Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Drepturile Consumatorilor

sender78
post 23 Oct 2009, 00:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 October 09




Buna seara,

In legatura cu drepturile consumatorilor, in domeniul auto, am publicat la

Petitie Drepturile Consumatorilor

o adresa catre Kia RomAuto, cu privire la respectarea acestor drepturi.

Aceasta petitie va ajunge la importator, dupa ce se vor strange semnaturile necesare, urmand a va comunica si voua raspunsul primit

Considerand aceasta petitie, este un demers important pentru toti detinatorii de autoturisme, avand in vedere drepturile ce ne revin, consider ca o informare, inclusiv a celor care detin o masina Dacia este binevenita.

Va multumesc


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Oct 2009, 01:03
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Si de ce nu poate ajunge la importator fara sa aiba nici un vot pe site-ul ala?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 23 Oct 2009, 01:49
Post #3


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Inca nu s-a dus moda cu petitiile online? Nu rezolva ABSOLUT nimic..


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 23 Oct 2009, 06:42
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




La final ii ameninta cu legea 363/2007, ce sa zic...
De ce nu actioneaza DIRECT conform legii respective?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sender78
post 23 Oct 2009, 07:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 October 09




@ vijelie

daca vei citi mai atent, ai sa vezi ca in textul petitiei am vorbit despre legea 363/2007, astfel incat ultimul paragraf este in conformitate cu acele prevederi si solutiile la care se poate recurge, adica protectia consumatorului sau instanta

@A l e x

atata timp cat vei merge pe iddea asta, chiar ca nu vei reusi sa rezolvi ceva. Eu am inceput acest demers si-l voi duce la bun sfarsit, pentru ca vreau sa fac acest lucru, si nu doresc sa stau doar in spatele calculatorului sa fiu gigi contra. Daca ar exista o initiativa din partea posesorilor de masini, lucrurile ar incepe sa se "miste", daca doar se spune, de ce sa fac ca si asa nu se rezolva, atunci chiar nu se va rezolva

@St

La importator am ajuns deja, insa vreau sa fie o actiune care sa aiba in spate mai multe voci, nu doar una singura. Oricum in ce ma priveste eu nu am platit consumabilele lor nici la revizia de 15.000 nici la cea de 30.000, asa ca ceea ce fac este pentru o comunitate

Ceea ce am facut eu, a fost sa va informez si pe voi, in cazul in care intampinati dificultati in acest sens in relatia cu service-urile.

Totusi nu credeti ca aveti multa reticenta pentru ceva ce ar putea sa fie de folos tuturor? daca vreti sa faceti ceva e ok, daca nu iarasi e ok, dar atunci ganditi-va ca avand o asemenea mentalitate, nu veti "misca" lucrurile in directia dorita, indiferent de domeniu.

This post has been edited by sender78: 23 Oct 2009, 07:45


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Oct 2009, 07:48
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




sender, dupa parerea mea trebuia sa faci un topic pe forumul kia unde va strangeati mai multi si semnati toti acea scrisoare trimisa la importator. Chiar si 20 de semnaturi ar fi insemnat mai mult decat 200 de semnaturi pe site-ul ala.

Succes in demersul tau!

This post has been edited by St: 23 Oct 2009, 07:49


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sender78
post 23 Oct 2009, 09:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 October 09




Topic-urile pe forumurile Kia au fost realizate, ce incerc eu este sa va aduc la cunostiinta despre acest demers, in cazul in care considerati necesar sa realizati ceva in ce priveste marca masinii pe care o aveti.

Nu am cerut semnaturile de la voi, fiind o petitie catre cei de la Kia, doar informam


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 Oct 2009, 22:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




nu stiu de ce am impresia ca kia va tine cu dintii de faptul ca aceste consumabile sa fie musai cumparate de la ei. Cred ca banii ii fac din service, nu din vanzarea masinii


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 04:51
Dacia