Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Normandia – departamentele Manche si Calvados, Cateva vorbe si mai multe poze

gibonu
post 20 Aug 2017, 23:26
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 16.06.2017 - Partea a VI-a
Carentan – Isigny sur Mer – Osmanville – Grandcamp Maisy – Pointe du Hoc – Colleville sur Mer – plaja Omaha – Formigny – Trevieres – La Cambe – Carentan
88 km

Inapoi pe D 514 ajungem la Saint Laurent sur Mer.

01.jpg ( Size: 484.79k ) Number of downloads: 673


Niste vaci la odihna.

02.jpg ( Size: 579.09k ) Number of downloads: 673


Cat am stat langa gard, toate vacile s-au ridicat si au venit spre noi.

03.jpg ( Size: 410.81k ) Number of downloads: 670


Urmeaza plaja Omaha.

04.jpg ( Size: 639.93k ) Number of downloads: 663


Drumul care merge catre plaja.

05.jpg ( Size: 595.99k ) Number of downloads: 660


Balotii roz.

06.jpg ( Size: 431.13k ) Number of downloads: 40


Monumentul comemorativ.

07.jpg ( Size: 410.01k ) Number of downloads: 39
08.jpg ( Size: 600.79k ) Number of downloads: 31


Alt monument, cu un desing mai ciudat.

09.jpg ( Size: 293.68k ) Number of downloads: 39
10.jpg ( Size: 508.48k ) Number of downloads: 32


Plaja propriu-zisa, pe care au debarcat amercianii. A fost cea mai sangeroasa dintre cele cinci plaje pe care s-a debracat.

11.jpg ( Size: 342.15k ) Number of downloads: 40
12.jpg ( Size: 298.12k ) Number of downloads: 36
13.jpg ( Size: 188.6k ) Number of downloads: 31


In amintirea unui american, la 73 de ani de la Debarcare.

14.jpg ( Size: 310.33k ) Number of downloads: 42
15.jpg ( Size: 297.12k ) Number of downloads: 46


Bicicletele la odihna.

16.jpg ( Size: 505.44k ) Number of downloads: 48


La plecarea din zona plajei Omaha.

17.jpg ( Size: 396.33k ) Number of downloads: 46


Traducerea: "Multumesc pentru vizita. Pe curand".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Aug 2017, 16:43
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 16.06.2017 - Partea a VII-a
Carentan – Isigny sur Mer – Osmanville – Grandcamp Maisy – Pointe du Hoc – Colleville sur Mer – plaja Omaha – Formigny – Trevieres – La Cambe – Carentan
88 km

Un selfi,

01.jpg ( Size: 490.82k ) Number of downloads: 39


la ceas de seară.

02.jpg ( Size: 557.21k ) Number of downloads: 30


Un lan de cereale.

03.jpg ( Size: 476.21k ) Number of downloads: 27


Biserica din satul Ecrammeville.

04.jpg ( Size: 234.97k ) Number of downloads: 27
05.jpg ( Size: 273.03k ) Number of downloads: 18


Copaci pe pereți n-am mai văzut până acum.

06.jpg ( Size: 416.74k ) Number of downloads: 32
07.jpg ( Size: 576.2k ) Number of downloads: 30


Ne apropiem de cimitirul militar german de la La Cambe.

08.jpg ( Size: 394.44k ) Number of downloads: 24


În poarta cimitirului.

09.jpg ( Size: 535.74k ) Number of downloads: 24


Câte doi baieți per groapă.

10.jpg ( Size: 707.84k ) Number of downloads: 33



Simplu, solemn și auster.

11.jpg ( Size: 369.85k ) Number of downloads: 44
12.jpg ( Size: 376.99k ) Number of downloads: 34


Mormântul Hauptsturmführer-ului (căpitan) Michael Wittmann.

13.jpg ( Size: 421.86k ) Number of downloads: 40


Pe lângă faptul că era singurul mormânt cu candele, nemții au avut grija să-i aducă și o machetă de tanc.

14.jpg ( Size: 431.94k ) Number of downloads: 50
15.jpg ( Size: 554.22k ) Number of downloads: 46


În limba engleză, Wittmann este cunoscut simplu, ca “panzer ace”. Mai multe detalii despre om: https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Wittmann

Pozele de mai sus sunt făcute în jurul ore 22:30 iar până în campingul din Carentan mai aveam vreo 20 km de mers.
Clipocitorii (semnalizarea față – spate) îi aveam la noi, lampa frontală la fel, doar vestele refectorizatente le-am lăsat în camping dimineață când am plecat.
Cei 20 km pe întuneric, la lumina unei singure frontale nu au fost o problemă. Chiar ne-am intersectat de vreo 4 ori o dubă a Jandarmeirie franceze însă nu ne-au zis nimic.

Am mai făcut aproximativ două ore până în camping. Astfel, pe la ora 00:30 s-a terminat și pentru noi “Ziua cea mai lungă” a turei din Normandia.

23 Aug 2017, 01:24:
Caen - Paris 200 km
Vineri, 17.06.2017
Carentan - Caen - Paris [cu trenul]

Ultima zi in Normandia.
Dupa ce am lenevit ceva prin camping, ne-am urnit spre gara.

Pauza de alimentare la un mini Carrefour din Carentan.

01.jpg ( Size: 683.98k ) Number of downloads: 57


Gara din Carentan.

02.jpg ( Size: 355.21k ) Number of downloads: 51


Orarul de functionare al garii si al ghiseului pentru bilete.

03.jpg ( Size: 240.61k ) Number of downloads: 38


Planul initial al turei era sa ajungem pe biciclete pana la Caen, asa ca in aprilie am luat bilete online la trenul Caen - Paris, pret 15 Euro / om, pentru o distanta de aproximativ 200 km
Cum planul este una iar realitatea cu totul alta, a trebuit sa luam trenul de la Carentan la Caen, adica 14 Euro / om pentru o distanta de aproximativ 70 km.
Astfel, se observa care este diferenta intre biletul cumparat cu doua luni inainte si cel cumparat in ziua plecarii.

Bicicletele in trenul Carentan - Caen.

04.jpg ( Size: 311.98k ) Number of downloads: 47


Amenda este mai mare pentru biletul falsificat fata de biletul lipsa.

05.jpg ( Size: 240.73k ) Number of downloads: 47


Carligul de care se agata bicicleta.

06.jpg ( Size: 223.29k ) Number of downloads: 49


Si piesa care asigura stabilitate rotii spate.

