Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coduri eroare P0314 & P0606 + mers neregulat motor

seba18
post 7 Jul 2017, 23:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 October 10
From: Lugoj/Timisoara




Salut,

Inainte de toate imi cer scuze daca trebuia sa postez intr-un topic deja existent sau s-a mai discutat despre problema asta, insa eu nu am gasit nimic cautand dupa aceste coduri de eroare.

E vorba de un Renault Clio II 1.2 Benzina+GPL, cod motor D4F. E masina lui taica-miu, asa ca nu o cunosc foarte bine...dar de la o vreme se tot plange ca ii merge prost motorul + ca are martorul de check engine aprins in bord. A fost si a schimbat bujiile + sonda lambda, fara niciun efect vizibil.

Azi am pus un ELM327 pe masina si am citit urmatoarele coduri de eroare:

P0314 Single Cylinder Misfire (Cylinder not Specified)
P0606 PCM / ECM Processor Fault

Rog daca se pricepe cineva sau daca a mai intalnit cineva problema asta si poate sa imi dea cateva indicii sau pasi imediati de urmat pentru remediere.

Eu suspectez ca missfire-ul e dat de problema cu ECU/PCM, bobina fiind comandata de acesta. Sau sa nu merg asa departe si sa suspectez bobina/fisele?

Legat de P0606, credeti ca ar ajuta sa desfac mufele de la ECU/PCM si sa incerc sa le curat cu un spray-contact, sau fiind eroare de procesor e exclus un contact imperfect/oxidat? Merita incercata o resoftare a ECU, sau e clar trebuie inlocuit?

De asemenea, daca stiti vreun mecanic de incredere din Lugoj-Timisoara, de preferat specializat pe Renault si care sa stie ce face v-as fi recunoscator.

Multumesc anticipat!

This post has been edited by seba18: 7 Jul 2017, 23:23


--------------------
Renault Clio II 1.2 D4F Benzina+GPL 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fsilviu86
post 9 Jul 2017, 16:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 12 April 10
From: Buzau




P0314 Rateu de combustie detectat la un cilindru (nespecificat) vezi sa nu ai bujie, fisa cu problema, bobina de inductie vezi daca iti da scanteie pe fiecare cilindru in parte. in pare parte poate fi de la aprindere.

P0606 Procesor modul control motor (ECM/PCM) - p0314 are legatura cu p0606, verifica poate ai mufele oxidate de la calculator, verifica masa caroseriei, ia un spary de contacte si apucate de verificat toate mufele posibile si imposibile.

motorul merge prost pe gpl sau si pe benzina si pe gpl??? daca doar pe gpl atunci trebuie verificata instalatia, chekul atat cat va merge pe gpl va sta aprins.


--------------------
Renault clio 2005 - BZ 05 LDT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seba18
post 9 Jul 2017, 18:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 October 10
From: Lugoj/Timisoara




Merci de raspuns,

Motorul merge prost atat pe benzina cat si pe GPL. Bujiile sunt noi noute (nu stiu ce marca, dar ceva cu 4 electrozi, 56 de lei bucata). S-a verificat si da scanteie pe fiecare bujie, problema insa fiind la cilindrul 3 (cand se scoate fisa de la 3, mersul motorului aproape ca nu se schimba deloc). Acum, cu logica mea, prima "atacata" ar trebui sa fie eroarea de ECU - fiind o problema acolo, ma gandesc ca poate sa dea scanteie, dar aceasta sa nu fie sincrinizata cu pozitia pistonului, si de acolo misfire pe cilindrul respectiv. Totodata, cilindrul nu e specificat (exista si coduri de eroare pe fiecare cilindru in parte), ceea ce ma face sa cred si ca misfire-ul ar putea fi aleator...

Mecanicul fara sa puna diagnoza pe masina (citirea erorilor am facut-o eu cu un amarat de ELM327 pe care-l folosesc la Ford Focus-ul din dotare), s-a pronuntat ca ar fi una dintre supape "afumata" si l-a trimis pe taica-miu sa faca test de compresie. A fost bineinteles ultima vizita la mecanicul asta, numai pentru faptul ca avand check engine aprins in bord si el nu a fost curios sa puna diagnoza pe masina si sa vada ce eroare aprinde acel martor.

O sa incerc sa verific si sa curat mufele de la ECU si masa. Daca mai are cineva vreo idee sau vreo experienta personala legata de o situatie similara, ii raman recunoscator.


--------------------
Renault Clio II 1.2 D4F Benzina+GPL 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 11 Jul 2017, 07:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Ia verifica tu bobina de inductie... Sa nu cumva sa fie cu probleme pe fisa cilindrului 3. Vezi daca ai de unde imprumuta una buna pentru test.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 14:03
Dacia