Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP Expirat, Talon retinut, Prins cu minciuna...

razvan_smart
post 16 Jul 2012, 12:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Salut!

O chestie clasica. Vineri am vrut sa fac ITP la masina, ca expirase. Dobitocul de inspector de la o statie ITP(langa casa studentilor) a zis ca ma suna sa ma cheme la ora programata. Si asta a fost, n-a mai dat niciun semn. Eu trebuia sa plec cu masina in ziua aia, asa ca am luat-o la drum. Nicio problema. Duminica, la intoarcere spre Bucuresti, in Focsani nino nino dupa mine. Trag pe dreapta, mint ca talonul l-am uitat la brokerul de asiugrare.

Politistul se ratoieste ca nu-i place sa fie aburit, stie ca mi-a expirat ITP-ul din data (stia exact data). Sa-i dau talonul ca altfel ma cotroboieste prin masina. M-am udat, i l-am dat. Omu' a fost ok, doar mi l-a retinut fara amenda (6mil amenda). Si mi-a zis ca ei acum au acces la bazele RAR.

Intrebarea e: Cum naiba au si verificat ca n-am ITP? A trecut 1 minut de la momentul cand am trecut pe langa echipaj si pana m-a oprit.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 16 Jul 2012, 12:31
Post #2


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Prin Vrancea e plin de filtre în uikend. Posibil sa te fi verificat unul si sa fi transmis informatia catre altul (ala cu nino-nino).

16 Jul 2012, 14:02:
QUOTE(razvan_smart @ 16 Jul 2012, 13:24)
Sa-i dau talonul ca altfel ma cotroboieste prin masina.
*


Asta e deosebita. L-ai crezut, nu?

This post has been edited by Markos: 16 Jul 2012, 13:02


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 Jul 2012, 13:03
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Baietii astia-s mai creduli decit un alegator.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusscout
post 16 Jul 2012, 13:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 15 December 10




ti-a dat si baza legala(lege, articol, alineat) la cotrobait?


--------------------
Renault Koleos 2013 2.0 dci
Dac-ai fost prost când erai mic, acuma numa` te joci.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 16 Jul 2012, 13:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Ma baieti, ce treaba are bunul simt cu naivitatea? Omul oricum a fost de buna intentie si nu mi-a dat amenda, care era destul de mare. In plus, dovada de circulatie cu care stau linistit 15 zile.

Deci sa excludem replicile de genul celor de mai sus.

Sunt curios doar ce metode tehnice au ei de au identificat asa repede problema. In adaos, mentionez ca nu a fost vreun alt echipaj in drumul meu. Eram destul de atent, stiindu-ma cu musca pe caciula.

This post has been edited by razvan_smart: 16 Jul 2012, 13:28


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jul 2012, 13:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi cum poți să spui că a fost de bună intenție, în condițiile în care:
1. Se rățoiește la tine
2. Te amenință că-ți va face ceva pentru care știe foarte bine că n-ar avea bază legală.

Tonul agentului trebuie să fie întotdeauna calm și politicos. Rățoiala nu intră în atribuțiile lui.
Amenințarea cu ceva ilegal este la rîndul ei ilegală. Este un abuz în serviciu.
Ești atît de bucuros că ai scăpat de amendă încît ignori faptul că s-a purtat cu tine ca un Garcea ordinar.

Cît despre mijloace tehnice, nu-i trebuie mare lucru. Baza de date cu ITP-urile poate fi accesată chiar și de pe internet.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jul 2012, 13:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 16 Jul 2012, 13:42
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Tu, cand stii ca cineva te minte cu intentie, te porti frumos? smile.gif

Ratoit inseamna, citez, "Hai domnle, nu-mi place sa ma aburesti. Vrei sa controlez masina? Stiu ca il ai. Eu vreau sa te ajut"

Eu cred ca e exemplar pentru cum se poarta in general cei de la Rutiera.