07.jpg ( Size: 268.66k ) Number of downloads: 48


Harta pe care a avut-o in Normandia.

08.jpg ( Size: 519.06k ) Number of downloads: 46
09.jpg ( Size: 344.56k ) Number of downloads: 30


Harta o am din anul 2008, dintr-o mapa pentru client care se afla in masina inchiriata. N-am furat-o ci l-am intrebat pe francezul de la centrul de inchiriere daca o pot lua.

Trenul cu care am ajuns la Caen.

10.jpg ( Size: 423.04k ) Number of downloads: 34
11.jpg ( Size: 170.7k ) Number of downloads: 31


TER = Transport express regional.

Urmeaza trenul Caen - Paris.
Aici, locul pentru biciclete din capatul vagonului era ocupat de bagajele unui francez. N-am vrut sa-l deranjez pe om si m-am gandit sa pun bicicletele in vagonul alaturat, insa surpriza, asta nu avea carlige pentru bicicleta.

12.jpg ( Size: 208.84k ) Number of downloads: 39


Asa ca pana la urma francezul a fost nevoie sa isi mute bagajele iar bicicletele au stat foarte bine in locul dedicat.

13.jpg ( Size: 701.27k ) Number of downloads: 40


Plus ca de data asta m-am desteptat si am dat jos de pe biciclete doar gentile laterate, nu si bagajele de pe portbagaj care au stat foarte bine.

Vagonul, fabricat in anul 1980.

14.jpg ( Size: 269.48k ) Number of downloads: 46


Prin Paris cu bicicleta.

15.jpg ( Size: 467.2k ) Number of downloads: 44


Bonus, Champs Elysees.

16.jpg ( Size: 563.94k ) Number of downloads: 50
17.jpg ( Size: 517.52k ) Number of downloads: 47


Cam asta a fost.
Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.

This post has been edited by gibonu: 22 Aug 2017, 23:24


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Aug 2019, 23:36
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.

Pe de o parte a ramas regretul pentru ca la tura din 2017 n-am reusit sa vedem tot ceea ce ne-am propus. Pe de alta parte, in ultimii doi ani logistica s-a simplificat foarte mult.

In primul rand, acum BlueAir zboara pe Charles de Gaulle [aeroportul principal al Parisului], comparativ cu anii trecuti in care zbura pe Beauvais [aeroportul low-cost la Parisului]. Astfel, acum nu mai este necesar drumul pe bicicleta de la aeroprtul Beauvais la gara din oras, apoi vreo ora cu trenul pana la Gara de Nord din Paris.

In al doilea rand, prietenii nostri [romani] de la Paris stau acum intr-un apartament de 3 camere, si, profitand de bunavointa lor, am rezolvat si cazarea in Paris. In plus, in afara de cazare, am rezolvat si problema depozitarii cutiilor de carton in care am carat bicicletele cu avionul.

Astfel, avand in vedere cele de mai sus, impreuna cu prietena am decis ca inca o tura in Normandia, doar in departamentul Calvados, zona Bayeux - Caen suna foarte bine. Atat de bine, incat in ianuarie am cumparat biletele de avion Bucuresti - Paris si retur, ocazie cu care m-am bucurat ca pretul a ramas neschimbat comparativ cu 2017, adica aproximativ 560 de Euro pentru doua persoane, doua bagaje de cala si doua biciclete.

Asadar, fara prea multa introducere, pentru ca nu are rost.

08.06.2019

Prin bunavointa unui prieten, dimineata devreme am ajuns cu o duba la aeroportul Otopeni.

Am crezut ca sunt intr-o tara civilizata si am incercat sa gasesc macar un carucior de bagaje pe care sa transport bicicletele. Eroare, n-am gasiti niciunul. Mai mult, l-am intrebat pe un paznic din zona unde pot gasi un carucior, insa omul nu a stiut sa-mi spuna.
Pana la urma, in lipsa altei optiuni, am carat pe bucati scurte toate bagajele, adica doua biciclete in cutii de carton si doi saci de rafie incarcati cu haine, cort, saci de dormit, saltele, trusa de scule, etc.
Toata operatiunea s-a desfasurat spre mirarea celorlati pasageri care erau prezenti in aeroport si in anuntutul "nu va lasati bagejele nesupravegeate sau in grija altor persoane". Chiar ma gandeam cum le-as fi explicat baietilor inarmati pana in dinti de la antitero ca n-am reusit sa gasesc un amarat de carucior de bagaje. Din fericire, nu a fost cazul.

Formalitatile de imbarcare au decurs foarte usor. Doar ca pentru biciclete, dupa cantarire si etichetare, gagica de la BlueAir ne-a rugat sa-l asteptam putin pe colegul.
Cutiile de carton le-am dus deschise la imbarcare, doar legate cu sfoara, pentru a fi accesibile in cazul unui control. Mi s-a spus ca nu-i cazul de control, asa ca le-am inchis cu rola de Power Tape pe care o aveam pregatita.
Am avut timp suficient pentru asta pentru ca am asteptat vreo 20 de minute, pana a aparut colegul gagicii de la BlueAir, adica un domn mai in varsta si super de treaba, caruia i se spunea Gepeto.

Marele avantaj a fost ca Gepeto a aparut cu, minune, un carucior pentru bagaje, pe care am pus bicicletele. Cand l-am intreabat cum a gasit caruciorul, Gepeto mi-a spus ca a durat vreo 15 minute pana a reusit, plus ca "io stiu unde sa caut".

Impreuna cu Gepeto am mers la deja clasicul lift pentru bagaje voluminoase, unde am mai asteptat vreo 10 minute pana a venit omu' de la antiteor cu cartela pentru lift. Cat am asteptat, Gepeto ne-a povestit cum era sa fie mancat de un pitbul nervos care si-a ros cusca de transport si cum a fost salvat de cativa luptatori antitero care se aflau intamplator prin zona si au oprit cainele fioros cu o masa de plastic.

Apoi, bicicletele s-au urcat in lift si dupa vreo 5 minute a revenit Gepeto si omul de la antitero care ne-a spus ca totul este ok iar Gepeto ne-a urat drum bun si vacanta placuta.

A urmat oprire la duty-free pentru 8 cartuse [cantitatea maxima] de tigari pentru prietenii de la Paris. Eu am deja un an de cand am trecut la tutun de rulat si tigari pe care mi le fac singur, asa ca nu mai am nicio treba cu tigarile gata facute. Si nici cu pretul mare al acestora.

