Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Grecia

dacicuss
post 5 Aug 2004, 11:17
Post #31


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Misterb: interesant ce-mi spui..poti detalia cu charterul din Atena?ai idee de niste tarife, ceva?


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Aug 2004, 11:41
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




incerc.

MA refer acum numai la Atena. TRecand peste vestigiile si locurile de vizitat (Parlamentul schimbarea garzii, Acadamia, Acropole, Lekavitus, si alte temple care se pot observa la tot pasul ,marturii ale civilizatiei din Grecia antica ) trecem la viata adevarata si la distractii.

Asadar de plimbat prin Atena este recomandat seara caci in rest este ff cald. Magazinele sunt inchise intre 14.30 si 18 tocmai din aceasta cauza.
De mancat bine si ieftin orin in fast fooduri de care cred ca esti satul si nu enimic deosebit (gen Mc Donand, Everest etc) daca vrei traditie , muzica buna si nu in ultimul rand voie buna te duci in Placa. Este un cartier situat la poalele Acropolelui numai cu stradute mici minione, pline de viata comert si taverne. Mai intai la shoping poti negocia orice nu te arunca sa cumperi ceva din prima intai negociezi poti scoate uneori si 50% din pretul de lista este o placere ( cu limba te descurci aia stiu engleza , inveti si tu cateva cuvinte, si poti avea surpriza sa stie si un pic romaneste deh relatii vechi). Apoi la taverne sunt un langa alta si patroni care te trag chiar de mana prietenosi sa vi la ei ca au cele mai mici preturi , mancarea cea mai buna etc (vraja) Sfatul meu este sa dai intai o tura sa vezi care terasa ti-ar place , care are muzica etc, apoi te lasi purtat de jocul comertului te trage unul d emana ca la el e frumos tu ii spui ca mai sus e o taverna unde e si mai frumos si patronul iti ofera acolo un pharael de uzo gratis sau desertul gratis. Il faci si pe el sa pluseze, obtii o masa mai buna (ca amplasament si ceva d ela el biggrin.gif ) De obicei majoritatea ofera din partea casei traditionalul Uzo ca aperitiv (bautura cum e la noi palinca dar mult mai slaba si cu un gust aparte) Altii pot oferi desertul gratis (aici nu te gandi la tort gratis de obiei ofera o felie d epepene rece deci fructe). Eh acum nu te calicesti daca vezi ca nu tine sa nu zica ca esti un amarat si ca cersesti de la caz la caz iti dai si tu seama care este limita. Odata asezat (eu te-as sfatui sa alegi o terasa cu o mini scena si cu muzica desi e nitel mai scumpa merita) o sa vezi un spectacol pe cinste de zorba si sirtaky cu grecoaice care te trag de pe scaun sa dansezi, farfurii sparte etc ce mai viata. Sa nu-ti fie rusine chiar daca nu sti pasii grecul apreciaza si se simte bine ca vede ca incerci si ca ai voie buna. Dupa cateva uzo se rezolva si pt cei mai timizi laugh.gif . O astfel de seara nu o uiti usor mai ales daca esti in gasca. Preturile sincer nu mai tin minte . cam cu 10 -15 euro de caciula mananci bine. Sper sa nu se fi scumpit cau cu jocurile olimpice. Bere : Metos (de-a lor si e buna ) sau Heineken sunt la acelasi pret caci se fabrica acolo. Se serveste de obicei cu un pahar luat din congelator si berea asemnea fff rece. Daca vrei specialitati marine (calamar etc e mai scump , dar un tatiky, suflaky (frigarui pe romaneste) sau musaca sunt ff bune.
O seara romantica o păoti petrece pe deal la Lekavitus. Iti iei consoarta de mana si urcati usor sus este o bisericuta si niste terase de unde poti admira toata Atena si Acropolele luminat. Evident seara este recomandat. Multa bafta.
In insule aceasta viata exista oriunde in special in zona portului este de vis... Bani sa ai si timp de huzurit


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Varu
post 5 Aug 2004, 12:10
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 July 03
From: Bucuresti




cind am fost noi in creta, drumul a fost o mica aventura. autocarul era de fapt un microbuz cam hartanit, care mergea incet si facea zgomot ca dracu. dar ala a fost un caz particular. cu un autocar civilizat, drumul n-ar trebui sa fie o problema, doar ca dureaza doua zile si doua nopti.

noi am plecat dimineata din bucuresti, am traversat bulgaria, am intrat in grecia si am dormit o noapte, pe la platamonas. a doua zi am continuat pina la pireu, unde ne-am imbarcat seara pe feribot. drumul cu feribotul a durat pina a doua zi dimineata la 5.

creta e o insula mare, pe unde poti face multe excursii cu masina, asa ca se merita ori sa mergi cu masina ta, ori sa inchiriezi una acolo. pe de alta parte, santorini e minuscula, numai munte abrupt, iar multe strazi sint de fapt niste alei foarte inguste (pe unde nu incape masina). multa lume nici nu urca cu masina in orase, ci o lasa in parcarea din port. oricum, pararea mea e ca ar fi o greseala sa te instalezi la santorini: una la mina, insula e mica: in trei zile ai vazut-o pe toata si dupa aia, ciuciu. doi la mina, totul e de doua ori mai scump acolo (e o insula pentru bogatasi si vedete, un fel de monte-carlo). daca vrei neaparat, poti merge din creta sau din alta insula, intr-o excursie de o zi, cum am facut noi).

in legatura cu vremea: in septembrie 2001, cind am fost eu in creta, era o caldura de te topea. in octombrie nu stiu, dar parca e totusi un pic cam tirziu.


--------------------
Renault Megane 2 2005, 1,5 dci 82 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 5 Aug 2004, 12:18
Post #34


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mersic Varu...mare domn...dau o bere ! laugh.gif Zau ca m-ati pus pe ganduri...acum sunt din ce in ce mai nehotarat cum si incotro sa merg...de fapt, totul e sa merg !
Misterb, faina descriere mi-ai dat...bun tip acela cu negociatul la taverne...Atena ma tenteaza mai putin...cel putin pana se termina cu nebunia asta cu Olimpiada&Co 8)


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Aug 2004, 13:32
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




ok acum am vazut ce vroiai tu de fapt. Sfatul meu este sa mergi cu charter. AAdica prin agentie de turism obtii tarife mai bune iti alegi din oferat lor insula unde vrei sa ajungi te interesezi cat cost, ai inclus in pret transfer de la aeroport etc si gata. MAi e varianta ca pe insula sa nu existe aeroport si din Atena sa ajungi cu un vas de croaziera. Eu pt varianta asta as opta mai ales daca vrei insule. Daca vroiai numai continent as fi mers si eu cu masina.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 5 Aug 2004, 13:42
Post #36


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Hmmmm...pai cineva imi spunea aici ca mergand direct, obtii tarife mai bune decat prin agentie de'a noastra...io m-am convins anul trecut da' altundeva!Chiar asa ma sfatuia, sa merg si sa aleg la fata locului pensiunea sau hotelul sau ce-o fi :roll: si sunt preturi mai bune. Acum, drumul cu masina depinde si daca reusesc sa-l aburesc pe finu' sa vina si el cu masina, sa nu fim singuri sau cu o masina...ma sperie bulgaroii mai ceva ca Al Quaida laugh.gif Io vreau sa ajung pe litoral, nu sa ma intorc in vama pe jos si in chiloti ! laugh.gif Multam fain !


