Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bec pozitie, help!!!

Hack
post 29 Oct 2009, 15:14
Post #31


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Ridica de clemele alea in acelasi timp si trage de soclu, trebuie sa iasa, uita-te mai bine cum e prins acolo si iti vei da seama cum se desface.

L.E: Se pare ca m-am inselat, este numai o clema acolo blush.gif .
stop.jpg ( Size: 254.48k ) Number of downloads: 1673

rcosmin nu ma da in judecata tongue.gif .

This post has been edited by Hack: 29 Oct 2009, 15:19


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 29 Oct 2009, 15:21
Post #32


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Multumesc Hack pentru ajutor, o sa incerc sa scot asa cum mi-ai spus... sper sa iasa, mi-am montat singur xenon si a fost mai usor sa dau bara jos decat sa schimb becul la pozitie radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 29 Oct 2009, 16:23
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




E o singura clema mai sus de jumatatea soclului, la mine e neagra, soclul alb (am tot 2.1), n-ai cum sa o ratezi, ridici de ea in sus si tragi in acelasi timp de partea de sus a soclului, se basculeaza putin in jos si iese.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuq
post 25 Nov 2009, 13:47
Post #34


112...ce urgenta aveti???


Group: Members
Posts: 139
Joined: 6 January 07
From: bucuresti, sector 4 berceni




din tot labirintul care se afla sub capota meganului nostru drag....nu se putea gasi un loc mai "umilitor" decat cel al becurilor de pozitie fata...incredibil cat trebuie sa navighezi printre toate maruntaiele ca sa poti schimba 2 sticle amarate..... mad.gif are cineva o reteta secreta pentru becul pozitie dreapta ? (cel de pe partea cu butelia de freon)...........

25 Nov 2009, 16:30:
pe principiul "cine nu incearca nu reuseste" am rezolvat si problema becului de pozitie...secretul este sa ai rabdare si mainile cat mai subtiri radmasa.gif

This post has been edited by bursuq: 25 Nov 2009, 15:30


--------------------
renault megane sedan 2005 1.5 Dci 60 kw (82cp)
" Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " (Mircea Badea)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 26 Nov 2009, 13:10
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Daca ai mainile mai subtiri si evident si ceva rabdare, poti sa schimbi orice bec fara sa dai nimik jos, nici macar sa dai capacul de la roata jos.Toata treaba pe sus! Nu ma laud, dar eu de ceva timp asa procedez.Intr-adevar prima data pare un chin, dar daca vrei...poti smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 26 Nov 2009, 16:25
Post #36


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




As vrea sa te vad schimband pe sus becul de semnalizare fata si becul de faza scurta rolleyes.gif ...


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristixxxlog
post 26 Nov 2009, 22:08
Post #37


..


Group: Members
Posts: 440
Joined: 4 August 08
From: BUCURESTI




eu am avut vreo 3 incercari de a schimba o pozitie si m-am lasat pagubas...si am maini foaaaarte subtiri. mai greu cu rabdarea...


--------------------
Nissan Murano Z51 - 2.5 dci 2011 - B-XXX-LGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 27 Nov 2009, 02:11
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Hack: Am schimbat becul de pozitie, faza scurta si lunga pe sus! semnalizarile nu, si nici nu stiu pt ca nu m-a interesat inca.
Acum la modul cel mai serios, ca le-am schimbat si le schimb oricand pe sus, nu pe la roata! (asa nici un amic nu m-a crezut, pana nu a stat cu mine si evident s-a convins)
Chiar nu am de ce sa mint s-au sa ma dau in spectacol
Bafta la toata lumea! pe sus s-au....pe jos smile.gif

This post has been edited by UTU2005: 27 Nov 2009, 02:13


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 27 Nov 2009, 07:45
Post #39


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Ginecologule icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 27 Nov 2009, 08:21
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Mie la revizie mi-a schimbat electricianul becul de faza scurta si pozitie pe sus in max. 2 minute-a dat intr-o parte gatul rezervorului de spalat parbriz si apoi a scos pe rand becurile vechi ca apoi sa le puna pe cele noi.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 27 Nov 2009, 09:57
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




QUOTE(Hack @ 27 Nov 2009, 07:45)
Ginecologule icon_mrgreen.gif
*



Eeee...... smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lauand
post 27 Nov 2009, 12:18
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 1 February 09




a schimbat cineva becul de la al treilea stop din spate? ca nu stiu cum ,poate cineva l a schimbat?