Imbarcarea,

01.jpg ( Size: 293.31k ) Number of downloads: 52


intr-un 737-500 de aproape 28 de ani vechime.

02.jpg ( Size: 135.3k ) Number of downloads: 51


Zborul pana la Paris a decurs fara probleme pentru ca am dormit aproape tot timpul. La un moment dat m-am trezit ca sa fac loc altui pasager si am vazut ca aproape toti pasagerii dormeau.

Banda pentru bagaje mari pe care au venit bicicletele, lipita de banda pentru bagaje obisnuite, pe terminalul nr. 3 al aeroportului Charles de Gaulle [comparativ cu liftul de la Otopeni].

03.jpg ( Size: 277.73k ) Number of downloads: 61


Bineinteles, la Paris existau, gratis, carucioare pentru carat bagajele.

8 Aug 2019, 01:05:
Sambata 08.06.2019 - Partea a II-a

In parcarea aeroportului am gasit un vehicul inmatriculat in Regiunea Reunion.

04.jpg ( Size: 258.95k ) Number of downloads: 44


Pana aici nimic deosebit, doar ca Regiunea Reunion este o insula din oceanul Indian, situata intre Madagascar si Mauritius. Pe langa asta, este considerata una dintre cele 18 regiuni ale Frantei, si, pe cale de consecinta, este cea mai indepartata regiunea a Uniunii Europene.
Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9union

La aeroport ne-a asteptat prietenul nostrul de la Paris iar cutiile cu biciclete au stat foarte bine, legate cu chingile de la caiac, pe barele transversale de pe plafonul unui Sandero Stepway.
A urmat aproximativ o ora de aglomeratie, in special pe Periferic, pana am ajuns undeva in sudul Parisului, zona Place d'Italie.

Intre timp pe mine m-a luat o durere de cap groaznica, asa ca bicicletele le-a montat mai mult prietenul nostru. Tot el ne-a condus pana la gara Saint Lazare, de unde urma sa luam trenul pana la Bayeux. Din cauza durerii de cap, n-am prea retinut prea multe din traseul pana la gara. Doar tin minte ca la un moment dat ne-a plouat putin, desi afara era soare.

Trenul Intercites intre Paris si Bayeux face putin sub 3 ore si a costat 32 de Euro de om, bilete cumparate online cu aproximativ o luna inainte.

Partea buna a fost ca de data asta n-am mai pierdut trenul la care aveam bilete online, asa cum s-a intamplat in 2017.
Partea proasta a fost ca trenul, desi era dotat cu locuri pentru biciclete [gratis], nu avea si carlige pentru agatat bicicletele in acele locuri. L-am intrebat pe nas unde pun bicicletele, iar el mi-a spus sa le pun la capatul vagonului.
Cam asa au stat bicicletele.

05.jpg ( Size: 323.2k ) Number of downloads: 54


Si asta este locul din care lipsesc carligele.

06.jpg ( Size: 266.12k ) Number of downloads: 51


Din pacate, la Caen, peronul era pe partea usii blocate de biciclete, astfel incat toti pasagerii din acel vagon au fost nevoiti sa coboare pe la usa urmatorului vagon. Am stat langa biciclete, am tinut de ele, am mai pus mana pe cate un geamantan mai voluminos, insa toate astea nu cred ca i-a ajutat prea mult pe cei care doreau sa coboare din tren. Cu toate aceste inconveniente, nimeni nu a comentat nimic, nici macar nu s-a uitat cineva urat la mine.

Cazarea de la Bayeux a fost la campingul Des Bords de l'Aure, pret 17,30 Euro / noapte [un cort si doua persoane]:
http://www.camping-bayeux.fr/en/home-sp1.php

Undeva prin luna mai am rezervat cazarea in acest camping, atunci doar din curiozitate, ca sa vad cum functioneaza sistemul. In final s-a dovedit ca am procedat foarte bine, deoarece, pe de o parte am prins acolo Rusaliile catolice cand luni era liber iar pe de alta parte festivitatile dedicate Zilei Z inca nu se finalizasera pe 08.06.2019 cand am ajuns la Bayeux.
Astfel, fara rezervare, situatia s-ar fi complicat inutil. Concluzia este ca la turele viitoare, voi rezerva prima / primele nopti de cazare in camping.

Oricum, cand am ajuns in poarta campingului am gasit afisul "Complet" iar receptia deja era inchisa. Am vrut sa sun la numarul de telefon de pe confirmarea rezervarii, insa a aparut o frantuzoiaca, din personalul campingului, care mi-a arat pe pe usa receptie era lipit un plic cu numele meu pe el.
In plic se afla o harta a campigului pe care locul de cort alocat era incercuit plus o cheie pentru bariera de la poarta, in caz ca eram cu masina. Cum eram cu bicicletele, i-am dat cheia frantuzoaicei.

Locul pentru cort.

07.jpg ( Size: 404.46k ) Number of downloads: 57


Iarba peste tot, plus un sol foarte moale, in care cuiele de la cort au intrat fara nicio chinuiala.

Cabina de dus.

08.jpg ( Size: 224.73k ) Number of downloads: 53


Dusul fix si fara posibilitate de reglare a temperaturii apei.

09.jpg ( Size: 355.24k ) Number of downloads: 44


Chiuveta pentru spalat pe dinti.

10.jpg ( Size: 190.04k ) Number of downloads: 42


Afara existau unele mai mari pentru spalat haine si vase, insa am uitat sa le fotografiez.

Contaniner de reciclare strict pentru sticla

11.jpg ( Size: 465.49k ) Number of downloads: 43


si comun pentru metal, plastic, hartie si carton.

12.jpg ( Size: 516.29k ) Number of downloads: 38


Peste noapte, bicicletele au stat legate una de alta si sprijinite de gardul viu de langa cort.

This post has been edited by gibonu: 7 Aug 2019, 23:05


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Aug 2019, 10:52
Post #34


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Amintirile mele cu campinguri sunt strict din tara, si-s misto dar conditiile nasoale (Navodari, Eforie, Mamaia, Olimp). Poate la un moment dat voi incerca sa mai dorm intr-un cort, dar nu pe aici. Astea vad ca-s mult mai OK.

This post has been edited by tatabobu: 8 Aug 2019, 10:53


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Aug 2019, 17:09
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@tatabobu

Chiar iti recomand sa incerci experienta campigului in Europa civilizata. Pana acum am incercat-o in Franta (Normandia) si Germania (Bavaria si Stuttgart).
Tot timpul a fost OK, nu am nimic de reprosat.