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Aug 2004, 13:50
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




ok acum am vazut ce vroiai tu de fapt. Sfatul meu este sa mergi cu charter. AAdica prin agentie de turism obtii tarife mai bune iti alegi din oferat lor insula unde vrei sa ajungi te interesezi cat cost, ai inclus in pret transfer de la aeroport etc si gata. MAi e varianta ca pe insula sa nu existe aeroport si din Atena sa ajungi cu un vas de croaziera. Eu pt varianta asta as opta mai ales daca vrei insule. Daca vroiai numai continent as fi mers si eu cu masina.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 7 Aug 2004, 08:24
Post #38


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




OK, o sa dau un ochi si pe la agentii de turism..da' le mai las sa fiarba in suc propriu pana in Septembrie cand sigur vor scadea preturile laugh.gif Oricum, mai am timp destul sa ma hotarasc...as merge cu masina, normal, asa mi-ar fi cel mai convenabil da' nu singur...cel putin 2 masini...sa vad pe cine mai aburesc :wink:


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Aug 2004, 09:49
Post #39


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




fratilor,eu cu dacia am fost in grecia anu trecut (nu in concediu)cu o nova, in bulgaria care am traversat-o de cel putin 40 de ori(!!!!!) m-a surprin autostrada greceasaca k i-am dat talpa de era sa iau amenzii uriase( traiasca detectorul de radar ce fidel cumparat din germania)ce pot sa va zic cu 1310 am fost la Cesme( langa izmir0 cu remorca dupa mine nici o problema , la Sinop pe malul marii negre a mers dacia parca era bmw!!
dak ai chef mergi cu dacia pana in africa de sud!!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 15 Aug 2004, 21:57
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




Pt. dacicuss daca nu a plecat inca. Eu am fost de pe 3 pe 13 in Grecia. Am trecut vama atat la dus cat si la intors pe la Calafat. Deci de retinut pt vama Calafat si pt altele:
-Primul bac de obicei trece la 6-6.30 dimineata (poti sa treci si la 8.30 daca ai ghinion)
-La romani platesti 280mii (utilizare ponton, si taxa locala nesimtiri) si 900mii lei bac (auto + 2 persoane)
-La bulgari 2 euro despaducherea, 14 euro taxa de drum.

ATENTIE!!! Dupa bariera de la iesirea din vama la bulgari e un ghiseu la care sta o tipa afara si zice ca trebuie sa platesti o taxa. Intrebi ce taxa si zice ceva cu taxa nationala de .... 20 EURO.
Eu am ramas mirat dar ce sa fac zic sa dau banii. Imi cere pasaportu si imi da 2 chitante in germana. Pe una era nr. masinii si 10 euro. Pe alta numele meu si alti 10 euro.
Cind citesc mai bine numele firmei era de asigurari nici pe departe taxa nationala.
M-am dat jos si am inceput sa fac galagie si sa cer banii inapoi.
In 30 sec am primit banii si am plecat. Cei care erau inaintea mea au platit toti!!!!


ALTA ATENTIE!!!! Cind va calculeaza taxele de drum. Trebuie sa le spuneti pe unde iesiti din tara lor. Daca nu e bine puteti avea probleme la iesire. De obicei la iesirea spre Grecia nu sunt probleme. Problemele apar la intoarcere cind ajungi iar la astia din vama Vidin.

Deci fiti atenti sa aveti bine scris punctul de iesire pe chitanta si numarul masinii.

Ei obisnuiesc sa dea aceiasi chitanta la mai multi (cred ca dau mai multe printuri) e pe hartie normala trasa la imprimanta.
Eu nu am fost atent la intrarea din Grecia si mi-a dat dublura unui bucurestean si aveam destinatia de iesire Ruse scrisa.
La Vidin m-au intrebat de hirtie si cind au vazut ca o am m-au trimis la cei de la drumuri ca vezi doamne e pt Giurgiu (de fapt platisem cu 2 euro mai mult)!
La cel cu taxa de drumuri a inceput o discutie de genul 50 euro e amenda dar eu pot sa te las in pace pt 20. Eu am oferit maxim 5, dar nu ne-am inteles
In timpul negocierilor m-am uitat mai bine pe hartie si am vazut ca ma fentase bulgarul la intrarea din KULATA (imi daduse chitanta altuia, avea alt nr. auto) am plecat de la ghiseu (bulgaru nu se prinsese, el voia bani pt ca eu aveam iesirea Ruse pe hartie) m-a dus la politistul cu pasapoartele i-am dat actele cu 5 euro deasupra si i-am zis ca ma doare capu si alti bani nu am.
S-a rezolvat pe loc si mi-a zis sa rup hartia aia.
Deci oricum era de tapa. Dar daca ai hartia cu taxa de drum OK nu au motive.
Bacul la Bulgari e 26 euro.

Drumul in BULGARIA!

Din Vidin nu intrati pe E79 pina la Montana ca va distrugeti masina si e si ff lung.
Drumul e abandonat de mai multi ani.
Mergeti pe varianta Artari (pe malul Dunarii) eventual va luati dupa tiruri.
Pe langa Dunare e drumul bun si nu e pe dealuri.

Daca mai doriti lamuriri va stau la dispozitie.


