speed Sensor A Malfunction". Am inteles din ce am citit aici ca ar fi acel "captor". Apoi nu-mi indica nici nivelul benzinei din rezervor, e mereu pe "gol" si trebuie sa umblu cu sticla de benzina in portbagaj rolleyes.gif Am desfacut capacul de la rezervor si buba se pare ca nu e acolo. Masina e din 99, modelul helios (cel putin asa scrie pe ea). Revin si cu altele. Multumesc.


--------------------
Renault Twingo 1999/helios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mury85
post 21 Jan 2013, 15:52
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 10 July 12




Salutare tuturor,
Ma adresez vom pentru a-mi da un raspuns la spinoasa problema a vitezei la un Megane 1 din 2001 (1,6 16V). Nu indica viteza si nici nu inregistreaza kilometrii. Din ce am citit eu am urmatoarele nelamuriri:
1-eu am senzor de viteza sau nu? (am inteles ceva de ABS, etc)
2-daca am senzor, acesta are ceva mufa, contacte?

Tin sa precizez ca am fost la reprezentanta cu alte treburi si printre altele am intrebat de ce nu imi indica. Raspunsul mecanicului a fost ca nu am senzorul. Dilema mea major este ca daca nu am senzor de ce aproximativ din 3 in 3 luni imi apare la kilometrii instant (unde pot eu reseta la zero 0,1). Resetez din nou la zero si cand mai are chef imi apare din nou 100 de metrii.

Multumesc pentru ajutor.
P.S. Daca reusesc sa il fac dau o petrecere la care sunteti toti invitati. smile.gif
Toate cele bune din Maramures.



--------------------
Renault Megane 2001 Classic - MM-07-JTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Jan 2013, 16:09
Post #160


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@Mury85=Vezi o posibila rezolvare a unei probleme asemanatoare cu a ta:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=201385&st=30

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gary39
post 5 Apr 2013, 19:40
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 31 March 13




Salut baieti,


Am si eu aceeasi problema cu schimbarea captorului (senzorului) de viteza; am multe nedumeriri si intrebari si v-as ruga tare mult sa-mi dati cateva sfaturi! Eu am patit-o altfel: am fost la un "electronist", mecanic, nu stiu sigur, dar oricum la service, nu la un "nene" si s-a uitat la masina mea Clio II din 2000 si mi-a zis ca mufa exista, gaura unde se monteaza exista, dar senzorul nu-i si ca atare sa ma duc sa cumpar captorul (senzorul) respectiv. L-am cumparat la 160 lei, piesa originala renault, m-am intors la ei sa-l monteze: stupoare..., nu poate! Pt ca, zice el ce am cumparat eu nu intra in gaura respectiva pentru ca nu are aceeasi forma... Mai exact, captorul este rotund (mentionez ca este identic cu poza postata mai sus de voi!) iar locul de intrare al captorului are o forma de intrare in tunel, ca atare nu poate fi montat... Are cineva vreo sugestie? Este posibil sa-si ia prin abs? Va multumesc anticipat! Codul piesei pe care am cumparat-o este identic cu cel aratat de voi 77 00 418 919

This post has been edited by gary39: 5 Apr 2013, 19:51


--------------------
RENAULT clio II - BB0A 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 7 Apr 2013, 00:36
Post #162


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Exista cablul cu mufa pentru senzorul de pe cutie?

Daca nu exista, atunci isi ia semnalul de la ABS.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihhhu
post 11 Jun 2013, 22:47
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 June 13




salut, eu sunt mihai si sunt nou pe aici, am un renault megane hatchback din '98 si imi facea figuri kilomtrajul, cand mergea, cand nu, si azi am fost la electrician si am desfacut senzorul de abs crezand ca e senzorul de viteza, si mici kilometrajul nu merge si mi-a ramas si becul de la abs in bord aprins si nu mai intra nici abs-ul, puteti sa ma ajutati in vreun fel, va rog? adica pe unde e senzorul de viteza sau ce ii pot face abs-ului, masina e renault negane, 98 1,9 dti. multumesc anticipat smile.gif


--------------------
renault megane 1998 hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy_roibu
post 4 Sep 2014, 19:58
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 28 November 13




va salut,,am un twingo din 99 cu motor d7f si imi sacadeaza kilometrajul..sunt momente cand merge perfect sunt momente cand nu indica deloc...doua intrebari am..1 se poate monta de la solenza si 2 vreau si eu exact o poza unde e acest senzor ca nu l-am gasit deloc...am ajuns undeva pe sub cutie dar cred ca ce am gasit eu e sonda de ulei..va multumesc!!


--------------------
Renault Twingo 1999 - B-68-CAJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Sep 2014, 08:02
Post #165


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Merge de Logan, probabil si Solenza. Nu te arunca repede, ca e perfect reparabil senzorul tau, cu un cutter si un letcon, ai cel putin o lipitura rece, problema comuna. De ajuns se ajunge usor pe jos, bagi mana chiar pe langa tamponul ce tine cutia de sasiu, dar daca ai motor 8v, ajungi si pe sus, la 16 v e mai usor pe jos.

This post has been edited by argon: 5 Sep 2014, 08:05

Attached thumbnail(s)
boite_4.jpg ( Size: 69.42k ) Number of downloads: 387


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy_roibu
post 7 Sep 2014, 05:44
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 28 November 13




Argon iti multumesc pt imagine..explica-mi exact ce trebuie sa ii fac la senzor sa nu mai iau altul..daca ai mai avea si pt asta niste poze ar fi perfect..multumesc!!


--------------------
Renault Twingo 1999 - B-68-CAJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Sep 2014, 11:10
Post #167


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Tutorial, cu mentiunea ca nu am folosit ciocanul, ci un cutter pentru a-l desface.

https://www.youtube.com/watch?v=COE7q4HeeRs


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 4 Oct 2014, 17:10
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




salutare,

am și eu problemă cu captorul de viteză de pe mașina din semnătură. Am căutat la siteurile care comercializează piese de schimb pentru mașini dar am rămas siderat- pentru modelul meu din 2006 captorul de viteză are o cu totul altă formă, fiind prezentat ca o piesă făcută deValeo: cod 255304 . Același tip îl dă și elitecat.cz
Aș vrea să schimb această piesă și încă n-am ajuns la ea, e tare mare înghesuiala acolo și nu pot să văd cum arată și nici codul ei. Aș vrea să nu arunc banii luînd o piesă care e necorespunzătoare. V-aș ruga să mă ajutați dacă se poate și vă rog să'mi spuneți ce informație ar trebui să vă furnizez pentru ca să identificați ce componentă a fost montată pe mașina mea.
Mulțumiri anticipate

This post has been edited by Ayden_CJ: 4 Oct 2014, 17:23


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dutu2002
post 15 Jun 2017, 15:23
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 June 17




buna baieti!daca imi permiteti...eu am o problema asemanatoare.imi arata viteza dar are momente cand nu .sa fie contact imperfect? mellow.gif


--------------------
Renault Twingo Renault Twingo 2002 - sm13dem
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:59
Dacia