Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Putina legislatie, referitoare la biciclisti

Tamango
post 5 Sep 2010, 21:46
Post #1


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu nu inteleg o chestie ... pana la urma circulatia pe trotuare, conform Codului Rutier e permisa sau nu ? Pentru ca sunt 2 articole care se bat cap in cap referitoare la biciclisti:

Art. 161. -
(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

si

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;

Deci la litera c ni se interzice sa circulam pe trotuare daca nu exista piste iar la litera i se interzice circulatia pe partea carosabila daca exista trotuar ? Ma intereseaza daca "trotuarul" cum e definit in Codul Rutier poate fi asemuit cu "cale laterala".

De ce am pus topicul asta ? Pentru ca azi m-am luat in gura cu un meltean de gardian public care-si face veacul prin cartier si care mi-a zis ca n-am voie cu bicicleta pe trotuar. Iar cum drumul meu se intersecteaza des cu zona idiotului vreau sa am replica pregatita ... presimt ca nu ma va lasa in pace fara o spaga mica.

excl.gif

Si ca sa fiu politically corect am facut un inventar la articolele din Codul Rutier pe care le incalc zilnic si pentru care merit amendat:

Art. 14. - In circulatia pe drumurile publice, bicicleta trebuie sa fie:
c) dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor; (nu am claxon, in magazine se gasesc doar porcarii)

Art. 160. (4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata. (nu am casca, dar se considera ca nu incalc legea, nu ?)

Art. 161. -
(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor; (ca doar nu-s nebun sa ma bag in trafic cu bicicleta ... sunt motociclist si stiu ce inseamna)

k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor; (ma plimb des in parc cu ea)

n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor; (nu am claxon, dupa cum ammai zis)

o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped; (sa fim seriosi, cati dintre voi merg pe trecere pe langa bicicleta ?)

Ce ziceti cat e amenda ? smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Sep 2010, 22:14
Post #2


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




- am luat demult amenda pentru mers pe trotuar;
- casca iti recomanda s-o porti, nu te obliga;
- avertizor sonor o lae. Ce sa faci cu el?!?
- este de bun simt si oportun sa traversezi pe langa bicicleta.

Dezvolt putin partea cu mersul pe trotuar - am luat amenda pentru ca m-am luat in gura cu el, n-am oprit, iar peste cam o ora am trecut iar prin zona, era si el si m-a-nghesuit. Am depus contestatie si a ramas avertisment.
Normal ca n-ai sa mergi pe strada cand e riscant, iar daca e sa te opreasca ii explici (frumos) ca ti-e frica de trafic si o sa te lase-n pace.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 5 Sep 2010, 22:39
Post #3


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 22:46)
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped; (sa fim seriosi, cati dintre voi merg pe trecere pe langa bicicleta ?)
*



si injuri conservarii ca nu opresc,nu?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 5 Sep 2010, 22:55
Post #4


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Nu, nici vorba ... am zis ca sunt in ilegalitate smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 5 Sep 2010, 23:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




pana la urma legislatia e cam slaba si deloc aplicata... nici contra soferilor nici contra biciclistilor...

pana la urma... circul pe banda I... e normal ca alta masina sa se suie pe mine pe principiul "du-te bai acasa cu jucaria ta!".... sau ar trebui sa ma depaseasca regulamentar ca si cum ar depasit alta masina?..

am gasit ceva mai complet...
QUOTE
Conditiile tehnice minime pe care trebuie sa le indeplineasca bicicletele, mopedele, vehiculele cu tractiune animala si cele trase sau impinse cu mana

Art. 14. - In circulatia pe drumurile publice bicicleta trebuie sa fie:
a) prevazuta cu dispozitiv de franare eficace;
cool.gif prevazuta cu un sistem adecvat, functional, de directie;
c) dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor;
d) echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;
e) echipata cu elemente sau dispozitive care, in miscare, formeaza un cerc continuu, fluorescent- reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spitele rotilor.
Art. 15. - Remorca atasata unei biciclete trebuie sa fie echipata, in partea din spate, cu un dispozitiv fluorescent- reflectorizant de culoare rosie, iar daca lumina din spate a bicicletei este obturata de remorca, aceasta trebuie sa fie echipata si cu o lumina de culoare rosie.