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 16 Aug 2004, 06:52
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




ca o parere personala . Decat sa imi fac concediu cu masina spre Turci sau Greci fiind nevoit sa trec prin caricatura de tara de la sud adica Bulgaria mai bine schimb destinatia sau iau cherterul. Ma duc sa ma odihnesc si relaxez si in schimb pt 400 de km cat ar fi sa trd prin BUlgaria dau bani aiurea si ma enervez cu toti coruptii Bulgariei.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 17 Aug 2004, 13:49
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




M-am intors de curand din Grecia. Am parcurs aproape 3000 km fara probleme.
Soselele la bulgari sunt foarte bune (fonduri Phare) cu exceptia celor de langa Ruse si centura Sofiei, unde pierzi aproximativ o ora. Limitari de viteza numeroase si absolut aberante, locuri unde pandesc si radarele. Sunt limitari ori de cate ori drumul se intersecteaza cu un drum secundar, pe dreapta este o parcare mai mare sau o benzinarie, un motel, etc. Foarte ciudat ca nu se semnalizeaza si unde se termina limitarea, trebuie sa te ghidezi dupa semnul din sens opus. Cred ca de curand au re-semnalizat soselele, pentru ca am intalnit dese situatii in care se anunta o anumita distanta pana la prima localitate si dupa cetava sute de metri distanta este cu 10 km mai mica sau mai mare. Bulgarii sunt spagari, incepand cu cei de la vama unde iti propun sa platesti jumatate din taxe fara chitanta. Impresia generala este de tara saraca, fara prea multe de oferit. Pe soselele mai mult goale, circula adevarate harburi, Lada, Trabant, etc.
Cand ai intrat in Grecia, te relaxezi. Tara civilizata, cu sosele si autostrazi generoase, impecabil semnalizate, talpa la greu, nici urma de politie. Nu se plateste nimic la vama. Pe autostrada taxa este de 1,40 euro la fiecare 100 km.
Pentru cei interesati :
Taxe dus:
Giurgiu – 387 mii taxa tranzit, nu se da niciodata rest
Taxa pod – 528 mii
Ruse : 19 euro tranzit – vamesul iti propune 10
Desinfectie – 4 euro, e bine sa dai 2 ca oricum nu-ti da chitanta

Taxe intors :
Kulata : - 16 euro tranzit , 7 euro taxa sanitara
Ruse : taxa pod 7 euro, 5 fara chitanta
Giurgu - 387 mii tranzit, 3 mii nu se da rest


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 18 Aug 2004, 11:16
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




Pentru cei interesati am scanat Traseul de pe o harta cumparata acum 3 ani din Bulgaria si am marcat zonele de drum deviat sau de evitat.

Atentie arhiva este impartita in 4 fisiere (datorita limitarilor forumului).
Pentru a obtine fisierul cu harta se descarca toate fisierele si apoi se dezarhiveaza.

Dupa Sofia in zona Radomir e orientativ drumul indicat de mine. Oricum acolo se merge dupa semne.

Probleme cea mare este in zona Vidin.
Drumul E79 e distrus pana la Montana (va rupeti masina in el).


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 18 Aug 2004, 11:21
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




QUOTE
Pentru cei interesati am scanat Traseul de pe o harta cumparata acum 3 ani din Bulgaria si am marcat zonele de drum deviat sau de evitat.


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudorc
post 19 Aug 2004, 15:40
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 August 04
From: buc




intrebare,
am inteles ca la intrarea in bulgaria de la ruse, vamesul iti propune sa treci fara chitanta 10 eur in loc de 20, dar la iesirea din tara iti cere cineva chitanta sa vada daca ai platit taxele de drum , poate sa te amendeze daca nu o ai ?
:?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 19 Aug 2004, 16:49
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Nu-ti cere nimic. Si chiar daca, zici ca ai pierdut-o.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 19 Aug 2004, 22:52
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




La Vidin mi-au cerut mie si la toti din fata mea!


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 6 Sep 2004, 15:47
Post #48





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


M-am intors si eu de curand din grecia si sincer mi-au fost foarte de folos indicatiile celor ce-au scris aici.
Am plecat prin vama veche (am stat si la mare o saptamana inainte) si am mers prin varna pana la sofia. drumul este excelent , am fost doar foarte atent la indicatoare si n-am avut nici o problema. Media: 100 km/h pana la Sofia. N-am avut probleme cu spagi la bulgari, am incercat la vama sa platesc mai putin si sa nu-mi dea chitanta, dar vamesul mi-a zis ca e posibil sa fiu controlat si ca e mai sigur sa platesc tot si sa iau chitanta.
N-o sa ma lungesc prea mult, deja s-au dat suficiente amanunte pe-aici, singura chestie mai deosebita e ca m-am intors noaptea pe la ruse(am ajuns pe la 12 noaptea in vama la bulgari) si tot asa, n-am avut nici o problema, drumul liber dupa sofia, am facut mult mai putin decat ma asteptam. tongue.gif
Si o chestie haioasa: nu mai scapam de vamesul grec, m-a tinut vreo 10 min de vorba despre ce buni sunt romanii si cum nu-i suporta grecii pe bulgari; l-am inteles foarte bine dupa ce am ajuns la ruse si am stat 3 sferturi de ora in vama sa astept sa treaca o masina bulgara care n-avea ceva in ordine.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 8 Sep 2004, 10:17
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Salutare!

Am si io nevoie de o informatie legata de Grecia: Stie cineva SIGUR daca te lasa cu masina in Grecia daca NU ai cazarea rezervata? Ca io as dori sa plec in 15 dar nu vreau ssa stau intr-un singur loc. Ma gandeam sa stau vre-o 2 zile la tessaloniiki, apoi s-o iau spre sud si sa ma opresc pe insula Zakinthos vre-o 2 - 3 zile. Deci: daca nu ai vaucer, te lasa vamesii greci sa intrii cu masina la ei?

Numai bine!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 10 Sep 2004, 12:56
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am fost de 2 ori si nu m-au intrebat absolut nimic;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 10 Sep 2004, 15:23
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Nici pe mine nu m-au intrebat vamesii greci de voucheur. Iti cer doar carte verde pasaport si talonul masinii.

Acu nu stiu cei romani de nu te intreaba....
Parerea mea este asa (si ramane doar o parere :oops: ):
1. la vama romaneasca daca nu ai voucheur te intreaba daca ai bani destui
2. Daca ai voucheur nu te intreaba de nimic. (Eu unul am fost in situatia a doua)

PS Am fost in Zakynthos si pot sa iti spun ca e superb. Sa te duci pe la Lagunele Albastre ca merita.


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Sep 2004, 11:24
Post #52





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


nu e obligatoriu sa ai rezervare. Uite raspunsul oficial primit de mine:
"In vizita preconizata in Republica Elena, potrivit reglementarilor pentru Spatiul Schengen, la punctul de trecere a frontierei trebuie sa faceti dovada detinerii suficiente de fonduri, 100 Euro pentru fiecare zi de sedere, dar nu mai ptin de 500 Euro, ori a serviciilor turistice achitate anticipat, caz in care totusi este recomandabil sa mai fiti in posesia unei sume minime de cca. 150 Euro, rezervata pentru situatii neprevazute pe timpul calatoriei. Bineinteles ca pentru aceste sume nu trebiue sa fie facuta dovada, la iesire din Grecia, ca au fost si fost cheltuite in timpul calatoriei, asrtfel incat se pot face economii daca gasiti locatii mai putin costisitoare.

