Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum carburant anormal 1.5dci

IDF
post 20 Sep 2013, 15:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




De curand am observat un comportament anormal in ceea ce priveste consumul fluence-ului din semnatura, si anume:

Au fost vreo 700 de km in care n-am iesit absolut deloc din oras (Timisoara). Mers normal, cat se poate de urban. Mai aglomerat, mai bara la bara, mai liber, nefolosit deloc clima. CB s-a fixat intr-un final pe la 8.5. Nici un fel de problema cu asta, decent.
A urmat un drum Timisoara - Oradea, unde am scos o medie de 8.1. CB a fost resetat in momentul in care am plecat din timisoara, un singur pasager, drum liber, nu am mers mai tare de 120. La intors, vreo 50 de km am mers doar in ture mari, maxim a5a, a inceput sa mai scada. Am ajuns Cu o medie de 7.3.
Ziua urmatoare am scos-o din oras vreo 30 de km in care am tinut-o in 3500-3700 de ture, consumul incepand sa scada catre un 5-6, decent. M-am gandit ca o fi catalizator, DPF, whatevar. Ideea este ca a ajuns ca dupa 100-200 de km parcursi urban, in momentul in care ies afara din oras, merg la 100 la ora cu un instantaneu de 8. E putin dubios ca de fiecare data cand ies in oras sa ma duc cu ea turata ca cu o drujba, sa imi scada consumul.

E normal acest comportament?

De precizat ca la prima revizie, luna trecuta (21.000 km) nu a primit ulei pt motoare DPF, mi-am dat seama de asta doar recent. Nu stiu cum se comporta inainte, pentru ca am cumparat-o cu 18.000 km, iar pana la 21.000 a mers doar extra-urban.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 20 Sep 2013, 16:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(IDF @ 20 Sep 2013, 15:46)
De curand am observat un comportament anormal in ceea ce priveste consumul fluence-ului din semnatura, si anume:

Au fost vreo 700 de km in care n-am iesit absolut deloc din oras (Timisoara). Mers normal, cat se poate de urban. Mai aglomerat, mai bara la bara, mai liber, nefolosit deloc clima. CB s-a fixat intr-un final pe la 8.5. Nici un fel de problema cu asta, decent.
A urmat un drum Timisoara - Oradea, unde am scos o medie de 8.1. CB a fost resetat in momentul in care am plecat din timisoara, un singur pasager, drum liber, nu am mers mai tare de 120. La intors, vreo 50 de km am mers doar in ture mari, maxim a5a, a inceput sa mai scada. Am ajuns Cu o medie de 7.3.
Ziua urmatoare am scos-o din oras vreo 30 de km in care am tinut-o in 3500-3700 de ture, consumul incepand sa scada catre un 5-6, decent. M-am gandit ca o fi catalizator, DPF, whatevar. Ideea este ca a ajuns ca dupa 100-200 de km parcursi urban, in momentul in care ies afara din oras, merg la 100 la ora cu un instantaneu de 8. E putin dubios ca de fiecare data cand ies in oras sa ma duc cu ea turata ca cu o drujba, sa imi scada consumul.

E normal acest comportament?

De precizat ca la prima revizie, luna trecuta (21.000 km) nu a primit ulei pt motoare DPF, mi-am dat seama de asta doar recent. Nu stiu cum se comporta inainte, pentru ca am cumparat-o cu 18.000 km, iar pana la 21.000 a mers doar extra-urban.
*



Din experienta mea cu masina anterioara cu filtru de particule pot sa iti confirm ca problema este strict legata cu incarcarea filtrului de particule. In momentul in care tu iesi afara din oras evacuarea ajunge la niste temperaturi mai inalte decat cele obisnuite in oras asa ca "calculatorul" incepe procesul de regenerare a filtrului de particule care are ca rezultat crestererea consumului de motorina, iar aste nu inseamna 0,5l/100km ci 1litru/100 sau poate chiar mai mult.

