Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Intrebari Vel satis

espacern
post 20 Nov 2015, 21:51
Post #31


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(tracos2000 @ 20 Nov 2015, 21:22)
Nu am masurat diametrul barii, nici nu stiam ca sunt 2 randuri de bucsi, ar fi  cumva ca un set de reparatie ca la cuzineti, am un scartait pe stanga spate si ar fi vorba de bucsile axului antiruliu si mi s-a spus ca axul are uzura si ar fi inutil doar schimbarea bucsilor. Intra nisip, praf acolo si se uzeaza si axul. Mi se pare logic ce mi s-a spus si pana la urma o sa inlocuiesc ceea ce trebuie. Nu am timp de improvizatii desi ceea ce ai spus mi se pare logic, tentant si economic, numai ca vremurile s-au schimbat si pe mine m-ar costa mai mult sa incerc sa caut variante.

Sunt 2 modele de bara montate pe VelSatis ca al tau (implicit si 2 bucsi) difera doar diametrul....de 21 si 22.
Mergi (personal daca este posibil} la un elevator si verifica daca chiar exista uzura la bara in zona de contact.....pentru ca acolo intre bara si bucsa daca intra nisip se uzeaza bucsa mai repede fiind din material mai moale.
Cu ocazia verificarii pe elevator/groapa faci si masuratoarea diametrului bari......apoi te hotarasti ce faci mai departe.
Pentru eliminare scartait ajuta si un pic de unsoare aplicata intre suprafetele aflate in contact.......cateodata.
La zgomot de bataie/joc mare trebuie schimbata piesa completa......sau ansamblul de piese angrenate in lant.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tracos2000
post 26 Nov 2015, 16:36
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 March 15




Modelu pe benzina, sau cel putin al meu are bara de 21, cele diesel cica au 22.
Am inlocuit azi distributia si accesoriile, bineinteles ca cureaua accesorii veche si chiar si aia de distributie sunt intro stare impecabila(la 50 mii km, dar 6,5 ani de la anterioara inlocuire), dar, totusi, e suficienta o fisura, o imbatranire a cauciucului undeva nevizibil cu ochiul liber, deci nu regret, i-am marit coeficientul de siguranta al masinii.
Am gresat acolo la bucsi si nu mai scartaie.
Eu iti multumesc pt. toate informatiile, in alta ordine de idei, as schimba VelSatisul cu un Latitude pe benzina, acum cu Talismanu sigur o sa le mai scada pretul la Latitude-uri, insa la ce taxa am platit eu pt. VelSatis(2360 e), e cam greu sa gasesc client, si nici s-o vand pe orice pret nu se merita, pt ca eu cum apare ceva ori repar imediat, ori ma informez sa tin situatia sub control.
M-ar tenta chiar un VelSatis din 2008-2009(as investi ceva mai mult intr-o masina mai recenta, asta pt ca pot, altfel ce am acum se poate exploata fara probleme si in conditii de confort maxim pt clasa ei), insa e ff greu de gasit ceva sub 120-130 mii km reali, sau f bine intretinuta, este o masina din ce in ce mai rara, desi piesele se gasesc cu usurinta.

This post has been edited by tracos2000: 27 Nov 2015, 08:35


--------------------
Renault Velsatis 2003 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Oct 2016, 09:33
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Salut,
Exista vreo legatura intre scurgerile laterale pt apa care curge de pe parbriz si scurgerile aferente trapei la Vel Satis?
Intreb deoarece dupa ce s-au desfundat cele laterale(am gasit apa in partea pasagerului fata), si deoarece a plouat foarte tare, a 2 a zi am gasit apa curgand pe stalpul fata stanga, deci era infundata scurgerea de la trapa pe partea soferului, curatarea facandu-se rapid cu aer comprimat.
Intrebarea mea este: a fost o coincidenta sau undeva la iesirea de sub prag conductele au vreo legatura? Sau fiind infundate cele laterale, apa de la trapa(prin scurgerea de pe partea stanga a trapei, partea soferului) ajungea cumva in partea pasagerului, in masina, pe la filtrul de polen?

