Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Piatra Craiului, Sugestii drumetii

cosmin
post 8 Jul 2006, 21:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Salut,

Am de gand ca, dupa Festivalul de la Sighisoara, sa ma abat din drumul catre casa vreo 3-4 zile in Masivul Piatra Craiului. Am doua intrebari pentru cei care cunosc zona:
Drum
1. Din Sighisoara am 2 optiuni:
A. prin Fagaras - Zarnesti (116km)
B. prin Brasov - Zarnesti (144km)
Ce stiti despre cele 2 drumuri. Presupun ca prin Brasov e drumul mai bun dar si mai lung; as prefera un drum, chiar daca mai prost dar macar mai pitoresc.
Cazare
2. Eu m-am gandit sa poposesc la Cabana Plaiul Foii dar am vazut ca exista si varianta Gura Riului ceva mai aproape de Zarnesti. Care dintre ele e de preferat atat din punctul de vedere al drumului si confortului cat si al pozitionarii relativ la traseele turistice posibile. Evident, daca aveti si alte sugestii le astept cu placere.
Trasee
3. Pentru oricare din cabane as opta, as vrea sa fac trasee care sa se intinda pe cel mult o zi. Ce mi-ati recomanda?

Astept cu placere recomandarile voastre.

Cosmin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calcaneu
post 8 Jul 2006, 23:00
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 4 July 05




Daca vrei ceva mai rustic , mai sus pe munte , recomand calduros cabana Curmatura ... telefonul pt rezervari (ca sa nu te trezesti in cabanuta de alaturi) 0745995018 ... sper sa fie valabil .
Succese !


--------------------
Renault Megane Break 1.9 dTI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
def
post 10 Jul 2006, 12:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 06
From: Iasi




de Paste,drumul brasov-zarnesti era in jale rau..


--------------------
dacia nova gti - IS XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betty_onisei
post 10 Jul 2006, 13:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 August 05




Traseele din Piatra Craiului sunt destul de dificile, si nu sunt recomandate pentru neinitiati. In plus, sunt relativ lungi, si necesita echipament adecvat (nu adidasi).
Te felicit pentru alegerea facuta, nu iti va parea rau sa faci drumetii in zona cabanei Plaiul Foii.


--------------------
Volswagen Caddy - 56 - SB -ESA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 10 Jul 2006, 15:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




In afara traseelor de creasta, restul sunt accesibile. E Ok la cabana Gura raului, dar in apropiere de ea mai sunt niste pensiuni care ofera conditii mai bune (parca era una Valea cu brazi).

Eu iti recomand totusi sa procedezi altfel: din Brasov sa mergi spre Fundata, iar apoi la dreapta (la 5 km pe un drum acceptabil) este Sirnea. Acolo este si Hotelul Valea cu struti (1 mil pe camera, conditii foarte bune), dar si niste pensiuni foarte pitoresti (mai ieftine). Zona este superba, si se pot face multe trasee de max. o zi in Piatra Craiului, de ex. spre La table, spre prapastiile Zarnestiului, spre Dambovicioara etc.



--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menta
post 10 Jul 2006, 22:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 26 February 06
From: Bucuresti




si daca faci creasta....este superb... nu uita de apa..... sa ai la tine ca pe sus nu este........si vorba lui betty_onisei nu adidasi.....


--------------------
Dacia Logan Papuc / Kia ceed SW / Megane Grandtour 2008/2008/2006 - B - 38/90/909 - WWK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jul 2006, 11:51
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am fost de curand in zona, superba zona....
Nu uita sa mergi "intre prapastii" - mie personal mi-a placut mai mult decat Plaiul Foi
Am stat la pensiunea Fabius in Zarnesti - preturi super bune, conditii si mancare buna.
Uite si un numar de telefon poate te ajuta: 0740-897.898


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali71
post 13 Jul 2006, 17:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 6 June 06
From: Bucuresti




Eu in urma cu ani buni am stat in Piatra Craiului aproximativ 20 de ore fara apa excl.gif .... asa ca ai grija mare si sa ai echipament adecvat.
Daca dormi la Curmatura poti sa urci si sa te intorci in aceiasi zi pana la Varful Ascutit.
Important este sa ai vremea buna ca altfel este foarte riscant.
Pe creasta poteca are in unele locuri si o jumatate de metru.