Legat de baza legala, putini stiu toate articolele de lege. E mai simplu sa-ti suni avocatul. Dar pentru ce sa-l sun? Ca-mi da o dovada cu care 15 zile nu mai merg cu morcovul in fund? ITP oricum trebuia facut. Sau sa ma cert cu el, sa-mi iau amenda doar de principiu, ca nu-mi place fata lui?

Va rog, reveniti daca cunoasteti, la posibilitatile lor tehnice in care pot verifica daca o masina are ITP, intr-un interval asa scurt.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jul 2012, 13:50
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ce-o fi asa complicat!? Te-a filmat, aplicatia ti-a citit nr de inmatriculare, l-a comparat cu una sau mai multe db si ai iesit pe rosu cu ITP de data asta si te-a oprit.
In mod sigur pot face acelasi lucru cu Rovignieta, RCA etc...

This post has been edited by R19/16v: 16 Jul 2012, 13:51


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 16 Jul 2012, 13:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Multumesc, asta e un raspuns mai potrivit. Dar as fi vrut sa stiu daca e sigur, ca ipotetic m-am gandit si eu.

Un coleg ma tot sacaie spunand ca, daca era situatia in care luam si amenda, scapam neavand (neprezentand, pt aia curajosii) talonul la mine.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jul 2012, 14:04
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Banuiesc ca luai amenda si pt neprezentarea talonului, si pentru lipsa ITPului.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 16 Jul 2012, 14:12
Post #11


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Pai in acest caz, se putea duce sa faca itp-ul la orice service autorizat. Nu mai era nevoie sa se duca la RAR si dupa aia la Politie. Se ducea cu talonul direct la service.

Nu cred ca putea sa ii dea amenda pentru ca nu avea ITP valabil, fara constatare. Trebuia sa vada talonul pentru a constata. Asa de ce te mai opreste? le trimit la toti filtrati acasa amenzile si gata. Cum e in Anglia !


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jul 2012, 14:14
Post #12


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pentru ca masina poate sa existe si fara ITP, doar ca nu are voie sa circule pe drumuri publice.
Si ce are daca se duce la RAR sa faca ITP? acolo poate chiar s-o face pe bune.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 16 Jul 2012, 14:17
Post #13


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(R19/16v @ 16 Jul 2012, 15:14)
Pentru ca masina poate sa existe si fara ITP, doar ca nu are voie sa circule pe drumuri publice.
Si ce are daca se duce la RAR sa faca ITP? acolo poate chiar s-o face pe bune.
*



Cine a zis ca nu are voie sa existe? Am zis doar ca nu cred ca iti poate da amenda, fara constatare. Adica sa ii dea amenda pentru lipsa talonului+amenda ca nu are itp ( in cazul in care nu scotea talonul). Ca daca era asa..ii dadea direct amenda acasa...fara sa il mai opreasca.

Nu are nimic ca se duce la RAR...foarte bine smile.gif


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jul 2012, 18:54
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
Si ce are daca se duce la RAR sa faca ITP? acolo poate chiar s-o face pe bune.

Păi RAR-ul e unul singur, deci nu poți alege unul care să fie în drumul tău. Dacă ai ghinionul să locuiești sau să lucrezi în partea opusă a orașului, trebuie să-ți strici o zi de concediu pentru asta.
În al doilea rînd, mai e și drumul la poliție pentru recuperarea talonului. Care talon poate să nu ajungă acolo chiar cînd ai tu nevoie de el. Au fost multe cazuri de permise sau taloane suspendate care au făcut săptămîni sau chiar luni pe drum, sau care chiar s-au pierdut pe drum. Cunosc personal un astfel de caz.
În al treilea rînd, și cel mai important, la RAR îți iau mașina de sub ochii tăi și o bagă înăuntru, unde tu nu ai acces. Nu vezi cine și ce face la ea. Ei stau singuri cu mașina ta și-i pot face orice, fără ca tu să ai vreun cuvînt de spus.
Eu personal aș evita RAR-ul dacă aș avea de ales.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 16 Jul 2012, 19:01
Post #15


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(VladSoare @ 16 Jul 2012, 18:54)
În al treilea rînd, și cel mai important, la RAR îți iau mașina de sub ochii tăi și o bagă înăuntru, unde tu nu ai acces. Nu vezi cine și ce face la ea. Ei stau singuri cu mașina ta și-i pot face orice, fără ca tu să ai vreun cuvînt de spus.
*



Poate asa e la Bucuresti. In Brasov intri personal cu masina si apoi din sala unde se platesc taxele se vad perfect masinile de pe linie.

