Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Trafic nu se accelereaza uneori

vali_ics
post 28 May 2019, 21:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 19




Salutare tuturor,

Sunt nou pe forum si scuze daca am gresit cumva sectiunea unde trebuie sa postez.
Am un Renault Trafic 2005 motor 1.9 cu vreo 250.000km si de 3 saptamani am o problema care este destul de deranjanta:

Am fost plecat la Buzau de la Bucuresti si in apropiere de Buzau nu mai aveam pedala (eram in a 4-a)...i-am dat inferioara a 3-a si a luat-o, dupa a mers perfect pana la Bucuresti fara nicio problema.

Acum doua saptamani a picat alternatorul (puntea de incarcare) si era aprinse toate becurile in bord. A fost schimbata puntea si dupa nu mai era niciun bec aprins.

Toate bune si frumoase a trebuit sa fac un drum la Botosani si am plecat din Bucuresti iar defectul a persistat tot drumul pana la Botosani, nu mai aveam pedala iar daca dadeam inferioara (daca eram in a 5-a uneori trebuia sa ajung si in a 3-a ca sa pot sa accelerez), dar am observat ca s-a aprins becul de la bujii timp de maxim 10 secunde si dupa s-a stins si nu s-a mai aprins niciun bec. L-a intoarcere a facut la fel, dar daca mergeam pe la 130+ se intampla extrem de rar simptomul de mai sus.

V-ati mai intalnit cu problema asta?
Din ce-am mai citit pe internet unii zic ca este clapeta de acceleratie, unii zic ca este un senzor de turbo...nu stiu ce sa mai cred.

Vreau sa va cer parerea deoarece abia saptamana viitoare pot sa o pun pe un tester sa vad daca imi da ceva...n-am idee daca apare ceva pe tester daca nu este nimic in bord.

Multumesc mult.
O seara frumoasa.


--------------------
Renault Trafic 2005/JLBCB6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thuraya_123
post 31 May 2019, 08:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 1 September 17




Nu am avut de-a face niciodata cu Renault Trafic si motorul aferent.

Insa situatia expusa de tine am intalnit-o pe o masina kia mai veche. Buba a fost la conducta de alimentare (din rezervor catre motor), care era infundata si in functie de cum se misca masina, ba tragea din rezervor, ba se infunda.

Insa e ciudat ca in treapta inferioara iti merge ok. Asta inseamna ca alimentarea e ok. Dar tot poti verifica alimentarea sa nu fie infundata, e usor de verificat.

Totusi, nu cred sa fie ceva de la motor (clapeta acceleratie, bujii sau injectoare), ci mai degraba ceva de la cutia de viteze. Fiindca daca ar fi de la motor, ar face la fel indiferent in ce treapta de viteza e.


--------------------
- - - - -
Captur 2018 Life Evo Tce90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 31 May 2019, 11:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Prin analogie cu comportamentului Kangoo cu motor 1.dci, defectul asta apare cand nu ai suficient aer sau suficienta motorina. Cum o defectiune a pompei de inalta s-ar manifesta continuu, inclin mai degraba sa cred ca nu ai aer suficient. Insuficienta aerului poate sa vina de la electrovana pilot defecta (am patit-o si eu, exact acelasi comportament), de la o neetanseitate pe refularea suflantei (am patit-o si pe asta, s-a spart furtunul ce duce la intercooler) sau o turbosuflanta bolnava (rotor corodat).

Electrovana pilot s-a manifestat aleator pana intr-un final cand a incetat sa mai lucreze. Motorul se limita undeva la 90 km/h si ulterior, daca incercam sa accelerez in continuare se aprindea si spirala.

Furtunul de refulare s-a spart brusc, pe autostrada, la fel, masina s-a limitat la ~90 km/h, asta fiind viteza ce se poate obtine cand motorul lucreaza in mod aspirat. Si in acest caz, s-a aprins spirala.

Cum la tine defectul apare inca aleator, as miza pe defect electrovana pilot care comanda turbina.

This post has been edited by ccoto: 31 May 2019, 11:53


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_ics
post 8 Jul 2019, 15:05
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 19




Va multumesc pentru raspunsurile voastre.

Electrovana pilot este cea din poza atasata?

Nu as putea sa scot mufa de la electrovalva si sa merg asa cu masina sa vad daca mai face asa? Dar oricum o sa cumpar o electrovalva daca este exact aceea din poza atasata.

Multumesc inca o data de ajutor si sper sa-i dau de cap pana la urma.

electrovalva.PNG ( Size: 76.38k ) Number of downloads: 59


--------------------
Renault Trafic 2005/JLBCB6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:48
Dacia