Cu stima,
Directia Generala Afaceri Consulare"


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
asergiu
post 23 Sep 2004, 10:04
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 September 04




Intrucat am gasit extrem de utile indicatiile de pe acest forum inainte de calatoria spre Grecia (prin Bulgaria) pe care am facut-o acum in septmebrie am socotit util sa contribui si eu cu informatii - mai ales despre aventura BULGARIA (o tara foarte frumoasa de altfel, daca nu ar fi locuita).

Punct de plecare: Cluj Napoca, 00:30 spre 01:00 AM
Destinatie: Halkidiki - Grecia (Kalithea)
Scop: conferinta in domeniul IT + vacanta evident
Puncte trecere: Bechet-Orjahove (Ro-BG), Kulata (GR)

Am luat un detector de radar de la un prieten pe durata calatoriei (dupa experienta avuta, zic eu necesar pentru cei ce se inhama la asa ceva).

Ca sa nu fim prinsi am pus detectorul undeva sub nivelul bordului (la sfatul proprietarului acestuia care spunea ca functioneaza si asa) pe scaunul din fata.

1) Primul lucru interesant undeva la iesirea din Craiova cred - in timp ce aveam vreo 95-100 km/h pe o linia dreapta vad masina politiei in fata si un politai pe mijlocul drumului (era inca noapte). Franez "disperat" - si trec oricum pe langa ei cu prox 70 km/h (i-am vazut tarziu oricum).
Noroc: aveau radarul orientat in directia opusa. In acelasi timp colegul de pe scaunul din dreapta ridica detectorul in mana la nivelul parbrizului. Acesta incepe sa urle disperat - KA band. Bun deci nu merge sub bord asa cum banuiam.

2) Bechet 6:00 AM - primul bac la 7:00 AM. Granicierii romani ne spun foarte amabili ca primul bac romanesc e la 7:00. Programul de trecere Dunare este continuu inclusiv noaptea dupa cum este anuntat de autoritati. Nu va imaginati ca este si unul bulgaresc sau de alta natie - pentru ca nu e dupa cum o sa constatam la intoarcere.
Taxe:
Romani
a) Taxa de ponton: 200.000 lei
cool.gif Bac: vreo 700.000 sau 800.000 lei
c) No spaga - nimeni nu cere - nimeni nu da (oricum nu dadeam)

3) La bulgari - simti ca intri pe teritoriu nesigur de cum calci cu rotile pe pamant. Ajungem la pasapoarte (vama)

Bulgari
a) Taxa deratizare: 2 EUR
cool.gif Taxa de drumuri: 14 EUR
c) La pasapoarte - bulgarul cere direct in cea mai mioritica romaneasca: "' Dar voi nu contribuiti cu nimic ?" Ma fac ca ploua si ii spun ca eu merg la o conferinta universitara. Am crezut ca am scapat de el dupa ce a intrebat de doua ori si s-a plictisit.
d) La bagaje vin tot acelasi om si ma trage intr-o "cutie" de-a lor (birourile acelea ale lor) si imi spune 10 EUR daca vreti sa treceti. Ii spun ca ii dau 5 EUR - dar ne tine acolo pana dam 10. Ne grabeam spre GR asa ca ii dam. Incepand din acest punct incep tot mai mult sa "apreciez" poporul bulgar.

La iesierea din vama doua variante: 1) va luati dupa tiruri VARIANTA PROASTA intrucat pana la iesirea pe drumul national drumul e lung si prost de tot. 2) urcati pe deal spre Orjahove si in 5 minute sunteti in oras. Drumul e prost si pe aici dar nu chiar ca si pe la camioane. Drumurile nationale sunt foarte bune (mai bune ca in Grecia chiar).

Atentie ca undeva dupa Orjahove nu stiu exact la cati km rasar succesiv intr-un interval de cativa km aprox 6 treceri peste linii de mocanita. Noi aveam o alta masina de Ro (stiau drumul mai bine) in fata - dar nu stiau de treceri si am franat ca disperatii (sunt foarte proaste trecerile) de la 120 km la 0. Dinspre Orjahove spre Sofia nici nu sunt semnalizate trecerile si linia de mocanita practic nu mai exista decat peste carosabil caci e dezafectata si imediat ce iese de pe carosabil se "pierde".

In continuare conventia este : eu merg in spate si la fiecare radar fac cu farurile ca sa se opreasca si cei din fata.

Am scapat pana dupa Sofia de vreo 10 radare asa - politistii ieseau sa ne opreasca dar aveam deja viteza prea mica cand ne prindeau ei. Se uitau foarte banuitori de fiecare data de pe mijlocul drumului la noi.

Cum a mai fost sugerat pe forum: atentie tuneluri (detectoarele nu au eficienta in tunel) si la iesire cu viteza pana va atentioneaza v-au prins.
De altfel colegul din fata a si muscat-o la un astfel de tunel.

Eu nu m-am oprit decat in orase (pe centura Sofiei) la un OMV. Oricum ziua nu cred sa fie probleme in locurile populate. Nu am alimentat deloc in BG ca facusem plinul inainte de Bechet si la mine un plin merge 1000 si ceva km.

iesirea spre Kulata - NU SE DA spaga la bulgari si nici nu prea cer
Kulata - grecii nu cer nimic - noua nici macar acte sau altceva in afara de pasapoarte nu ne-au cerut.

GRECIA: puteti circula cu viteza mare in general (sa nu fiti insa racheta care spulbera tot ce are in fata - ca face nota discordanta si se poate sa fiti opriti). In rest plin de politai pe marginea strazii (pichete) dar de obicei discuta intre ei si nici macar nu se uita spre tine.
ATENTIE mare: nu depasiti peste linie continua (exista o gramada pe nationale caci grecii au o gramada de drumuri cu design prost - in sensul ca sunt curbe bruste nesemnalizate, etc - si in aceste pozitii se pune linie continua de obieci). Daca depasiti in raza de vedere a unui politai SIGUR veti fi interpelati. De viteza nu prea se leaga. N-am vazut/detectat radare in GR.

Grecia: pentru cei care au mai fost in vest similar. Nu lasati masina parcata aiurea in orasele mari ca s-ar putea sa va treziti fara ea ( o ridica) si taxa de recuperare este de >=400EUR

Intoarcere:
La iesirea din Grecia - Kulata - culmea ne cer carte verde si toate hartiile posibile la iesirea din tara(oricum nu aveam probleme).
Intrare Bulgaria dupa Kulata - tara lui papura - ne pun la coada cu autocarele.
Taxa:
a) 2 EUR - deratizare
cool.gif 16 EUR - taxa de drum - nu ma intrebati de unde diferenta de 2 EUR fata de cea de la Orjahove.