Sfatul meu pentru tine...mergi cat de repede poti si fa schimbul de ulei cu ce trebuie...masina fiind in garantie si tu mergand cu ea la revizie ca omul constincios si in necunostiinta de cauza (nu toti trebuie sa fim asi in masini si motoare, mie acuma la prima revizie mi-a spus de acel ulei special...altfel habar nu aveam ca exista), mergi inapoi la reprezentanta sa iti schimbe uleiul. In mod normal va fi facut gratis acel schimb pentru ca nu tu trebuia sa le spui ce ulei sa bage, daca nu vor asta...fa un pic de scandal...idea ii sa pleci cu alt ulei de acolo.

Si sfatul nr. 2...fa mai multi kilometri in afara, cu rost sau fara rost...ar fi bine ca macar 1 data pe luna sa iesi cu masina din oras sau cam pe la 700-800km. Daca nu se poate asta, atunci clar vei avea probleme cu acel filtru de particule iar rezultatul final va fi inlocuirea lui...care ii destul de costisitoare.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 20 Sep 2013, 20:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




A mea in aprox 5k de km nu am vazut mai mult de 5,5 medie in oras,afara sta in 4,4 media,mie nu mi s-a regenerat nicodata filtrul de particule dar merg mai turat nu dupa sagetile din bord.

This post has been edited by 99AIM: 20 Sep 2013, 20:30


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 20 Sep 2013, 20:23
Post #4


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(99AIM @ 20 Sep 2013, 21:20)
A mea in aprox 5k de km nu am vazut mai mult de 5,5 instant in oras.
*


nedumerire.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 Sep 2013, 20:44
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(99AIM @ 20 Sep 2013, 21:20)
A mea in aprox 5k de km nu am vazut mai mult de 5,5 medie in oras,afara sta in 4,4 media,mie nu mi s-a regenerat nicodata filtrul de particule dar merg mai turat nu dupa sagetile din bord.
*



Numai ca tu ai 1.6 dci, de pe alta planeta fata de anticul 1.5.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 20 Sep 2013, 21:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(argon @ 20 Sep 2013, 20:44)
Numai ca tu ai 1.6 dci, de pe alta planeta fata de anticul 1.5.
*


Dar nu am avut M 2.2 cu 1.5 dci mai argoane...cred ca si Fluence a inceput sa produca gaz cu asa consum de nici eu nu cred ca fac cu motorina de 115 ron C-ta-Buc dus intors,ce zici de asta?


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 20 Sep 2013, 21:17
Post #7


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




mai argoane... se pare că nu mai ești singurul care produci carburant wink.gif smile.gif
Dacă nu ești atent, s-ar putea să cobori pe locul II... tongue.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 21 Sep 2013, 09:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Apreciez raspunsurile, multumesc.

Voi merge la service sa ma cârâi deci, speram mai degraba sa fie ceva gresit in modul meu de exploatare.

Sincer, nu ma astept la 6 urban cu 4 extra. Era misto cu consum de 8 urban si 6 extra atunci cand am luat-o, hehe.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 21 Sep 2013, 13:18
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(99AIM @ 20 Sep 2013, 20:20)
A mea in aprox 5k de km nu am vazut mai mult de 5,5 medie in oras,afara sta in 4,4 media,mie nu mi s-a regenerat nicodata filtrul de particule dar merg mai turat nu dupa sagetile din bord.
*



pot sa intreb de unde sti ca nu s-a regenerat niciodata? sau intrebare mai simpla...cum sti cand se regenereaza fitrul de particule?


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 21 Sep 2013, 15:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




deci sa inteleg ca reprizele alea de consum mare ar fi datorita regenerarii DPF-ului? Cam des, in cazu asta..


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 21 Sep 2013, 16:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(cuki46 @ 21 Sep 2013, 13:18)
pot sa intreb de unde sti ca nu s-a regenerat niciodata? sau intrebare mai simpla...cum sti cand se regenereaza fitrul de particule?
*


Pai eu am citit in carte,stiam si de la 1.6 tdi de la servici ca trebuie sa cresca relantiul pe la vreo 1500 rot/min si motorul se tureaza mai greu si devine mai zgomotos,corect?

