Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme diverse Captur , solutii, recomandari

#Dino
post 16 Feb 2017, 09:35
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




VOCEA CLIENTULUI


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 16 Feb 2017, 09:39
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Fă o listă cu problemele mașinii și comunică totul telefonic și în scris la Renault (Vocea clientului initial, apoi depune cu numar de inregistrare).



--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 16 Feb 2017, 09:48
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(FlorianP @ 16 Feb 2017, 08:48)
Deci... daca in momentul in care accelerezi se misca volanul spre dr/st sunt 2 cauze:
1. O aderenta mai buna a rotii pe partea respectiva cauzata de carosabil sau diferenta de presiune in anvelope ceea ce poate cauza acel efect - presiune mai mica in anvelopa inseamna contact mai mare cu solul si o rezistenta mai mare la inaintare;
2. Bieleta/ capul de bara(poate chiar pivotul inferior) au joc relativ mic si atunci la accelerare se modifica unghiurile si directia ''se deschide'' - dar efectul trebuie sa fie invers - la decelerare, fara franare, volanul sa se duca catre directia opusa...

Verifica varianta a 2-a. Dupa ce accelerezi volanul pleaca in dr, la decelerare revine.

LE: Am ceva experienta profesionala dar am patit-o si pe pielea mea la un logan 2, la 8000 km, cand a fost pivotul inferior si se manifesta cum am descris mai sus...
*


1. Presiunea este verificata,am facut-o miercurea trecuta si plus ca daca era ceva se aprindeau senzorii. Cum am zis presiunea am facut-o saptamana trecuta ca la carte,cum este trecut pe usa.
2. Este posibil ca la o masina care are 8000 Km sa apara problema asta? Referitor la ce ai spus tu...la accelerare volanul o ia spre dreapta iar la decelerare ramane acolo,nu revine.


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 16 Feb 2017, 12:58
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




E doar pozitionat prost volanul. E ca si cum la o masina cu volanul pozitionat corect, il rotesti putin si apoi demarezi. El revine la pozitie. Atat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
admunarig
post 16 Feb 2017, 15:34
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 1 February 17




Eu am avut in timp mai multe modele Renault. Symbol (1.4 8V, 16V), clio III 1.5 dci, megane II 1.6 16V. Absolut niciuna nu a avut probleme majore, doar mici problemute care tin de mediul in care se plimba... biggrin.gif . Chiar symbolul 16V in momentul de fata are 12 ani si e folosit de tatal meu ca masina de mers pe santier. Se incapataneaza sa nu aibe nicio problema....Meganul, la fel, are 12 ani si merge ca-n prima zi...
Clar conteaza si norocul...vezi Capturul din semnatura care consuma ulei.Nu pot generaliza ca masinile Renault sunt proaste...Am un prieten care are Mercedes ML si care e disperat de traditionalele probleme electrice, comanda defecta de deschidere a potbagajului care se strica o data la 2 ani, cutia care schimba smucit, etc...Toate au problemele lor...


--------------------
Renault Captur 1.2Tce 120 2015 dynamique - B113ALM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 16 Feb 2017, 16:49
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(roland @ 16 Feb 2017, 12:58)
E doar pozitionat prost volanul. E ca si cum la o masina cu volanul pozitionat corect, il rotesti putin si apoi demarezi. El revine la pozitie. Atat.
*


Banuiesc ca asta se remediaza imediat in service. Azi ma duc peste ei iarasi.


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 16 Feb 2017, 16:57
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Am avut Logan, acum am Fluence, am multi prieteni cu Symbol-uri si alte Renault-uri. In general nu sunt probleme, doar chestiuni izolate.

Si chiar daca, pe forum, gasesti 3 sau 10 sau 20 de oameni cu probleme nasoale la masini, tot nu poti generaliza ca Renault e prastie, pentru ca procentul este foarte mic.

Imi aduc aminte cum se spunea ca la Logan sunt probleme cu pinionul de la distributie, am avut si eu probleme cu el, dar au fost cateva zeci, poate o suta de cazuri pe forum. Extrapoland, poate cateva mii. La 400 de mii de masini construite anual, procentul e nesemnificativ.

