Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 16 17 18 19 20 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei 2T in motorina sau alti aditivi folositi, Discutii ...

argon
post 18 Jan 2017, 14:32
Post #511


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Inafara de made in Germany nu scrie nici o norma..nici o informatie..nimic.

ps Am gasit, e facut de Castrol, Jaso FB, in principiu identic cu asta https://www.norauto.ro/ulei-scutere-motocic...trol-2t-1l.html

Deci e rau, de aia nu am simtit nici un efect?

This post has been edited by argon: 18 Jan 2017, 14:51


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Jan 2017, 15:16
Post #512


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ar fi trebuit sa simti ceva, chit ca e JASO FB vascozitatea de 11 e destul de mare la 100 de grade.

Dar poate e prea bine insonorizata Laguna Intiale si nu se simte nimic. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Feb 2017, 12:48
Post #513


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Degeaba..am bagat si Jaso FD, nu se intampla nimic. Se aude la fel..adica discret, merge la fel, nu e nici o diferenta cu sau fara ulei in motorina. Nu stiu cum simtiti voi diferenta...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Feb 2017, 13:40
Post #514


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(argon @ 3 Feb 2017, 12:48)
Nu stiu cum simtiti voi diferenta...
*



La buzunar ... este prea ieftina motorina si atunci ... trebuie ajustat pretul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Feb 2017, 14:05
Post #515


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




argoane ca sa simti ceva trebuie sa pui si 2-3 aditivi selectionati pe langa uleiul 2T. Eu merg cu un cocktail in sticluta cand merg la pompa: 2T, Metabond, Redline, Amsoil ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Feb 2017, 14:12
Post #516


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu merg doar cu motorina din aia ieftina de Petrom ... e mai simplu ... smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Feb 2017, 14:35
Post #517


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Tu nu vrei sa simti ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Feb 2017, 16:14
Post #518


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(madhorsefuzzy @ 3 Feb 2017, 15:05)
argoane ca sa simti ceva trebuie sa pui si 2-3 aditivi selectionati pe langa uleiul 2T. Eu merg cu un cocktail in sticluta cand merg la pompa: 2T, Metabond, Redline, Amsoil ...
*



blink.gif un masaj nu-i faci?

Cu motorina ieftina de la Petrom..am o problema, nu ca nu merge cum trebuie..dar cu Romnamol trage mai bine. In rest toate au in ele ulei..bio..6.5-7%, e suficient pentru ungere de la motoarele de la euro 4 in sus.

This post has been edited by argon: 3 Feb 2017, 16:19


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuiu
post 26 Apr 2017, 18:51
Post #519


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 7 January 08
From: Iasi




Salut! Ca initiator al topicului va pot spune ca am vandut astazi meganul 1,5 dci 82CP, 2004, euro 3, cu 252.000km la bord cu sistemul de injectie original intact, asa cum a iesit el din fabrica. In medie am aditivat cu 500ml de ulei 2T la doua plinuri.


--------------------
Renault Kadjar&Megane 2017 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 19 May 2017, 22:57
Post #520


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Dar dacă pun Diesel Schmier Additive de la Liqui Moly nu se obține lubrifierea necesară? Eu folosesc dar injectoarele și pompa se aud la fel de tare. Nu mă deranjează dacă aș ști că își face treaba. Pentru mai mult zvâc bag Adizol T6 Din acest cocktail m-am ales cu o mașină mai sprintenă, un pic mai economică dar la fel de zgomotoasă!



This post has been edited by Trofin Liviu: 19 May 2017, 22:58


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 May 2017, 23:46
Post #521


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




vezi ca aditivul ala pentru zvac sa nu fie pe baza de kerosen .. ca atunci tai singur din lubifiere ... motorina buna, ulei ok ... si talpa ... este tot ce are nevoie ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 20 May 2017, 15:23
Post #522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Nu are nici un kerosen, este incolor cu un miros un pic acetic și nici un gust (chiar l-am gustat). Și habar nu am cum acționează pentru că se pune în cantități infime 1ml la 50 litri de motorina. Mașina mea are treapta a 5-a foarte lungă. Sub 2000 de ture nu accelerează sub nici o forma. Trebuie să o duci cu a 4-a pana la viteza dorita și cu a 5-a doar păstrezi viteza. De când folosesc chestia asta accelerează și în a cincea sub 2000 de ture. Și trage motorul super.
Ideea mea e să îl combin cu ulei 2 t că m-am lămurit și cu Diesel Schmier Additiv. Pun sau nu tot este zgomotoasă pompa și ronțăie injectoarele. Nu știu dacă fac bine.