<span class='edit'>21 Sep 2013, 16:21:</span>
QUOTE(IDF @ 21 Sep 2013, 09:27)
Apreciez raspunsurile, multumesc.

Voi merge la service sa ma cârâi deci, speram mai degraba sa fie ceva gresit in modul meu de exploatare.

Sincer, nu ma astept la 6 urban cu 4 extra. Era misto cu consum de 8 urban si 6 extra atunci cand am luat-o, hehe.
*


Vezi sa nu fie DPF infundat la asa consum si motorul sa mearga in regim avarie,dar tb sa ti se aprinda un bec pe bord,relantiul cum e?
Daca nu ai masina de noua posibil sa o fi luat asa cu DPF gata infundat si km sa fie mult mai multi in realitate....

This post has been edited by 99AIM: 21 Sep 2013, 16:23


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 21 Sep 2013, 17:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Relanti ii undeva la 8-900 de ture. Kilometri, tind sa cred ca sunt reali, adica eu i-am facut prima revizie din carte, si am luat-o prin buy-back de la reprezentanta.
Trage in mintile ei, nu se aprind martori, doar ca are momente cand consuma, asta doar dupa ce o pistonez mult prin oras.
In fine, luni fac o programare si voi reveni cu impresii dupa ce ajung pe la service.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 23 Sep 2013, 12:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(99AIM @ 21 Sep 2013, 16:19)
Pai eu am citit in carte,stiam si de la 1.6 tdi de la servici ca trebuie sa cresca relantiul pe la vreo 1500 rot/min si motorul se tureaza mai greu si devine mai zgomotos,corect?

<span class='edit'>21 Sep 2013, 16:21:</span>

Vezi sa nu fie DPF infundat la asa consum si motorul sa mearga in regim avarie,dar tb sa ti se aprinda un bec pe bord,relantiul cum e?
Daca nu ai masina de noua posibil sa o fi luat asa cu DPF gata infundat si km sa fie mult mai multi in realitate....
*



Corect...probabil...dar acea regenereare se face deobicei cand rulezi de exemplu pe o autrostrada sau cand rulezi constant in afara orasului. Acolo iti spun eu ca nu iti dai seama daca a intrat pe regenereare sau nu.
Cand ii mai infundat filtrul face regenereare si in oras, dar nu ii cazul la o masina de genu asta...trebuie sa fie mai veche si cu mai multi km.

DPF...cedeaza in romania dupa cam 80.000-100.000km in cel mai rau caz, cel putin arstea erau raspunsurile pe care le primeam eu cand am avut problema cu alta masina


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 23 Sep 2013, 16:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Regenerarea DPF se face după ce sunt atinși mai mulți parametri de funcționare (în special legați de temperatură și turație) care sunt atinși foarte greu în oraș dacă nu se rulează mult. Mai greu să se facă regenerarea la relanti, mai degraba intră în mod de avarie și iți aprinde becul de eroare, urmând ca în prima fază să faci un drum în exterior cât mai turat posibil.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 29 Jan 2014, 11:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




@IDF:

Salut, nu ai mai revenit cu impresii dupa vizita in service. Masina mea are un comportament asemanator, este un M3 1.5 dci 110CP FAP. A fost masina de prezentare la Autocobalcescu si am cumparat-o prin buyback, acum are 22.000km. Din pacate nu am apcat sa fac nici 500 de km cu ea din cauza ninsorilor, insa la inceput am sesizat un consum anormal de mare afisat de CB (mai mare de 9-10l/100 pe instant la un mers constant, fara a se depasi 2500 rpm). Dupa ce m-am mai documentat mi-am dat seama ca una dintre posibilele cauze ar fi celebrul FAP, asa ca am profitat de un scurt drum extraurban pentru a merge cu ea la turatii mai mari. Dupa aceasta, consumul instant afisat de CB a inceput sa semene cu ce eram eu obisnuit la Symbol dci, 4-6l/100 in functie de turatie.
Abia astept sa se mai incalzeasca ca sa o scot la un drum mai lung si sa-i fac o "detoxifiere". smile.gif. Tu ai rezolvat ceva in service, masina cum se mai comporta?