This post has been edited by traffictours: 29 Oct 2016, 09:42


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Oct 2016, 09:45
Post #34


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Scurgerile nu au corespondenta dar traseul celor de la trapa le poti vizualiza.....pozitia 12/13/14/15.

In cazul in care scurgerea apei de la parbriz este infundata apa poate intra pe la filtrul de habitaclu.

This post has been edited by espacern: 29 Oct 2016, 09:49

Attached thumbnail(s)
vel.jpg ( Size: 160.38k ) Number of downloads: 193


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Oct 2016, 10:02
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Multumesc, mi s-a parut ciudat ca imediat a 2 a zi dupa curatarea scurgerilor laterale sa se infunde scurgerea de la trapa pe partea stanga, insa daca nu au legatura intre ele scurgerile, inseamna ca a fost o coincidenta.
Adica cele laterale fiind infundate, imi curgea pe la filtrul de polen, s-a intervenit imediat, s-au curatat, iar a 2 a zi am gasit apa in partea stanga de data asta(ne-avand probleme acolo pana la curatarea scurgerilor laterale), se prelingea pe capacul de plastic al stalpului stanga, pe partea soferului.
Vad acum, datorita tie, ca mai sunt 2 scurgeri si in partea din spate a trapei, probabil scurgerea e tot in fata, daca mai curge inseamna ca trebuie suflate si alea.
Oricum, cele din spate sunt mai ferite de praf, si de ceea ce mai cade de prin copaci.
Si la primul Vel Satis am avut problema asta, insa neavand trapa, a fost mai simpla treaba.

This post has been edited by traffictours: 29 Oct 2016, 12:28


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditd
post 13 Apr 2017, 19:01
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 June 11




Ma uit dupa un VelSatis care vine echipat cu roti de 17. Merge sa pun de 16 pe ea?

Se potrivesc cele de 16 de pe Laguna 2 (2001-2005)?


--------------------
Renault Laguna 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Orlando12
post 7 Oct 2017, 18:04
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 April 17




Salut colegi!
Nu știu dacă e bine că am postat aici, dar am și eu o întrebare, știți cumva de unde pot achiziționa pleoape pt VelSatis sau există pt acest model?
O seară faină! excl.gif


--------------------
Renault VelSatis 2002, 2.2 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditd
post 15 Oct 2017, 22:22
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 June 11




Sa nu incep ul alt topic, scriu aici:

Pentru un Vel Satis 2.2 se pot jante de 205/55/r16 care sunt pe Laguna 2?


--------------------
Renault Laguna 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Oct 2017, 22:27
Post #39


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




DA se potrivesc....VelSatis/Espace4/Laguna 2 au aceleasi dimensiuni la prindere roata.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditd
post 16 Oct 2017, 11:09
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 June 11




Asta este bine si multumesc pentru raspuns.

Ce nu pare asa bine la aceasta masina e ca, din primele lucruri citite, motorul de 2.2 - 150cp nu e asa de fiabil precum il credeam.
Stiu ca e o masina rara si nu prea gasesti piese la dezmembrari si avand o Laguna stiu ca Renault nu e perfect (dar sa vedem ce masina mai veche de 5 ani nu are diverse probleme - mai mari sau mai mici).

Poate am citit eu doar cele mai rele intamplari, dar:
Motorul nu e tot 2.2 - 150cp de pe Laguna?
(eu stiam ca e un motor foarte bun).

This post has been edited by aditd: 16 Oct 2017, 11:09


--------------------
Renault Laguna 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Oct 2017, 11:21
Post #41


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Motorul de 2,2 DCI se monteaza de Renault pe Laguna 2/Espace 4/Master/VelSatis....si are destule probleme cunoscute de fiabilitate.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Orlando12
post 19 Oct 2017, 10:58
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 April 17




Salut colegi!
Am pus Renault VelSatis pe tester și mi-a da niște erori, atașez poza cu ele și vrea să știu dacă le-a mai avut cineva și ce rezolvare a găsit.
Să aveți o zi faină. excl.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_20171019_102649.jpg ( Size: 2.61mb ) Number of downloads: 57


--------------------
Renault VelSatis 2002, 2.2 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:13
Dacia