Utilizarea partii carosabile
Art. 100. - Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol.

Art. 142. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

Reguli pentru alti participanti la trafic
1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor
Art. 160. + (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.
(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.
(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.
(4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul avand semnificatia "Accesul interzis bicicletelor" ;
cool.gif sa invete sa conduca biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
d) sa circule fara a tine cel putin o mana pe ghidon si ambele picioare pe pedale;
e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;
f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
g) sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;
h) sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;
i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;
j) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;
k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;
l) sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, fara sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 14 si 16;
m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada;
n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor;
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;
p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;
r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;
s) sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.

(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului.

sursa: http://www.pedaleaza.ro/info/reglementari-...biciclisti.html


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Sep 2010, 00:05
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 22:46)
Deci la litera c ni se interzice sa circulam pe trotuare daca nu exista piste iar la litera i se interzice circulatia pe partea carosabila daca exista trotuar ? Ma intereseaza daca "trotuarul" cum e definit in Codul Rutier poate fi asemuit cu "cale laterala".
*

Parerea mea este ca trotuarul nu este nici "poteca" nici "cale laterala" nici "acostament"
Calea laterala in opinia mea e un fel de drum ("drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier"). Problema e ca acea "cale de comunicatie" laterala poate fi intr-adevar si "pietonala", adica ... trotuar.

Interpretarea legii trebuie sa aiba in vedere producerea de efecte. Deci interdictia de a merge pe o trotuar trebuie interpretata, zic eu, in sensul de a exista interdictia, nu de a nu exista. Din acest motiv eu zic ca trotuarul este altceva decat "calea laterala" pentru ca altfel interdictia de a merge pe trotuar nu ar produce efecte.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 6 Sep 2010, 09:37
Post #7


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Mda, bun raspuns. In opinia ta si referindu-ne strict la litera legii, argumentul meu poate avea sanse intr-o eventuala contestatie a unei amenzi ? Din moment ce "cale laterala" sau "acostament practicabil" nu sunt definite clar in Codul Rutier interpretarea mea este viabila ? Poate avea castig de cauza in pledoaria unui avocat destept ?

This post has been edited by Tamango: 6 Sep 2010, 09:39


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 13 Jun 2011, 16:11
Post #8


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Revin cu topicul eu fiind unul din cei care mai merg pe trotuar uneori din cauza aglomeratiei precum si a gropilor de pe drum. Am citit legea si este exact ceea ce i-as spune politistului daca m-ar opri. Ca eu de fapt folosesc acostamentul, si nu trotuarul.
In dex este bine definit si anume ca sunt doua lucruri distincte. Acostamentul este la inaltimea drumului, pe lateralul acestuia, iar trotuarul este delimitat prin inaltare. Deci ar pica din start daca politistul ar cunoaste definitia lor din Dex.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 13 Jun 2011, 18:13
Post #9


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Mai am o nelamurire. In Bucuresti sunt foarte multe treceri de pietoni cu semaforizare comuna pietoni + biciclisti, iar pista de biciclete se continua pe cealalta parte a trecerii de pietoni. In cazul asta, pe verde, eu am voie sa traversez PE bicicleta ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 13 Jun 2011, 19:11
Post #10


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




NU.

Regulament pentru aplicarea Ordonantei de urgenta privind circulatia pe drumurile publice nr 195/2002 - valabil din 01 dec.2006

QUOTE
Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
[...]
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;
[...]