This post has been edited by lungan: 29 Jan 2014, 12:22


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 29 Jan 2014, 12:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Salut. Nu am mai ajuns la service, am tălpuit-o bine de tot intr-un extraurban de 800 de km. De atunci nu m-a mai suparat consumul. Acum cu frigu, zapada, am un 9 in oras si afara tot pe la 6 sta. Sincer nici nu mai bag in seama fiecare oscilatie a consumului pentru ca imi fac griji aiurea. Are momente cand ia mult, momente cand ia mai putin, o sa ma vait de treaba asta la revizie peste vreo 2000 km... ~ in vreo o luna.

Atunci cand am deschis topicu masina avea ceva peste 21.000 km. Acum are vreo 34.000 si mi se pare ca merge ok.

This post has been edited by IDF: 29 Jan 2014, 13:01


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 29 Jan 2014, 16:56
Post #17


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




9,5 consumul urban in Tm pe ultimii 1500 de km. Viteza medie undeva la 29 la ora. Trebuia sa iau diesel.


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 30 Jan 2014, 12:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




@ mezym, consumul nu mi se pare anormal de mare.

In jurul aceleasi valori ma situez si eu prin Bucale.
Nu cred sa fie motiv de ingrijorare


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 30 Jan 2014, 14:38
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




9,5% pentru un benzinar de 1,3 tone mi se pare mai mult decat rezonabil in oras. Eu nu inteleg cum un dci poate sa consume la fel, la o viteza medie peste 25 km/h, dar se pare ca "asa face toate". smile.gif.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Jan 2014, 15:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Pentru ca se combina mersul in oras cu cel cu motorul rece (preponderent). Fiind iarna, incalzindu-se greu, drumurile in oras fiind mai scurte... uite si consumul mare. Vara e mai bine smile.gif , se incalzeste mai repede motorul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mimanu
post 30 Jan 2014, 15:50
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 January 14






--------------------
Renault Fluence 1.5 DCI 110 2010 Dinamique - B219MNE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 30 Jan 2014, 17:24
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Exact la asta ma gandeam si eu, DPF-ul, mai ales ca dupa ce merg cu ea mai turata consumul instantaneu incepe sa arate valori normale. Dupa aproape 7 ani de condus 1.5 dci imi este greu sa accept ca motorasul asta poate sa consume 9%.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 30 Jan 2014, 18:29
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Pana nu se incalzeste bine motoru consuma mai mult, asta e. Incerc sa ies din oras cu fiecare ocazie posibila. De atunci parca e mai bine.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 2 Feb 2014, 22:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Mai mult ca sigur problema este de la filtrul de particule. Weekend-ul acesta am facut un drum la Piatra-Neamt si am condus cat de tare am putut, cu acceleratii in forta si schimbat la peste 4000 rpm. Rezultat: consum instantaneu de 2-3% intre 1500 si 1800rpm (inainte aveam peste 12% ohmy.gif ), consum instantaneu de 4% la 110km/h in treapta 6. La intoarcere insa am lasat-o mai moale si dupa vreo 100 de km de consumuri incredibile iar a inceput sa pape 6-7% la mers constant intre 2000-2500rpm.
Maine ma duc sa-i schimb consumabilele si sa-i fac o diagnoza ca sa vad exact starea DPF-ului. Daca in cateva mii de km nu reusesc sa-l desfund definitiv, renunt la el fara nicio urma de regret. smile.gif. Nu cred ca ajuta la nimic daca masina consuma aproape dublu, poluarea este mai mare si te mai arde si la buzunar.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 3 Feb 2014, 10:13
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




acuma cosumul instantaneu nu stiu daca este neaparat relevant, pentru ca inevitabil aceasa regenerare se va face daca se ating niste parametrii. Daca citesti despre acest filtru de particule vei gasi explicatiile dorite.
Oricum macar 1 data la doua saptamani este recomandat sa iesi din oras cu masina si sa faci un drum de macar 50km, este bine pentru acel filtru de particule, altfel se foote si dupa o sa ai batai de cap si oricum, chiar daca il dai jos...operatiunea costa cam 300-350€ (cel putin atata era in 2012 cand m-am interesat pentru alta masina)