Drum de noapte prin BG fara probleme. Doar pe centura Sofiei este o portiune care este pista de aterizare de urgenta pentru avioane (este foarte larga acolo soseaua) si marcajul nu se vede nici ziua bine - deci noaptea nu prea stii daca esti pe sensul tau de mers sau celalalt. Acolo am dat in bezna totala peste un politai pe mijlocul dtamai pistei de aterizare- cu un creion fosforescent in mana. Ma intreb si azi daca nu l-a spulberat careva ca eu nu l-am vazut decat cand am trecut pe langa el.

Orjahove noaptea pe la 1:00 AM- trecem pe langa un echipaj de politie cu o Skoda din 1900 toamna - parca rupta in bucati. Dupa ce trecem se gandesc 5 min si se iau dupa noi si ne opresc. Iau actele - cauta si cauta la masina, in masina , etc si nu prea gasesc nimic. Se vedea ca vroiau sa ne prinda cu ceva. In fine se uita si ne spun ca pe locuriel din spate nu au centura pusa pasagerii. Vroiau sa para f autoritari si severi: 50 EUR amenda - verdictul. Dau sa le dau 5 EUR - nici vorba. Ma cheama la masina si imi spun 20 EUR fara factura sau "pishe factura" si daca nu platesc stampila in pasaport. Intrucat nu stiam cum se face le dam 20 EUR si ne dau acetele inapoi. Ne conduc ci girofaru spre Vama (5 minute). Scap talonul de la masina sub scaun fiindca nu imi dau seama ii opresc si le spun ca nu mi-au dat talonul. Deja ma enervasem la culme oricum pentru cei 20 EUR asa ca i-am luat tare. S-au cam speriat (la fel ca si mine ca nu aveam talonul) si au inceput sa caute disperati pe la ei prin masina, etc. L-am gasit in fine la noi sub scaun. Oricum erai si hilari caci la coborarea cu gropi spre vama (e o panta destul de abrupta) li s-au deschis usile fata la skoda rupta in bucati si erau sa pice din masina.

Vama Bulgari:
5 eur spaga
37 EUR bac= 32 masina + 4*1.25 EUR persoane (parca).
Urmatoarele cereri de spaga la vama bulgara i-am trimis undeva ca eram nervos pe cei 20 EUR amenda si nu au comentat nimic.

SFATURI:
1) Nu dati spaga la intoarcerea in Ro la bulgari (romanii nu cer). Nu va pot impiedica sa reveniti in Romania. Le spuneti ca nu dati nimic.

2) Nu platiti mita la politai decat daca ati facut intr-adevar ceva si merge cu 5 EUR. Intotdeauna se dau foarte severi si in general sperie lumea dar nu au ce sa va faca. Le spuneti "pise factura" si la revedere. Nu aveti cu ce sa platiti pe loc - asa ca in cel mai rau caz la vama dati spaga 10 EUR si va anuleaza stampila din pasaport. Din surse neoficiale am aflat ca cea mai mare amenda este 50 LEVA =25 EUR. Sigur nu era pentru centuri de siguranta asa cum am muscat-o eu.

3) De fiecare data cand cer ceva ii trimteti la plimbare.

Pacat ca am aflat si eu astea pe bac spre Ro !!!!!!!!!!!!!!!

In general nu prea am timp de intrat pe forum - asa ca daca cineva are intrebari - va rog IM pe yahoo sau eventual mail (gasiti in profil)
[/u]


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 28 Sep 2004, 12:04
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Salutare!

M-am intors si io din Grecia. Sper ca informatiile mele sa ii ajute pe altii, asa cum si pe mine m-au ajutat informatiile de pe acest topic.

Deci, am plecat in 16 sept. din bucuresti spre Giurgiu. Ajuns in Giurgiu au inceput taxele: Taxa tranzit - 380.000, taxa pod (7 dolari) taxa dezinsectie - 200si ceva de mii, in total am lasat dintr-un foc un milion. Ajuns in vama, mi-au cerut pasaportul si cartea verde. Atat. Nici macar nu au pomenit de bani, voucher sau asigurari medicale!
Odata ce am trecut podul de la Giurgiu au aparut primele surprize:
La bulgari - prima taxa=Prima spaga. Concret, vamesul a spus: 19 ------euro cu chitanta, 10 fara - taxa de tranzit. OK, apoi inca 2 Euro dezinfectia si am ajuns la ghiseu. Aici era o duduie... i-am dat talonul, cartea verde si pasapoartele. Masina e pe numele logodnicei-cu nr de Arad, io am buletin de bucuresti. Aia cand vede diferenta, incepe sa zbiere disperata: "Procuraaaaa, Procuraaaaa!!!", io: "????" aia din nou, ma vede ca nu reactionez nicicum, iar incepe sa zbiere ca o scroafa in calduri, si sa arunce cu pasapoartele prin ghiseu "procuraaaa!!! unde-i procuraaaa?!?!?!? trebuie procuraaaaa!!!???" la care io: "stai tanti linistita... ia uite la al doilea pasaport! Ca NU trebuie procura!!! Procura e in masina pe scaunul din dreapta!!!"Aia masca ca am avut tupeui sa tip la ea, iese din ghiseu, se uita la Pasaport, zice "Da" imi pune stampila si am plecat. Apoi am stat cam 20 de minute ca fraierul ca vamesilor le era lene sa vina sa se uite la mine sa ma lase sa trec de controlul bagajelor. In fine, au venit, s-au uitat la pasapoarte si am plecat.
Am luat-o in directia Sofia - Kulata. Drumul pana in apropiere de sofia este exceptional, e facut cu fonduri PHARE, e foarte liber dar multe, foarte multe echipaje de politie care stau la panda. Au multe restrictii, in general la fiecare intersectie a drumului national cu alte drumuri secundare laterale. Iar la iesirea din localitati, sticletii stau exact la cativa metri de semnul care indica terminarea localitatii, iar daca o calci, te trag imediat pe dreapta.
In jurul sofiei e un fel de autostrada ... aici incepe dezastrul. Drum plin de denivelari. Apoi se intra pe centura de unde se vede Sofia, care arata de la distanta ca un oras din filme SF, invaluit intr-un nor de fum cenusiu. trebuie mare atentie, e multa aglomeratie. La un moment dat se ajunge la o intersectie mai mare cu un drum cu piatra cubica- acolo trebuie virat la stanga spre Kulata! Io nu am vazut indicator si am luat-o tot ianinte vre-o 15 km dupa care m-am intors. Dupa inca vre-o 15 -20 de km drumul iarasi e foarte bun, partial autostrada.

