Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Traversare Bucuresti, Pitesti-Bucuresti-Constanta

catalinalex73
post 29 Jul 2006, 20:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




Salutare

Acum o saptamana am achizitionat un Logan DCI. As vrea sa merg la mare pe traseul Craiova-Pitesti (pe autostrada) -Bucuresti (pe autostrada Soarelui) -Constanta - Eforie Nord. Problema este ca nu stiu cum sa traversez Bucurestiul sa ajung pe Autostrada Soarelui. Mentionez ca as dori sa-mi spuneti si numele bulevardelor si strazilor pe care trebuie sa trec prin Bucuresti pt. a iesi la autostrada. Multumesc anticipat.


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 29 Jul 2006, 21:34
Post #2


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Cred ca cel mai simplu ar fi atunci cand pana sa intri in Bucuresti, inainte de ultimul pod, sa faci dreapta pe centura (nu stanga ca e mai rau pe acolo) si sa mergi pana ocolesti Buc. Te scoate direct la autostrada. E ceva mai mult de mers si o sa cam injuri tirurile dar e mai sigur.

Nu e cea mai buna ruta dar daca intri in Buc si mai prinzi si ora de varf injuri toate indicatoarele lipsa.

Acum daca ai o harta ti-ar fi de ajutor: ruta cealalta ar fi dupa ce intri in Buc, mergi drept (cred ca vreo 7 km) pe Iuliu Maniu pana ajungi in Splaiul Independentei, o sa vezi un Peco pe stanga si Raul Dambovita in fata. Nu treci de rau, faci dreapta (o sa vezi o firma de medicamente mare si Spitalul Universitar pe dreapta) si mergi iar drept pana ajungi in Piata Unirii. Acolo faci dreapta, si nu la prima la stanga cu fantanile arteziene, la a doua faci stanga (sunt niste indicatoare care or sa te scoata direct in Splaiul Unirii), Dupa ce ai facut stanga mergi iar dreeeeeeeept (alti 7-8 km) pana ajungi la linia de centura si apoi Autostrada.

This post has been edited by RainHawk: 29 Jul 2006, 21:44


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinalex73
post 30 Jul 2006, 20:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




Ok, Merci frumos RainHawk. Sper sa ma descurc. De drumul pana in Dambovita imi aduc aminte. Dar de acolo se taie "filmul".
Inca o data multumesc. smile.gif


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Jul 2006, 20:56
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si eu sunt de parere ca drumul pe centura e mai sanatos. Ori prin nord ori prin sud, e mai rapid decat prin oras!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Jul 2006, 21:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ideea cu centura este cea mai buna.
Mai poti merge "drept" pina treci de Cotroceni si dai de Dimbovita, dupa care mergi pe marginea ei.
Dupa tirgul din Vitan dai de autostrada soarelui.
http://www.ghidul.ro/harta_interactiva.php


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
binevoitoru'
post 1 Aug 2006, 15:11
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 August 06




daca intereseaza pe cineva: pe centura, spre dreapta de la carrefour militari, pana la A2 sunt 32 km, iar prin oras sunt 24 km!!
totul depinde de ora la care travesrsezi orasul


--------------------
dacia logan 2006 - b10abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Aug 2006, 15:37
Post #7


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Indiferent de ora, daca mergi legal, pe centura scoti si consumul mai mic si timpul mai bun. Intreb si eu acum: are rost sa mergi prin oras doar pentru ca-i mai scurt drumul?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Aug 2006, 15:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu are dar sa te fereasca al de sus sa fie centura aglomerata cu camioane......


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 1 Aug 2006, 15:45
Post #9


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Daca vii din Craiova banuiesc ca o sa pleci noaptea ca sa nu prinzi caldura pe drum. Daca ajungi in Bucuresti pana la ora 6 dimineata e mai bine sa mergi prin oras, e ceva mai scurt si drumul e mai bun decat pe centura. Noaptea e cel mai bine sa traversezi bucurestiul, in rest este destul de aglomerat. Vad ca stii sa ajungi pana la dambovita...mergi pe malul ei drept inainte si o sa ajungi la Piata unirii. Exact inainte de piata unirii e cladirea tribunalului, faci dreapta pe langa ea si intrii in piata. Apoi faci prima la stanga in intersectia cu bulevardul cel mare care duce spre casa poporului (nu te iei dupa indicatorul de A2 ca ala te duce spre centura). Treci pe langa fantanile din centrul pietei unirii si mergi drept inainte pe bulevard (o sa ai magazinul unirea in partea stanga, banuiesc ca il stii). Urmezi indicatoarele spre Mall (cel din vitan) la un moment dat o sa arate dreapta spre Mall. O iei pe strada aia , la dreapta, si apoi faci prima la stanga si o sa mergi pe langa niste linii de tramvai (calea dudesti). Dupa asta mergi drept inainte si ajungi pe A2.
Daca treci de ora 6 la intrarea in bucuresti mai bine mergi pe centura. dar acolo sa fii totusi atent la gropi
Drum bun si vreme frumoasa!