@Sudsemnatu : lipsa rovinetei cum o constata ? Baza de date e baza de date. Pe talon cu putin talent poti sa iti treci singur itp-ul ...
Initiatorul sa fie fericit ca nu a primit amenda recomandata in aceasta situatie.

This post has been edited by Shush: 16 Jul 2012, 19:02


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jul 2012, 19:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




A, în Brașov nu știu cum e. Eu vorbeam de București. blush.gif

This post has been edited by VladSoare: 16 Jul 2012, 19:11


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HUMMER H1
post 16 Jul 2012, 20:04
Post #17


Membru cu S.U.V.


Group: Members
Posts: 660
Joined: 21 December 09
From: Galati




itp ul se poate face la rar si pe bune si pe relatii wink.gif iar daca nu prezenta documentele nu scapa de amenda ( asa am scapate eu de alte belele) deci daca lea prezentat a scutit niste banisori pe care -i poate folosi la rezolvarea cu itpul
asta partea buna


--------------------
Ro S.U.V. Double Cab 1.9d 2005 - GL-13-FHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Jul 2012, 23:32
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




valabilitatea ITP-ului poate fi verificata online aici: http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

fiind vorba de politie, probabil ca ei au optiuni mai multe (de exemplu sa verifice dupa numarul de inmatriculare, nu dupa seria CIV-ulu). dar eu pana acum n-am auzit sa fi implementat un sistem automat de verificare, asa cum au la rovinieta (adica sa ti se citeasca automat numaruld e inmatriculare).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 17 Jul 2012, 02:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(razvan_smart @ 16 Jul 2012, 14:26)
Sunt curios doar ce metode tehnice au ei de au identificat asa repede problema.

Statiile radio pe care le au le au la ei sunt extrem de versatile.
Pe amaratul ala de display pot afisa chiar si poza din buletin, nu doar datele legate de masina - proprietar, RCA, ITP, date permis conducator auto, rovignieta.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 17 Jul 2012, 07:50
Post #20


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Shush @ 16 Jul 2012, 20:01)

@Sudsemnatu : lipsa rovinetei cum o constata ? Baza de date e baza de date
*



Pai nu stiu atunci. De ce nu fac atunci acelasi sistem ca la rovigneta? Te vede pe camera...iti trimita amenda acasa si iti zice ca in maxim 15 zile sa te prezinti la politie cu stampila ca ai facut ITP-ul? Asa nici nu mai se pierd taloane, nici mai umbli teleleu?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 17 Jul 2012, 09:54
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Lipsa rovignietei nu pune in pericol ceilalti participanti la trafic, ci doar bugetul cnadnr.

In schimb, lipsa ITP poate ascunde defectiuni care pot pune in pericol pe ceilalti. Asa ca masina nu mai are dreptul sa circule pana nu se constata ca este OK dpdv tehnic.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 17 Jul 2012, 11:25
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(Shush @ 16 Jul 2012, 20:01)
1.[...]din sala unde se platesc taxele se vad perfect masinile de pe linie.

2.[...]Pe talon cu putin talent poti sa iti treci singur itp-ul ...

*


1.La fel si in Timisoara.
2.Asta nici de gluma nu-i buna! nono.gif
Daca esti prins cu asa ceva,sa vezi ce halimaua dracu' iese:fals,uz de fals,cine l-a facut,etc!!Bashca talon ridicat,umblaturi pe la politie,declaratii,etc.Nu va jucati!
Imi permit sa va atrag atentia ca nu vorbesc in necunostinta de cauza. blush.gif

QUOTE(Smiley @ 17 Jul 2012, 00:32)
valabilitatea ITP-ului poate fi verificata online aici: http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

fiind vorba de politie, probabil ca ei au optiuni mai multe (de exemplu sa verifice dupa numarul de inmatriculare, nu dupa seria CIV-ulu). [...]
*


