Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare actuator ușa dreapta fata la Megane3, La Megane 3, nu alte modele

Meganeuk
post 4 Nov 2018, 08:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Bună dimineața! Am si eu o problemă la masina mea (Megane 3 2013 1,5 DCI, 110 cp).
Am căutat pe forum, am găsit tipicul, m-am apucat de treabă, am urmat pașii, ferm convins că voi scăpa "ieftin"...surpriză!
După ce am reușit să dau fața de ușă, am constatat diferențe între instrucțiunile de pe forum și actuatorul meu. Dacă pe forum se putea desface actuatorul ca să ajung să curăț motorașul și să jung mecanismele de închidere, actuatorul meu nu se poate desface.
Am căutat cca. 3 ore să mă edific, dar stupoare!!! Am constatat că "link-ul" duce la un topic din subforumul LAGUNA!!!!
Am renunțat, am pus totul (actuatorul, fața de ușă, etc) la loc și am cumpărat piesa (805020002R).
Acum mă confrunt cu altă problemă: nu știu cum desfac cablul care duce la mânerul exterior al ușii?
Aveți idee care sunt pașii?
Repet, modelul meu este Megane3, nu Megane2, LAGUNA sau alte modele!
Dacă doriți sunt dispus să experimentăm demontarea actuatorului (chiar dacă este capsulat) pentru identificarea pieselor problemă și înlocuirea ori repararea lor, fără să fim nevoiți să cumpărăm actuator nou (care nu este ieftin).
Ce părere aveți, mă puteți ajuta, facem treabă?
Mulțumesc anticipat pentru sfaturi, sugestii și îndrumări!


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 4 Nov 2018, 09:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv






--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganeuk
post 4 Nov 2018, 09:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Mulțumesc pentru ajutor, dar...
... ”Renault Laguna 3 Megane Scenic door handle removal” este titlul videoclipului...
...si este pentru ușa spate dreapta.

Eu am nevoie pentru MEGANE 3, ușa față dreapta!

radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 4 Nov 2018, 11:39
Post #4


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Cablul negru are un plastic cu un ..umar" care vine fixat de plasticul manerului.
Tragi de ,,umarul" cablului pentru al scoate din locas.


Dupa care vei scoate cilindrul de otel din plasticul de culoare alba a manerului.
La remontare, nu fixa broasca pe cantul usii, pana nu pozitionezi cablul de deschidere.

This post has been edited by molduo: 4 Nov 2018, 11:47

Attached thumbnail(s)
3.jpg ( Size: 160.57k ) Number of downloads: 887
2.jpg ( Size: 159.86k ) Number of downloads: 899


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganeuk
post 4 Nov 2018, 11:51
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Mulțumesc moldo!
Ai un număr de telefon să te sun. Chiar acum am dat față de ușă și mai am nevoie de detalii.
De ex. Trebuie să dau și minerul exterior?


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 4 Nov 2018, 12:37
Post #6


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Nu.
Operatiunea, doar prin interiorul usii.
Am uitat sa mentionez: primul lucru introduci umarul de plastic al cablului in locasul manerului, dupa care va trebui sa tragi de cilindrul de otel al cablului sa-l fixezi in locasul de culoare alba al manerului.
O lanterna iti va fi de folos sa vezi exact cum stau lucrurile.

This post has been edited by molduo: 4 Nov 2018, 12:38


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganeuk
post 4 Nov 2018, 14:32
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Mulțumesc din nou Molduo!
Da, informațiile tale mi-au fost de folos exact în momentul în care aveam nevoie! smile.gif
Având actuatorul nou, nu știam cum îl înlocuiesc din moment ce cablul ce leagă broasca de mânerul exterior era legat de mânerul exterior.
Am schimbat actuatorul în cel mult 40 minute. smile.gif
Cel mai ușor, eu zic că se poate înlocui actuatorul dacă desfacem mânerul exterior. De ce? Eviți chinuiala și eventuale tăieturi, zgârieturi cauzate de ”bâjbăiala” dinăuntrul ușii.
Care sunt pașii de urmat?

