Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme ambreiaj Laguna II, recomandari

piele_bps
post 19 Jul 2006, 16:45
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 06




Fratilor, am avut si eu aceeasi problema ! Bagati-va sub bord si ungeti cu spray de ungere toate parghiile si tijele si arculetele de acolo. Dupa aia..............ceas !! Nu o sa mai faca.


--------------------
Renault Laguna 1,9 dci 2002, Privilege
Laguan 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 10 Sep 2006, 11:02
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




QUOTE(sexyrat @ 3 Jul 2006, 18:20)

Pompa costa 6 milioane plus manopera,  o sa iti spun cat a costat dupa revizie.

*



Ai facut revizia? Cat a costat? S-a rezolvat problema?


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 11 Sep 2006, 23:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Tocmai am cumparat pompa de ambreiaj. O chestie de plastica de circa 20 cm care pe mine m-a costat 4 mil 7 sute mii la un magazin de piese, dar piesa este originala reno. Va spun maine, poimaine cum am facut cu manopera.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filly
post 12 Sep 2006, 15:16
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 September 06




Buna ziua la toata lumea, sunt un posesor nou de Laguna 2, 1,9 Dci, 106 CP, si vreau sa va povestesc ce mi s-a intimplat, pentru ca nu am mai patit asa ceva in cei 26 de ani de cind conduc masini. E drept ca nu am mai avut masini cu ESP, ceea ce eu cred ca este cauza celor intimplate.
Am vrut ca tot omul care ajunge in concediu pe la Risnov, sa urc la Cetate. Cine a fost in zona, stie ca este o portiune de drum foarte dificila, in primul rind panta este foarte mare (eu nu am mai vazut asa ceva), soseaua este foarte ingusta, plina de gauri, cu mult praf, pietre, si in ziua aceea erau si citeva balti de la ploaia ce cazuse cu o noapte inainte. Mergeam cu viteza a 2 a cred, foarte incet, incercind sa feresc gropile si celelalte masini care veneau din contrasens la vale, avind si masini in spate. Dupa 10...15 metri am simtit ca masina refuza sa urce, parca nu mai avea putere nici motorul, iesea un zgomot mare, ca un hirsiit, eu fortam acceleratia, cu ambreiajul putin apasat, ca sa plec din panta, masina nu mai vroia, ambreiajul parca statea singur la jumatatea cursei, un fum negru a iesit de sub capota cu miros de ferodou incins, si usor, usor am reusit sa o aduc mai sus cu 10 metri unde era o portiune plata si am tras-o pe dreapta sa vad ce s-a intimplat. Cind am ridicat capota, a iesit si mai mult fum negru, si mirosul de ferodou, dar motorul avea temperatura normala, si gentile rotilor nu erau fierbinti. Am stat acolo o jumatate de ora, si am plecat normal, am mers si prin serpentine, am mers si cu 140 Km/h, si pina in ziua de azi masina merge de parca nimic nu s-ar fi intimplat.
Eu cred ca din cauza calitatii drumului, a intrat in functie ESP-ul, care a blocat rotile, si eu fortind motorul, am fortat ambreiajul.
O alta explicatie ar fi o pietricica in ambreiaj intre disc si placa de presiune, ambreiajul necilcind uniform, s-a fortat si astfel s-a distrus o parte din ferodou.
Eu nu am pretentia ca am dreptate asupra ceea ce s-a intimplat cu motorul si ambreiajul masinii mele, de aceea va cer pareri, eventual daca ati mai auzit asa ceva, si ce credeti ca s-a intimplat.
Oricum vreau sa ma duc si la reprezentanta Reno, dar nu am timp pina saptamina viitoare.