Asa ca recomandarea mea, cate un drum macar de 2 ori pe luna in afara orasului, chiar daca meri numa la o prajitura undeva. Cand mergi in oras sau in afara orasului, mai ia ochii de pe consum si mai dai motorului turatii...asta daca nu ai autostrada langa, unde poti sa o pui pe 3000-3500 rpm.

In felul acesta duce motorul minim 100,000-150,000 km.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Feb 2014, 10:22
Post #26


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asa e la Reno, multumitor daca duce motorul cat distributia la un motor serios? biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 3 Feb 2014, 10:28
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(argon @ 3 Feb 2014, 10:22)
Asa e la Reno, multumitor daca duce motorul cat distributia la un motor serios?  biggrin.gif
*



asta este la toate. vezi bmw, audi, vw, ford...name it...singuri sunt toyota care schimba filtrul pe gratis daca se foote inainte de termen. In rest sunt garantate intre 100.000 si maxim 200.000. Parca Mercedes le garanteaza cel mai mult.

Deci pana la urma stai chill ca peste tot ii le fel. Tu fi multumit cu Renault tau de scoala primara, ca dpdv tehnic este mai bun...decat orice masina euro 5. Pe langa asta filtrele asta provin de la furnizori, care vand acelasi lucru la mai multe marci.

Oricum masinile is facute sa tina pana in 5 ani, dupa care orice om normal o vinde si isi cumpara modelul nou. La fel se intampla si la firme etc. Pana la urma ce profit are Producatorul de pe urma second handurilor de 5 ani plus ce circula prin Romania de ex. Oamenii nu merg la reprezentanta, piese nu pun originale...asa ca...


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 3 Feb 2014, 11:45
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Nu cred ca este cazul anularii unui DPF bun, functional (daca e corect sa scriu asa). Eventual cand se colmateaza iremediabil si nu se mai poate regenera, nimic. De la un timp ii dau talpa ca rutina, schimbat viteze in 3000+ si nu mai gâfâie. happy.gif Ia ceva mai mult de la talpa, nu de la altceva.


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Feb 2014, 12:17
Post #29


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




DPF-urile tin mai mult de 100-150.000, problema e la romani, care isi cumpara diesel sa faca 10.000 pe an, si aia majoritatea in oras daca se poate, de aia nu tin filtrele de particole. La straini tin peste 200.000 indiferent de marca, ca folosesc masina corespunzator, iar la frecat 3-4 km in oras de nici nu se incalzeste isi cumpara un benzinar care rezista regimului.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 4 Feb 2014, 13:15
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Am fost si am facut schimbul de consumabile, ocazie cu care am pus si testerul pe ea. Nu s-au gasit erori, incarcarea din DPF era de doar 6g, dar ceea ce m-a surprins a fost faptul ca numarul total de regenerari este doar de 10 pe o distanta parcursa de 23.000km.
Masina se comporta in continuare la fel de haotic in ceea ce priveste consumul. Cateodata consuma 6-7 la mers constant, cateodata 8-9 (trapta 3 sau 4 la 2000 rpm). Culmea, daca scad turatia consumul creste, daca maresc turatia la 2500, 3000, 3500 dupa care merg constant, consumul ramane acelasi ca la 2000 smile.gif. Nu mai inteleg nimic. Cateodata in frana de motor consumul instantaneu este 0, asa cum este normal, cateodata nu scade sub 3-4%. Daca o scot pe liber in timp ce rulez cu viteza, ca sa verific consumul la ralanti, acesta este cateodata 0.8%, cateodata 3-4%.
Pareri?


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 01:24
Dacia