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 13 Jun 2011, 19:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Ar trebui sa fie marcata si pista de biciclete, langa trecerea de pietoni, ca in poza de mai jos:

istockphoto_3564007-zebra-crossing-cycle-lane.jpg


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 13 Jun 2011, 20:13
Post #12


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Exact, numai ca pista nu e marcata la majoritatea trecerilor, deci semaforul ala de biciclisti e inutil. Treaba facuta ca la romani sad.gif

This post has been edited by Tamango: 13 Jun 2011, 20:13


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 14 Jun 2011, 09:57
Post #13


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Degeaba e marcata si trecerea. Daca legea zice ca nu ai voie, nu ai voie. Marcajul acela nu este legal in Romania. Si nici semafoarele. Asa pot si eu sa desenez urme de pasi prin mijlocul unui mare bulevard si sa zic ca pe acolo am voie sa trec.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 14 Jun 2011, 10:18
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Daca e marcata pista de biciclete alaturi de trecerea de pietoni, e voie sa treci pe bicicleta (daca ai verde). Nu incalci articolul citat, deoarece traversarea nu o faci pe trecerea de pietoni, ci pe pista de biciclete.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jun 2011, 12:04
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu cred ca treaba e mai nuantata.
Daca nu e pista, parerea mea e ca nu e voie, chiar daca e semafor.
Daca insa este pista, eu zic ca da, biciclistul are voie sa fie pe bicicleta. Deduc asta din art. 135 din ROUG care zice:
QUOTE
Art. 135. - Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
:
g) cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;
Daca el face viraj, in mod evident pista aia traverseaza o alta strada. Deci exista situatii in care pista traverseaza o strada si biciclistul nu numai ca poate fi pe bicicleta, dar are si prioritate.
In plus de asta, daca e desenata ca atare o pista de bicicleta, respectiva pista nu e trecere "destinata pietonilor" ci e trecere destinata bicicletelor (de altfel exista interdictia altor participanti la trafic de a merge pe pistele de biciclete).

Pe scurt, parerea mea este: daca nu e desenata pista de biciclete, indiferent daca exista semafor pentru biciclete sau nu, pe trecerea de pietoni biciclistul nu are voie sa fie pe bicileta. Daca e desenata pista, are voie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 14 Jun 2011, 12:34
Post #16


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




De acord cu klaus in problema de mai sus.

Dar sa vedeti cat cunosc legislatia cei care instaleaza indicatoarele... biggrin.gif

Pe DN1, la intrarea in Piata Arcului de Triumf, sens Miorita-Arc, avem cea mai lata pista de bicicleta din Romania!!! Asta conform indicatoarelor rutiere.
Cum asa? Pai desteptii in loc sa presemnalizeze traversarea drumului de catre pista de biciclete cu acel triunghi cu margini rosii ce incadreaza un biciclist (indicator de avertizare), au folosit indicatorul cu disc albastru si bicicleta alba. E pus unul inclusiv pentru benzile de pe axul central al bulevardului. Deci toate benzile bulevardului sunt de fapt pista de bicicleta, conform semnalizarii asteia cretine! radmasa.gif

This post has been edited by VladG: 14 Jun 2011, 12:35


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Jun 2011, 08:35
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am vb putin cu un politist pe motor si mi-a spus clar ca am voie sa traversez PE bicla NUMAI daca sunt si semafoare separate pentru bicla sau indicatoare care sa atentioneze soferii ca sunt si piste de biciclete si ca nu conteaza ce este desenat pe jos ! Ideea este ca traversarea se face PE bicla , dar la viteza f mica , de genul "la picior" astfel incat masinile sa aiba timp sa opreasca .
O rezolvare ar fi daca vrei sa traversezi neaparat pe bicla , sa mergi incet , odata cu pietonii , altfel trebuie sa te dai jos de pe bicla .
Eu personal nu incurajez biciclistii sa traverseze pe bicla trecerile de pietoni , opresc pe cat posibil aproape de ei si cu o claxon scurt , ca sa-i descurajez . Problema este ca abia se vad pietonii de dupa masini si copaci la unele treceri , iar biciclistii care merg repede , nu ai timp sa-i observi .

