Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mare problema la instalatia electrica, Cabluril traseu EGR si alti senzori fara izolatie

Hadrianvs
post 1 May 2009, 12:51
Post #1


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Salut toti forumistii Reno
Din pacate azi, incercand sa verific cauza erorilor la INJECTIE pe care draga mea masina mad.gif mi le tot dadea in ultimul timp, am scos capacul motorului, cu gandul sa verific mufele de la EGR, etc .
Am ramas uimit de cantitatea de ulei improscata de valva EGR! Poate din cauza uleiului acumulat, am gasit un dezastru :in interiorul tuburilor de protectie practic toate firele din acest tronson sunt erau ramase fara izolatie(cand le-am atins practic izolatia a "curs" de pe ele, ca faina).
Este vorba de traseul care contine o mufa cu 6 fire, una cu 2, si alte doua mufe cu 2(3) si respectiv 4 fire ce par bune(care cred ca sunt de la bujiile incalzitoare apa).
M-am chinuit si contorsionat practic vreo 3ore sa individualizez tot traseul(mai avea un fir care ducea sub galeria de admisie, prins cu piulita de 4 cred (cheie de 8), poate voi reusi sa-l "trag" intr-o pozitie mai accesibila, caci toate mufele acestea duc, dupa cum cred ca stiu majoritatea dintre voi, in spatele motorului...Ei bine, n-am reusit, se pare ca trebuie desfacut si o parte din furtunele de apa, si aici nu m-am bagat, pentru ca n-am conditii.
Ce sa mai spun, am lasat-o asa, cu borna de la baterie scoasa, luni am sa chem platforma s-o duc la Renault...
A mai patit careva dintre voi asa ceva? Cam cati euroi trebuie sa pregatesc? Cum e posibil ca o masina de 6 ani jumate sa aibe instalatia electrica in halul asta?
Am pus si cateva foto de imediat ce-am gasit "surpriza", dupa aia eram prea murdar sa iau telefonul sa mai fac altele si-mi tremurau si mainile de nervi...
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri/sugestii/sfaturi

This post has been edited by Hadrianvs: 1 May 2009, 18:08


Attached thumbnail(s)
DSC00069.JPG ( Size: 481.28k ) Number of downloads: 1440
DSC00070.JPG ( Size: 612.07k ) Number of downloads: 1671
DSC00071.jpg ( Size: 513.48k ) Number of downloads: 1649
DSC00072.jpg ( Size: 2.17mb ) Number of downloads: 1628


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s-ervin
post 1 May 2009, 15:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 1 April 08
From: Harghita




probabil uleiul si caldura a mancat izolatia, la mine e in stare buna de si e uleios un pic, o sa fiu atent mad.gif .Incearca prima data la dezmembrari,ca la reno va fi scump sau dute la un electrician priceput.Bine ca nu a facut scurt si nu sa aprins Doamne fereste. Bafta console.gif


--------------------
Renault Megane 2013 1.6 dci Bose Edition - HR-10-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 1 May 2009, 16:49
Post #3


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Si eu m-am mirat c-a mers, la cum aratau firele alea...In afara de cateva mesaje "anomalie a sistemului de injectie- contactati reteaua renault" nu s-a manifestat cu nimic.
La dezmembrari nu stiu daca voi gasi Lagune 2. Chiar dac-as gasi, nu desfac ei juma' de motor sa-mi dea mie nu-stiu-ce cablu..


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 1 May 2009, 17:02
Post #4


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




deci trebui schimbat tot cablajul motor fara dubii


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 1 May 2009, 17:35
Post #5


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Cel putin o parte din el, cred. Problema e ca nu-l pot identifica pe tot, traseul defect se uneste cu altele, din alte parti ale vanului motor s.a.m.d.
Cred ca este vorba de traseul 149 din pagina 3, nu stiu exact, oricum duce la EGR(169) si la captatorul presiunii de supraalimentare(1071)

This post has been edited by Hadrianvs: 1 May 2009, 17:37

Attached File(s)
Attached File  CAM.pdf ( 1.38mb ) Number of downloads: 361


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 1 May 2009, 19:27
Post #6


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Sfatul meu este sa mergi la alt service, nu la RENAULT, trebuie sa-ti demonteze toate circuitele si sa le schimbi. Eu am luat masina de acum 1 an jumate si tot din cauza uleiului scurs pe la dumper si al prafului si al caldurii mi s-a crapat furtunul de apa ce intra in radiatorul de incalzire din interior, mi s-a spart rau de tot, noroc ca mergeam pe un drum forestier cu viteza 1 si cu geamurile deschise si am simtit un miros ciudat, am oprit si am scapat sa nu calez motorul. Am avut trusa cu scule la mine, am demontat conducta de la turbo ca nu aveam acces si cutia filtrului de aer si am izolat furtunu si asa am mers acasa, subturat. Bafta!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 2 May 2009, 15:55
Post #7


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Azi mi-am luat inima in dinti si am scos traseul cu pricina, oricum n-am ce sa stric... Acum schimb toate cablele, trebuie numai sa caut tub din acela de protectie, ca cel vechi e casant.
Doamne-ajuta, va tin la curent


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 May 2009, 16:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




vezi ca s-a mai discutat pe forum... izoleaza-ti sistemul acolo, sa nu mai scape ulei...
ca iar strici un rand de cabluri biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 3 May 2009, 14:03
Post #9


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Am schimbat toate firele, masina merge perfect dar imi da permanent eroare la injectie(aceeasi eroare care mi-o dadea cateodata inainte).
Maine o duc la maica-sa reno.


