Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor STOP si ( ! ) aprinsi in mers, martor frana de mana - am pus si o poza exemplu

D-Ice
post 1 May 2013, 16:52
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@silk. Este vorba doar de fizica de clasa a V-a lichidele cu densitati diferite se separa.
Metoda nu am inventat-o eu, asa l-au schimbat cei de la APAN si asa voi proceda si eu.
De unde stiu ca nu se vor amesteca? Pentru ca voi turna incet, ala care contine apa se va duce la fund. Se observa datorita diferentei de culoare.
De ce nu se va amesteca in instalatie? Daca ai sti cum arata sistemul de franare nu ai mai intreba asta. Conductele au diametru mic, Centrala ABS (distribuitorul) are interstitii mici, vorbim de lichide cu densitate relativ mare in spatii mici. Nu vorbim de alcool de exemplu, ala se va comporta altfel.
Vei observa diferenta privind cum se schimba culoarea lichidului care iese pe la etrieri. Va iesi la urma curat, asa cum l-ai bagat in rezervor.
Fac publica metoda pentru ca nu am mai vazut-o in alta parte, nu sa ma dau destept, forumul se adreseaza si celor care prefera sa mestereasca la masina acasa. Am mentionat unde am vazut-o aplicata.
Cand o sa-l schimb la mine pe la anul probabil, o sa postez pe You Tube.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 2 May 2013, 23:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




interesanta metoda, e absolut logic ca v-a iesi lichid curat dupa ceva timp. doar sa nu ajunga unii sa schimbe si antigel sau ulei dupa logica asta biggrin.gif
e o mare diferenta intre a vedea cum s-a schimbat si sa il shimbi tu excl.gif
orice nu numai lichidul de frana. am vazut si mecanici care dadeau cu ciocanu pana ce le iesea, dar nu as recomdata la nimeni metode netestate personal.unii sunt destul de ignoranti(sau limitati) si nu se stie ce vor intelege din anumite sfaturi, asa cum initiatorului topicului i s-a recomdata sa verifice ceva ca apoi sa si inteleaga cauza clipirilor din bord.
e adevarat ca orice se poate mesteri in fata blocului pe propria raspundere si nu uitati ca un lichid de frana sau ulei lasate sa curga oriunde pot atrage si amenzi.
niste placute bune , un lichid de frana si o verificare buna la un service cred ca sunt mai importante decat lucrurile marunte pe care aruncam banii.
Siguranta pe primul loc.


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 3 May 2013, 06:50
Post #33


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E o metoda cunoscuta si des folosita. La fel mi l-au schimbat si mie in Buc la Serus.

Au scos ce s-a putut din vas, au pus lichid nou si a deschis pe rand fiecare dintre etrieri (aerisitoarele), incepand de la roata cea ma departata de pompa si terminand cu cea mai apropiata de pompa, in timp ce un coleg "facea pedala" in masina.
Desi mi se parea si mie ilogic, totusi lichidele nu s-au amestecat si s-a vazut clar cand cel vechi a iesit si a inceput sa curga cel nou.

This post has been edited by vallixx: 3 May 2013, 06:51


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 9 May 2013, 08:09
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Am fost plecat in tara si rezolvasem pana sa plec cu completarea de lichid de frana ... n-a mai semnalizat in bord pana ieri cand ma intorceam ... am verificat chiar atunci si lichidul e la minim ... inseamna ca scapa clar pe undeva .... unde ar putea sa fie problema ? pe unde ar putea pierde ? ... ma duc si la service azi maine ca am si revizia de facut dar vreau sa stiu cam de unde ar putea fi ...