--------------------
renault megane II 2004 sedan - b 71 elc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 27 Nov 2009, 12:39
Post #43


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




L-a schimbat un prieten de al meu. Trebuie tras destul de tare pe acolo, dar mai bine astepti sa il intreb si iti detaliez.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lauand
post 27 Nov 2009, 14:03
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 1 February 09




are niste 2 butonele pe care trb sa apas,dar nu stiu daca trebuie sa trag spre mine sau sa imping spre luneta


--------------------
renault megane II 2004 sedan - b 71 elc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 27 Nov 2009, 14:22
Post #45


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Apesi pe clemele alea ridici usor si tragi inspre tine, daca nu ridici atunci nu prea ai cum sa il scoti.

This post has been edited by Hack: 27 Nov 2009, 14:22


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 27 Nov 2009, 14:40
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e un tutorial pe aici..... cu al treilea bec....

schimbat si eu la 2 masini...dureaza 5 minute....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
veve73
post 28 Nov 2009, 09:59
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 November 09




As dori sa imi schimb becurile de pozitie fata cu ceva pe nuanta alba sau albastra.Mi-am pus instalatie de xenon si arata nasol cu pozitia pe culoare galbena . Ce variante am? leduri sau becuri?Si daca stiti ce model ar fi super.Mersi .


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2008 1,5 85 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_io
post 28 Nov 2009, 10:05
Post #48


membru marcant


Group: Members
Posts: 409
Joined: 17 December 07
From: IASI




Scrie pe google - leduri pozitie sau becuri pozitie si ai sa gasesti tot ce vrei wink.gif


--------------------
renault megane 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 28 Nov 2009, 14:23
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




veve73: Eu mi-am pus acum cateva zile philips blue vision w5w, nu se compara cu ''lumanarile'' alea care le aveam! lumina alba! smile.gif

asa: http://www.106parts.com/PHILIPS/W5WBVPACK1.jpg


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megane1
post 12 Jan 2010, 15:30
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 27 March 07
From: Moinesti




am schimbat astazi becurile pozitie fata si spate partea stanga , la service reno. 6,5ron ambele becuri+5 ron "montati"in buzunarul electricianului . Am avut noroc ca nu a fost siguranta, care , la fel cum a descris 19vik , se afla in compartimentul motor, si daca e sa ma iau dupa spusele celor de la service , ar fi presupus demontatul bateriei si a nus carui calculator si ar fi durat aproximativ o ora


--------------------
renault megane2.2 privilege 1,6 16v mai 2007
privilege, gris platine+mp3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidotro
post 13 Jan 2010, 17:28
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 January 10




Salut!

Mi sa ars faza scurta de pe fata, si pozitia de pe spate, ambele de pe stanga (in 2-3 zile). Pozitia spate e floare la ureche, insa faza scurta fata.. chin. Am facut comanda de un set de becuri si am incercat sa scot capacele (de frica sa nu le rup, am mers la un service sa mi le schimbe; la service Renault iti schimba doar cu becurile lor, 85 RON faza scurta). In setul cu becurile erau si pozitiile fata, in ton cu noua culoare alb-albastruie. Cel de la service s-a chinuit sa ajunga in locul pozitiilor dar nici o sansa, si am zis ca ma voi chinui eu cand am timp. Am stat 5 minute si am inghetat langa masina si am reusit doar sa scot capacul de protectie de la farul din dreapta (care e din cauciuc si iese mai usor). Am decis ca o sa merg la un service specializat care sa-mi dea maruntaiele masinii jos... e mai sigur asa, nu voi strica ceva la far (cine stie cat mai costa si un far...).

Succes cu schimbatul becurilor!