Oricum, peisajul pe care il vezi de pe creasta merita tot efortul.


--------------------
mercedes e Klas 220 - b-80- e220
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DHL
post 13 Jul 2006, 23:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 10 April 06
From: Bucuresti




Salut!

Eu am fost de Paste in Piatra Craiului si am stat la o pensiune super atat la conditii dat si la pret. Se chiama IRINA ca si stapana locului. E in Zarbesti pe drumul care duce in Prapastiile Zarnestilor super misto.

IRINA Coltea
tel. 0745.086.635
0744.484.906
str. Gura Raului nr.82
str. Gura Raului nr.62

Noi am stat la nr.62, dar la 82 e mai rustic si chiar la marginea padurii, deci la 62 e mai nodern dar traditional iar la 82 e mai rustic si bun locul mai ales pentru grupuri mai mari.

Daca ajungeti acolo astept impresiile voastre.


--------------------
DACIA Logan Laureat 1.4 GPL - B 75 VTV
Logan 1.4 MPI GPL + Clio 1.2 MPI + Kawasaki KLE500
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DHL
post 13 Jul 2006, 23:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 10 April 06
From: Bucuresti




Salut!

Eu am fost de Paste in Piatra Craiului si am stat la o pensiune super atat la conditii dat si la pret. Se chiama IRINA ca si stapana locului. E in Zarbesti pe drumul care duce in Prapastiile Zarnestilor super misto.

IRINA Coltea
tel. 0745.086.635
0744.484.906
str. Gura Raului nr.82
str. Gura Raului nr.62

Noi am stat la nr.62, dar la 82 e mai rustic si chiar la marginea padurii, deci la 62 e mai nodern dar traditional iar la 82 e mai rustic si bun locul mai ales pentru grupuri mai mari.

Daca ajungeti acolo astept impresiile voastre.


Attached thumbnail(s)
Paste2006_casa_mica.jpg ( Size: 47.23k ) Number of downloads: 336


--------------------
DACIA Logan Laureat 1.4 GPL - B 75 VTV
Logan 1.4 MPI GPL + Clio 1.2 MPI + Kawasaki KLE500
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 14 Jul 2006, 11:23
Post #11


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




3. Daca stai in Plaiu-Foii (e cel mai bun loc aca vrei sa faci trasee):
- Creasta nordica: Refugiul Spirla, Lanturi, Creasta nordica, revenire pe la Gavan si apoi Diana : timp cca 12 ore, CU BOCANCI, PELERINA DE PLOAIE SI APA LA TINE.
- Creasta sudica : Spirla, Lanturi, Creasta sudica, Marele ghohotis si revii pe acelasi traseu timp cca.7 ore, CU BOCANCI, PELERINA DE PLOAIE SI APA LA TINE

P.S.
Daca ajungi o data in P.C., sigur vei mai reveni. Sunt cei mai frumosi munti din zona asta !


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 14 Jul 2006, 12:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu mi-am facut o gramada de vacante de vara in zona aia, cand eram copil.
Stateam in Dambovicioara si mergeam pana la stana din Grindu si urcam pe Piatra. Se poate sta la cabana Brusturet desi acum vreo 2 ani cand am fost pe acolo nu mai era mare lucru.
Sau se poate merge pe partea cealalta pe Satic, unde gasesti locuri de cazare o gramada.
De acord cu faza cu apa si bocancii, ca e mai mult decat dificil.Si oricum an de an se tot intampla diverse accidente.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 17 Jul 2006, 16:44
Post #13