Exact!Politia are acces la o baza de date mult mai larga decat cea din link-ul de mai sus.
Agentii din trafic au nevoie doar de un telefon,laptop sau tableta cu conexiune la net si pot afla si in ce statie s-a facut inspectia(daca mai este valabila,evident) sau chiar si care inspector anume din statia respectiva a efectuat-o.
Ca o ultima precizare,vreau sa va mai pun in vedere faptul ca inspectorilor itp le-a fost atrasa in mod special atentia asupra acuratetii introducerii datelor in sistemul informatic de supraveghere ,insistandu-se foarte mult asupra introducerii corecte a numarului de inmatriculare al vehiculelor supuse inspectiei.
Drum bun si aveti grija! smile.gif
L.E.
Faza cu cotrobaitul prin masina mi se pare cam exagerata. happy.gif

This post has been edited by marian-j: 17 Jul 2012, 22:59


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudyyu89
post 17 Jul 2012, 23:20
Post #23


Membru XXL


Group: Members
Posts: 168
Joined: 2 November 10
From: M A R T E




au o baza de date si te pot verifica dupa numar chiar si din mers biggrin.gif si asa te prinde si fara rovinieta biggrin.gif sau alte chestii. stiu aste de la un prieten politist.


--------------------
Audi A4 Limuzina 1,6 ; 101 cp.
Nu îmi este rușine că sunt român. Îmi este rușina că ... alții sunt români.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Jul 2012, 08:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




intreaba-ti prietenul daca trebuie sa introduca manual numarul masinii sau e cititi cumva automat de o camera video
imi vine greu sa cred ca stau politistii si baga manual in aplicatie numerele tuturor masinilor care trec pe langa ei...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 21 Jul 2012, 12:49
Post #25


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




1.Politia au baza comuna cu RAR si CNADR-ul, ca o mica paranteza cand se inmatriculeaza o masina noua sau una sh, iti verifica online, la RAR, masina daca folia de pe CIV e autentica(masina noua), daca ITP e valabil si nu e facut la colt de strada(masina sh). Te verifica online daca ai sau nu ITP valabil.

2. Daca talonul a fost retinut pentru neefectuarea ITP-ului, proprietarul autoturismului se prezinta pentru efectuarea ITP-ului doar la unitatile Registrului Auto Roman, nu conteaza localitatea, judetul, daca e din Bucuresti se poate duce la RAR Voluntari sau RAR Maramures DAR in niciun caz la statiile de ITP autorizate de acestia(RAR).
Proprietarul se prezinta la RAR cu dovada de circulatie provizorie, in original, CIV-ul autoturismului, in original, si CI-ul acestuia.
Daca autoturismul se incadreaza in normele RAR, pe spatele dovezii de circulatie provizorie se va trece specificatia BUN TEHNIC, data, semnatura inspectorului iar peste toate acestea se va lipi o holograma RAR. Pe langa aceasta se mai elibereaza un cartonas de culoare galbena pe care se va inscriptiona seria de sasiu, numarul de inmatriculare al autoturismului, data viitoarei inspectii periodice ( 2 ani turisme, 1 an autoutilitare-asta incepand cu data de 31.03.2012, pentru autoutilitarele mai vechi de 2 ani) si de asemenea o holograma RAR lipita peste toate acestea.

3.Dupa ce ai terminat cu RAR-ul te prezinti la UDRISTE (dupa 12-14 zile), cu dovada in original, cartonasul galben, factura de la RAR si copie dupa CI pentru ridicarea talonului.
Dovada va ramane la Udriste.