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 May 2017, 11:15
Post #523


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Macar citește ambalajul, se pune 150 ml la 80 de litri, ce ai vrea sa se simtă la 1 ml la 50 de litri? Și dacă pui cat trebuie, tot nu rezolvi nimic , înafara că pui botu la marketingul liquy moly, care a devenit un fel de duralube de la teleshoping.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 22 May 2017, 21:12
Post #524


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Am comandat ulei 2t Wolf sintetic. Până atunci am pus Mol. Am avut timp să fac și ceva kilometri (vreo 200). Azi dimineață surpriza a fost maximă! Zgomotele metalice și ronțăitul injectoarelor​ a încetat, ca decibeli nu cred că a scăzut prea mult dar sunetul este mai grav și mai plin. La cald relantiul este o splendoare și îmi place foarte mult cum se aude la accelerație. Curios lucru, consumul instant imediat cum a inceput să crească temperatura a căzut la 0.4 l/h. Înainte aveam consumul ăsta după o forja în afară.
Acum voi monitoriza filtrul de particule să văd cum stă treaba.
Ca să citez un coleg, nu a explodat nici motorul și nici volanul!
Adizolul de care vă spuneam mi-a scăzut depunerea de cenușă de ulei cu 18% și de funingine cu 23%. Așa în doza aia minuscula de 0,2 ml la 10 litri face ca mașina să capete mai multă putere și scade un pic consumul. Dar trebuia ceva să facă ungere... În fiecare weekend fac diagnoza și iau toți parametrii la puricat.

This post has been edited by Trofin Liviu: 22 May 2017, 21:18


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 23 May 2017, 08:49
Post #525


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu mai am 2 bidoane si 3/4 din cei 12l de Wolf Synth 2T cumparati cu ceva timp in urma. E un ulei mult mai bun decat Mol-ul folosit de tine anterior care mi se parea apa de ploaie.

Dar vreau ceva mai gros care sa tina mai sus in temperaturi: vara pe caldura mi se pare ca, creste temperatura la nivelul injectoarelor cu cateva grade si atunci pelicula de ulei se duce si revine rontaitul de injectoare.

Dar nu stiu ce sa aleg si de unde. sad.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 23 May 2017, 13:24
Post #526


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




La ulei 2t nu știu decât ce am citit pe forumuri și cred ca o putem lua băbește. Majoritatea ard la temperatura mică, iar faptul că trebuie să ardă implica absenta aditivilor de îngroșare. Deci nu prea avem cum sa găsim ulei 2t vâscos la temperatura mare. Uleiul de motor conține aditivi pentru creșterea vascozitatii. De multe ori la uleiul de motor se modifica doar compoziția de agent de îngroșare și este vândut același ulei sub diferite vâscozitati.
Aditivii pentru motorina ard la temperatura mică. 80-100 grade. Probabil și pentru ca să nu fie ei cauza reziduurilor.
Deci nu ai cum să găsești ceea ce vrei. Poate ceva pentru motociclete de curse dar de mulți ani nu mai sunt folosite în competiții cu excepția celor pentru trial. Și la mine mai aud injectoarele la o anumita turație dar chiar nu pot să cer perfecțiunea. Merge chiar prea bine față de înainte


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 May 2017, 13:27
Post #527


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la mine merge foarte bine si nu suna nimic ... doar cu motorina ieftina de petrom sau mol .. ce imi iese prin drum , ulei Total si talpa .... cred ca ies mai bine ... si sigur mai ieftin ..

This post has been edited by cj98czh: 23 May 2017, 13:28


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionita123
post 23 May 2017, 15:12
Post #528


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 March 09




madhorsefuzzy: daca vrei viscozitate la cald peste 11-12 cst in gama silkolene ai cautat?