Investeti cateva sute de euro in echipament ca sa domit bine (cort, saltea si sac de dormit) si te-ai scos.

Banii de echipament ii amortizezi foarte repede din costul cazarii. Ca fapt divers, cel mai scump camping din tura asta a costa 23,80 Euro / noapte (doua persoane si un cort).
Adica sub 12 Euro / noapte de om, banii cu are nu cred ca stai nici la hostel, in dormitor de 30 de insi.
E drept, daca mergi cu masina se mai adauga cativa euro ca taxa pentru intrat cu masina in camping.

9 Aug 2019, 01:27:
Duminica, 09.06.2019
Bayeux

Dormitul in cort a fost de vis, cu greu ne-am trezit pe la ora 10:30.

A urmat micul dejun in cur in fata cortui, moment in care pe deasupra noastra a trecut Patrouille de France, formatia de acrobatie aeriana a aviatei militare franceze, cea care participa obligatoriu la parada militara de pe 14 iunie si relativ des [anul asta n-a fost] vine sa salute Turul Frantei in etapa finala cand acesta ajunge pe Champs Elysees.
Recunosc, mi-a ramas salamu-n gat cand i-am vazut-o si, pe moment, n-am inteles ce cautau acolo. Am eliminat repede posibilitatea ca au venit sa ma salute.

Ziua respectiva a fost de plimbare prin Bayeux, fara biciclete.
Inainte de a pleca, am intrebat-o pe gagica de la receptie unde pot lasa bicicletele, insa ea mi-a dat un raspuns evaziv, de genul sa le las unde vreau pentru ca acestea sunt responsabilitarea mea, asa ca le-am legat de un stalp de curent.

Bulevard de langa camping.

01.jpg ( Size: 380.33k ) Number of downloads: 32


Magazin de ace, brice si carice, in care predomina marfa "made in China", pe care bineinteles ca prietena mea a vrut sa-l vada.

02.jpg ( Size: 375.04k ) Number of downloads: 41


Putin ciudat pentru Franta, deoarece era deschis duminica toata ziua.

03.jpg ( Size: 247.91k ) Number of downloads: 44


Spatiu pentru parcat, motohome-uri.

04.jpg ( Size: 442.78k ) Number of downloads: 43
05.jpg ( Size: 526.65k ) Number of downloads: 40


Din cate stiu, parcarea aici este gratis si face parte din strategia municipalitatii de a atrage turisti.
Doar apa menajera pentu motorhome era pe bani, 3 Euro pentru 100 de litri.

06.jpg ( Size: 419.89k ) Number of downloads: 44


Intrarea in Bayeux.

07.jpg ( Size: 505.4k ) Number of downloads: 36


Strada pustie, duminica la pranz.

08.jpg ( Size: 343.75k ) Number of downloads: 33


Cioc-cioc.

09.jpg ( Size: 280.33k ) Number of downloads: 42


Dopul. Un nume potrivit pentru un magazin online de alcool.

10.jpg ( Size: 294.33k ) Number of downloads: 45


75 de ani de la Ziua Z.

11.jpg ( Size: 488.25k ) Number of downloads: 45


Parada Eliberarii, despre care nu am stiut nimic. Plus motivul pentru care in dimineata zilei respective ne-a survolat Patrouille de France [in stanga afisului].

12.jpg ( Size: 264.7k ) Number of downloads: 36


Numele unui hotel.

13.jpg ( Size: 415.51k ) Number of downloads: 33


Fereastra cu doua pisici.

14.jpg ( Size: 398.49k ) Number of downloads: 37


This post has been edited by gibonu: 8 Aug 2019, 23:27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Aug 2019, 23:25
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Duminica, 09.06.2019 - Parte a II-a
Bayeux

Urmeaza "Tapiseria din Bayeux" [pret 5 Euro].

01.jpg ( Size: 309.11k ) Number of downloads: 31


adapostita intr-o claridre impunatoare.

02.jpg ( Size: 565.76k ) Number of downloads: 24


Despre printul Charles, din vremea cand nu isi petrecerea timpul prin RO.

03.jpg ( Size: 378.04k ) Number of downloads: 29


Parte din tapiseria propriu-zisa.

04.jpg ( Size: 313.72k ) Number of downloads: 31


Lungimea totala a acestei este de 70 de metri si expune povestea cuceririi Angliei de catre normanzi, batalia de la Hastings din anul 1066, William Cuceritorul si alti baieti, etc
Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Bayeux_Tapestry

Sau, cum au spus cei din Lonely Planet "un fel de desen animat medieval".

La intrare fiecare vizitator primeste un audio-guide automat, care schimba singur povestea in functie de pozitia vizitatorului raportata la scena din tapiserie.

Dupa tapiserie urmeaza un mic muzeu cu diverse obiecte din perioada respectiva, cum ar fi o barca vikinga.

05.jpg ( Size: 304.11k ) Number of downloads: 29
06.jpg ( Size: 387.39k ) Number of downloads: 20
07.jpg ( Size: 369.1k ) Number of downloads: 22


Despre batalia de la Hastings din anul 1066.

08.jpg ( Size: 277.2k ) Number of downloads: 21
09.jpg ( Size: 168.21k ) Number of downloads: 17


Un hotel din secolul XVIII in zona centrala a orasului.

10.jpg ( Size: 498.69k ) Number of downloads: 20
11.jpg ( Size: 455.88k ) Number of downloads: 20


Curtea interioara.

12.jpg ( Size: 562.92k ) Number of downloads: 25


Si tarifele de cazare.

13.jpg ( Size: 293.34k ) Number of downloads: 27


Fostul cinematograf Normandia.

14.jpg ( Size: 434.24k ) Number of downloads: 31


14 Aug 2019, 00:56:
Duminica, 09.06.2019 - Parte a III-a
Bayeux

Bayex a fost primul oras eliberat dupa Debarcare, in dimineata zilei de 07.06.1944.

01.jpg ( Size: 250.96k ) Number of downloads: 21
02.jpg ( Size: 151.93k ) Number of downloads: 15


Daca nu ma insel, Citroen 2 CV.

03.jpg ( Size: 421k ) Number of downloads: 31


Pe la Isigny sur Mer am trecut in 2017.

