Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme injectoare?, nelamurire

andu911
post 22 Apr 2008, 00:19
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




celor cu probleme

oricum, daca la test arata presiune prea mare pe un injector, inseamna ca scapa motorina pe retur si atunci nu cred ca mai are ce sa ajute vreun aditiv.
aveti grija de unde alimentati si cat de des schimbati filtrul, ca problemele astea apar numai de la mizerie in instalatie.
e suficient sa schimbati doar injectorul cu pricina, nu pe toate.

This post has been edited by andu911: 22 Apr 2008, 01:42


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Apr 2008, 07:34
Post #32


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




andu911>>ai idee care sunt valorile maxime adimise?


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Apr 2008, 10:36
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




habar nu am sad.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lagunianul
post 22 Apr 2008, 11:59
Post #34


Stig`s secret trainer


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 2 September 07
From: Cluj Napoca




si eu sunt curios de valorile maxime admise.. si eu patesc cam aceeas chestie cu pierderea de putere, ptr o secunda.. cand dau sa plec repede de pe loc cu 1 -a .. o sa ma duc sapt asa la tester si va mai anunt care e miscarea..


--------------------
Toyota RAV4 2.2 D-4D
"Cel mai bun mijloc de a învata sa te cunosti e sa încerci a-i întelege pe ceilalti." (Andre Gide)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 22 Apr 2008, 13:49
Post #35


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 22 Apr 2008, 00:19)

aveti grija de unde alimentati si cat de des schimbati filtrul, ca problemele astea apar numai de la mizerie in instalatie.
e suficient sa schimbati doar injectorul cu pricina, nu pe toate.
*


pai pana acum am alimentat de la omv berceni,sprint diesel si euro5,cat despre filtre am mai zis ca trebuia sa le schimb de o saptamana dar mi-a incurcat unu filtrele,eu nefiind atent...si uite asa le schimb la 15000km sad.gif .aaa si mersi andu pt pm


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 24 Apr 2008, 13:02
Post #36


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Se pare ca : Valorile alea 4 care se vad in blocurile de valori masurate sunt corectii ale cantitatii de motorina injectata la ralanti in mg/H (miligrame/ciclu motor); Valorile normale sunt intre -2,8:+2,8mg/H. blush.gif le>daca se depasesc aceste valori injectorul trebuie schimbat... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by MHY: 24 Apr 2008, 13:04


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Apr 2008, 13:41
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




La mine pe DDT apare 0 la corectii, dar ma gandesc ca nu citeste aceste valori, pt ca ar fi prea frumos sa fie asa.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byby
post 24 Apr 2008, 14:38
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Cum vezi in DDT aceste corectii, caci eu nu le-am gasit.


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Apr 2008, 14:59
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Eu cred ca aici smile.gif

Attached thumbnail(s)
ddt1.JPG ( Size: 140.53k ) Number of downloads: 2339


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 7 May 2008, 22:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@lagunianul...ai rezolvat ceva? care e verdictul? Eu am fost si la Renault (acum doua saptamani) si azi la Total Diesel Service (prin com. Pantelimon pe langa Franke) si din testul pe calculator iese totul foarte bine numai ca tremuratul ala ma enerveaza din zi in zi mai tare. Pierde putere si la mine pentru o juma' de secunda in treapta 1 si a doua mai ales pana se incalzeste motorul, in rest nu e sesizabil. Caraitul ala cand ac celeram mai tare in treptele inferioare il auzeam si eu asta iarna dar la mine toate astea s-au suprapus peste tampoanele si bieletele de la motor cam duse de nu mai stiam pe seama cui sa pun toate astea. Masina trage si merge ok in rest. In orice caz cand am luat masina asta din Germania nici vorba de carait, tacanit, pierdere purtere sau alte bazaconii...motorul torcea si mergea foarte frumos. Asta e...motorina romaneasca bagata in motoare cu common rail.