--------------------
renault megane II 2008 lux privilege 1.5 105cp - NT 72 MAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 23 May 2017, 17:04
Post #529


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Din auzite și citite de pe forum, uleiurile care conțin esteri au dat rezultate foarte bune. Acum depinde și de procentul conținut pentru că dacă vorbim de 1% nu prea merită prețul. Foarte multe uleiuri de motor au 1-3% esteri pentru ca să își justifice numele. Și nemții fac uleiuri foarte bune numai prin hidrocracare.
Acum la uleiul 2t nu știu cât și cum ajută acești esteri.
Și iar nu pot să înțeleg dacă o vâscozitate prea mare la cald poate fi de vreun folos. Revin la uleiul de motor și vedem că unele cu vâscozitate mare la cald au Noak-ul mare deci scot cifre bune pe de-o parte și o dau în bară pe altă parte.
Cred că important este să acționeze exact acolo unde doare. Unde este uzura pompei și a injectoarelor mai mare? La cald sau la rece?


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 May 2017, 11:16
Post #530


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La 67 ron/l avem Yacco KVX RACE 2T.

In functie de data productiei putem avea vâscozitate cinematică la 100 ºC - 17,6 sau 16.3. Depinde de an si de lot. Nu stiu ce au pe stoc in RO.

Specificatii complete in primul link sau aici.

Ce imi place, dar nu stiu daca e reala e norma ISO–L–EGD din prima descriere. Adica cenusa minima pentru DPF ca si in cazul uleiului Wolf Synth 2T.

O sa trec pe Mihai Bravu pe la magazin sa cumpar 1l de experiment. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 24 May 2017, 12:09
Post #531


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Dacă nu pui și testerul pe mașină să vezi ce parametri se modifică nu este treaba completă. Ai filtru de particule?


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 May 2017, 12:49
Post #532


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Dap, am filtru de particule.

Ce parametrii ar trebui sa urmaresc pe tester?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 24 May 2017, 18:40
Post #533


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Incărcarea pe cenușă de ulei și funingine. Dacă încărcarea pe funingine nu este periculoasă, pentru că se duce la regenerare, cenușa de ulei rămâne în filtru.
Calculezi pentru inceput încărcarea pe kilometru până în momentul în care faci monitorizarea. Adică împarți cantitatea la numărul de kilometri.
După un număr de kilometri ( câteva sute) faci scăderea din noua valoare a cenușii de ulei a celei găsite prima dată. Aceasta cantitate o împarți la numărul de kilometri parcurși de la prima monitorizare. Afli astfel ce diferență este între cenușa acumulată acum la noua testare cu cantitatea obținută la prima testare. Apoi calculezi procentele în plus sau minus.
Testările trebuie făcute periodic pentru o imagine cât mai reală și pentru că trebuie să cuprindă toate modalitățile de deplasare. Să te rogi sa nu fie diferențe în plus prea mari.
Cu Adizol am obținut o scădere de 18% la cenușa de ulei și 23% la funingine. Am făcut o primă testare de când merg cu ulei 2t și am găsit un -0.3% la cenușa de ulei și un -50% la funingine față de valorile obținute cu Adizol. Rezultatul al doilea este nerelevant pentru că se referă la un parcurs strict extraurban pe trafic lejer cu viteză mare.
În weekend o să refac calculele pentru că reușesc să cuprind o distanță mare cu parcurs variat din care 100 km în mediu urban.
LE Vezi că o să lucrezi cu cifre cu muuuulte zecimale.
Altă editare :
După o zi și 150 km făcuți în forță pot sa spun că ronțăitul injectoarelor la turație mare există în continuare dar nu mai este atât de deranjant. Pe măsură ce se aduna kilometri și motorul este tot mai încins am senzația că se diminuează efectul uleiului. Ajuns la destinație am dat capacul de la motor și am ascultat injectoarele. Sunt zgomotoase în continuare, ca nivel sonor scăderea este insesizabila. Însă este o schimbare de tonalitate, nu mai este sunetul acela sec.
În schimb în oraș și sub 2000 de ture merge de ți-e mai mare dragul.
Pentru cei care așteaptă miracole, să aștepte... Nu este nici unul. Cred ca merge cum ar fi trebuit să meargă. O să caut să mă întâlnesc cu un amic care are motorizare ca a mea și kilometraj asemănător. Sunt curios cum se prezintă mașinile una lângă alta.