1. Se demontează fața ușii (6 șuruburi + cca 7 clipsuri din plastic, care se rup ușor...recomand o aprovizionare prealabilă cu 3 - 5 clipsuri de plastic, masca triunghiulară oglindă retrovizoare cu un singur clips din plastic și 2 dinți inferiori care intră în marginea feței de ușă, 1 siguranță ALBĂ PĂTRATĂ care se extrage cu grijă cu un patent cu cioc, siguranță ce se află ascunsă după panoul cu butoane pentru geamurile electrice, oglindă retrovizoare, buton bloacare uși spate/ geamuri și în cele din urmă deconectarea cablurilor de la oglindă, panou comenzi geamuri, etc);

2. Se desface masca izolatoare (din polistiren) superioară care facilitează accesul la actuator. Există șanse ca această foaie de polisitiren să se rupă (la Renault e scumpă o astfel de mască, eu am înlocuit-o cu bandă izolatoare rezistentă la apă);

3. Se detașează mânerul interior prin desfacerea acelei cutiuțe de culoare neagră unde se află ”bovdenul” (gămălia) cablului acționare broască, astfel putem extrage acest cablu din locașul lui;

4. Se demontează mânerul exterior, astfel:
- pe marginea ușii unde se află broasca ușii, există un capac mic de plastic de culoare neagră, care maschează gaura de vizitare a mecanismului care fixează butucul. Acesta are mărimea unei monede de 5 bani;
- pe gaura de vizitare, cu ajutorul unei lanterne putem vedea mecanismul care blochează butucul (vizualizați acest video care prezintă un mâner deja demontat de pe ușă, dar prezintă pașii necesari) https://www.youtube.com/watch?v=_rBy_jMfylg
- după ce se scoate butucul, se apucă mânerul și se trage în direcția dinspre fața mașinii spre spatele mașinii, după care se continuă deschiderea acestuia până iese de tot;
- se desface șurubul T20 care se află în partea din față a mânerului și care va elibera partea interiorară a mânerului, având grijă la dinții de plastic care țin partea interioră a mânerului de ușă;
- și gata, partea inerioară a mânerului exterior al ușii este demontat.

5. După demontarea mânerului exterior, se desfac cele 3 șuruburi care fixează broasca în ușă, eliberând broasca din patinele care ajută la centrarea acesteia în ușă;

6. Se extrage actuatorul (care de fapt face corp comun cu broasca ușii) având grijă ca primele elemente extrase să fie partea interioră a mănerului exterior al ușii împreună cu cablul care leagă broasca de mânerul interior, ultimul element extras fiind actuatorul/broasca;

7. Pentru eliberarea ”bovdenului” (gămălia) din capătul cablului care face legătură între broască și mânerul exterior, urmați procedura descrisă anterior de ”Molduo”.

Pentru remontare urmați pașii în ordine inversă cu mențiunea că pentru fixarea butucului mânerului exterior al ușii, acea limbă care necesită un cârlig de extragere pentru desfacere, nu mai necesită cârlig pentru că la montaj acea limbă va fi împinsă cu o șurubelniță ori tijă și va sări la loc de îndată ce va trece de dintele de plastic care îl fixează și blochează la loc.

Timp estimat de lucru 40 minute - 1 oră.

Spor la treabă!

P.S.
pentru informații suplinitoare vă atașez 2 linkuri, dar menționez că al doilea link se referă la Megane 2 care la butucul mânerului exterior nu are acel dinte de plastic care blochează limba/ siguranța butucului așa cum este prezentat în clipul atașat în partea de început al procedurii în limba engleză!!!

1. https://www.youtube.com/watch?v=zRJcOMX4o9E

2. https://www.youtube.com/watch?v=2J0UTGif-XI

Succes! smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuspan
post 26 Nov 2018, 12:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 26 November 18




Am fost indrumat aici, de catre un moderator, cu urmatoarea problema (topicul respectiv a fost inchis):
Am si eu o problema cu inchiderea centralizata la Megane 3 (hatchback, benzina 1.6): se inchide, atat din cheie cat si din butonul blocare usi interior, doar portiera sofer si portbagajul. Celelalte trei usi nu reactioneaza. Nu se aude nici sunetul de inchidere-deschidere.
Daca m-am uitat la schema de sigurante nu zice ca ar fi legate separat de usa sofer

E posibil sa cedeze trei actoatori odata? Sau poate fi si alta problema?