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan - CT-07-WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 13 Jan 2010, 19:18
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




Haide mai cristidotro ca nu e asa de greu ! prima data e intr-adevar foarte incomod si ''imposibil'' dar dupa ce faci tu odata iti zic ca o sa te descurci si nu o sa mai depinzi de service-uri si de bani dati lor! Eu sincer acum le schimb pe sus, fara sa mai umblu la capacul de la roata si mi se pare chiar usor acum! capacelul de la pozitii e cel moale din cauciuc! eu m-am ''chinuit'' mai mult cu ala ca nu intra uniform la loc, trebuie pus de jos in sus sa intre intai partea de jos, daca nu, nu se aseaza bine si risti sa intre praf, mizerie.....

Bafta tuturor !


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 16 Jan 2010, 00:56
Post #53





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




A trebuit sa fac si eu operatia schimbarii becurilor de pozitie fata azi (e prima data).
NU se pot schimba pe la roata. Nu poti ajunge la ele prin acele capace. Trebuie lucrat pe sus.

Pe partea dreapta e floare la ureche:
- se scoate "gitul" vasului de lichid pentru spalarea parbrizului din suport si se indoaie spre radiator. Acum e loc pentru accesul la becurile de pozitie si faza lunga.
- se scoate capacul de cauciuc prin tragere spre spatele masinii (are si o "ureche" in partea de sus, daca vrei sa tragi de ea.
- se trage suportul becului (un cilindru negru de plastic, in prelungirea caruiase afla o "coada" lunga si plata de care se trage). Firele sint scurte, dar suficient ca sa vezi ce faci cind extragi becul din suport si apoi il pui pe cel nou. Atentie: suportul intra in gaura din far intr-o singura pozitie! Coada e prinsa la marginea cilindrului de plastic care contine becul. Pe partea opusa cilindrul are o tesitura. Cel mai bine este sa retineti pozitia in care se afla coada inainte de trage suportul afara. Daca va imaginati un cadran de ceas in pozitia in care trebuie introduc cilindrul, cu ecranul spre spatele masinii, coada trebuie pozitionata in zona orei 1-2. Cel putin asa e la mine.
- se infige suportul inapoi la locul lui, tinind de coada (cam pe ghicite, dar datorita pozitie comode si spatiului suficient se face repede).
- se pune inapoi capacul de cauciuc. Atentie sa fie pus bine pentru a preveni intrarea prafuclui in far. 3 minute. Dureaza mai mult sa cititi aici.

Pe partea stinga e cu totul alta mincare de peste. Recomand scoaterea bateriei si apoi totul e la fel ca pe partea cealalta (pozitia cozii este simetrica, in zona orelor 10-11, imaginind acelasi cadran de ceas). E putin mai dificila repunerea capacului de cauciuc, deoarece intr-un loc teava de admisie e aproape lipita de far si nu se poate misca. La cele 3 minute se adauga timpul demontarii si montarii bateriei, care nu e foarte mare.
Se poate si fara scoaterea bateriei, dar e chin. Cu sau fara baterie scoasa trebuie scos furtunul de admisie, care este chiar in spatele farului.
Eu m-am incapatinat sa nu scot bateria. Rezultatul: ~ o ora in frig, mina stinga zgiriata zdravan, nenumarate urari de bine si viata lunga la adresa celui care a imaginat locul ala. Sint acolo doua margini care se infig cu incredere in mina atunci cind incerci sa lucrezi (si am mina mica, daca era mai mare nu cred ca reuseam). Practic, mina intra in locul unde s-a aflat furtunul de admitere si trebuie sa lucrezi cu doua degete (nici unul dintre ele nu e degetul mare! - aratator si mijlociu daca folosesti mina stinga, mijlociu si inelar pentru mina dreata). Evident ca nu se poate apuca bine "coada" trebuie miscata pentru a iesi cite putin din locas. De scos il mai scoti, dar punerea inapoi, in pozitia corecta e un chin mai mare. Chiar daca nimeresti gaura e imposibil sa il rotesti pentru a intra in pozitia corecta. Firele au mereu tendinta sa il intoarca in alta pozitie. (Poate si din cauza frigului firele mele erau mai rigide.)