This post has been edited by Trofin Liviu: 25 May 2017, 12:42


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
syd
post 19 Jun 2017, 07:14
Post #534


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 February 16




Salutare. Am achizitionat recent un Grand Scenic 2011, 1,5 dci, DPF, 110 cai.
Pana la urma la masinile cu DPF este indicat sa se foloseseasca ulei 2T in motorina? Vad ca parerile sunt impartite.
Ce ulei folositi cei cu motoare euro5 si dpf?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jun 2017, 07:27
Post #535


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Personal, folosesc doar motorina decPetrom si ocazional de Mol ... atat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Jun 2017, 07:29
Post #536


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La masinile moderne chiar este recomandat (de cei care repara/schimba PDF/FAP) sa folosesti tot felul de uleiuri in combustibil.....ca sa ajungi mai repede la ei sa-ti faca lucrarea costisitoare de schimb/anulat/reparat!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Jun 2017, 09:21
Post #537


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Statistic la cati Km pica un DPF folosit fara ulei 2T in motorina si la cati Km pica un DPF folosit cu ulei 2T in motorina? Are cineva date reale sau vorbim folclor?

Personal eu nu recomand uleiul 2T in motorina nimanui. Eu il folosesc in masina personala cu riscul asumat de a defecta DPF-ul inainte de termenul normal (DPF-ul se colmateaza la un moment dat (nu se stie cand) si fara ulei 2T in motorina).

Am motor euro 5 cu DPF si folosesc uleiul 2T de la 120.000Km. In prezent am 180.000Km fara vreo problema. Asa cum am mai zis cand o sa apara primele probleme o sa anunt aici.

Eu inteleg ca vreti sa atrageti atentia supra riscurilor defectarii DPF-ului dar cine citeste pe aici cred ca a vazut destule warning-uri pe thread. Nu cred ca e necesar sa le reiterati in fiecare pagina de 2-3 ori. Daca vreti sa ascundem sub pres practica cu uleiul 2T in motorina mai bine inchidem topicul cu totul.

Si ca sa fiu on topic: am trecut la nivelul superior. De 3 plinuri folosesc Yacco KVX Race. Este peste tot ce am incercat ca si feeling si la cald si la rece. biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
20170609_225552.jpg ( Size: 328.59k ) Number of downloads: 297


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 19 Jun 2017, 14:28
Post #538


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




1.5 dci. 65 de mârțoage,îi place uleiul 2T mai ceva ca motorina!Niet prablema până acum! wink.gif
Ulei de la Mol,parcă am mai scris și aici: http://www.daciaclub.ro/Logan-1-5-50-kw-t3...ml#entry4562271

@calulnebun-cât ai dat pe bidon? smile.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 20 Jun 2017, 00:10


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Jun 2017, 15:14
Post #539


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am luat 2 bidoane de 1l de proba:
Yacco KVX Race 2T - 67 RON/l
si Yacco MVX Race 2T - 71 RON/l

KVX-ul era deja expirat (a stat mai mult de 5 ani pe raft - e din mai 2012 bidonul si pe el scrie 5 ani pe raft radmasa.gif ) dar l-am luat oricum. Aveau si un KVX productie mai veche pe care nu scria data fabricatiei. radmasa.gif

MVX-ul e mai proaspat 2016 parca. Inca nu l-am desfacut.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 20 Jun 2017, 00:01
Post #540


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Eu fac măsurători pe Dpf și valorile sunt chiar încurajatoare. Dar pentru că nu am Renault scriu mai mult pe forumul mărcii mele. Motorina bună plus ulei 2 t adecvat chiar face mașina să te ungă la suflet. Pe motor-talk.de sunt 1675 de pagini unde este disecat subiectul.
2 lucruri îmi place la nemți: cei care nu sunt de acord nu se bagă în discuție și faptul că nu se sfiesc să bage ulei 2 t în mașini noi sau foarte scumpe!


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 16 17 18 19 20 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:18
Dacia