04.jpg ( Size: 439.5k ) Number of downloads: 37
05.jpg ( Size: 450.38k ) Number of downloads: 35


Tigaile de la fereastra nu stiu ce simbolizeaza.

06.jpg ( Size: 477.62k ) Number of downloads: 36


O formatie locala de cimpoieri.

07.jpg ( Size: 500.95k ) Number of downloads: 33
08.jpg ( Size: 319.79k ) Number of downloads: 22


Pacat ca nu exista fotografie cu sunet.

09.jpg ( Size: 538.3k ) Number of downloads: 28


Arta neconventionala, doar 210 Euro bucata, bani d-astia de acum.

10.jpg ( Size: 315.14k ) Number of downloads: 38


This post has been edited by gibonu: 13 Aug 2019, 22:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Aug 2019, 22:45
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Duminica, 09.06.2019 - Parte a IV-a
Bayeux

Urmeaza Muzeul Memorial al Bataliei Normandiei.

01.jpg ( Size: 681.38k ) Number of downloads: 33


Steagurile tarilor combatante, inclusiv Germania.

02.jpg ( Size: 375.53k ) Number of downloads: 30


Inainte de intrarea in muzeu, se face introducerea in atmosfera Bataliei Normandiei.

Mark VII Crocodil.

03.jpg ( Size: 585.08k ) Number of downloads: 39
04.jpg ( Size: 351.51k ) Number of downloads: 37
05.jpg ( Size: 412.25k ) Number of downloads: 21


Distrugatorul de tancuri M10.

06.jpg ( Size: 540.05k ) Number of downloads: 39
07.jpg ( Size: 347.59k ) Number of downloads: 39
08.jpg ( Size: 284.68k ) Number of downloads: 17


Grizzly M4A5.

09.jpg ( Size: 491.92k ) Number of downloads: 33
10.jpg ( Size: 375.11k ) Number of downloads: 33
11.jpg ( Size: 252.8k ) Number of downloads: 13


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Aug 2019, 23:51
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Duminica, 09.06.2019 - Parte a V-a
Bayeux

Intrarea in muzeu costa 7,50 Euro.

01.jpg ( Size: 394.63k ) Number of downloads: 23


Sau 5 Euro in cazul achizitionarii unui bilet comun care include Tapiseria din Bayeux si Muzeul de Arta.

02.jpg ( Size: 359.31k ) Number of downloads: 28


Am optat pentru varianta de 15 Euro. Muzeul de arta nu m-a atras, l-am vazut in viteaza, apoi am asteptat-o afara pe prietena mea, care a fost foarte impresionata de sectiunea dedicata dantelei a muzeului.

Despre Zidul Atlanticului.

03.jpg ( Size: 418.65k ) Number of downloads: 27


Si parerea lui von Rundstedt [comandantul armetelor germane din Vest] despre zid.

04.jpg ( Size: 187.15k ) Number of downloads: 28


Traducere aproximativa: "Zidul este doar un mare bluf". Din pacate pentru nemti, batranul maresal a avut dreptate.

Despre Organizatia Todt.

05.jpg ( Size: 156.93k ) Number of downloads: 30
06.jpg ( Size: 204.9k ) Number of downloads: 26


Harta invaziei, vazuta dinspre Anglia.

07.jpg ( Size: 204.33k ) Number of downloads: 28


Cuvintele lui Eisenhower, inainte de Debarcarea din Normandia.

08.jpg ( Size: 246.18k ) Number of downloads: 33


Debarcarea biciclistilor britanici.

09.jpg ( Size: 278.67k ) Number of downloads: 35


Probabil asta era bicicleta [marca BSR]

10.jpg ( Size: 542.61k ) Number of downloads: 40


cu o sa similara cu cea Brooks din zilele noastre.

11.jpg ( Size: 254.82k ) Number of downloads: 40


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Aug 2019, 22:20
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Duminica, 09.06.2019 - Parte a VI-a
Bayeux

Mitraliera germana MG 42,

01.jpg ( Size: 482.52k ) Number of downloads: 54


care, cu mici modificari, este si azi in dotarea armatei germane.

02.jpg ( Size: 469.94k ) Number of downloads: 56


Tigarile americanilor nu s-au schimbat prea mult din '44 pana azi.

03.jpg ( Size: 528.19k ) Number of downloads: 53


Monty si cainii sai, Hitler si Rommel.

04.jpg ( Size: 481.79k ) Number of downloads: 57


Buldozerul Caterpilar D7.

05.jpg ( Size: 397.93k ) Number of downloads: 52


Lama era actionata printr-un cablu si un scripete.

06.jpg ( Size: 416.25k ) Number of downloads: 51
07.jpg ( Size: 354.86k ) Number of downloads: 47


Buldozerul a fost adus in Normandia de canadieni in iulie '44 apoi a lucrat intr-o cariera de langa Caen pana in 1984.

08.jpg ( Size: 494.44k ) Number of downloads: 45


O elice de B24.

09.jpg ( Size: 342.59k ) Number of downloads: 50
10.jpg ( Size: 221.42k ) Number of downloads: 46


Tancul Jadgpanzer 38 [t] Hetzer.

11.jpg ( Size: 672.73k ) Number of downloads: 47
12.jpg ( Size: 297.49k ) Number of downloads: 49
13.jpg ( Size: 320.5k ) Number of downloads: 30


Cateva dintre traseele ciclabile din zona.

14.jpg ( Size: 391.79k ) Number of downloads: 47


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Aug 2019, 23:03
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Duminica, 09.06.2019 - Parte a VII-a
Bayeux

Cimitirul militar [al Commonwealth-ului] din Bayeux, situat la cate sute de metri de Muzeul Memorial la Bataliei Normandiei.


01.jpg ( Size: 326.82k ) Number of downloads: 30
02.jpg ( Size: 424.33k ) Number of downloads: 26


Gazonul perfect.

03.jpg ( Size: 474.73k ) Number of downloads: 38


Simetria pietrelor funerare.

04.jpg ( Size: 529.87k ) Number of downloads: 43


Monumentul.

05.jpg ( Size: 316.66k ) Number of downloads: 33


Cateva pietre funerare.

06.jpg ( Size: 340.23k ) Number of downloads: 31
07.jpg ( Size: 401.18k ) Number of downloads: 30
08.jpg ( Size: 377.41k ) Number of downloads: 24


Stone of Remembrance.