--------------------
Renault Laguna 2 2003, 1,9 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 12 Sep 2006, 15:36
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




QUOTE(Filly @ 12 Sep 2006, 17:16)
eu fortam acceleratia, cu ambreiajul putin apasat, ca sa plec din panta, masina nu mai vroia, ambreiajul parca statea singur la jumatatea cursei, un fum negru a iesit de sub capota cu miros de ferodou incins, si usor, usor am reusit sa o aduc mai sus cu 10 metri unde era o portiune plata si am tras-o pe dreapta sa vad ce s-a intimplat.
*



Problema ta a fost de la ambreiaj... adica ai chinuit ambreiajul semicuplat.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 15 Sep 2006, 23:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Sunt de exact aceeasi parere. Este foarte evident. Nu cred ca are vreo treaba cu ESP-ul. Si nu ai zis nimic de un martor aprins in bord atunci cand actioneaza ESP-ul.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 17 Sep 2006, 17:18
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Am avut si eu aceiasi problema, patina ambreiajul. L-am lasat un pic mai moale si nu am mai avut probleme dupa aia.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filly
post 18 Sep 2006, 15:13
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 September 06




Sexyrat ce vrei sa spui prin "L-am lasat un pic mai moale " ?

S-ar putea sa nu fi fost ESP-ul, dar atunci de ce simteam ca nici motorul nu avea forta, ca parca masina nu se mai tura ?

Nu am putut vedea martorul ESP-ului din bord din motiv ca in acele momente numai asta nu-mi trecea prin minte.

Ambreiajul semicuplat nu cred ca l-am avut, am experienta de 26 ani in condus si credeti-ma ca am condus destul, am vazut multe si am trecut prin multe situatii.

Oricum eu va multumesc pentru pareri, pentru ca din aceste schimburi de idei invatam cu totii.


--------------------
Renault Laguna 2 2003, 1,9 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 19 Sep 2006, 08:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




La mine se tura, dar nu tragea, ca si cum nu as mai avea ferodou la ambreiaj si ar merge otel pe otel, crestea turatia si nu crestea viteza.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 23 Sep 2006, 16:01
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Am schimbat pompa de ambreiaj intr-un tarziu la bunicu-meu in curte. Nu ii asa greu numai trebuie sa iti dai seama exact ce trebuie sa faci. Daca vrea cineva sa o schimbe explic atunci cum ii treaba pentru ca ii cam complicat. La pompa veche era uzata o garnitura care vad acum ca se poate schimba.
Ii foarte fain sa conduci cu ambreiajul in stare de functionare dupa ce ai condus cu el stricat 50 k km.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 23 Sep 2006, 16:31
Post #41


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ar fi excelent daca ai putea face o poza cu garnitura/pompa respectiva, poate economiseste cineva 4 mil 7 sute mii smile.gif

This post has been edited by bh07xyk: 23 Sep 2006, 19:25


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 23 Sep 2006, 19:16
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Incerc sa caut garnitura prin magazine specializate, daca o gasesc va spun si cat costa si de unde. Poza fac saptamana asta.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolomara
post 8 Nov 2006, 00:57
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 November 06




Salut la toti posesorii de Laguna.Aceeasi problema cu ambreiajul o pot descrie si eu.Am fost de curand la Sinaia si am tinut ambreiajul semicuplat cateva momente (2-3 minute) si acum am impresia ca patineaza discul daca "bag piciorul" mai tare in ea.(Ex:depasire)
Sexyrat ma poti ajuta cu un sfat?Aceeasi prblema o am si eu, mi se tureaza motorul dar nu mai trage daca o accelerez brusc.In schimb daca accelerez progresiv si schimb treapta de viteza la 2000 de ture ajung foarte lejer la 160km/h. Ce inseamna la tine sa o lasi mai moale??? Ai schimbat ceva la masina sau si-a revenit pur si simplu? Pe la service ma imbatliga care mai de care sa schimb kitul de ambreiaj sau mai stiu eu ce minunatie care e destul de scump.Mentionez ca de intrat in viteza intra normal fara nici o problema si la fel si demaratul de pe loc.Helpppppppppp inainte sa dau banii pe nu stiu ce piese!!!