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 9 May 2013, 08:21
Post #35


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Imposibil de gasit un raspuns...tot ce inseamna imbinare pe circuitul de frana e pasibil de pierdere. Situatia cea mai nasoala ar fi la centrala de abs sau etrieri, ceea ce ar presupune o inlocuire a piesei, iar astea sunt destul de scumpe.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 May 2013, 08:23
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ce scrie hellcat mai sus este perfect adevarat poate sa fie orice de la sistemul de franare ... totusi ... daca nu ai simtit disfunctionalitati la franei, eu inclin sa cred ca este un cilindru de pe spate ... oricum trebuie verificat tot, dar eu as incepe cu tamburii spate .... asta daca nu ai simtit ca masina nu mai franeaza cum trebuie ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 May 2013, 09:58
Post #37


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sau vreun aerisitor lasat mai slab....nestrans cat trebuie....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 9 May 2013, 10:09
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Nu simt nimic ... doar ca se aprinde in bord si la verificare lichid am constatat scadere nivel ... atat ... oricum ma duc sa verific, dar vroiam sa ma duc cu lectia pregatita smile.gif))


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 11 May 2013, 08:28
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Am fost la service ... un cilindru era varza si pierdea lichid la greu si totul era murdar inclusiv janta pe interior, celalalt pierdea si el cateva picaturi. Am cumparat saboti si cilindrii si am facut operatiunea la un service particular. Toate bune, dar la montare a sarit o "sarmulita" si s-a pierdut. S-a confectionat alta din sarma otelita, si a fost montata ... sper sa n-am probleme de la ea sa se blocheze ceva .... am mers cu masina peste 50 km si nu am avut nimic ..

Asta e "sarmulita" de care se prinde arcul care apropie sabotii ... oare poate sa-mi faca probleme?

This post has been edited by zerillos: 11 May 2013, 08:31

Attached thumbnail(s)
693517a.jpg ( Size: 93.47k ) Number of downloads: 230


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiuson
post 29 Jul 2018, 20:37
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 June 06




pentru martorii STOP si ! aprinsi simultan am gasit nivelul lichid frana sub minim, am completat cu DOT4 si s-au stins


--------------------
renault clio symbol 2008 1,5dCi 82 CP - b91bxb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 30 Jul 2018, 09:04
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




In loc sa completezi mai bine verificai pe unde pierzi


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Jul 2018, 09:05
Post #42


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Poate doar " ii spune" ca are placutele de frana spre gata ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 30 Jul 2018, 09:29
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




cj98czh
Nu exista asa ceva la SYMBOL, cu placute uzate si saboti uzati tot nu se aprinde martorul.
Poate are ambreiajul gata.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi.crivat
post 31 Jul 2018, 07:22
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 April 16




In momentul in care ti se aprinde STOP + ! inseamna ca ti-a scazut nivelul lichidului de frana. Acesta scade doar din doua motive, unul si cel mai des intalnit, atunci cand placutele necesita schimbate, dar si in momentul in care exista pierderi si trebuie verificat pe unde.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 - B 37 DDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dutu65
post 18 Sep 2018, 20:49
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 February 11




La fel am patit si eu astazi dar am avut si noroc ca ajunsesem acasa si nu am avut viteza. Cand am apasat pedala sa franez am simtit cum se duce din ce in ce mai la fund si masina nu se opreste. Am reusit sa intru in curte fara nici un incident si pe urma m-am uitat la placutele de frana de pe partea dreapta dar erau bune - peste 12mm grosime. Am vrut sa mut masina sa pot sa ma uit pe sub ia si atunci s-au aprins martorii de stop si (!) fara ca sa se mai stinga. M-am uitat la frana de mana ca sa vad contactul care e actionat poate a ramas blocat dar masina nu mai avea frane aproape deloc la pedala asa ca am ridicat capota sa verific lichidul de frana din rezervor -mai era un sfert de rezervor. Cand ma uit sub masina la roata din stanga fata era o pata. Am dat roata jos si am gasit conducta de franare roasa in locul in care iesea din compartimentul motorului si era atinsa de plasticul de la carenaj si pe acolo am pierdut lichidul.

This post has been edited by dutu65: 18 Sep 2018, 21:29


--------------------
renault Clio Symbol Fidji dCi 80 CP 2005 Clio Symbol Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:35
Dacia