Inchipuiti-va cit de caraghios aratam aplecat peste masina si cu mina bagata pina la cot in interior (mai ales cind era mina dreapta).


Astept cu interes momentul in care va trebui sa schimb semnalizarile.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 16 Jan 2010, 01:07


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidotro
post 16 Jan 2010, 18:18
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 January 10




QUOTE(UTU2005 @ 13 Jan 2010, 19:18)
Haide mai cristidotro ca nu e asa de greu ! prima data e intr-adevar foarte incomod si ''imposibil'' dar dupa ce faci tu odata iti zic ca o sa te descurci si nu o sa mai depinzi de service-uri si de bani dati lor! Eu sincer acum le schimb pe sus, fara sa mai umblu la capacul de la roata si mi se pare chiar usor acum! capacelul de la pozitii e cel moale din cauciuc! eu m-am ''chinuit'' mai mult cu ala ca nu intra uniform la loc, trebuie pus de jos in sus sa intre intai partea de jos, daca nu, nu se aseaza bine si risti sa intre praf, mizerie.....

Bafta tuturor !
*



Merci de incurajari. O sa incerc pana la urma sa fac singur manevra asta (nu de alta, dar poate ma lasa in drum si ma si opreste politia...) Momentan astept sa se mai incalzeasca, ca nu am nici o sansa sa stau mai mult de 5 minute fara sa-mi inghete mainile (nu am garaj, ca era mai usor)

QUOTE(Rimio de Vassur @ 16 Jan 2010, 00:56)
A trebuit sa fac si eu operatia schimbarii becurilor de pozitie fata azi (e prima data).
NU se pot schimba pe la roata. Nu poti ajunge la ele prin acele capace. Trebuie lucrat pe sus.

Pe partea dreapta e floare la ureche:
- se scoate "gitul" vasului de lichid pentru spalarea parbrizului din suport si se indoaie spre radiator. Acum e loc pentru accesul la becurile de pozitie si faza lunga.
- se scoate capacul de cauciuc prin tragere spre spatele masinii (are si o "ureche" in partea de sus, daca vrei sa tragi de ea.
- se trage suportul becului (un cilindru negru de plastic, in prelungirea caruiase afla o "coada" lunga si plata de care se trage). Firele sint scurte, dar suficient ca sa vezi ce faci cind extragi becul din suport si apoi il pui pe cel nou. Atentie: suportul intra in gaura din far intr-o singura pozitie! Coada e prinsa la marginea cilindrului de plastic care contine becul. Pe partea opusa cilindrul are o tesitura. Cel mai bine este sa retineti pozitia in care se afla coada inainte de trage suportul afara. Daca va imaginati un cadran de ceas in pozitia in care trebuie introduc cilindrul, cu ecranul spre spatele masinii, coada trebuie pozitionata in zona orei 1-2. Cel putin asa e la mine.
- se infige suportul inapoi la locul lui, tinind de coada (cam pe ghicite, dar datorita pozitie comode si spatiului suficient se face repede).
- se pune inapoi capacul de cauciuc. Atentie sa fie pus bine pentru a preveni intrarea prafuclui in far. 3 minute. Dureaza mai mult sa cititi aici.