Interesant ca nu mi-a cerut nimeni nici voucher nici asigurari medicale si nici sa arat ca am bani!

In fine, am ajuns in vama spre grecia. La bulgari nu mi-au cerut nici un fel de spaga, iar ajuns la vama greceasca m-a surprins amabilitatea vamesului grec. Iarasi nu m-a intrebat nimeni nimic in afara de cartea verde, pasapoarte si destinatia finala. Cu vamesul grec m-am inteles atat in engleza, cat si in germana. Cand a vazut ca stiu germana a inceput sa ma intrebe un, alta, adica a vazut stampilele cu vizele de sedere pt Germania si m-a intrebat ce am facut acolo, ce lucrez etc.
La greci, drumul national e foarte bun si se merge TARE! Pe autostrada limita e 120, are in general trei benzi, dar grecii nu se dau nici sa-i tai de pe banda a doua! Am mers bara la bara cu viteze de 140 -160 fara prbleme. NU am vazut radare in grecia.
In Salonic: circulatie haotica, incredibil de haotica! Masini, motociclete, motorete, motoscutere...toate circula intr-un haos total. Interesant e ca nu am vazut nici macar o tamponare. Se depaseste totalș aiurea, motoarele se baga la stopuri printre coloanele de masini, politia e mai mult de forma! Si pt ca m-ati criticat ca obisnuiesc sa trec pe rosu: Am trait s-o vad si pe asta: Intersectie, eram al doilea la stop, trei benzi, inghesuiala mare. Printre masini se baga cativa motociclisti si ajung in fata la stop care era ROSU. La nici doi metri era o masina de politie parcata langa stop pe trotuar, cei doi politisti se uitau la trafic. Motociclistii se opresc pt o clipa la stop, se uita in stanga si in dreapta si ... pleaca linistiti mai departe pe rosu! Am trait s-o vad si pe-asta! Si pe politisti i-a durut fix la banana ca trec aia pe rosu. Cred ca acolo daca nu faci accident n-are nimeni treaba cu tine!
Am dormint o noapte langa Paralia - statiune de romani, polonezi si unguri. Preturi foarte mici atat la cazare cat si la mancare!

Apoi am plecat mai departe spre insula Zakinthos.

Drumul pana acolo e mai lung decat pare pe harta. Odata ce am iesit de pe autostrada a inceput o derulare interesanta de peisaje superbe, urcusuri si coborasuri, serpentine si viraje ametitoare... efectiv dupa trei ore am ametit la volan in propria masina!!! Transfagarasanul nostru e nimic pe langa urcusurile si serpentinele alea. Inainte de Patra se trece peste o stramtoare (nu mai retin acum numele) peste un pod imens, peisajul este superb. Taxa de pod e de 9,8 Euro. Apoi inca vre-o 60 -70 de km pana la Kilini, de unde se trece cu Ferry-boatul. Taxa de Ferry e de 25,6 E pt masina + 5,5 E/persoana. Se merge cam 1 ora si 15 minute cu ferry-boatul, apoi urmeaza debarcarea pe insula.
Insula e superba, recomand la toat lumea sa mearga acolo. Am ajuns pe la 18,30 si am inceput sa cutreieiram statiunile in cautare de cazare. Pe la 20.00 am ajuns in Keri, o localitate chiar la capatul sud-vestic al insulei. Acolo mi-a placut si am inceput sa intreb de camere care erau din belsug la preturi intre 20 si 40 de euro. Am ajuns la un Hotel superfain cu vedere spre mare, exact la marginea marii, pe o stanca, ce mai- paradis! (Parca Harmony Hotel) - cu jacuzzi, aer conditionat, terasa curatenie, apa calda curenta la orice ora etc. Tanti de la receptie mi-a spus ca o camera e 35 de euro pe noapte, io am spus ca e cam mult pt mine...si cand sa plec m-a intrebat: "stai puti, tu cat poti sa oferi??" la care io am spus ca maxim 25 Euro. Ea s-a consultat cu barbatul ei (cei doi erau patronii) si mi-a facut alta oferta: 30 de euro pe zi cu tot cu micul dejun inclus. Asa oferta nu puteam sa ratez....
Apa marii a fost incredibil de calda - 24 -25 de grade, plaja intr-adevar e mica, dar compenseaza cu curatenia si amabilitatea celor de acolo. Apa e asa de limpede, incat la 5 metrii se disting perfect formele pietrelor de sub apa sau pestii care innoata nestingheriti.
In cele 4 zile cat am stat am facut cam 500 de km pe insula cu masina... am cutreierat insula in lung si in lat si tot n-am vazut tot ce era de vazut. Oricum, peisajele sunt superbe.
Am plecat dupa patru zile, directia athena. In athena n-am zabovit decat vre-o 2 ore jumate, timp in care efectiv m-am ingrozit de densitatea de masini/motorete/motociclete pe metru patrat... Am mai stat doua nopti in Paralia, apoi am plecat spre casa.
Motorina la greci e buna, nu am avut probleme. In plus e la fel de scumpa ca la noi: 0,7 - 0,82 Centi/l.
Ajuns in vama, iarasi grecii foarte amabili. Bulgarii iarasi :"19 Euro cu factura, 10 fara" asa ca am dat 10.
Pe drumul de intoarcere am intalnit 15 radare, de fapt echipaje ascunse in tufisuri sau te miri pe unde... Cert e ca am cotizat si io d e2 ori cu cate 5 Euro. E frumos, te opreste spagarul ca ai depasit viteza, iti cere pasapoartele, scoti imediat hartia de 5 euro, i-o arati, te invita la masina si iti arata portiera - tu lasi bancnota in portiera si el iti inmaneaza actele - scapi in maxim 2 minute fara bataie de cap.
Apoi in vama bulgara -vamesi nesimtiti, te lasa sa astepti ca ai oprit la juma de metru dupa semnul "stop" si alte kkt-uri de-astea. Am pierdut iarasi o ora, am platit 7 dolari taxa de pod si in final, dupa ce m-am scandalizat ca ma tot trimiteau de la ghiseu in masina si dupa aia ma trimitea altul la ghiseu (probabil vroiau si ei ceva) pt ca ala din ghiseu sa ma trimita iar la masina... grrrr... si am inceput sa fac scandal, s-au plictisit de mine si mi-au pus stampila de iesire si am trecut la romani. Iarasi am platit taxa de tranzit - 380.000.