--------------------
renault laguna 2001/authentique - IL 11 STF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 8 Nov 2006, 01:18
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Treaba se cheama ca "iti patineaza ambreiajul". Manifestari de genul ca se tureaza motorul fara sa plece masina ai avut atunci, dupa ce ai stat cu ambreiajul semicuplat sau si la mult timp dupa aia? Intreb asta pentru ca atunci ar fi fost ceva normal: exact efectul de fading de la frane (ferodo-ul incins aluneca). Dupa o perioada insa (in care sa se raceasca bine ambreiajul, nu ar mai fi trebuit sa se manifeste. Oricum, nu a fost prea inteleapta ideea de a tine ambreiajul semicuplat 3 min. Ce rulaj are masina ta? Daca era deja uzat, dupa faza asta s-ar putea chiar sa se fi terminat discul de tot. Si stai linistit ca daca se uzeaza discul o sa iti intre foarte usor in viteza, chiar fara sa apesi ambreiajul.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 8 Nov 2006, 08:20
Post #45


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- este clar... ai tinut ambreiajul putin calcat si ai turat motorul in panta, in felul acesta ai incins ambreiajul, a inceput sa patineze si poti sa i pui cruce... adica ai decalit ferodoul, placa... in termenul mecanicilor ai albastrit ambreiajul... chiar daca tu acum spui ca ca masina merge normal vei constata cand vei avea nevoie mai mare intr-o depasire sau o plecare mai brusca de pe loc cu acceleratia la maxim cum va patina din nou datorita faptului ca totul este decalit, se va incinge mult mai repede... noroc ca la Laguna pana acum nu au pus si volanta masa dubla... se facea si aia praf si costa... am schimbat recent la un Mondeo si a ajuns totul cam 2500 RON, eu am schimbat 2 ambreiaje la Laguna pana sa imi dau seama ca cele originale nu prea fac fata la cuplu am trecut pe unul sport si sunt foarte multumit de performante.

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 8 Nov 2006, 08:21


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 8 Nov 2006, 08:26
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




dCI -urile au dual mass flywheel biggrin.gif.
Asa ca purtati-va frumos cu ambreiajul.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolomara
post 8 Nov 2006, 09:12
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 November 06




Multumesc pentru raspuns.Am inteles ca nu voi putea sa-l repar decat cu "praf de kit de ambreiaj nou".Am dreptate??? mad.gif Imi puteti da un sfat de unde as putea comanda un kit de ambreiaj cat mai ieftin? trebuie sa schimb tot kitul???
Apropo, unde gasesc kitul ala sport care zici ca e mult mai performant si cat te-a costat pe tine toata distractia asta?De manopera stie cineva cat costa sa schimbi ambreiajul? Din cate stiu eu se da cutia de viteza jos.
Multumesc pt raspuns lagunisti din toata tara.


--------------------
renault laguna 2001/authentique - IL 11 STF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 8 Nov 2006, 09:31
Post #48


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Sint unii care folosesc incorect ambreiajul,generic vorbind.
Eu niciodata nu stau la semafor asteptind sa se faca verde cu ambreiajul apasat si maneta in tr 1...atunci se uzeaza rulmentul de presiune si "soarele" de la placa de presiune.
Daca arcurile placii s-au slabit/decalit,ambreierea/debreiera se fac cu smucituri.
Daca ferodourile sint terminate,are loc fenomenul de patinare,motorul turindu-se mai mult decit normal.In situatia in care a ajuns ulei pe ferodou se incearca (si la unele masini se reuseste) "spalarea" cu cenusa prin fanta ambreiajului.Depinde de situatie si de masina .nu bag mina in foc ca se poate la Laguna.
ESP-ul are cu totul alte functii,in situatia expusa nu este el vinovat.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 8 Nov 2006, 18:10
Post #49


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




@r&d

- in cazul meu te contrazic... poate unele modele au... a meu sigur nu are, am asistat la operatiune de schimbare a ambreiajului, am dat si volanta jos si te pot asigura ca nu e masa dubla... si mai este un amanunt... daca era masa dubla venea discul de ambreiaj fara arcuri, si cele pe care le-am decalit si cel sport au venit cu arcuri...

@bolomara

- de achizitionat l-am achizitionat din Germania, e facut custom, am dus la MUGEN HONDA kitul dupa care mi-au facut ambreiajul actual, e cu insertie de carbon si otel si are o forma mai ciudata in raze... au avut nevoie de ambreiajul original pentru cote... a costat mult si nu stiu daca oricine crede ca se merita si e dispus... manopera la RENAULT m-a costat odata 500RON ca m-au pacalit ca dau motorul jos si dureaza o zi intreaga, de fapt au dat un lonjeron si apoi cutia si a durat jumate de zi, a doua oara l-am montat la un service cu elevator... impreuna cu un mecanic si m-a costat 200 RON... daca vrei sa iei ambreaij cum este de default pe masina cauta la METEOR(e la nivel national distribuitor de piese) si ia SACHS(e facut de fapt de SACHS si LUK in joint) e identic cu cel de pe masina doar ca RENAULT il ambaleaza in cutia lor si i dubleaza pretu... tu trebuie sa schimbi discul si placa si sa verifici daca rulentul de presiune nu are curgeri de ulei...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 8 Nov 2006, 18:10