09.jpg ( Size: 532.82k ) Number of downloads: 31


Mai multe detalii despre concept: https://en.wikipedia.org/wiki/Stone_of_Remembrance

Peste drum de cimitir, se afla un monument ridicat in memoria celor ale caror cadavre nu au fost identificate.

10.jpg ( Size: 403.97k ) Number of downloads: 35
11.jpg ( Size: 229.64k ) Number of downloads: 30
12.jpg ( Size: 350.46k ) Number of downloads: 26


Inscriptia latina de pe monument.

13.jpg ( Size: 473.54k ) Number of downloads: 25


Traducerea, luata din Lonely Planet: "Noi, cei odata cuceriti de William, am eliberat acum pamantul nativ al Cuceritorului".
Este vorba despre William Cuceritorul [Guillaume le Conquérant in franceza si Guilermo in latina], personaj despre care voi mai vorbi pe parcursul povestii.

Monumentul vazut din alt unghi.

14.jpg ( Size: 404.07k ) Number of downloads: 28


27 Aug 2019, 00:47:
Duminica, 09.06.2019 - Parte a VIII-a
Bayeux

Catedrala Notre Dame, vazuta de la distanta.

01.jpg ( Size: 416.49k ) Number of downloads: 24


Majoritatea caselor din oras sunt acoperite cu ardezie [sper ca n-am gresit roca].

02.jpg ( Size: 413.75k ) Number of downloads: 25
03.jpg ( Size: 340.54k ) Number of downloads: 25


Un indicator din alte timpuri, pentru traficul de marfa [poids lourds = camioane grele, conform Google translate].

04.jpg ( Size: 316.73k ) Number of downloads: 29


In fata catedralei situatia era cam inghesuita de cladirile din jur.

05.jpg ( Size: 480.54k ) Number of downloads: 29


Interiorul.

06.jpg ( Size: 548.12k ) Number of downloads: 25


Tavanul.

07.jpg ( Size: 484.97k ) Number of downloads: 19


Orga.

08.jpg ( Size: 431.33k ) Number of downloads: 23


Drapelele tarilor combatante in Batalia Normandiei. N-am inteles prezenta steagului Japoniei.

09.jpg ( Size: 513.17k ) Number of downloads: 31


Vitralii.

10.jpg ( Size: 588.92k ) Number of downloads: 34


Cripta.

11.jpg ( Size: 256.3k ) Number of downloads: 24


Cutia milei.

12.jpg ( Size: 340.71k ) Number of downloads: 27


28 Aug 2019, 00:28:
Duminica, 09.06.2019 - Parte a IX-a
Bayeux

N-am inteles daca limita de 20 km/h se adreseaza si pietonilor.

01.jpg ( Size: 479.91k ) Number of downloads: 35


Piata Charles de Gaulle, desi mai degraba este un parc.

02.jpg ( Size: 494.06k ) Number of downloads: 37
03.jpg ( Size: 457.12k ) Number of downloads: 23


Despre discursul tinut de general in acesta piata pe 14.06.1944, dupa o absenata de 4 ani din Franta.

04.jpg ( Size: 333.17k ) Number of downloads: 17


Cultivand gustul pentru citit. Din fericire, am vazut si in RO intitative similare.

05.jpg ( Size: 424.87k ) Number of downloads: 27


Intre timp ne-am intalnit cu si prietenul nostru de la Paris. Omu' avea o zi libera luni [Rusaliile catolice] astfel incat ne-a facut surpriza placuta de o petrece alaturi de noi.
Ziua era pe final, asa ca trebuia sa trecem si pe la carciuma.

Rafinamentul frantuzesc se manifesta si sub forma unei ciocolate calde [a se observa lingurita].

06.jpg ( Size: 290.17k ) Number of downloads: 42


Portia de scoici a fost delicioasa.

07.jpg ( Size: 336.38k ) Number of downloads: 52


Vinul a fost bun, insa nu m-a dat pe spate.

Spre finalul programului carciumii ai taiat-o spre camping, pe o ploaie usoara.

This post has been edited by gibonu: 27 Aug 2019, 22:28


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Aug 2019, 07:47
Post #41


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pentru steagul japoniei vezi aici https://en.wikipedia.org/wiki/Yang_Kyoungjong


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Aug 2019, 10:30
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Discutabil, pentru ca omu' era coreean la origine. Plus ca informatia (scrie si in link) nu este in totalitate confirmata.
Oricum, multumesc pentru completare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Aug 2019, 12:02
Post #43


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alta explicatie mai buna nu am smile.gif
oricum e bine ca nu te-ai mirat de steagul norvegiei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Aug 2019, 12:31
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
N-am contestat explicatia, ti-am spus doar ca este discutabila. Plus ca ti-am multumit pentru completare.

De ce m-as fi mirat de steagul Norvegiei?

29 Aug 2019, 00:34:
Luni, 10.06.2019

Dormitul in cort a fost de vis, ca de obicei. Insa, de data asta a fost completat de ploaia usoara care rapaia pe cort. Cu greu ne-am trezit la ora 11:00.

Vecinii de camping.

01.jpg ( Size: 718.43k ) Number of downloads: 55
02.jpg ( Size: 588.82k ) Number of downloads: 51
03.jpg ( Size: 604.75k ) Number of downloads: 49
04.jpg ( Size: 728.03k ) Number of downloads: 49


Cum au ajuns vehiculele din pozele de mai sus la Bayeux

05.jpg ( Size: 425.49k ) Number of downloads: 55


tocmai din Spania [proprietarii, imbracati in uniforme americane, vorbeau spaniola].

06.jpg ( Size: 298.47k ) Number of downloads: 55


Un Harley Davidson mai special.

07.jpg ( Size: 623.47k ) Number of downloads: 56


This post has been edited by gibonu: 28 Aug 2019, 22:34


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 30 Aug 2019, 07:12
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




Harley-ul ala e un Armstrong MT 500 redesenat. Asta dupa ce Harley a cumparat Armstrong de la englezi. Si cred ca e singurul Harley cu motor Rotax.
Eu cand aud de military Harley ma gandesc la WLA-urile folosite in WW2 sau chiar XA care era inspirat de BMW R71.