PS: ITP-ul costa 150-160 ron.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Jul 2012, 21:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Mi se pare incredibil subiectul dezvoltat. Adica initiatorul topicului umbla fara ITP valabil (chiar nu e o scuza ca nu te-a sunat nu stiu cine) si problema adevarata e ca de unde stie politistul ca nu are ITP? Sa inteleg ca pot umbla si cu cadavre in portbagaj, ca de fapt ar trebui sa ma intreb ce ar avea de cautat prin masina nu? Si daca gaseste eventual sa il dau in judecata pentru ca a indraznit sa imi caute prin masina. Foarte bine ti-a facut ca a intrat mai tare in tine, data viitoare ti-l faci din timp. Si eu ma pun in gura cu politistul, dar doar pentru faptul ca am toate actele la zi, stiu ce poate sa imi faca si ce nu si poate sa ma caute si-n c.r ca nu are ce gasi.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Jul 2012, 22:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Stai calm,coane!Ce te aprinzi asa? smile.gif
Colegilor le era cam neclar faptul ca organele abilitate din RO si-au perfectionat metodele de control.Evoluam!Cu,sau fara,voia noastra!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 24 Jul 2012, 07:00
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(SandelBS @ 23 Jul 2012, 22:52)
Mi se pare incredibil subiectul dezvoltat. Adica initiatorul topicului umbla fara ITP valabil (chiar nu e o scuza ca nu te-a sunat nu stiu cine) si problema adevarata e ca de unde stie politistul ca nu are ITP? ..........
*




eu lucrez in IT. modalitatea de verificare folosite de politie mi se pare a fi un subiect mult mai interesant decat faptul ca razvan_smart a uitat data exacta cannd ii expira ITP-ul smile.gif

This post has been edited by Smiley: 24 Jul 2012, 07:01


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 25 Jul 2012, 09:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Mai citeste inca o data si vezi care a fost situatia. Mi se pare o chestie banala sa ai acces la una sau mai multe baze de date, indentifici nr si vezi ce are si ce nu are masina. Sau se poate merge pe ghicit , comunicare prin statie, verificare de un burtos ce sta toata ziua pe scaun si joaca solitaire si raporteaza si il prinde pe Ghita ca n-are ITP. Orice fraier poate construi o baza de date, cu chei de identificare , si nu solicita prea mult efort decat atunci cand se introduc datele (munca de incepator), in rest la identificare se poate face automat. Deci, chestie de clasa primara, ca la gimnaziu evoluezi si faci ceva mai interesant.

Sistemul de citire automata nr de inmatriculare e deja implementat la rovigneta, m-ar mira faptul ca nu ar fi deja si la ITP , de exemplu.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 25 Jul 2012, 09:47
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




QUOTE(SandelBS @ 25 Jul 2012, 09:39)
Mai citeste inca o data si vezi care a fost situatia. Mi se pare o chestie banala sa ai acces la una sau mai multe baze de date, indentifici nr si vezi ce are si ce nu are masina. Sau se poate merge pe ghicit , comunicare prin statie, verificare de un burtos ce sta toata ziua pe scaun si joaca solitaire si raporteaza si il prinde pe Ghita ca n-are ITP. Orice fraier poate construi o baza de date, cu chei de identificare , si nu solicita prea mult efort decat atunci cand se introduc datele (munca de incepator), in rest la identificare se poate face automat. Deci, chestie de clasa primara, ca la gimnaziu evoluezi si faci ceva mai interesant.

Sistemul de citire automata nr de inmatriculare e deja implementat la rovigneta, m-ar mira faptul ca nu ar fi  deja si la ITP , de exemplu.
*




Domnle, ca idee, am lucrat la implementarea sistemul de rovigneta. Sunt informatician. Stiu destul de bine cum se face, dar nu asta era intrebarea. Intrebarea era daca au implementat sau nu un sistem asemanator si pt baza de date a RAR-ului. Poate cineva stie sigur. Eu nu am stiinta de asa ceva si vroiam doar sa fiu sigur. Nu am contestat ca sunt sau nu vinovat, consecintele mi le asum.

Chestia cu grasul care joaca solitaire e adevarata. Doar ca 1 minut a durat de la trecerea mea pe langa echipaj (singurul pe care l-am intalnit). Asa ca grasul respectiv nu prea avea timp sa o faca, ori a dobandit indemanare fantastica jucand solitaire.

Drumuri fara incidente!


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:03
Dacia