Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 3 vs Fluence, Help pls

Flavinho
post 7 Apr 2017, 21:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 21 September 09




Baieti sunt intr-o dilema si poate ma autati voi sa ma decid.
Detin un Megane 3 ST 2010 privilege plus opionale multe cum ar fi piele, incalzire scaune, faruri xenon, frana mana electrica etc cu 220000 km la bord nu am avut probleme demne de mentionat.
In toamna as putea cumpara un Fluence 2013 privilege plus cam tot ce e disponibil pe Fluence ca exta optiuni, Fluence-ul va avea aprox 155-160k km, istoricum masinii il stiu.
Credeti ca merita schimbul schimbul?
Cam ce valoare ar aveam megane-ul, are carte de service la zi cu toate reviziile in reprezentata...
Multumesc


--------------------
Renault Megane sport tourer 2010 1.5 110 cai privilege - AR-75-DMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 10 Apr 2017, 07:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Eu as putea sa-ti dau o opinie din punctul meu de vedere, functie de ceea ce doresc si e important pentru mine. Un raspuns aruncat "da" sau "nu" nu ar fi relevant.

Insa tu nu ai spus de ce doresti sa faci schimbul. Ai spus ca ai o masina si ca ai putea sa o schimbi cu alta. Care este motivul? Te nemultumeste cea veche? E ceva care te atrage la cea noua? Confort? Motorizare? Culoare? etc...

Daca detaliezi putin o sa poti primi raspunsuri mai la obiect.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Apr 2017, 08:11
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Eu cred ca anul si km sunt cele doua componente pe care le vizeaza... tinand cont strict de aceste doua aspecte nu stiu daca as schimba. Sunt mult mai multe lucruri de luat in calcul cum ar fi optiuni, uzura etc. Sa nu mai amintesc de faptul ca fluence este contruit pe o platforma low cost.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavinho
post 11 Apr 2017, 08:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 21 September 09




Motivele sunt anii si nr de km. Ca sa clarific nu am posibilitatea de a face schimb ci sa încerc sa o vând pentru a cu para fluence-ul. Ca si dotări sunt la fel, fluence are in plus navi si senzori presiune roti si minus tapițerie care e doar parțial piele si scaunul nu e electric....


--------------------
Renault Megane sport tourer 2010 1.5 110 cai privilege - AR-75-DMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 11 Apr 2017, 09:17
Post #5


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Navi, navi... ati innebunit cu "navi" asta, da-o naiba de navigatie. Iei un telefon cu GPS-waze si iesi mult mai ieftin si fara bataie de cap. Senzori de presiune roti? Pf... sa vezi cum iti face ca pomu' de craciun cand vei avea diferenta intre roti de 0.1. Am la a mea si nu o vad ca un mare plus. Un set de senzori daca vrei seturi de roti de iarna te va costa minim 100E. O cheltuiala in plus.

Parerea mea, umila, e sa ramai la megane. Nu da vrabie din mana pe cioara de pe gard. Chiar nu pare cine stie ce schimbare.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laszlo.gazsi
post 11 Apr 2017, 09:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 20 June 16
From: Cluj-Napoca




Subscriu. Eu am navi pe Megane, dar nu-l folosesc aproape deloc. Mai bine Waze sau Google Maps offline in strainatate. Macar stiu ca harta ii up-to-date.


--------------------
Renault Megane 2011 1.5 dci EDC - BOSE Edition
Dacia Logan 2010 1.4 MPI [Preference]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 11 Apr 2017, 09:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Si eu zic la fel, nu se merita, diferenta intre ele este prea mica la nr de km.
Daca Fluence-ul era pe la 100, mai mergea.
S-ar putea sa simti diferentele intre cele 2 platforme, pe drum si la confort.
Te imbie navi! Ai vazut ce diferente sunt la preturi cauciucuri? tampenia aia 205/60R16 e cu cel putin 100 lei mai scumpa decat clasicul 205/55R16.
Senzori presiune? ti-a taiat orice placere de a gasi niste jante aliaj care dau bine pe masina.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavinho
post 11 Apr 2017, 10:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 21 September 09




Baieti Multumesc pentru răspunsuri.
Nu sunt doua opțiuni care sa imi faca cu ochiul doar le aminteam ca diferenta între cele doua mașini. Primul lucru care mi-a displăcut la Fluence au fost brațele care țin portbagajul si acre, ca si la logan, fura din volumul de încărcare si arată foarte urât.
V-am spus, singurele motive pentru care m-am gândit sunt anul si nr de km Dr vad ca părerile înclina clar ca nu merita...


--------------------
Renault Megane sport tourer 2010 1.5 110 cai privilege - AR-75-DMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:22
Dacia