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganeuk
post 26 Nov 2018, 13:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Da, Marius!
Același lucru s-a întâmplat la mine la ușa dreapta față.
Motorașul care acționează mecanismul de inchidere nu funcționează din varii motive.
Recomand schimbarea actuatorului.
Dacă ai întrebări suplimentare mă poți contacta prin mesaj privat.
Modul în care se schimbă actuatorul poate fi diferit de cel care eu l-am prezentat datorită faptului că mașina mea este 4+1 uși. A ta 2+1 dacă am înțeles eu bine.
Toate cele bune!


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuspan
post 26 Nov 2018, 13:35
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 26 November 18




@meganeuk
Merci mult! Este tot 4+1 varianta hatchback.
O sa merg la un prieten care le are cu astea. Nu ma bag in desfacut usi wink.gif Eram doar nedumerit cum de s-a dus la 3 usi odata.
P.S. Cat a costat un actuator?


--------------------
Renault Megane 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganeuk
post 26 Nov 2018, 13:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 18




Un actuator nou nu este ieftin.
Din ce mi-ai scris eu am înțeles că ar fi 2+1 uși (hatchback). Saloon are 4+1 uși, BREAK cum zicem noi.
Ai (aveți) grijă!
Procedura menționată anterior se referă la ușa față dreapta.
Nu cunosc procedurile la celelalte uși.
Spor la treabă și baftă!


--------------------
Renault Megane 3 Expression 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 5 Jul 2020, 23:50
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Am aceeasi problema. Usa dreapta spate nu se mai inchide din telecomanda.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 14 Jul 2020, 16:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Corectie: Am aceeasi problema. Usa STANGA spate nu se mai inchide din telecomanda si nici din buton bord.

Inainte de a ma apuca sa demontez usa si sa scot broasca...

Ce teste pot sa fac pt a elimina din posibilele cauze si sa ma apropii de un diagnostic complet...?

Eventual sa masor ceva cu multimetru la mufa ce intra jos in stalpul din mijloc dintre portiere / sau se leg o baterie si sa dau semnal de inchidere direct pe pinii ce duc la actuator... ?


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 16 Jul 2020, 14:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Daca dau jos fata de usa si apoi protectia alba din polistiren - ce teste pot face fara sa demontez incuietoarea si nici manerul exterior...?


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_g
post 16 Jul 2020, 20:31
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 23 December 10
From: Iasi




Scoti mufa din broasca si verifici daca ai 12 volti cand incui/descui.


--------------------
Renault Megane 3 2011 1.5 dCi 110 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 16 Jul 2020, 21:47
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




"Scoti mufa din broasca si verifici daca ai 12 volti cand incui/descui." - Rog clarificare pas cu pas cum fac asta. Presupun ca mufa are 2 pini doar. Setez multimetru pe V curent continuu. Pun fiecare sonda pe cate un pin...?
Aceasta etapa ar verifica ca se transmite semnal catre broasca.


Separat - pt a verifica actuatorul - as putea folosi si o baterie rectangulara de 9V + fire (cu clestisori) - ca sa declansez actuatorul...?

Multumesc.

This post has been edited by Prowlers: 16 Jul 2020, 21:59


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 18 Jul 2020, 18:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Am scos cablajul portierei din mufa aflata jos in stalpul ce desparte cele 2 portiere fata / spate.

Pe baza pozei atasate (in text scrie dreapta, dar arata identic pt stanga) - cu un multimetru - am verificat continuitatea pe urmatorii pini

la mufa cablajului ce duce spre portiera stanga spate
Pini A8 cu A9. NU
Pini A8 cu B8. DA
Pini A9 cu B8. NU

La mufa care vina de la unitatea centrala:
Pini A8 cu A9. DA
Pini A8 cu B8. DA
Pini A9 cu B8. DA

=================

Am cumparat o baterie mica de 12V si doresc sa o conectez prin 2 fire - la pinii corespunzatori actuatorului pt a verifica functionarea sa.