Pe partea stinga e cu totul alta mincare de peste. Recomand scoaterea bateriei si apoi totul e la fel ca pe partea cealalta (pozitia cozii este simetrica, in zona orelor 10-11, imaginind acelasi cadran de ceas). E putin mai dificila repunerea capacului de cauciuc, deoarece intr-un loc teava de admisie e aproape lipita de far si nu se poate misca. La cele 3 minute se adauga timpul demontarii si montarii bateriei, care nu e foarte mare.
Se poate si fara scoaterea bateriei, dar e chin. Cu sau fara baterie scoasa trebuie scos furtunul de admisie, care este chiar in spatele farului.
Eu m-am incapatinat sa nu scot bateria. Rezultatul: ~ o ora in frig, mina stinga zgiriata zdravan, nenumarate urari de bine si viata lunga la adresa celui care a imaginat locul ala. Sint acolo doua margini care se infig cu incredere in mina atunci cind incerci sa lucrezi (si am mina mica, daca era mai mare nu cred ca reuseam). Practic, mina intra in locul unde s-a aflat furtunul de admitere si trebuie sa lucrezi cu doua degete (nici unul dintre ele nu e degetul mare! - aratator si mijlociu daca folosesti mina stinga, mijlociu si inelar pentru mina dreata). Evident ca nu se poate apuca bine "coada" trebuie miscata pentru a iesi cite putin din locas. De scos il mai scoti, dar punerea inapoi, in pozitia corecta e un chin mai mare. Chiar daca nimeresti gaura e imposibil sa il rotesti pentru a intra in pozitia corecta. Firele au mereu tendinta sa il intoarca in alta pozitie. (Poate si din cauza frigului firele mele erau mai rigide.)

Inchipuiti-va cit de caraghios aratam aplecat peste masina si cu mina bagata pina la cot in interior (mai ales cind era mina dreapta).
Astept cu interes momentul in care va trebui sa schimb semnalizarile.
*




Bun tutorialul asta... L-am scos la imprimanta si o sa stau cu foaia in fata smile.gif).


Salut!


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan - CT-07-WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UTU2005
post 16 Jan 2010, 19:13
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 727
Joined: 14 September 07
From: Deva




QUOTE(cristidotro @ 16 Jan 2010, 18:18)
Merci de incurajari. O sa incerc pana la urma sa fac singur manevra asta (nu de alta, dar poate ma lasa in drum si ma si opreste politia...) Momentan astept sa se mai incalzeasca, ca nu am nici o sansa sa stau mai mult de 5 minute fara sa-mi inghete mainile (nu am garaj, ca era mai usor)
Bun tutorialul asta... L-am scos la imprimanta si o sa stau cu foaia in fata smile.gif).
Salut!
*



Imi imaginez deja cum stai cu foaia langa tine smile.gif cine te vede, spui ca inveti pentru proiectul de diploma, pentru schimbat becuri la megane2 radmasa.gif

Bafta! smile.gif


--------------------
Renault LagunaIII 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 16 Jan 2010, 23:50
Post #56


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




QUOTE(Rimio de Vassur @ 16 Jan 2010, 00:56)
A trebuit sa fac si eu operatia schimbarii becurilor de pozitie fata azi (e prima data).
NU se pot schimba pe la roata. Nu poti ajunge la ele prin acele capace. Trebuie lucrat pe sus.

Pe partea dreapta e floare la ureche:
- se scoate "gitul" vasului de lichid pentru spalarea parbrizului din suport si se indoaie spre radiator. Acum e loc pentru accesul la becurile de pozitie si faza lunga.
- se scoate capacul de cauciuc prin tragere spre spatele masinii (are si o "ureche" in partea de sus, daca vrei sa tragi de ea.
- se trage suportul becului (un cilindru negru de plastic, in prelungirea caruiase afla o "coada" lunga si plata de care se trage). Firele sint scurte, dar suficient ca sa vezi ce faci cind extragi becul din suport si apoi il pui pe cel nou. Atentie: suportul intra in gaura din far intr-o singura pozitie! Coada e prinsa la marginea cilindrului de plastic care contine becul. Pe partea opusa cilindrul are o tesitura. Cel mai bine este sa retineti pozitia in care se afla coada inainte de trage suportul afara. Daca va imaginati un cadran de ceas in pozitia in care trebuie introduc cilindrul, cu ecranul spre spatele masinii, coada trebuie pozitionata in zona orei 1-2. Cel putin asa e la mine.
- se infige suportul inapoi la locul lui, tinind de coada (cam pe ghicite, dar datorita pozitie comode si spatiului suficient se face repede).
- se pune inapoi capacul de cauciuc. Atentie sa fie pus bine pentru a preveni intrarea prafuclui in far. 3 minute. Dureaza mai mult sa cititi aici.