Asa pot sa gasesc si eu pe cineva cu un BMW plin de bube si sa zic ca BMW e prastie. Overall, sunt mici probleme, la fiecare marca sunt, dar sa nu exageram.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 17 Feb 2017, 10:17
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




Hai sa lamurim, masinile de prin 2000 incoace au EPS = Electric Power Steering
La Captur asa arata http://eshop.selvaidro.it/index.php?id_pro...oduct&id_lang=1
Deci pe colana directie ai un motor care te ajuta el sa tragi mai usor de volan, asta este comandat de calculator EPS cat sa te ajute. La viteze mari te ajuta mai putin ca nu cumva sa ajungi in decor, pe loc maxim dar trebuie sa stie viteza. Alta informatie care o primeste este pozitia volanului si in ce sens vrei sa virezi, asta este data de senzor pozitie volan.
Asta se decalibreaza des si nu conteaza ca este Renault, Opel, Hyundai etc.
Daca vrei sa stea volanul drept se fac unghiurile cu blocare volan cu pripon in scaun, in prealabil cu verificare strangere fuzeta si caseta, verificare joc pivoti+brate+capete bara si abia la sfarsit daca se cere se face calibrare EPS.
Sunt multe de spus dar aia de la reprezentanta/service trebuie sa stie, nu sa te duci tu sa-i inveti.


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 17 Feb 2017, 11:03
Post #69


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




dancuciureanu up.gif


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 17 Feb 2017, 13:15
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(dancuciureanu @ 17 Feb 2017, 10:17)
Hai sa lamurim, masinile de prin 2000 incoace au EPS =  Electric Power Steering
La Captur asa arata http://eshop.selvaidro.it/index.php?id_pro...oduct&id_lang=1
Deci pe colana directie ai un motor care te ajuta el sa tragi mai usor de volan, asta este comandat de calculator EPS cat sa te ajute. La viteze mari te ajuta mai putin ca nu cumva sa ajungi in decor, pe loc maxim dar trebuie sa stie viteza. Alta informatie care o primeste este pozitia volanului si in ce sens vrei sa virezi, asta este data de senzor pozitie volan.
Asta se decalibreaza des si nu conteaza ca este Renault, Opel, Hyundai etc.
Daca vrei sa stea volanul drept se fac unghiurile cu blocare volan cu pripon in scaun, in prealabil cu verificare strangere fuzeta si caseta, verificare joc pivoti+brate+capete bara si abia la sfarsit daca se cere se face calibrare EPS.
Sunt multe de spus dar aia de la reprezentanta/service trebuie sa stie, nu sa te duci tu sa-i inveti.
*


Doamne Fereste. Nici nu am spus eu ca ma duc sa ii invat. Sunt de acrod cu tine,eu nu sunt asa priceput si sincer habar nu aveam tot ce ai spus tu acolo. Dar explicatia este ok. Eu am spus ca ma duc peste ei in sensul ca ma duc cu masina. Ei trebuie sa stie ce au de facut,altfel nu o iau acasa si o las acolo pana rezolva problema. Din punctul meu de vedere o masina cu volanul stramb este o masina care nu functioneaza bine.

17 Feb 2017, 20:34:
Poveste smile.gif): Ieri predat masina Meridian Pipera,azi ridicat masina. Teste OK,Geometrie OK. Inlocuit jante de pe alta masina,face la fel. Test drive cu un Captur,tot hidramat,tot benzina...face la fel. Concluzie,asta e masina,conculuzia celor de acolo,asta este producatorul.

Concluziile voastre ??? Mai este cineva cu Captur Benzina,hidramat 120 CP. ROG FACETI UN TEST !!

This post has been edited by Antonyo: 17 Feb 2017, 20:34


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 17 Feb 2017, 20:36
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Verificat captur adus in service: Se misca la fel,colturila barii sunt mai iesite in afara,pe dreapta mai mult si se misca mai mult pe stanga mai fix si se misca mai putin.