Din legenda, nu imi dau seama care e pinul + si care e pinul -. Ma puteti ajuta? eventual daca aveti o descriere mai buna a mufei.

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 80.88k ) Number of downloads: 516


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_2910
post 18 Jul 2020, 21:08
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 May 09




@Prowlers
In continuarea celor spuse pe FB....
A8 si A9 sunt pinii din mufa de pe portiera, care duc la actuator.
Din masuratoarile pe care le-ai facut. ai aflat deja ca nu ai continuitate intre pinii astia..

Polaritatea nu conteaza pentru ca pe o polaritate se deschide, iar la schimbarea polaritatii se inchide.
Cum spuneam pe si pe FB, tot nu localizezi defectul, pentru ca pot sa fie fire intrerupte in burduf, sau actuator defect.
Aflii clar, doar daca dai jos fata de la usa si "capacul" de polistiren, si scotu mufa de la actuator si masori continuitatea intre conectorul asta si cel de iesire.
Cel mai probabil ai actuatorul defect, asa ca, tot trebuie sa dai fata de usa jos....


--------------------
RENAULT SYMBOL / 2007; MEGANE 3 / 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 18 Jul 2020, 22:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Multumesc pentru raspuns.

"A8 si A9 sunt pinii din mufa de pe portiera, care duc la actuator." Bun asa!

Poti sa imi spui la ce folosesc pinii B8 si C6 ...? inteleg ca sunt pereche. Superblocarea este HARD CLOSE (apasarea de 2 ori pe butonul inchidere din telecomanda) ...? comanda care oricum inchide usa...


"Din masuratoarile pe care le-ai facut. ai aflat deja ca nu ai continuitate intre pinii astia.." - acum stim ca problema e ori firul din portiera - ori actuatorul.

E straniu totusi ca problema a aparut dupa ce am umblat la cealalalta portiera - unde mi s-a ars o boxa si initial am deconectat acolo burduful portierei dreapta spate - apoi ca sa verific rezistenta normala pe o boxa care merge - am masurat pe partea stanga decupland burduful.

Mufa de la actuator are doar 2 pini presupun.
Se poate scoate mufa fara sa desurubez broasca din cele 3 suruburi de pe cantul usii?

Initial m-am gandit ca sunt niste pini care nu fac bine contact dupa cum arata mufa din burduf - doar ca aceia sunt B8 si B9....


QUOTE(danutzu_2910 @ 18 Jul 2020, 21:08)
@Prowlers
In continuarea celor spuse pe FB....
A8 si A9 sunt pinii din mufa de pe portiera, care duc la actuator.


Polaritatea nu conteaza pentru ca pe o polaritate se deschide, iar la schimbarea polaritatii se inchide.
Cum spuneam pe si pe FB, tot nu localizezi defectul, pentru ca pot sa fie fire intrerupte in burduf, sau actuator defect.
Aflii clar, doar daca dai jos fata de la usa si "capacul" de polistiren, si scotu  si masori continuitatea intre conectorul asta si cel de iesire.
Cel mai probabil ai actuatorul defect, asa ca, tot trebuie sa dai fata de usa jos....
*




Attached thumbnail(s)
IMG_20200718_161316.jpg ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 496


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_g
post 19 Jul 2020, 12:19
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 23 December 10
From: Iasi




Superblocarea blocheaza deschiderea din interior a usii, e in plus fata de incuierea normala.

Mufa o poti scoate fara sa demontezi broasca, daca dai fata de usa jos. Are 4 sau 6 pini: 2 pt incuiat/descuiat, 2 ca sa stie daca e inchisa/deschisa portiera si la unele inca 2 pt superblocare.

De ce nu indrepti pinii aceia strambi?


--------------------
Renault Megane 3 2011 1.5 dCi 110 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 19 Jul 2020, 17:27
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Superblocarea este doar comanda de inchidere a tuturor deschiderilor mobile - din pdv al usii stanga spate - e doar o comanda de incuiere, chiar daca vine pe fir separat.