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolomara
post 9 Nov 2006, 00:11
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 November 06




Multumesc inca o data interceptor pt sfaturi.o sa va tin la curent ce si cum am rezolvat.apropo...ce se poate intampla daca merg cu ea asa vreo 200 de km la drum lung? fara sa ma dau la ea bineinteles.


--------------------
renault laguna 2001/authentique - IL 11 STF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Nov 2006, 06:51
Post #51


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- ai PM... in mare nimic, eu am mers 2000 KM cu el decalit, doar ca trebuie menajat ca se incinge mult mai rapid si nu te poti baza pe el cand ai nevoie de puterea motorului...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 9 Nov 2006, 08:39
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




La cele care au cutie de viteza PK0 , cum am avut pe Launa 1 era dual mass.
In documentatie, pentru Laguna2 de 120cp, cu PK6 este tot asa.

Attached thumbnail(s)
ambreiaj_dCi_120cp.JPG ( Size: 48.48k ) Number of downloads: 2768


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Nov 2006, 13:37
Post #53


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- eu nu neg... am contrazis doar in cazul meu... 6 trepte cu volanta clasica nu masa dubla... spre exemplu la MONDEO 2.0 16V TDCi au facut masa dubla din 2001... au vazut ca nu face fata volanta la cuplu si de 2 ani ofera kit de reparatie cu volanta clasica...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 9 Nov 2006, 22:47
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




QUOTE(laguna_2_interceptor @ 8 Nov 2006, 09:20)
... noroc ca la Laguna pana acum nu au pus si volanta masa dubla... se facea si aia praf si costa... eu am schimbat 2 ambreiaje la Laguna pana sa imi dau seama ca cele originale nu prea fac fata la cuplu am trecut pe unul sport si sunt foarte multumit de performante.

Poti sa imi spui, te rog ce marca au fost cele 2 ambreiaje care nu au facut fata? Logic ar fi trebuit sa isi faca treaba cum trebuie daca erau pentru masina/motorul/cutia ta.
Poti sa imi explici pe scurt ca inseamna volant masa dubla?

QUOTE(ghetau dan @ 8 Nov 2006, 10:31)
Daca arcurile placii s-au slabit/decalit,ambreierea/debreiera se fac cu smucituri.

La ce arcuri te referi? Cele responsabile cu smuciturile se gasesc in discul de ambreiaj.
Mersi mult.

Ps: termenul corect este VOLANT, nu volanta si VOLANTI, nu volante.
Explicati-mi si mie ce este cu masa dubla. Nu inteleg despre ce este vorba.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filly
post 11 Nov 2006, 14:36
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 September 06




Dupa episodul de asta vara, pe care vi l-am povestit la inceputul topicului, vreau sa va mai spun ce simtome mai are masina. De mers, merge OK, chiar se infinge bine si trage corespunzator, dar de aproximativ o saptamina, simt o vibratie puternica cind trec din treapta intiia intr-a doua, apoi vibratia dispare si masina merge normal. Vibratia se trasmite la sasiu si imi vibreaza parbrizul din fata.
Am fost azi la service-ul concesionarului Renault si mi-a spus un inginer, dupa ce a consus-o citiva metrii, ca vibratia este de la ambreiaj, si cind schimb vitezele sa le schimb mai turat, ca nu voi mai simti vibratia. Mi-a mai spus sa ma pregatesc de schimbat ambreiajul, ca ar costa cam 30 milioane. Si mi-a mai spus ca daca nu-l schimb la timp se poate rupe in timpul mersului si ar putea provoca si alte stricaciuni.
Voi ce parere aveti este periculos sa mergi cu un ambreiaj obosit, trebuie schimbat urgent, sau mi-a spus asa ca sa mai atraga mai repede un client.
Acest ambreiaj nu se poate regla ? Eventual stringe, pentru ai prelua din cursa poate prea mare ? Mentionez ca nu simt nici o ambalare suplimentara, nici cuplare metal pe metal, masina merge corect inafara de vibratia de care v-am mentionat.
Va salut pe toti !
Respect !