Cred ca este este de la imbinari. Baietii de acolo au spus ca bara de la captur nu are o sustinere anume cum este la logan de exemplu,la captur bara se misca peste tot,daca apasati pe ea,se misca,flambeaza. Asa este masina.

Pareri?


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 20 Feb 2017, 10:05
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




De noua se misca dar putin, in timp se accentueaza. Plasticaraie proasta si casanta de aduni bara sau aripi cu farasul, clasic Renault.
De luft ce sa mai zic, dezastru de parca a fost pocnita si facuta de Nea Caisa, pana si un Logan este la linie.


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Feb 2017, 11:25
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(Antonyo @ 14 Feb 2017, 18:30)
Revin si eu cu un filmulet facut acum. Cred ca eu sunt cap de afis la cum se misca la mine si nici nu cred ca exista vreo solutie.

https://youtu.be/bn4z03RrJXo
*



Una e sa se miste putin de tot, sub apasare (in sensul ca totul este usor flexibil) si alta ce se vede la tine. La tine e sarita din ceva prindere.

Te duci la service, le spui sa o aduca la o stare similara cu a celor din showroom si gata. Daca nu vor, vocea clientului si se rezolva.

20 Feb 2017, 11:27:
QUOTE(Antonyo @ 17 Feb 2017, 20:36)
Verificat captur adus in service: Se misca la fel,colturila barii sunt mai iesite in afara,pe dreapta mai mult si se misca mai mult pe stanga mai fix si se misca mai putin.

Cred ca este este de la imbinari. Baietii de acolo au spus ca bara de la captur nu are o sustinere anume cum este la logan de exemplu,la captur bara se misca peste tot,daca apasati pe ea,se misca,flambeaza. Asa este masina.

Pareri?
*



Legat de asta, daca masina din showroom nu e asa, atunci ei trebuie sa o rezolve. Nu exista "asa e masina". Atat timp cat cea din showroom e altfel, atunci "asa e masina ca aia din showroom".

This post has been edited by roland: 20 Feb 2017, 11:27


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 20 Feb 2017, 13:15
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Am fost,au incercat baietii de la caroserie sa o indrepte,au slabit suruburile au ridicat de bara in sus,au strans suruburile. Ideea este ca in service norocul a facut sa mai fie un captur cu o alta problema. Era la fel ca la mine intr-o parte mai cu luft,intr-o parte mai la dunga,dar nu era la linie...si nu avusese nici o problema sa fie atinsa in bot.


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Feb 2017, 13:18
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Si vocea clientului ce zice? Trimite poze.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 20 Feb 2017, 16:39
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(roland @ 20 Feb 2017, 13:18)
Si vocea clientului ce zice? Trimite poze.
*

Ideea este urmatoarea. Poate sa zica...stai domne ca asta nu intra pe garantie,ai intrat tu cu bara in ceva si s-a miscat. smile.gif


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Feb 2017, 17:13
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Atunci te duci la CASCO si repari masina. Dar ma indoiesc ca o sa spuna asta, daca nu ai urme de accident pe bara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 21 Feb 2017, 10:38
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Nu postai tu acum cateva luni:

Lol cum asa, eu am cu a mea 20.000km si a luat saraca cele mai urate gropi din viata ei si nu are probleme. Exceptand faza cand dai in gropi imense de zguduie tot bordul

Gropile alea si-au facut datoria. Captur nu e masina de teren, termenul 'SUV' in ziua de azi implica ceva sport doar pentru ca faci ceva mai mult efort cand te sui in masina, datorita celor 2 cm inaltime in plus : )
Trecand peste asta, VC de la Renault mi-a fost de folos tot timpul, rezolvand eficient eventualele probleme. Nu cred ca au fost multe interventii pe care sa le fi facut intr-un atelier Renault fara a fi sunat ulterior si consultat referitor la serviciile primite.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Feb 2017, 11:01
Post #79