This post has been edited by andreig1982: 30 Aug 2019, 07:12


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Aug 2019, 08:11
Post #46


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 28 Aug 2019, 12:02)

oricum e bine ca nu te-ai mirat de steagul norvegiei.
*




The forces that had escaped to the United Kingdom were slowly built up over the next few years. On D-Day (6 June 1944), the Royal Norwegian Navy attached to the invasion of Normandy numbered ten ships and 1,000 sailors.

din ce imi aduc aminte..prima nava scufundata in batalia normandiei a fost norvegiana


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Aug 2019, 08:24
Post #47


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si o nava franceza a fortelor franceze libere a esuat.... ca nah, era normal ca un francez sa ajunga primul la mal, nu.?
Norvegienii erau printre ai mai naibii marinari sub comanda royal navy, f buni si motivati.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Aug 2019, 08:51
Post #48


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




am gasit https://en.wikipedia.org/wiki/HNoMS_Svenner_(G03)


on topic

@Gibonul era chiar aproape

The anchor from Svenner was recovered in 2003, and now forms 'The Svenner Memorial' at Sword. The memorial can be found approximately 100 yards on the sea-side of the coast road at Hermanville-sur-Mer, Normandy, France.

This post has been edited by wolfin: 30 Aug 2019, 08:55


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Sep 2019, 22:51
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@andreig1982
Multumesc pentru completare. Pana acum habar n-aveam ca exista Harley cu motor Rotax.
Urmeaza un Harley WLA 45.

Cat despre Harley XA, cumva ai idee, este cel copiat de amercani dupa BMW R 71 insa nu l-au putut baga in productia de serie pentru ca n-au reusit sa identifice aliajul cardanului?
Parca am citit odata o poveste cu un Harley facut dupa BMW caruia i se rupea cardanul si americanii, cu toata metalurgia lor, n-au reusit sa rezolva problema.

@wolfin
Multumesc pentru completare.
La Hermanville sur Mer n-am fost, am trecut de localitate pe un drum de la sudul acesteia. Urmeaza detaliile pe parcursul povestii.

------------------------------------------------------

Luni, 10.06.2019 - Partea a II-a

A urmat un mic dejun de vreo doua ore intr-un spatiu acoperit si cu mese din camping, in speranta ca ploaia se va opri. N-am avut noroc, asa ca am hotarat ca in ziua respectiva sa ne deplasam cu masina prietenului nostru din Paris.
Ca omu' a venit cu bicicleta in masina tocmai pentru a se plimba in ziua respectiva, nu mai conteaza. Doar a scos bicicleta din Sandero, a legat-o de stalpul de curent langa ale noastre si am plecat cu masini spre Colleville sur Mer.

Prima oprire la fost la Overlord Museum, pe care in 2017 l-am vazut doar pe dinafara.

01.jpg ( Size: 413.78k ) Number of downloads: 31


Lordul Lovat, in 1942, printre putinii care au scapat cu viata din dezastrul de la Dieppe. Cu lordul ne vom mai intalni pe parcursul povestii.

02.jpg ( Size: 376k ) Number of downloads: 29


Franta, tara gazda in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

03.jpg ( Size: 409.54k ) Number of downloads: 30


Se observa mai bine cum Alsacia si Lorena au fost anexate de catre Germania.

04.jpg ( Size: 296.05k ) Number of downloads: 31


Motocileta cu senile HK 101, cu motor de Opel Olympia.

05.jpg ( Size: 496.39k ) Number of downloads: 31
06.jpg ( Size: 209.08k ) Number of downloads: 32


Parte din discursul scris de Eisenhower in cazul in care Debarcarea ar fi esuat.

07.jpg ( Size: 276.26k ) Number of downloads: 27


Camionul GMC CCKW 352.

08.jpg ( Size: 444.69k ) Number of downloads: 30
09.jpg ( Size: 406.08k ) Number of downloads: 29


4 Sep 2019, 00:36:
Luni, 10.06.2019 - Partea a III-a

Harley Davidson WLA 45.

01.jpg ( Size: 488.58k ) Number of downloads: 21
02.jpg ( Size: 315.31k ) Number of downloads: 22
03.jpg ( Size: 282.17k ) Number of downloads: 12


Semi-senilata FAMO [Sd Kfz 9].

04.jpg ( Size: 419.78k ) Number of downloads: 25
05.jpg ( Size: 388.01k ) Number of downloads: 27
06.jpg ( Size: 450.85k ) Number of downloads: 14


Sigla.

07.jpg ( Size: 233.61k ) Number of downloads: 26


Numar de inmatriculare al Wermacht-ului.

08.jpg ( Size: 255.08k ) Number of downloads: 28


Motorul Maybach, V12, benzina.

09.jpg ( Size: 274k ) Number of downloads: 29


FAMO era din fostul oras german Breslau, actualul oras polonez Wroclaw [scuze pentru calitatea fotografiei].

10.jpg ( Size: 211.31k ) Number of downloads: 30


Panzer IV.

11.jpg ( Size: 378.29k ) Number of downloads: 26
12.jpg ( Size: 306.17k ) Number of downloads: 25
13.jpg ( Size: 402.63k ) Number of downloads: 15


Dotat inclusiv cu galeata pentru benzina.

14.jpg ( Size: 505.95k ) Number of downloads: 29


This post has been edited by gibonu: 3 Sep 2019, 22:36


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 4 Sep 2019, 09:26
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




Din cele citite de mine, Harley XA (eXperimental Army), a fost un succes. Transmisia prin cardan functiona fara pb si avea nevoie redusa de intretinere iar motorul era destul de fiabil avand un filtru de aer in baie de ulei (daca inteleg bine din eticheta din poza)filtru_aer_xa.jpg ( Size: 248.44k ) Number of downloads: 40
, functiona la o temperatura mai mica cu vreo 50 de grade decat motorul de la WLA, avea wet sump (imi scapa termenul din romana) care elimina nevoia unui rezervor de ulei. Fiind practic un boxer sau cum ii zic americanii "opposed twin motor" avea un centru de greutate mai jos si manevrabilitate mai buna.
Si nu sunt sigur, dar ar putea fi si primul harley cu schimbator la picior si ambreiaj la ghidon. WLA avand ambreiaj la picior si schimbator langa rezervor.
S-au produs 1011 pentru teste iar motorul in sine a fost folosit ca si generator pentru alte echipamente gen pompe de apa datorita fiabilitatii.
Datorita succesului trenului de rulare al Xa, Harley a cochetat cu ideea tractiunii pe doua roti si a rezultat Harley XS.
harley_xs.jpg ( Size: 139.53k ) Number of downloads: 50

Un alt prototip, dar cu mai putin succes a fost Harley TA, un fel de trike, a fost dezvoltat pe ideea ca ar fi mai usor de utilizat decat o motocicleta normala de catre utilizator.
harley_ta.jpg ( Size: 126.06k ) Number of downloads: 41