O chestie f nasoala a fost ieri langa Arcul de Trimf , unde unul cu un Logan era sa o ia pe una cu o bicla inchiriata pe capota . Tipa a vazut verde si a traversat cu viteza dintr-o parte in alta si dupa o banda dubla in care soferii apucasera sa opreasca , mai era o banda simpla in care tipa ajunsese prima , neasteptand si pietonii si pedaland puternic ... acolo era sa si-o fure rau .
Daca scuteristii au fost destul de rau "loviti" de lege , cred ca o sa urmam si noi , daca vor creste numarul de accidente . Rau nu ar fi sa se faca anumite cursuri , mai ales pentru cei care nu au vre-un fel de categorie de carnet . Majoritatea celor care inchiriaza biciclete din parcuri sunt off-line cand merg pe bicle prin oras sau prin parcuri , sunt inconstienti , nu au nici un fel de treaba cu legile si multe din biclele inchiriate chiar sunt jafuri care nu ar trece "ITP-ul" daca le iei la verificat .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jun 2011, 09:22
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca ai intrebat un militan, am inteles, dar ce argumente ar avea in sustinerea pe care o face, nu am inteles.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 15 Aug 2011, 09:09
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




"Conditiile tehnice minime pe care trebuie sa le indeplineasca bicicletele, mopedele, vehiculele cu tractiune animala si cele trase sau impinse cu mana

Art. 14. - In circulatia pe drumurile publice bicicleta trebuie sa fie:
a) prevazuta cu dispozitiv de franare eficace;
cool.gif prevazuta cu un sistem adecvat, functional, de directie;
c) dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor;
d) echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;
e) echipata cu elemente sau dispozitive care, in miscare, formeaza un cerc continuu, fluorescent- reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spitele rotilor.
Art. 15. - Remorca atasata unei biciclete trebuie sa fie echipata, in partea din spate, cu un dispozitiv fluorescent- reflectorizant de culoare rosie, iar daca lumina din spate a bicicletei este obturata de remorca, aceasta trebuie sa fie echipata si cu o lumina de culoare rosie.

Utilizarea partii carosabile
Art. 100. - Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol.

Art. 142. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

Reguli pentru alti participanti la trafic
1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor
Art. 160. + (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.
(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.
(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.
(4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul avand semnificatia "Accesul interzis bicicletelor" ;
cool.gif sa invete sa conduca biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
d) sa circule fara a tine cel putin o mana pe ghidon si ambele picioare pe pedale;
e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;
f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
g) sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;
h) sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;
i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;
j) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;
k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;
l) sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, fara sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 14 si 16;
m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada;
n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor;
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;
p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;
r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;
s) sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.

(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului."

Merit sa fiu inchis la Alcatraz pentru toata viata.


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val3ntin0
post 28 May 2012, 23:33
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 8 September 11
From: Ploiesti




o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;

Legea asta este foarte clara, si se refera clar la toate trecerile de pietoni!
Si acum o sa ziceti ca daca intersectia e semaforizata si daca e rosu la masini putem trece, sau daca este nu stiu ce dunga pt biciclisti putem trece pe ea.. ok.. dar legea asta cuprinde si trecerile de pietoni unde nu sunt semafoare, si care sunt destule, unde ca sofer te enervezi cand vezi ca vine un idiot in viteza sa treaca el repede, si in spatele lui mai apare si un copil cu care se plimba si pe care il invata sa faca asemenea greseli.. asta este parerea mea..
Eu unul nu mi-as invata copilul mai ales sa treaca asa pe nici o trecere, ci pe langa ea, cum a zis cnv mai sus este de bun simt si mai bine pentru el..