This post has been edited by dan73205: 7 May 2008, 23:04


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 11 May 2008, 21:36
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Am schimbat filtrul de motorina (avea 10000) si fenomenul s-a mai ameliorat dar nu satisfacator. Asta ma convinge ca totul tine de alimentarea cu motorina (datul in nas si tremuratul la relanti). Filtrul de motorina era destul de negru desi acum o luna l-am verificat si mi s-a parut curat , nu imi faceam griji in privinta lui. Am bagat un aditiv (2x2 sau 2+2) si am scos masina pe autostrada azi. Am mers cu viteza mare , pe la 150-160, si am urcat-o un pic si pe la 180 cu maxim de 190 km/h. Mai avea un pic rezerva. Nu am auzit zgomote suspecte, e drept ca A2 pana la Fundulea are un tip de asfalt foarte zgomotos. Raman in continuare cu problema pe cap:
1.pierde putere pt foarte scurt timp (sub o secunda) sacadat, in doua reprize, mai ales la rece, uneori si doar atunci cand o calc nitel mai tare.
2. tremura la relanti fara ca turometrul sa varieze sau sa scada sub 800.
Repet, fenomenele descrise mai sus sau mai ameliorat odata cu schimbarea filtrului, si poate, odata cu adaugarea aditivului.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 11 May 2008, 21:50
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Eu as incerca si o curatire de injectoare.Ti-as recomanda solutia WINS. Se gaseste la bidon de 1L si costa cca 30Ron;asta daca ai pompa de joasa presiune inglobata in cea de inalta presiune.
Eu am facut operatia asta in parcare si 1l mi-a ajuns pt 2 curatiri.


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 11 May 2008, 22:18
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Din cate stiu eu la motoarele cu codul F9-Q-750 ca al meu pompa de joasa presiune e inglobata in cea de inalta presiune. Aveai manifestari asemanatoare? Ce ai facut practic, poti da detalii?


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 11 May 2008, 22:36
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Nu am avut manifestarile descrise de tine . Am facut-o mai mult
profilactic cu toate ca dupa aceea mersul motorului meu a fost perfect
uniform ; pana aci mai trepida uneori.
Am racordat doua furtune de cauciuc (de ex. cele de Dacia),unul in aspiratia pompei si al doilea la returul ei. Ambele le-am introdus in bidonul cu solutie si am lasat motorul sa mearga cu solutia asta timp de 30min.


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 May 2008, 11:10
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Dan - tu ai curatat vreodata EGR ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 13 May 2008, 11:10
Post #46


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




Se manifesta cumva prin anumite zgomote un injector dus?Adica in afara de aparitiile pe micile ecrane,cum iti poti da sigur ca e un injector dus sau este egr de vina?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 14 May 2008, 12:15
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




am reusit sa schimb si eu un injector care ajunsese cu o corectie de 3,8.Intradevar,corectia poate ajunge la maxim 4 dar deja atunci injectorul e dus rau.L-am schimbat cu unul care nu are acelasi cod insa mi s-a garantat ca e de F9Q-750.In fine,ca idee,un injector cazut,corectie peste 4,duce automat la defectarea celorlalte,apoi la tremurat din ce in ce mai tare...etc.Aceasta corectie o puteti afla numai la un CLIP adaug aici doar daca stati langa cel care face testul si vedeti cu ochii vostri---patit!!Ptr tremurat ganditi-va la tampoanele motor,chiar daca sunt noi cauciucul poate fi de proasta calitate,mai dur,iar tremuratul sa nu dispara,chiar sa se amplifice---iarasi patit!!!Pierderile de putere/cuplu la fel,puneti-o in seama "versatului" EGR si nu numai,deoarece nu stiu cati dintre voi ati curatat si galeriile de legatura dintre EGR si admisie...In rest...nici mecanicii de la Renault nu-s atat de priceputi,deci tot in noi sta baza in functionarea propriilor masini!!


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leonardg
post 14 May 2008, 12:46
Post #48


Member


Group: Members
Posts: 111
Joined: 20 April 07
From: Sibiu




Am reusit sa-mi curat si eu injectoarele cu adtiv de combustibil "Injector cleaner" . Am folosit STP Diesel injector cleaner. L-am pus in rezervor la 45L de motorina si am facut un drum de 250 Km. In primii 50 Km nu s-a simtit nimic. Pe la 100 Km motorul mergea mai rotund, la relanti nu mai trepida si am scapat si de problema cu scaderea turatiei la franare. Nu sunt chiar bazaconii, produsele astea sunt bune la ceva. Nu sunt atat de eficiente ca o curatare de injectoare profesionala pe stand de curatare insa ca prevenire si "profilactic" sunt OK.


Attached thumbnail(s)
dieselinjectorcleaner.jpg ( Size: 34.25k ) Number of downloads: 2328


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Expression / 1,9 DCI 88KW - SB
I'm not driving fast... I'm just flying low !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 14 May 2008, 20:29
Post #49


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




@boozywoozy
cat a costat un injector?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 May 2008, 20:24
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(andu911 @ 12 May 2008, 11:10)
Dan - tu ai curatat vreodata EGR ?
*


