Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Capota zgariata, marker pentru vopsea.

theodor2004
post 9 Aug 2010, 10:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




@the teacher: totul depinde de marimea zgarieturii. Ar fi util daca ai pune o poza, sa ne edificam cat de mare e zgarietura.
Solutii sunt mai multe: sa polisezi, sa corectezi cu vopsea, dar mai bine pune poza.
Eu chiar in wk mi-am facut o polisare, si mi-au iesit chiar si zgarieturi produse de acrosajul cu un tramvai. Ale tale, fiind cauzate de o sarma, cred ca ies fara probleme.
Uite cum mi-a iesit mie aripa, dupa polisare:


Attached thumbnail(s)
09082010323.jpg ( Size: 410.6k ) Number of downloads: 761


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the teacher
post 9 Aug 2010, 18:48
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 March 07
From: p l o i e s t i




theodor2004, da-mi si mie ceva detalii legate de polish... poze nu prea mai am cu ce ca tocmai mi s-a bulit telefonul, dar zgarietura este intr-adevar mica. mai am insa pe bara din spate, cea de plastic, o chestie cam urata fiindca a intrat un circopitec in mine ; nu s-a deformat, dar a patruns un pic in vopsea, s-a innegrit un pic...; cred ca le-as putea rezolva pe ambele la polish; cam cat ar costa si daca stiti vreun service prin ploiesti ar fi chiar bine...


--------------------
renault symbol 2007 expression - 1,5dci70hp!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 9 Aug 2010, 20:02
Post #33


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Nu e mare filosofie cu polishu, poti sa o faci singur. Se gaseste prin hypermarketuri si este la "conserva". Din cate stiu eu, se pune pe o carpa, dupa care dai pe masina. S-ar putea sa ma insel, pentru ca nu am folosit asa ceva, dar in orice caz, sunt indicatii pe cutie, si nu e complicat.
Totusi, eu mi-am cumparat la 19 lei un spray cu lac cu care mi-am facut mai toate zgarieturile de pe masina. Chestia asta omogenizeaza vopseaua, si nu trebuie cine stie ce eforturi. Decat dai cu sprayul in lungul zgarieturii si dispare.
Insa sa stii ca daca vopseaua e luata (cum cred ca e pe bara, din ce spui tu, ca s-ar vedea negru) nu are efect niciuna din solutiile de mai sus.

This post has been edited by S4b1n: 9 Aug 2010, 20:03


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 10 Aug 2010, 08:51
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




1)eu am facut la o firma din Buc, se cheama Detailing auto. Am platit 250 RON, dar sunt ieftini, altii cer 400 RON.
Iti dau un sfat: daca faci polish, e bine sa mergi la unii care poliseaza cu flexul profesional pt polish; daca dai peste unii care poliseaza manual, cu laveta, mai bine iti faci singur acasa (spre ex cei de la spalatoriile auto fac cu laveta, nu cu flexul).
Daca vrei sa faci acasa, cu certitudine iti recomand polish-ul XP Magic Cut de la firma AutoMagic. Iti trebuie cel mai abraziv, de 99. Mai sunt si unele semiabrazive, de 50, dar acestea nu au forta sa iti scoata zgarieturile mai adanci. Nu incerca alte firme de prin Carrefour, ca nu merita (ex QuickX). Eu pe XP Magic Cut 99 il stiu ca e bun, pe acesta il recomand.
Procedura e simpla: speli masina, o usuci, apoi dai cu o laveta din piele de caprioara pe care ai pus polish-ul. Lasi 2-3 minute, apoi stergi cu laveta si dai cu cu apa; este important sa nu freci pe uscat, deci arunca cu apa dintr-o stropitoare (cum sunt cele de spalat geamuri).
Repeta operatiunea, dar nu face mai mult de 3 polisari, pt ca daca nu iese dupa 3 polisari, nu are sens sa mai continui;
Dupe ce speli bine locul, poti sa dai cu vopsea din marker (daca ai zgarieturi adanci), si apoi cu un lac, (sau crema pt finish, tot de la firma AutoMagic).
2)Vopseaua de caroserie nu se ia din Carrefour, pt ca nu vei nimeri culoarea.
Poti sa o comanzi din 2 locuri:
-site-ul firmei Renault, costa 45 RON/tubul de 8 ml, si are si un gel pt finish inclus;
-site-ul http://www.standox.ro/. Le spui codul de culoare, si ei iti prepara vopseaua pe calculator.
Eu am comandat la Renault, si am fost multumit de culoare, dar am stat 3 luni pana a venit comanda din Franta.
Bafta.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bilstan
post 10 Aug 2010, 10:33
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




Am dat eu pe o zgirietura mica de pe use cu markerul luat de la renault.....fail...se vede nai nasol pt. ca e alta nuanta...nu recomand nici un fel de markeri sau solutii pompieristice.Daca zgirietura este undeva unde nu se vede sau mai ferita poate merita,dar pe usi,capota etc nu merita.Mai bine apelam la o firma specializata.


--------------------
Renault clio 1.4 16v-oct 2008 - b-93-KMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 10 Aug 2010, 12:02
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Pardon, am dat si eu, si culoarea e la fel, chit ca masina mea are 7 ani. Aveam bucati cu vopsea sarita, mai ales de la criblura, si iti spun ca e aceiasi culoare (poate putin mai inchisa cea de la Renault).
In rest totul tine de priceperea celui care da cu pensula (ca eu am dat cu pensula, nu cu marker-ul).

PS: culoarea ajunge la forma finala dupa 2-3 zile.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Aug 2010, 20:46
Post #37


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Salut, stie cineva la markerele cu vopsea Sinto codul echivalent pentru OV369 (blanc glacier)? Multumesc. (am cautat pe net, dar nu am gasit nimic...)


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanul1977
post 25 Aug 2010, 00:06
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 October 08




uitati solutia mea la zgarieturile usoare scratch remover si atasez si poze ca sa o dovedesc06062010220.jpg06062010221.jpg

ies si zgarieturile mai adanci,dar trebuiesc mai multe treceri,adica mai multa munca

This post has been edited by romanul1977: 25 Aug 2010, 00:14


--------------------
renault renault clio symbol fidji 2008 fdji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 25 Aug 2010, 20:05
Post #39


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




Eu am rezolvat niste zgarieturi cu un marker facut pe culoarea masinii in targ. Duceti codul de pe pragul usii din dreapta si va face un marker costa 40 ron. E cat de cat ok.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:41
Dacia