La dus am facut 13 ore de la Bucuresti la Salonic, iar la intors am facut numai 12 de la Salonic la bucuresti. E drept ca n-am fortat, am mers cam in limitele bunului simt. Nu am avut nici un fel de probleme cu rakketi sau banditi prin bulgaria.

Celor care merg in Grecia pt prima oara le recomand cu caldura sa viziteze insule.... caci acolo e mult mai frumos decat pe tarm. Ma rog, la unii le plac relicve si constructii medievale, pietroaie etc, io prefer peisajele si natura.

Numai bine!
Gabii


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Sep 2004, 12:42
Post #55


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ciombe...am si eu o nelamurire... in profilul tau scrie Oltcit... in povestire spui ceva de motorina.... spune si tu cu ce fel de masina ai fost... daca e SLz pe motorina, poate ne spui si consumul realizat....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 28 Sep 2004, 21:43
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Pe 16 sept am plecat si eu in Grecia . 15 ore de drum Iasi -Seres unde am avut prima cazare . Raman valabile cele spuse despre taxele cu si fara chitanta de la bulgari , dar credeti ca la noi e altfel ? Am prieteni care vin din Viena si sunt intotdeauna ,, supti " de vamesi si de politia romana .

Drumuri foarte bune , nu am detector si am mers absolut legal prin Bulgaria la dus , nu m-a oprit nimeni si am facut cam 8 ore de la Giurgiu la Promahonas . Au centuri bune pentru orase , poate de asta vecinii nostri cu ceafa lata sunt ceva mai in fata in procesul aderarii :wink: , ca la coruptie suntem la fel .
Ce nu mi-a placut ca nu au pietre de kilometraj :evil: , au totusi putine indicatoare si te poti dezorienta usor .
Partea buna ca mergand fff calm prin Bulgaria am avut un consum f mic la benzina , cu masina incarcata , am scos 5,85 litri la 100 km . In Grecia am calcat-o si eu pe autostrada , am mers constant cu 130-140 , pe unele portiuni de autostrada chiar cu 160 , dar cu pretul unui consum foarte ridicat , 8,09l /100 km in afara localitatii , pe autostrada . In plus la pesta 150 apare o instabilitate a masinii, o sensibilitate la vant lateral , asa ca aveti mare grija la viteza , nu prea merita si in plus nu am castigat mare lucru ca timp, poate o jumatate de ora la un drum de 500 de km , ceea ce nu prea merita .
Am luat ferry din Pireu pe la 17.30 si am mers circa 6 ore si ceva pana la Naxos unde aveam cazare . 70 de euro /masina si 21 de euro pe persoana pana in Naxos . Cazare super la un hotel din Agios Prokoppios http://www.prokopis.com , un studio pt 3 pers , cu aragaz , frigider , cu mic dejun la 50 euro pe zi , piscina , curat , etc.
Patronul mi-a spus ca sunt un om bogat !? ca am venit cu masina si ca am masina noua !? , si am aflat si de ce , exista zeci de firme de inchirieri masini si scutere , si la 22 de euro / zi de inchiriat un Matiz cu AC sau un Fiat Panda , intradevar am facut o afacere proasta :vmad: . In insula e frumos , peisaje superbe , apa clara , vremea excelenta , recomand celor de merg in Grecia in septembrie sa mearga in Ciclade , e vremea buna , in Corfu in septembrie e deja mai rece si ploios . La intorcere un scurt ocol pe la Meteora , chiar ca merita , apoi iar cazare la Seres , 60 euro camera pt 3 pers , apoi drum spre casa . O singura contributie de 5 euro la politia bulgara la iesirea dintr-un tunel , in rest din 12 echipaje numarate nu m-a mai oprit nimeni . Data viitoare in Grecia merg cu avionul !
Inca ceva , dac intre noi si bulgari sunt vreo 7 sau 8 puncte de trecere a frontierei , de la bulgari la greci e numai unul ? :? route planner-ul mai da un punct aproape de granita cu turcii , nu a trecut nimeni pe acolo ? , poate ca pentru cei din Constanta sau Galati -Braila ar fi mai drept si mai simplu ?
Pe de alta parte relatiile dintre greci si bulgari sunt mult mai incordate decat cele intre noi si Ungaria , Bulgaria a avut mari pretentii teritoriale asupra Macedoniei si Epirului, in plus grecii au ,, grecizat " fortat populatia din aceste zone ( vlahi, bulgari, turci, albanezi, etc ) :polemica:


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 28 Sep 2004, 21:53
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




QUOTE
Salutare!

Inainte de Patra se trece peste o stramtoare (nu mai retin acum numele) peste un pod imens, peisajul este superb.  



Ai trecut peste canalul Corint , e intradevar impresionant .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Jan 2005, 15:29
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(Ghidioneanu @ 28 Sep 2004, 21:53)
Ai trecut peste canalul Corint , e intradevar impresionant .
*



cred ca e vorba de un alt pod, langa Patras , peste golful Patras!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svio
post 7 Jan 2005, 10:36
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 May 04
From: Bucuresti