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




e muntele meu de suflet.vin aici de la 5 ani.nu se compara cu nici un munte din tara.
dar este f periculos pe creasta pe timp nefavorabil.acu 2 zile era sa mor.bine ca eram singur! nu numai pelerina si altele dar si conditie fizica foarte buna trebuie.mancare,si mai bine zis echipament adecvat:)
mi-ar placea sa merg cu mai multi din nou:)
si curmatura -vf ascutit 2 ore dus.deci 4 h dus intors.asta pt cineva care are ceva conditie fizica

This post has been edited by ydaniel: 17 Jul 2006, 16:46


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 17 Jul 2006, 18:38
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Am primit suficiente motive sa ajung in Piatra anul acesta insa nu m-am prea dumirit in ceea ce priveste cazarea. Am 3 solutii pana acum:
- fie la Plaiul Foii
- fie la iesirea din Zarnesti (pe Str Gura Raului)
- fie la Sirnea in partea sud-estica a versantului (destul de departe de acesta)
- ar mai fi Curmatura insa din cate am inteles nu se poate ajunge cu masina pana acolo.

In ceea ce priveste conditiile de cazare, am inteles ca sunt cam la fel, asa ca singurul criteriu a ramas usurinta in abordarea diverselor trasee. Riscul de manele/manelisti presupun ca exista peste tot (i-am intalnit pana si la Obarsia Lotrului).

Pe langa asta, in weekend am fost la Boga si m-am speriat de drumul de 7km din Pietroasa, pe care l-am facut intr-o ora. Ce puteti sa-mi spuneti despre drumul pana la cele trei cabane. Sunt ele abordabile cu Dacia Solenza (ma refer aici in primul rand la garda joasa a acesteia)?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 18 Jul 2006, 08:37
Post #15


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Cazare gasesti in functie de ce vrei tu de la munte !

1. Daca vrei acces auto si plimbare lejera - Gura Raului.
- e destul de departe de munte
+ e aproape de Prapastiile Zarnestilor si de oras

2. Daca vrei acces auto si trasee - Plaiu Foii.
+ privelistea asupra masivului este impunatoare (mai ales la apusul soarelui, pe cer senin)
+ de aici pleaca TOATE traseele spre munte : creasta N si S, Spirlea, lanturile, brâurile, Marele grohotis etc., dar si spre Iezer - Papusa (cca. 12h pana la cabana Cuca).
+ mancare excelenta, nu foarte scumpa

3. "Curmatura" - la cca 3h din Prapastii, dupa fantana lui Botorog.
Urci continuu, 3/4 din timp numai prin padure.
Dupa ce ajungi la cabana, ai 3 trasee importante: creasta, refugiul Grind sau inapoi, pe acelasi drum.


Si ar mai fi ceva:
Poti sa intri in masiv si prin partea sudica, prin Dambovicioara.
Nu stiu daca mai este cabana Brusturet, ca auzisem ca ar fi luat foc acum vreo 3 anu.
Dar gasesti cazare in satele de pe valea Dâmbovicioarei, la sateni, in conditii bune.
Dar spectacolul muntelui il vezi numai daca intri prin partea nord-vestica!

This post has been edited by Gaby: 18 Jul 2006, 08:42


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 19 Jul 2006, 16:00
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Eu stiu ca de la Gura Raului pana la Curmatura sunt doua trasee:
1. prin Prapastiile Zarnestilor ... foarte frumos dar si mai lung
2. intersectia: drumul care urca in stanga si duce spre nu stiu ce sat si drumul care merge spre prapastii (in zona cu "uzinele de apa") si care este mai scurt, mai usor si mai putin pitoresc.

Am facut un traseu: Gura Raului - Prapastii - Curmatura - Saua crapaturii - Piatra Mica - Saua Crapaturii - coborare prin Valea Crapaturii - dealuri multe - Zarnesti - Gura Raului. Am terminat traseul mort de foame si de oboseala, dar s-a meritat.

@gaby: cabana Brusturet mai e, bine doar o parte din ea, dar nu se merita. Este prea mizerabila, gasesti in zona pensiuni mult mai curate si la bani putini.