Pe partea stinga e cu totul alta mincare de peste. Recomand scoaterea bateriei si apoi totul e la fel ca pe partea cealalta (pozitia cozii este simetrica, in zona orelor 10-11, imaginind acelasi cadran de ceas). E putin mai dificila repunerea capacului de cauciuc, deoarece intr-un loc teava de admisie e aproape lipita de far si nu se poate misca. La cele 3 minute se adauga timpul demontarii si montarii bateriei, care nu e foarte mare.
Se poate si fara scoaterea bateriei, dar e chin. Cu sau fara baterie scoasa trebuie scos furtunul de admisie, care este chiar in spatele farului.
Eu m-am incapatinat sa nu scot bateria. Rezultatul: ~ o ora in frig, mina stinga zgiriata zdravan, nenumarate urari de bine si viata lunga la adresa celui care a imaginat locul ala. Sint acolo doua margini care se infig cu incredere in mina atunci cind incerci sa lucrezi (si am mina mica, daca era mai mare nu cred ca reuseam). Practic, mina intra in locul unde s-a aflat furtunul de admitere si trebuie sa lucrezi cu doua degete (nici unul dintre ele nu e degetul mare! - aratator si mijlociu daca folosesti mina stinga, mijlociu si inelar pentru mina dreata). Evident ca nu se poate apuca bine "coada" trebuie miscata pentru a iesi cite putin din locas. De scos il mai scoti, dar punerea inapoi, in pozitia corecta e un chin mai mare. Chiar daca nimeresti gaura e imposibil sa il rotesti pentru a intra in pozitia corecta. Firele au mereu tendinta sa il intoarca in alta pozitie. (Poate si din cauza frigului firele mele erau mai rigide.)

Inchipuiti-va cit de caraghios aratam aplecat peste masina si cu mina bagata pina la cot in interior (mai ales cind era mina dreapta).
Astept cu interes momentul in care va trebui sa schimb semnalizarile.
*


Cum sa scoti bateria? blink.gif Ce furtun de admisie?

Mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! radmasa.gif

Eu le schimbi in 2min pe amandoua si tie ti-a luat o ora la unul??? doh.gif



--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 17 Jan 2010, 20:03
Post #57


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




amice, tu ai benzina, el are diesel. la diesel sunt toate inghesuite sub capota si e accesul mai greu. furtunul de admisie vine chiar intre baterie si far si ca sa scoti capacul de la becurile de pozitie/faza lunga trebuie sa scoti furtunul si bateria.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 17 Jan 2010, 20:47
Post #58


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Stiu cum e si la diesel.Daca ai mana subtire poti schimba fara probleme!


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 17 Jan 2010, 20:49
Post #59


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




poate fara a da bateria jos. insa fara a scoate furtunul de admisie e imposibil.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidotro
post 29 Jan 2010, 13:02
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 January 10




Salut!

Inca nu am schimbat pozitia de pe fata (merg becurile vechi inca si la ce temperaturi au fost...) dar am incercat sa schimb pozitia spate. Am desfacut pe acolo maruntaiele, si cand sa bag becul tip P21/5w (asa scrie in manual) surpriza! Nu se potriveste. Ma uit la becul original, pe el scrie P21/4w, si piciorusele de fixare sunt putin decalate (aprox 150-160 grade), pe cand la alea pe care le-am cumparat eu sunt la 180 grade. A mai patit cineva asa ceva? Sau masina mea e mai speciala. Am un Megane 2 Sedan din 2007. Daca scrie gresit in manual, o sa ma duc la reprezentanta si o sa le dau cu cartea in cap icon_mrgreen.gif . Urmatoarea masina o voi lua pe principiul: "Se schimba becurile usor? O cumpar!" radmasa.gif

Nu am mai mers cu masina de cand a venit zapada si frigul, am anvelope all seasons si nu ma aventurez, tinand cont ca am si cheile de la un Outlander 4x4 (tot anvelope all-seasons, dar ma ajuta 4x4 cand am nevoie), deci nu ma deranjeaza ca nu merge pozitia pana vine dezghetul.

This post has been edited by cristidotro: 29 Jan 2010, 13:06


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan - CT-07-WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:21
Dacia