--------------------
Renault Laguna 2 2003, 1,9 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 11 Nov 2006, 15:04
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Vibratia se simte in timpul cat ambreiajul este apasat (in timp ce il eliberezi) sau dupa ce a fost eliberat de tot si incepi sa accelerezi in tr a II-a? In cel de-al doilea caz nu prea ar trebui sa aiba legatura cu ambreiajul.
In afara de faptul ca nu o sa mai poti misca masina din loc nu vad ce ar putea distruge ambreiajul in timpul mersului. Nu stiu daca si cum se regleaz astea cu comanda hidraulica dar reglarea nu este necesara decat daca iti patineaza sau nu debraiaza total (nu poti schimba usor treapta).


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Nov 2006, 18:26
Post #57


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




@andrei1302, cum comanzi tu in romaneste la service? asi dori sa cumpar un volant? sau o volant? sunt curios... apoi daca tot nu intelegi nimic cam din nici o discutie de ce esti prezent in toate topicurile cu explicatii? sper sa nu te ofensezi... nu am nimic cu tine... apoi mai este un aspect... de ce ceri informatii care au fost clar explicate in topicuri? ma intrebi marca ambreiajelor prajite de mine si daca se potrivesc motor/cutie etc? crezi cumva ca sunt paralel cu fenomenul auto si nu stiu despre ce vorbesc si ce montez pe masina? daca citesti cu atentie apare ca am montat odata la reprezentanta si apoi in particular kit ORIGINAL Sachs/LUK, crezi ca este necesar sa imi mentionezi tu daca erau pentru motorul si cutia mea? am spus eu undeva ca am decalit arcuri la disc? am senzatia ca unele posturi sunt puse doar de dragul de a fi omniprezent si de adauga un feedback cat mai mare la posturi... cred ca te bagi in unele discutii fara ca sa intelegi despre ce este vorba, ceri o multime de explicatii si spui ca nu intelegi dar iti permiti luxul de a corecta pe altii...


@Filly: vibratia poate avea cauze multiple, daca e la plecare de pe loc cu 1 sau R atunci e tampon de motor, vibratia se manifesta numai la plecare de pe loc... daca e la trecere de la o viteza inferioara la una superioara atunci poate fi si ambreiajul cat si cutia, rulmenti, sincron etc... cert este ca trebuie dat jos si verificat... daca cade ambreiajul in timpul mersului pe laga faptu ca ramai imobilizat in functie de viteza in care ramane blocat se pot produce pagube in cutie... dar depinde foarte mult de situatia in care acesta cade... poti avea noroc sau nu, cat despre strans nici vorba, singurul reglaj ce se poate face la ambreiaj hidraulic este aerisirea, in rest nu ai cum sa intervii sa il faci mai strans etc...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 12 Nov 2006, 21:23
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Stai linistit ca nu ma ofensez... chiar rad, sincer. Oricum, unul dintre noi s-a ofensat deja.
Termenul VOLANT este in romana si este valabil oriunde se vorbeste romana, deci si in service-uri. Deci, eu as zice: "As dori sa cumpar un volant".
Este adevarat ca nu inteleg unele chestii despre care nu am auzit vreodata dar nu consider ca nu inteleg nimic. Si sunt pe aici tocmai ca sa invat. Intrebarile mele pentru tine nu erau ofensatoare: chiar ma intereseaza ce ambreiaje ai prajit ca sa stiu sa nu imi cumpar si ai fi putut sa imi explici in 2 randuri ce este ala "volant masa dubla" decat sa consumi 10 randuri ca sa te iei de mine. Nu am avut nici o clipa parerea ca esti paralel cu lumea auto (chiar vad ca sti destule) dar am mai citit odata tot topicul (la indicatia ta) si nu apare nicaieri ca ai montat kit SACHS/LUK ci scrie doar ca ai prajit 2 ambreiaje pana sa iti dai seama ca nu fac fata cele originale. Si Sachs/Luk nu sunt originale daca nu sunt in cutia aia galben cu gri pe care scrie Renault. Asta ma interesa pe mine. Doar vanzatorii de piese zic ca sunt originale. Te intrebam asta pt ca vroiam sa iti zic ca am patit-o si eu la un Renault mai vechi.
QUOTE
am spus eu undeva ca am decalit arcuri la disc? am senzatia ca unele posturi sunt puse doar de dragul de a fi omniprezent si de adauga un feedback cat mai mare la posturi... cred ca te bagi in unele discutii fara ca sa intelegi despre ce este vorba, ceri o multime de explicatii si spui ca nu intelegi dar iti permiti luxul de a corecta pe altii...