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BuNeL_u
post 5 May 2009, 02:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 22 April 09




exact asa am patit si eu insa la mine s-a extins si in interiorul masinii la plafoniera spate de nu mai am lumini in masina acuma. cablurile erau topuite intre ele, noroc ca nu am luat foc. am scos cablurile pana unde ajunge in bord. de acolo numai Dumnezeu stie ce e.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression
Check Length
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 5 May 2009, 11:41
Post #11


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Fost la reno. Aflat costul instalatiei electrice noi: 490 euro. Dat mana cu ei, zis "NO, GRAZIE" si plecat.
Cel putin acum masina merge. Astazi m-apuc de sunat firele, poate am inversat vreunul (le-am notat cu markerul, dar fiind pline de ulei, nu se mai vedea bine), am facut rost si de scheme.
Un sfat: cei care au sau au avut probleme cu uleiul prin zona aia controlati-va bine si instalatia electrica...
Aaa, era sa uit: am pus computerul pe ea si nu mi se sterge eroarea "Anomalie la injectie, contactati reteaua renault"(Specific insa ca masina merge perfect si nu scoate fum mai mult decat ar trebui, poate singura diferenta ca atunci cand opresc motorul, parca se opreste mai "brusc" si o trepidatie mai puternica ca inainte), zicea scurt-circuit sau lipsa alimentare nu-stiu-ce de aer de la "GRUPPO FARFALLATO". Imi cer scuze, in romaneste nu stiu exact denumirea, cred ca ar veni (mot-a-mot) "Grupul Fluture", situat dupa EGR. Asta ce am reusit eu sa trag cu ochiul, ca asa de secretosi sunt astia pe-aici...De imprimat foaia cu erori - nici vorba!

P.S. BuNeL_u: tu tot de la ulei ai avut problemele astea?

This post has been edited by Hadrianvs: 5 May 2009, 11:54


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 7 May 2009, 12:57
Post #12


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Salut
Ieri dupa-amiaza, dupa ce fusesem la 4(patru) servisuri reno si unde nimeni n-a avut curajul sa caute "buba", dezamagit si enervat, m-am hotarat sa mai verific inca o data firele. Treaba de zece minute, nu mai mult, ca ma saturasem de calarit masina si de privirile nedumerite ale vecinilor... Am inversat doua fire (portocalii) intre ele, cele care aveam un dubiu ca le-am pus rau, si- minune- din nou totul este OK, nici o eroare.
Si uite asa am economisit vreo 600 de euro, cu 3 euro de cable, cateva ore de munca si muuuulta rabdare...

This post has been edited by Hadrianvs: 7 May 2009, 12:58


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 7 May 2009, 13:08
Post #13


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Felicitarile mele Hadrianvs, cu ocazia asta o sa verific si eu starea firelor acolo, ca am schimbat garnitura minune si tot mai este o pelicula de ulei pe acolo, si numai de 500 euro nu am chef sa dau pe la altii biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BuNeL_u
post 8 May 2009, 01:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 22 April 09




da,tot de la ulei. la mine nu au inceput sa se extinda asa mult, cca 2 cm, le-am degresat cu ceva spray apoi le-am izolat cu banda apoi am pus peste un furtun ceva de la instalatia electrica. Nu stiu daca ar avea legatura si cu scurtul din interiorul masinii la plafoniera spate care e parlita rau si mi-a distrus toate firele de sub plafon.
Daca e cineva din TM electrician sa ma ajute (contracost) sa dea un PM. Am fost la vestitul Nae dar si-a prins urechile pe-acolo


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression
Check Length
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu_24
post 17 Mar 2017, 11:07
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 March 08




aceasi problema am si eu.
Am avut furtunul de admisie fisurat, a improscat cu ulei, iar instalatia electrica e dusa in zona cu mufa egr si termostat.
Am luat o instalatie de la dezmembrari si vreau sa o inlocuiesc.
Are cineva un tutorial sau ceva poze de la demontarea instaltiei?
In afara de firul ce se duce la electromotor mai este vreo zona cu access dificil?
Multumesc
PS: stie cineva un electrician/mecanic in Pitesti care sa ma ajute?

This post has been edited by relu_24: 17 Mar 2017, 15:53


--------------------
Renault Laguna II 2003 Expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 4 May 2017, 23:32
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Salut,are cineva o schema electrica pentru montarea prizei pentru remorca?


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:20
Dacia