This post has been edited by sorin.aldea: 1 Aug 2006, 15:56


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Aug 2006, 15:47
Post #10


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Costi, nu stiu cum se face dar partea de sud nu-i aproape niciodata aglomerata. OK, ca sunt multe camioane care merg pe acolo e una, dar sunt relativ putine iesiri din Bucuresti (parca numai 2) unde centura are "cedeaza", spre deosebire de partea de nord unde-i crima. A, si bucata asta nu trece prin nici o localitate.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Aug 2006, 15:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




SE poate .... aseara am vazut cum din cauza camioanelor pe centura s-au facut "sleauri" in asfalt !
Ramin totusi la parerea ca daca iesi in sensul unic de pe linga Dimbovita si mergi drept pina dupa Vitan, iesi mai repede...


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinalex73
post 1 Aug 2006, 21:23
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 July 06
From: Craiova




In principiu o sa incer sa ajung in Bucuresti pana in ora 6.00. Acum 2 ani am avut o experienta trista pe rocada care era asfaltata doar pe portiuni. As incerca varianta prin oras. Incerc, cu o harta in fata si cu indicatiile pe care le-am primit de la voi sa-mi fac o idee despre traseu.
Va multumesc tuturor.


--------------------
logan laureat 2006 dci - DJ-76-CMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Sep 2006, 06:57
Post #13


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cum ajung de pe A2 pe A1?

De pe A1 pe A2 via centura este simplu, cca. 30 km, mergi dupa indicatoare si totul este OK.

De pe A2 insa, la trecerea de pe autostrada pe centura, am indicator Pitesti spre dreapta, am mers frumos dupa indicatoare si am nimerit pe drumul vechi de Pitesti (Titu - Gaesti). E drept indicatoare spre Pitesti sunt destule dar niciunul spre A1.

Lamuriti-ma va rog si pe mine. Am facut de doua ori la rand aceeasi greseala intr-un interval de o luna. Macar sa stiu unde am gresit si sa n-o mai repet si a treia oara.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 12 Sep 2006, 07:51
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Daca ai ajuns la soseaua veche e simplu sa iesi la A1 - inainte sa intri in Chitila e o intersectie unde trebuie sa faci la stanga, treci un pod peste calea ferata, mergi drept inainte (la un moment dat mai dai de o intersectie unde faci tot stanga) si ai ajuns la Carrefour Militari.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Sep 2006, 09:01
Post #15


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca am inteles bine, la respectiva intersectie, indicatorul de Pitesti imi arata dreapta iar eu trebuie sa iau stanga pentru A1.

Multumesc.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 12 Sep 2006, 09:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




La respectiva intersectie spre Pitesti se merge drept inainte (pe soseaua veche) iar la stanga se continua pe centura Bucurestiului pana la A1.
Bafta


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 12 Sep 2006, 12:38
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




N-am inteles nimic!

Deci, daca la iesirea de pe A2 o iei la dreapta, mergi tot inainte, treci de intersectiile cu DN3 (Pantelimon), dn2 (Voluntari), dn 1 (Otopeni) si ajungi la dn1 a (Mogosoaia). Aici centura se infunda, o iei la dreapta pe dn 1 a, spre Ploiesti, pitesti, giurgiu etc., dupa citiva km la stinga incepe din nou centura, care se infunda iar in dn 7 (chitila) dupa vreo 4 km. Aici daca o iei la dreapta iesi in racari - titu - gaesti - pitesti, daca mergi la stinga, spre bucuresti, treci prin chitila si ajungi la punctul in care4 incepe din nou centura, cind trebuie sa faci la dreapta. In citiva km esti la intersectia cu A1.

Dar mai putin aglomerat si mai scurt mi s epare prin sud - faci la stingfa dupa iesirea de pe autostrada, treci de intersectiile cu dn 4 (popesti leordeni), magurele, dn 5 (jilava), dn 6 9bragadiru), domnesti si ajungi la intersectia cu a1, totul fara sa iesi de pe centura. Cozi mai pot fi la locurile unde ai cedeaza sau stop - intersectia cu dn 4 si cu soseaua spre berceni, insa dimineata devreme, seara tirziu sau in week-end nu sunt decit citeva masini la coada de obicei, ziua insa am prins si 15 minute de asteptare la popesti leordeni. Cel mai naspa punct este la domnesti, unde daca prinzi bariera (nu e pe centura, ci pe soseaua care traverseaza centura si care, din cauza asta, are si prioritate), poti sta si jumatate de ora intre 7 dimineata si 8 seara, mai putin in afara acestor ore.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 12 Sep 2006, 14:46
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Intersectia la care m-am referit eu este la intrarea in Chitila venind dinspre Bucuresti. Dupa ce am citit postul lui drumaru si mi-am aruncat un ochi pe o harta se pare ca vorbim de 2 intersectii diferite.

QUOTE(drumaru @ 12 Sep 2006, 13:38)
N-am inteles nimic!

