Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor ESP + Service aprinse

Cerese
post 28 Feb 2018, 14:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 January 16




Salut!

Vin si eu cu o prima problema la voi. Sper sa nu ne auzim decat de bine de acum incolo.

Astazi mergand eu frumos prin Bucuresti printre troienele de zapada am fost fortat la un moment dat sa pun o frana mai brusca. M-am dus "sanie" cu frana apasata vreo cativa metri buni apoi mi-a ramas aprins martorul de ESP + cel de service aprins (si mesajul esc a controler) Timp de cativa km la intervale scurte imi tragea volanul stanga (mici smucituri) apoi asta a incetat insa martorii au ramas aprinsi. Intrand iar pe o straduta cu zapada cat casa am constatat ca ESP-ul s-a decis sa-si ia concediu.

Ce ii pot face eu? Trebuie neaparat sa ajung cu ea la un tester? Mentionez ca anterior situatiei de mai sus am mai franat putin mai brusc, mi-a aparut aceeasi problema in bord dar s-a stins repede.

Masina este un Megane 3 2014, 1.5 dci 110 CP. Este relativ noua, are aprox 50.000 km

This post has been edited by Cerese: 28 Feb 2018, 14:58


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi 2018 SL Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Feb 2018, 16:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Posibil ca un senzor ABS de la o roata sa faca fite/ contact imperfect la cablaj, trebuie pus un tester pe ea si vazut care este cu probleme.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 28 Feb 2018, 16:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Dupa ce dispare zapada acumulata pe la roti/frane/sensori isi revine si sistemul tau ESP si ABS ( asta daca nu ai vreun fir de la sensor ABS roata rupt de zapada) . A fost o nesincronizare in rotatia rotilor , iar sistemul a intrat in vrie neintelegand ce roata se invarte si care nu si de ce , iar tu miscai aleator volanul . Eroarea iti va ramane insa memorata in istoric evenimente ( no problem asta )

This post has been edited by stefandinescu70: 28 Feb 2018, 17:11


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cerese
post 9 Mar 2018, 13:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 January 16




Mda... aparent si-a revenit singur. Din fericire biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi 2018 SL Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:55
Dacia