Dar ce, am zis eu ca ai decalit arcuri??????? Iti garantez ca inteleg despre ce este vorba la toate discutiile in care ma bag. Sau la unele ma bag si intreb despre ce este vorba daca nu s-a explicat pe acolo pentru ca banuiesc ca nu as fi singurul care nu intelege. Nu corectez decat pe cei care gresesc si sunt sigur ca au gresit.
QUOTE
crezi ca este necesar sa imi mentionezi tu daca erau pentru motorul si cutia mea?

Eu consider ca un ambreiaj original nu are cum sa "nu faca fata la cuplu" pentru ca pentru asta a fost proiectat. Si esti singurul care zica ca nu ii face fata ambreiajul.

Astept sa imi zici ce este eronat in ce am scris. Bafta !


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Nov 2006, 21:46
Post #59


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




1. nu cunosti ce inseamna original si ce inseamna ''pe producator'' din moment ce te contrazici intr-o singura propozitie...

2. sa te duci tu maine dimineata intr-un service sa adresezi vanzatorului la magazin sau depozit de piese formularea de mai sus si sa imi descrii reactia...

3. nu ma iau de tine, chiar te-am avertizat ca nu e nimic personal... doar iti atrag atentia ca prin toate topicurile in care te-am vazut implicat insisti enervat chiar in a plasa tot felu de intrebari de genul bine,bine dar ce... dupa ce mai multi oameni incearca sa te lamureasca tu continui sa despici firul in 4... tu nu inveti, tu sacai

ai aici si un bun exemplu in topicul referitor la Cruis Control Laguna 2 dupa ce ti se explica ca nu se poate monta comanda pe volan:

Nu inteleg de ce ar fi dificil de pus pe volan daca varianta originala le are pe volan. Nu stiu cum este acolo dar din cate am inteles mufa aia in care treb sa te legi este langa mufa pt airbag (care se afla in volan).
@amp: zi-mi te rog daca ai volan la fel ca al meu. Tu ar trebui sa sti cel mai bine daca se pot pune sau nu pe volan, pentru ca l-ai desfacut. In cazul in care se poate eu m-am gandit la 4 microswichuri cuplate cate 2 in fiecare parte, in partea de jos a volanului (vezi in poza).
Mersi mult !

dupa ce ti se explica clar de ce si ca nu se poate dar tu plusezi:

Nu m-ati inteles. Daca la varianta originala se poate la asta de ce nu s-ar putea? Care este diferenta? De exemplu, cum sunt conexiunile la airbag? O sa ma uit si eu cand ajung acasa si il desfac.

tu nu faci decat sa transformi totul in ceva similar unei telenovele... da daca acolo este aici de ce nu e, da daca la aia se poate la noi de nu si tot asa... parca ai fi un copil mic care se plange la parinti... da daca gigel are eu de ce nu am...

daca esti in plus intr-o discutie din bun simt nu te bagi, sau daca o faci fa-o discret sa arati ca vrei sa inveti... intreba-te macar de ce celalti membrii de pe forum nu pun aceleasi intrebari ca si tine si nu folosesc acelasi stil de a despica firul in 4 sau formulari ca si tine... cum de numai tu esti neintelesul de peste tot... nu o lua personal...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 12 Nov 2006, 21:47


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 12 Nov 2006, 22:02
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Cred ca ar fi util un poll un care sa se voteze cine ma considera sacaitor si neintelegator. radmasa.gif
Il faci tu?


This post has been edited by andrei1302: 12 Nov 2006, 22:02


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:07
Dacia