Deci, daca la iesirea de pe A2 o iei la dreapta, mergi tot inainte, treci de intersectiile cu DN3 (Pantelimon), dn2 (Voluntari), dn 1 (Otopeni) si ajungi la dn1 a (Mogosoaia). Aici centura se infunda, o iei la dreapta pe dn 1 a, spre Ploiesti, pitesti, giurgiu etc., dupa citiva km la stinga incepe din nou centura, care se infunda iar in dn 7 (chitila) dupa vreo 4 km.
*



...la intersectia asta se face la stanga spre Bucuresti iar la iesirea din Chitila pe dreapta este podul de care vorbeam mai devreme.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 9 Jul 2008, 09:11
Post #19


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Cum se mai prezinta centura Bucurestiului? Merg la mare saptamina viitoare (plecare pe la 7-8 seara din Oradea) si ma gindesc sa merg pe Pitesti - Bucuresti - Constanta. Are cine rabdare sa-mi faca traseul de tranzit de pe A1 pe A2 sau sunt indicatoare suficiente? Eventual o harta.....sau link....
P.S. si nu ma bag prin Bucuresti ca-mi prin urechile tongue.gif .


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 9 Jul 2008, 09:18
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Te poti baga linistit prin Bucuresti, e "parfum" circulatia in perioada asta. Orasul e aproape gol. smile.gif

Eu as alege varianta asta:
b-dul Iuliu Maniu, sos. Cotroceni, Splaiul Independentei, p-ta Unirii, b-dul Unirii, p-ta Alba Iulia, b-dul Burebista, Calea Dudesti, b-dul Camil Ressu, b-dul Theodor Pallady, Marea Neagra. tongue.gif
Daca urmaresti harta e foarte usor.
Harta

This post has been edited by Victoras2001: 9 Jul 2008, 09:45


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 9 Jul 2008, 10:42
Post #21


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Oricum sunt si semne de la summit, cam in tot orasul.

This post has been edited by Fuzz: 9 Jul 2008, 10:42


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 9 Jul 2008, 11:27
Post #22


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




multumiri


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 9 Jul 2008, 11:34
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 9 Jul 2008, 10:18)
Te poti baga linistit prin Bucuresti, e "parfum" circulatia in perioada asta. Orasul e aproape gol. smile.gif

Harta
*


Pe la ce ora te-ai plimbat tu de zici ca e gol?
Ieri pe 42 grade a fost super aglomerat! Exact cand pariam ca de caldura nu o sa iasa nimeni pe strada! mad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 9 Jul 2008, 12:26
Post #24


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Sper ca noapte fiind sa fie calm biggrin.gif . Ma rog ... spre dimineata.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 9 Jul 2008, 12:32
Post #25


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Daca se face ora 7 dimineata, e cam aglomerat. Evita intervalul orar 7-9.30.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 9 Jul 2008, 13:16
Post #26


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Estimez, pesimistic, sa ajung in zona intre 3-5 dimineata.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 10 Jul 2008, 19:22
Post #27


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Chiar si la 5 il traversezi fluierand. Traseul dat de Victoras2001 cred ca e cel mai scurt.
Daca te (va) razbeste foamea si esti (sunteti) amator(i) de shaorma te poti opri cand iesi de pe Dudesti si intri pe Camil Ressu. Pe stanga e o shaormerie buna.
Drum bun, soare si distractie placuta la mare! smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 14 Jul 2008, 22:48
Post #28


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(GIC @ 9 Jul 2008, 10:11)
Cum se mai prezinta centura Bucurestiului?
*


Rog si eu pe cei care au informatii de actualitate sa dea o mana de ajutor.

Si eu vreau sa ajung la A2 venind fie de pe A1, fie dinspre Ploiesti (inca nu m-am hotarat, distanta fiind aproximativ aceeasi (+/-10 km). Necazul e ca probabil voi ajunge in Bucuresti pe la 6 dimineata, deci nu prea as intra in oras. Am navigator (iGo8 cu ultimele harti, sper sa fie ok), probabil nu ma voi rataci, dar cum sunt centurile? Daca vin de pe A1 ocolirea prin sud e in continuare o optiune mai buna decat prin nord?

Multumesc!


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 15 Jul 2008, 08:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




La 6 dimineata centura e mai aglomerata decat centrul smile.gif Pune iGo-ul la treaba si mergi fara teama prin oras - nu ai cum sa te ratacesti. Bafta smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 15 Jul 2008, 09:39
Post #30


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Paul, in cazul tau e mai bine sa mergi prin Ploiesti. Centura de sud e plina de sleauri, si venind dinspre Pitesti ai avea cam 30 de Km de mers pe ea. Centura de nord-est este centura completa, nu ai de mers si pe alte drumuri, si nu-s sleaurile asa ca-n sud. In plus, mergi mai putin pe centura pe acolo.
EDIT: asta in cazul in care vrei musai pe centura.

This post has been edited by tatabobu: 15 Jul 2008, 09:39


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:16
Dacia