Dar toate acestea au fost date cumva la o parte de aparitia Jeep-ului care le surclasa la usurinta in utilizare, capacitatea de transport etc.
Un alt factor care a dus la neproducerea pe scara mare a XA este si faptul ca era sensibil mai scump decat WLA.
O alta idee interesanta de la Harley este motorul dual FC care a fost gandit pentru un tanc canadian.
motor_harley_fc.jpg ( Size: 108.8k ) Number of downloads: 44
motor_harley_fc1.jpg ( Size: 100.68k ) Number of downloads: 34


This post has been edited by andreig1982: 4 Sep 2019, 09:32


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Sep 2019, 10:53
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@andreig1982
Interesante informatiile. Multumesc pentru completare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Sep 2019, 13:41
Post #52


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Apropo de Dieppe, am fost anul trecut acolo. daca plaja arata ca azi (si din poze cam asa era), trebuia sa fii nebun s apui de o debarcare acolo. Nici un tanc modern nu cred ca icca tamluzul ala de pietris, si la ei nu era cazul.... teren de vis pentru aparatori, inclusiv impotriva incursiunilor in port.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Sep 2019, 16:41
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Din ce am mai citit, raidul de la Dieppe (19.08.1942) a fost o menevra a lui Churchill de a-i arata lui Stalin (care facea presiuni) ca nu se poate deschide al doilea front pentru ca Germania este prea puternica.
A sacrificat cateva mii de canadieni pentru asta, insa si-a atins scopul.

In alta ordine de idei, aliatii au invatat foarte multe din dezastrul de la Dieppe, astfel incat, doi ani mai tarziu in Normandia nu au mai facut greseli.

Si ar mai fi un aspect: Churchill s-a opus cat a putut debarcarii din Normandia. Aceasta nu servea deloc intereselor Imperiului Britanic (atunci inca mai exista). A inistat cat a putut de mult pentru o debarcare in Grecia, pentru o viitoare protectie a Mediteranei de Est si a Suezului de o eventuala prezenta sovietica in zona. Spre deosebire de Roosevelt, Churchill ii cunoastea foarte bine pe bolsevici.

Si inca ceva: Churchill a fost obsedat pana la sfarsitul vietii de dezastrul debarcarilor de la Gallipoli din primavara anului 1915, dezastrul care pe nedrept i-a fost atribuit.

5 Sep 2019, 00:41:
Luni, 10.06.2019 - Partea a IV-a

Horsch 901

01.jpg ( Size: 338.73k ) Number of downloads: 44
02.jpg ( Size: 355.11k ) Number of downloads: 38


BMW R 75

03.jpg ( Size: 546.24k ) Number of downloads: 40
04.jpg ( Size: 368.5k ) Number of downloads: 34
05.jpg ( Size: 210.49k ) Number of downloads: 21


Kubelwagen.

06.jpg ( Size: 457.29k ) Number of downloads: 26
07.jpg ( Size: 275.05k ) Number of downloads: 26
08.jpg ( Size: 224.09k ) Number of downloads: 14


Cam asa transportau amercanii benzina.

09.jpg ( Size: 442.21k ) Number of downloads: 29
10.jpg ( Size: 402.3k ) Number of downloads: 32


Capul tractor era Federal Type 94x43.

11.jpg ( Size: 483.34k ) Number of downloads: 32
12.jpg ( Size: 458.3k ) Number of downloads: 29
13.jpg ( Size: 340.68k ) Number of downloads: 25


Cam asta a fost Overlord Museum. Din pacate, desi exponatele sunt foarte interesante, modalitatea de expunere cam lasa de dorit din lipsa spatiului. Chiar n-am inteles care a fost motivul pentru care francezii au ales sa inghesuie foarte multe exponate intr-un spatiu restrans, astfel incat acestea pot fi puse in valoare doar partial.

Langa muzeu.

14.jpg ( Size: 596.38k ) Number of downloads: 43
15.jpg ( Size: 524.57k ) Number of downloads: 53
16.jpg ( Size: 609.65k ) Number of downloads: 49


This post has been edited by gibonu: 4 Sep 2019, 22:41


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2019, 07:07
Post #54


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




tractor de artilerie FAMO parca e si la muzeul militar de la noi, nu? Doar ca nu asa de bine restaurat/pastrat


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Sep 2019, 09:22
Post #55


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ultimele 3 poze ...

Panzer V, un tanc mediu ... u tanc cu o armura foarte buna in partea din fata, tun bun dar ca sa nimereasca ceva trebuia sa fie complet oprit pe loc ...

M4 Sherman, principalul tanc american ... care a fost folosit si de armata franceza la eliberarea Frantei

Tiger I, spaima aliatilor ... dar un tanc foarte complex, mare consumator de carburant si destul de greu de intretinut ...

Ca sa faceti o idee despre ce putea face un singur Tiger cu un comandat bun .. sa nu zic putin dus ... https://www.youtube.com/watch?v=fYXns_x_w_0



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Sep 2019, 10:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Nu stiu. Spre rusinea mea n-am mai fost de foarte mult timp la muzeul militar din Bucuresti.

@cj98czh
Multumesc pentru completare.

Despre Wittmann, il stiu, am mai citit cate ceva despre el. Mormantul lui din cimitirul militar german de la La Cambe este prezentat in povestea turei din 2017.
In cazul ideal, in tura din anul asta as fi ajuns si in locul exact in care a murit Wittmann (undeva la sud de Caen). Insa nu-i in fiecare zi 23 August.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 5 Sep 2019, 12:01
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




Ala american e M36 nu M4.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2019, 12:39
Post #58


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu credeam ca snt atata de rare totusi , poza e depe FB
62539254_2803512229665102_1953543630949974016_o.jpg ( Size: 808.79k ) Number of downloads: 42

@czh, asta cred ca nimerste si in mers cate ceva https://www.youtube.com/watch?v=zYI6gOc-3vQ

This post has been edited by einstein1984: 5 Sep 2019, 12:49


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Sep 2019, 14:35
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Arata chiar bine FAMO-ul de la Bucuresti. Pacat insa ca sta afara si ca nu i s-a gasit un loc in interior.
Clar, trebuie sa revad muzeul militar (din Bucuresti).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2019, 15:12
Post #60


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




exista poze pe net cu el ruginit si vai de el, asta cica e de anul asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:10
Dacia