Am indreptat pinii dupa ce am facut poza. Situatia curenta este ca in poza.


Am testat si continuitatea pe pinii pe superblocare B8 cu C6 - conform schemei. si ... PAUZA / nimic.


Intrucat e putin probabil ca ambele circuite (blocare/deblocare si cel de superblocare) sa aiba fiecare un fir intrerupt/contact imperfect ==> este dus actuatorul.


Acum sa vad de unde pot face rost de actuator sau incuietoare...



Attached thumbnail(s)
IMG_20200719_174448.jpg ( Size: 2.47mb ) Number of downloads: 434


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_2910
post 19 Jul 2020, 18:45
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 May 09




Pentru superblocare sunt 2 (doua) actuatoare in broasca.
Este o optiune pe langa alte optiuni....
Posibil sa ai doar cablaj in usa....


--------------------
RENAULT SYMBOL / 2007; MEGANE 3 / 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 19 Jul 2020, 18:49
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Pot activa prin 2 apasari pe butonul inchidere al telecomenzii - functia Superblocare / Hard Close... Echiparea e GT Line


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 10 Aug 2020, 19:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Meganeuk - poti updata intr-un singur post - care sunt pasii necesari? si de unde ai facut rost de un actuator NOU? Serus spune ca am broasca cod 825030002R - ce include actuator. In prezent caut o broasca functionala (cu acest cod) - fabricatie minim 2014 (la fel ca masina).

Eu am problema presupusa cu actuatorul la usa stanga spate.

Pasul 1 - e gata. Am dat jos fata de usa - fara sa rup nici un clips.
Pasul 3 - e gata.

PAsul 2 - Urmeaza sa dau jos - masca izolatoare. O pot dezlipi usor si apoi sa o fixez inapoi (fie cu lipiciul ei fie cu altul? daca da(de care sa iau)...? Ce cod are? si cat costa la Renault..?

Daca o dau jos - pot scoate mufa care intra in broasca fara sa scot broasca din lacas? - doresc sa probez continuitatea firelor.

This post has been edited by Prowlers: 10 Aug 2020, 20:00


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_g
post 10 Aug 2020, 20:23
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 23 December 10
From: Iasi




QUOTE(Prowlers @ 10 Aug 2020, 20:55)


PAsul 2 - Urmeaza sa dau jos - masca izolatoare. O pot dezlipi usor si apoi sa o fixez inapoi (fie cu lipiciul ei fie cu altul? daca da(de care sa iau)...?  Ce cod are? si cat costa la Renault..?

Daca tragi de ea cu rabdare sa nu o rupi o s-o poti lipi la loc.

QUOTE
Daca o dau jos - pot scoate mufa care intra in broasca fara sa scot broasca din lacas? - doresc sa probez continuitatea firelor.
*

Da.



--------------------
Renault Megane 3 2011 1.5 dCi 110 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 13 Aug 2020, 10:55
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Stie cineva ce face fiecare din cei 6 pini de la mufa broastei?


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan_g
post 13 Aug 2020, 21:09
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 23 December 10
From: Iasi




Luat de aici https://isweb.ro/frizzeru/Megane_III_X95_NT.../HTM/ENTREE.HTM

Clipboard0123.jpg ( Size: 205.97k ) Number of downloads: 42


--------------------
Renault Megane 3 2011 1.5 dCi 110 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 13 Aug 2020, 23:19
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




stiu si eu acest link - dar nu contine detalii despre broasca usa stanga spate.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurpetr
post 16 Aug 2020, 21:08
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 December 10




Nu te mai chinui cu masuratul curentului.Actuatorul este defect.Cauta la dezmembrari , este 100-150 de lei.Eu am schimbat si actuatorul si broasca de usa.Nu e greu sa le schimbi.


--------------------
Renault Megane 2013/1,5 dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 16 Aug 2020, 21:25
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Pai asa o sa fac. Nu prea am gasit broasca cu codul necesar...

Dupa ce o fac rost - trebuie sa ma lamuresc exact care sunt pasii de demontare / montare - pt ca inteleg ca trebuie data jos clanta exterioara intai si pt asta trebuie demontat butucul.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:45
Dacia