Nu l-am curatat niciodata, ma gandesc sa il curat.
Am ajuns la jumatatea rezervorului in care am bagat aditivul ala. Am mers in weekend aproape 300 de km. La rece inca da in nas un pic in schimb tremuratul ala aproape a disparut. Ma gandesc ca la urmatorul plin sa bag metabond....mi-a recomandat cineva desi site-ul e de toata jena si nu prea imi inspira incredere. Ideea e ca maine nu o mai duc sa ii testez injectoarele pe banc pentru ca oricum la clip erau cu 0 corectii. Unul singur avea 0, ceva (0.1 sau 0.2 parca). As mai tine-o asa sa vad cum evolueaza cu ceva aditivi...daca imi recomandati ceva mai de calitate.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 18 May 2008, 20:51
Post #51


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




@dan73205
dupa cum cred ca ai vazut,si eu am folosit 2+2 ala,adica il mai folosesc inca.dupa 1000km se simte mare diferenta legata de trepidatul ala...o sa incerc si eu STP ala care l-a recomanddat leonardg.apropo la zgomot cum ti se pare motorul?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 18 May 2008, 20:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




privilex pe un injector nou cu cel stricat la schimb am dat cam 1000 lei.E mult,e putin...nu stiu,cert este ca mi-am rezolvat problema la motor.Tin insa sa precizez ca inainte de a-l schimba nu-mi tremura,nu-mi caraia,nu facea figuri motorul.Acel carait care se mai aude la dci mai poate fi si de la rampa de injectoare.Asa ca fara un test inainte degeaba,eu unul,as cere sfaturi ce si cum fara sa stiu exact care e buba!Si eu alimentez numai de la OMV numai cu euro5 si...O singura data am curatat "profilactic" injectoarele fara a simti schimbari in mersul motorului...
Ca sfat : se gasesc numai duze injector care sunt mult mai ieftine!!Daca aveti prieteni la reprezentanta cereti codul pe original sa putem gasi o rezolvare mai "agreabila"...


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 May 2008, 21:26
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




2+2 ala mi s-a parut ieftin, adica un fel de sirop de tuse. Poate stie cineva un produs mai acatarii. De zgomot..nu stiu ce sa zic, cert e ca tremuratul s-a redus.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kid2502
post 18 May 2008, 21:26
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 14 April 08




boozywoozy

zici ca se gasesc duze de injector sau am inteles eu prost?!...si daca se gasesc da-ne ceva informatii


--------------------
renault laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 18 May 2008, 21:26
Post #55


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




boozywoozy e super treaba daca merge cu schimbatul duzelor.acum te intreb ca fapt divers de ce nu ai schimbat tu duzele sau duza...


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 18 May 2008, 21:33
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




dand jos injectorul si montandu-l pe celalalt care era deja comandat,mi-am bagat nasul in cel defect.Daca va uitati el se poate desface si se poate schimba numai ce cade la el,adica duza...Am intrebat si eu in stanga si in dreapta pana am ajuns la un amic de la o reprezentanta dacia care mi-a confirmat ca aceste duze se pot inlocui.E simplu,trebuie doar ceva "pile"...Eu nu am avut si m-a costat 10 mil...sad.gif


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 25 May 2008, 21:55
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Am curatat azi EGR-ul si ii multumesc lui andu911 pentru sugestia de mai sus. Dupa operatia asta nu am mai avut timp decat de o proba pe vreo 15 km si nu a mai avut caderile alea de cuplu si nici nu mai tremura la relanti. Sper sa o tina asa. EGR-ul era negru taciune in interior insa depuneri consistente erau doar in fanta de lagatura dintre compartimentul EGR-ului si cel de deasupra unde e dumperul. Turatia e constanta (uneori mai sarea din senin stand pe loc la semafor cu 100 de ture). Ramane de vazut daca asta a fost singura problema. Nu neg ca si injectoarele ar putea da manifestari asemanatoare dar la mine trei aveau corectie 0 iar al 4-lea practic 0.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 28 May 2008, 11:07
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




am vorbit cu un prieten de la reprezentanta renault galati in legatura cu acele duze sad.gif din pacate cei de la renault nu pot aduce doar duzele , ideea este ca se comercializeaza si separat dar nu de ei , ci de firma producatoare de injectoare .in concluzie trebuie sa gasim pe cineva la bosh sau ma rog firma care produce aceste injectoare !

am sa caut si in franta macar asa de curiozitate sa vedem cat este un injector acolo


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 28 May 2008, 16:14
Post #59


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




o intrebare cam stupida...pe la dezmembrari nu se gasesc?eu unu nu m-as baga la sh dar asa ca idee.aaa si inca una,injectoarele sau alte piese nu sunt mai ieftine afara?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 28 May 2008, 17:15
Post #60


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Privilex>>doar nebun sa fii sa cumperi injector sh...un injector la Renault Romania costa exact la fel daca il cumperi din U.k de exemplu...am dat eu un telefon acolo si m-am interesat de niste piese si aveau preturile exact ca la noi...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 15:35
Dacia