Hai sa va spun si eu impresiile mele despre calatoria in Grecia si retur.
Ca orice om prevazator, am citit tot ce era de citit pe forum (multumiri in special lui Asarban si Bobo care au si talent de povestitor smile.gif ).
Am fost plecat in perioada sarbatorilor de iarna 22.12 - 29.12, am prins o vreme superba in Grecia, dar pe drum, la dus lapovita si ninsoare. la intors ploaie la greu.
M-am inarmat cu tot ceea ce am considerat ca este nevoie: stingator, franghie, lanturi, carte verde, asigurari medicale si am plecat la drum.
La dus am plecat din Constanta prin Fetesti, autostrada, centura Bucuresti, Giurgiu in total vreo patru ore de mers. La granita cu bulgarii am avut prima surpriza placuta, in sensul ca nu mi s-a cerut decat cartea verde si pasapoartele. La romani taxele de rigoare, aprox.900.000 lei, la bulgari 2E dezinfectia si 16E taxa de drum, toate cu chitanta. Laora sapte dimineata intram in Ruse. Mentionez ca este prima mea calatorie in afara tarii. Era inca intuneric, drumul bun, dar in Ruse m-a socat asemenarea cu orasele noastre:lumina slaba, galbena in apartamente, blocurile ca ale noastre, cutie de chibrit, dar numai ca au numai cu 8-10 etaje, se simtea saracia oamenilor exact ca in tara noastra.
Am inceput sa rulez spre Sofia, indicatoarele m-au ajutat foarte mult, aceleasi limitari de viteza, 60km/h apoi 40km/h, politie pe marginea drumului la greu. Am circulat cu viteza regulamentara asta ca sa nu am surprize cu radarele. Ceea ce mi-a placut in Bulgarie este faptul ca soseau trece doar prin cateva localitati, majoritatea fiind amplasate lateral de sosea, ceea ce face sa ai o medie buna viteza/ora. Cum v-am spus la inceput , am avut vreme proasta, aproape de Plevna am derapat si am intrat in sant, am strabat aripa fata si putin usa si pragul. Am chemat politia cu ajutorul unui bulgar, aceasta a sosit forte repede m-au scos din sant cu un utilaj de interventie si am fost condus la postul de politie dintr-un orasel mai apropiat unde mi-au facut toate actele cu accidentul. Dar aste este alta poveste, si daca este cineva interesat o voi spune altadata. Oricum a doua surpriza placuta a fost solicitudinea si promtitudinea cu care am fost tratati de politisti. In cazul meu faza cu "e nasol la bulgari" nu s-a adeverit.
Am ajuns dupa amiaza pe centura Sofiei, balamuc mare, se circula bara la bara, mazga, noroi, o fericire smile.gif.
Am mers inainte de m-am saturat, la un moment dat am zis ca inconjuram Sofia dar am ajuns la intersectia cu tramvaiul unde am facut stanga (multumiri Asarban) si apoi spre Kulata. In jurul Sofiei se face o autostrada, asa ca drumul este prost, gropi multe , aglomeratie, stres mare.
Inainte de Kulata mai aveam vreo zece litri de benzina si 15 leva ce mi-au ramas de la amenda care am dat-o cu accidentul, am oprit intr-o benzinarie si am pus benzina de toti banii. Benzina pe care trebuie sa o puneti este A95 care este fara plumb de 95. Asta ca sa nu intrebati ca mine in toate limbile (romana si engleza smile.gif ) si sa vi se dea din umeri. Oricum este jenant ca lucrator intr-o benzinarie sa nu stii cum se spune in engleza fara plumb (unleaded). Si altceva ce m-a mirat in Bulgaria este puzderia de benzinarii, practic una langa alta.
La vama cu Grecia tot asa nu ne-a intrebat decat de cartea verde si pasapoarte, si am intrat in Grecia pe la opt seara
Drumul la iesire din vama greceasca este prost de tot, era si noapte, stresat de ziua pe care o avusesem, am inceput sa injur in draci. Dar drumul este prost cativa kilometri pana dai in autostrada, dupa aceea este foarte bun.
Despre cum am petrecut in Grecia pot sa va spun ca am vizitat foarte multe "pietroaie" de-ale lor (Atena, Meteora, Olimp, Delphi) dar detalii intr-un episod urmator.
La intoarcere, am plecat la unu noaptea din Volos, am trecut vama pe la Kulata, la fel nu m-au intrebat decat de pasapoarte si cartea verde, de la Sofia am luat-o spre Varna (am spus sa trecem vama pe la Vama Veche sa nu mai dau banii aiurea pe la Giurgiu). Drumul in general este bun, cu indicatoare destule sa nu o iei aiurea, dar v-am spus ca am prins ploaie de la cap la coada, am mers foarte greu, sosele la bulgari sunt bune, nu au gropi, dar nu se scurge apa de pe ele si ai senzatia ca te opresti in balti cand treci prin ele. Autostrada pe care o au , de la Targoviste la Varne este de tot plansul, cu denivelari multe, asfalt prost cu pericol de acvaplanare. Nu stiu ce sa va spun cum este drumul cand este frumos afara, dar asa mi-au iesit ochii prin parbriz. Plus ca in Varna au niste drumuri de toata jalea, numai gropi si acoperite cu apa. Acuma nu am fost prin centru sa vad cum este dar pe unde am fost eu era jale, plus ca indicatoare cu iesirea din oras mai rar. In sfarsit, dupa ce am facut doua ore de la Varna la Vama Veche (ploaie+ceata+noapte), la vama cu bulgarii am trecut fara probleme iar la romani din tot ce aveam in portbagaj s-a gasit sa ma intrebe daca am arma de vanatoare. Oricum l-am lamurit ca nu eram teroristul pe care il cautau smile.gif si am intrat in tara. La ora opt seara eram acasa.
Remarci:
- si la bulgari si la greci masinile politiei care erau in control trafic aveau girofarul aprins, chiar daca erau dupa tufisuri.
- la greci cam din suta in suta de kilometri, pe autostrada este un punct de trecere la care se plateste 1,4E. Acum se luat taxe cam din doua in doua puncte, adica unul era free pass.
-la greci viteza pe autostrada este de 120km/h, amenda pentru viteza 175E, amenda pentru centura 75E.
- benzina la greci este cuprinsa in general intre 0,7-0,9E, iar la bulgari intre 1,3-1,35 Leva (1E=2Leva). Daca dati peste unii mai tineri la bulgari puteti plati si in euro (astia tineri mai stiu engleza).
-masinuta a mers beton, fara cea mai mica problema.
Scuze pentru postul lung, dar asta e. Astept reclamatii si sugestii smile.gif.


--------------------
Dacia Sandero 1.0 SCE SL plus 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 16 Feb 2005, 17:40
Post #60


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Planuiesc la vara sa fac si eu un tur de grecia dar nu as vrea sa merg printr-o agentie as vrea sa ma urc pur si simplu in Solenza mea si sa plec. Am citit cam tot ce era pe forum in legatura cu asta si nu cred sa fie vreo problema, mai ales ca in tineretele mele am stat cam 1 an in grecia (am lucrat acolo) si stiu si un pic de greaca plus engleza. Problema este ca eu nu am fost ca turist si atunci cand am fost nu ma interesat nimic din splendorile turismului (aveam 17-18 ani si am intrerupt voluntar liceul) biggrin.gif nici nu terminasem liceul. De atunci am terminat liceul si facultatea, m-am insurat, eheeee am imbatranit. Asa ca m-am hotarat ca la vara sa iau nevasta si masina, si ma duc sa revad unele locuri. As vrea sa stau 2 zile pe undeva pe langa Salonic, 2 zile in Atena si 2 zile in Peloponez, dupa care mai vedem in functie de bani.
Voi cei care ati fost mai recent credeti ca se poate merge fara sa fac rezervari la hoteli? Cam care mai sunt preturile la cazare? Nu vreau ceva foarte scump ceva moderat daca se poate pana in 20-30 Euro /1noapte? Ma intereseaza daca a mai fost careva asa? Care este "procedura" de cazare? In principiu se gaseste cazare? Ca nu vreau sa dorm in masina.... unsure.gif

This post has been edited by nairam: 16 Feb 2005, 17:45


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:51
Dacia