Ca pieton sau biciclist eviti mai usor un incident in trafic, decat un sofer care se apropie de trecere cu 40-50 km/h sau mai mult!!! Si stim cu totii ca de obicei este mai mult!


r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

Si asta imi place ca lege si respect pentru toti ce poarta vestele reflectorizante seara!!!
Doar prostii rad de acele veste si nu constientizeaza cat il ajuta ca il vede din timp pe biciclist!

This post has been edited by Val3ntin0: 28 May 2012, 23:36


--------------------
Renault Clio Expression 2004~1.4 / Megane 2007~1.6 16v 82kv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Apr 2014, 12:52
Post #21


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cred ca asta se incadreaza la legislatie smile.gif ...


This post has been edited by Liviu: 7 Apr 2014, 12:52


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 1 Jul 2014, 15:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Jun 2011, 08:35)


O chestie f nasoala a fost ieri langa Arcul de Trimf , unde unul cu un Logan era sa o ia pe una cu o bicla inchiriata pe capota . Tipa a vazut verde si a traversat cu viteza dintr-o parte in alta si dupa o banda dubla in care soferii apucasera sa opreasca , mai era o banda simpla in care tipa ajunsese prima , neasteptand si pietonii si pedaland puternic ... acolo era sa si-o fure rau .

*



Acolo se intâmpă mereu accidente, din cauză că pietonii au verde, mașinile care vin spre Piața Presei au roșu, iar mașinile care vin spre centru au galben intermitent, care le dă senzația ca trebuie sa treacă repede sa nu prindă roșu. Am vazut de multe ori cum prima mașina a oprit să cedeze trecerea pietonilor, cum e normal și a fost tamponata din spate de a doua.
Oricum e o zonă periculoasă mai ales pentru bicicliștii care trec repede fară să se asigure că au fost văzuți, chiar dacă au verde.
De fiecare dată când trec, pe trecerea de pietoni, pe verde, normal, văd privirea șoferilor, care in sfârșit văd verdele de la pietoni și opresc, dar paradoxal, galbenul intermitent, nu are nicio semnificație pt ei.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 1 Jul 2014, 18:20
Post #23


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Galbenul intermitent, indiferent de situatie are o singura semnificatie "ATENTIE".


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 Jul 2014, 15:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Exact, atenție la trecerea de pietoni, bine marcată și semnalizată, ba chiar si cu semaforul pe verde ( pt pietoni), atenție la pietoni, atenție la bicicliștii, care au pistă dublă, lângă cea de pietoni și cu toate astea multe mașini incearcă să-ți taie calea, sub nasul polițiștilor. și nu devin atenți decât când te au in fața capotei.
Art 53
"(2) Semnalul de culoare galbena intermitent permite trecerea, conducatorul de vehicul fiind obligat sa circule cu viteza redusa, sa respecte semnificatia semnalizarii rutiere si a regulilor de circulatie aplicabile in acel loc."
Deci trebuie să oprească dacă sunt pietoni și biciclști angajați în traversare.

This post has been edited by nasty: 3 Jul 2014, 04:46


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 3 Jul 2014, 18:21
Post #25


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Intram intr-o alta polemica, vroiam sa zic ca un semnal galben intemitent inseamna doar atentie, nu te obliga la nimic, alte semne sau indicatoare te obliga.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 21 Jul 2016, 19:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




A mai primit vreun biciclist amendă?

Attached thumbnail(s)
image.png ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 209


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jul 2016, 09:11
Post #27


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pentru ce?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 22 Jul 2016, 09:21
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




n-a purtat centura

This post has been edited by sorin1983: 22 Jul 2016, 09:22


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jul 2016, 09:38
Post #29


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Din poza pare a fi una din doua: lipsa casca (habar n-am daca se da amenda pentru asa ceva) sau nerespectarea indicatorului "Accesul interzis tuturor vehiculelor", care e vizibil . Cred ca era si pe segmentul de drum pe care sunt ambii.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 22 Jul 2016, 09:42
Post #30


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Occhi de soim... smile.gif
Casca nu e obligatorie, ramine semnul d circulatie....


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:51
Dacia