This post has been edited by thunder: 19 Jul 2006, 16:06


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Jul 2006, 20:35
Post #17


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




poti sa ajungi la curmatura cu masina.de teren.sunt 3 trasee:prapastii.de la fantana lui botorog dreapta si din drumu de plaiu foii stanga da e greu


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 6 Aug 2006, 19:03
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




M-am intors din Piatra Craiului. Pana la urma am poposit la Plaiul Foii, zona cu o panorama superba asupra stancilor Pietrei Craiului. Pacat ca nu mi-am luat cortul cu mine ca dupa prima seara mi-as fi bagat picioarele in el agroturism:

1. Prima incercare a fost cabana Plaiul Foii - am gasit o camera relativ ieftina (65 RON), cica pt pasionatii de calatorii montane. In camera (BTW e camera 12) un pat dublu si un scaun iar geamul dadea intr-un balcon la care toti clientii pensiunii aveau acces. Camera curata dar fara baie. Probleme:
- o baie comuna (include dusul) si una de serviciu (doar WC) la vreo 8-10 camere cate erau la mansarda; apa curgea la una din ele cu un fir de grosimea degetului mic al unui copil de 5 ani, iar la cea de serviciu, de grosimea unei scobitori
- o priza pt toata mansarda care cat am stat eu acolo a fost ocupata de un incarcator de acumulatori (probabil pt camera foto)
- feature - aerisirea sistemului de canalizare conectat direct la aceasta camera (undeva in spatele peretelui de rigips) astfel incat seara, inainte de a ne culca, a trebuit sa tragem adanc sad.gif aer in piept pt a nu mai inspira intreg restul noptii; evident, de frica sa nu ne dispara ceva din camera, geamul dinspre balcon statea inchis toata ziua, deci nici macar nu puteam aerisi
- lumina se stingea aleator pentru 1-2min
Totusi mancare la cabana este destul de buna iar preturile "de sezon", dar acceptabile.

2. A doua zi dimineata am trecut podul peste Barsa si am dat de o alta cabana cu camere ceva mai mari si cu baie proprie. Pt 50 RON am obtinut o camera cu mobilier vechi, urat mirositor + apa calda si curent la cerere. Camera avea si un TV in ea insa pt a vedea meciul Steaua - Gorica a trebuit sa achit patroanei contravaloarea a 1.5l de benzina smile.gif...foarte amabila.

Exista totusi si o explicatie: in Plaiul Foii nu exista alte surse de energie decat cele neconventionale gen microhidrocentrale (cum era si la cabana Plaiul Foii) sau simpli generatori.

Drumul pana la Plaiul Foii este:
- bun (i.e. fara gropi) de la Rasnov la Zarnesti
- de tara, neasfaltat, dar destul de bun pt un astfel de drum pe cei 12km de la Zarnesti la Plaiul Foii

Zona este superba dar nu m-as mai intoarce altfel decat cu cortul.

Traseele sunt ft interesante insa am ales unele care sa fie accesibile si sotiei:
- am urcat in prima zi prin Spirlea pana un pic mai sus de La Zaplaz apoi pana la La Umeri (pe la baza versantului)ș am coborat pe drumul care duce spre Fagaras
- a doua zi am urcat prin Prapastii pana la Cabana Curmatura, drum destul de plictisitor dupa Prapastii prin padure
- a treia zi am facut o incursiune cu masina prin Culoarul Bran Rucar, si apoi pe chei, pana la pestera Dambovicioara

Per ansamblu o zona superba in care mi-am promis c-o sa revin curand in pofida distantei mari.

This post has been edited by cosmin: 6 Aug 2006, 19:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 Aug 2006, 18:07
Post #19


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




e super zona,repet trebuie sa faCEM ceva pt a stopa defrisarile masive


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 8 Aug 2006, 16:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Am fost si eu sapt. trecuta in Piatra Craiului. Am urcat la Cab. Curmatura cu cortul in spinare, am dormit acolo marti spre miercuri, iar miercuri am facut un traseu micut: Curmatura - Vf. Ascutit - creasta spre Vf. Turnu si intoarcere la Curmatura. Dupa o ora am luat cortul in spinare, am coborat la Cab. Gura Raului unde am lasat masina si m-am intors acasa.
Astept cu nerabdare sa-mi corup prietenii pt. o alta bucata din creasta, cu plecare din Plaiul Foii. Muntii sunt superbi, merita efortul de a ajunge in creasta. Panorama este incredibila, se vede tot Zarnestiul, drumul spre Plaiul Foii, e superb.

PS: obligatoriu sa aveti apa destula cu voi.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 17 May 2018, 09:49
Post #21


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




De curand drumul de acces de la Zarnesti pana la cabana Plaiul Foii a fost intergral asfaltat......si a disparul praful deranjant.
Cateva poze facute langa Plaiul Foii si zona alpina a crestei nordice....asa pentru chef de drum!

Attached thumbnail(s)
Parc.jpg ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 212
PC.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 224
Creasta_n.jpg ( Size: 1.72mb ) Number of downloads: 219
Vf.Asc.jpg ( Size: 1.6mb ) Number of downloads: 219


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 May 2018, 10:13
Post #22


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(espacern @ 17 May 2018, 10:49)
De curand drumul de acces de la Zarnesti pana la cabana Plaiul Foii a fost intergral asfaltat......
*




Era cazul ... smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 21 May 2018, 19:56
Post #23


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




O veste excelenta, multumim Espacern! smile.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 21 May 2018, 20:57
Post #24


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Era mai bine fara asfalt,ma mir ca nu asfalteaza pana la Șpirla.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 May 2018, 21:45
Post #25


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Spre Spirla drumul pe poteca este tot mai distrus de o exploatare forestiera de pe valea Vladusca.....mai ales de copaci trasi prin paraul de langa poteca.
Drumul asfaltat pana la cabana Plaiul Foii este o mare realizare pentru zona turistica......si contrar asteptarilor a scazut numarul celor care nu au nimic in comun cu turismul(observat personal)!

Azi am ajuns si pe partea opusa.....la cabana Brusturet!
Starea drumului este jalnica cu toate ca peisajul este superb.....si cabana in aceasi stare precara ca acum multi ani.

This post has been edited by espacern: 21 May 2018, 22:37


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Jun 2018, 09:05
Post #26


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In zona sudica a masivului pe o poteca cu acces usor se poate ajunge la Marele Grohotis/Peretele Marelui Grohotis/Pestera Stanciului/Ceardacul Stanciului.....zona superba!

Attached thumbnail(s)
IMAG1430.jpg ( Size: 2.2mb ) Number of downloads: 54
IMAG1436.jpg ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 51


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 Jun 2018, 09:43
Post #27


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pe poteca aia m-am intalnit cu ursulica, anul trecut! biggrin.gif

Eh, si ajuns la baza masivului stancos mi-a venit ideea - ia sa-mi iau eu o drona, sa fac poze up in the sky!
Inca am ramas dator cu asta.

Stii daca s-a asfaltat drumul spre Satic? Anul trecut era un praf teribil...




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Jun 2018, 10:19
Post #28


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Drumul spre Satic este tot asa "vintage"
Prezenta animalelor salbatice este normala pe munte.....si este un privilegiu sa poti sa le intalnesti in habitatul lor natural.
Ursul/capra neagra "stiu" cand esti prin zona....si se departeaza instinctual cu exceptia cazurilor extreme(mama cu pui/animal ranit/etc) cand este bine sa le eviti tu.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jul 2023, 17:13
Post #29


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Bicicleta galbena @ 5 Jun 2018, 09:43)
Stii daca s-a asfaltat drumul spre Satic?


Din 2022 s-a terminat asfaltarea spre Satic pana la hidrocentrala Clabucet....un pic mai in fata este o mare parcare de unde se pleaca spre traseele din Piatra Craiului (cabana Garofita si Valea lui Ivan).


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 10 Jul 2023, 17:31
Post #30


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Merci pentru update! smile.gif


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:25
Dacia