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Andrei.TUT @ 4 Oct 2016, 14:48)
Lol cum asa, eu am cu a mea 20.000km si a luat saraca cele mai urate gropi din viata ei  si nu are probleme. Exceptand faza cand dai in gropi imense de zguduie tot bordul smile.gif) la revizie am sa le zic sa verifice si bielete pivoti pentru ca mi se "pare" ca bate ceva ca poate chiar este ceva:))
*



Asa sa fie si citatul. Daca vroiai gropi, si sa te tina masina, luam macar un Duster, ca Capturul e la fel ca Clio 4, de asfalt, o faci varza daca dai frecvent in gropi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 21 Feb 2017, 11:09
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Si-apoi spunem ca "Renault e jaf de masina"... :-)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 22 Feb 2017, 08:33
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




Am sa ma uit la un Captur de 0,9L cat de curand, chiar m-ai facut curios.


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 22 Feb 2017, 09:55
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Am facut si eu acest "test" si volanul ramane drept .

This post has been edited by Thaddaus: 22 Feb 2017, 09:56


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 22 Feb 2017, 10:24
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




QUOTE(Thaddaus @ 22 Feb 2017, 09:55)
Am facut si eu acest "test" si volanul ramane drept .
*


Ciudat este ca am vb cu cineva de incredere la renault si cica asa face si masina pe care a facut el testul,tot hidramata,1.2 TCE. Si volanul o ia spre dreapta. Acum nu stiu ce sa mai zic.

Aveti mai jos si conversatia.

This post has been edited by Antonyo: 22 Feb 2017, 10:35

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20170222_102548.png ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 380
Screenshot_20170222_102611.png ( Size: 661.69k ) Number of downloads: 393


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 22 Feb 2017, 11:04
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Schimba prietenul de incredere de la Renault.

Loganul are motor transversal, o planetare lunga, una scurta. Nu face asa.
Fluence-ul are la fel. Nu face asa.
Motivul dat este penibil.

Si la Logan aveam la un moment volanul stramb, dupa un reglaj de directie aiurea. Daca il puneam drept (ceea ce corespundea cu rotile usor de tot virate), la plecare se ducea frumos in pozitia neutra (usor stramb).

Singurul lucru diferit la tine e ca rotirea volanului la plecat de pe loc e putin mai violenta decat am observat eu.

Oricum, explicatia mecanicului tau de incredere e penibila, avem de exemplu Mercedes cu motor transversal, cu planetare diferite ca lungime. Alea de ce nu fac? Sau ca sa nu mergem la case asa de mari, Logan-ul de ce nu face? Hai sa mergem mai in spate, Dacia Supernova cu motor transversal, de ce nu facea?

Intreaba-l pe respectivul, sunt curios ce spune pentru masinile amintite...

This post has been edited by roland: 22 Feb 2017, 11:05


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Feb 2017, 12:12
Post #85


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Vorbeste prostii ala in whatsap.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 22 Feb 2017, 12:20
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Ok,baiatul nu este mecanic,este pe partea electronica,computere de bord si etc.... Ma rog nu asta conteaza. Intrebarea este. De ce cei de la Meridian nu au gasit defect,masina testata de cei de la meridian face la fel si masina testata de baiatul asta de la AMG Group face la fel. La asta nu am eu raspuns !

22 Feb 2017, 12:23:
QUOTE(roland @ 22 Feb 2017, 11:04)
Schimba prietenul de incredere de la Renault.

Loganul are motor transversal, o planetare lunga, una scurta. Nu face asa.
Fluence-ul are la fel. Nu face asa.
Motivul dat este penibil.

Si la Logan aveam la un moment volanul stramb, dupa un reglaj de directie aiurea. Daca il puneam drept (ceea ce corespundea cu rotile usor de tot virate), la plecare se ducea frumos in pozitia neutra (usor stramb).

Singurul lucru diferit la tine e ca rotirea volanului la plecat de pe loc e putin mai violenta decat am observat eu.

Oricum, explicatia mecanicului tau de incredere e penibila, avem de exemplu Mercedes cu motor transversal, cu planetare diferite ca lungime. Alea de ce nu fac? Sau ca sa nu mergem la case asa de mari, Logan-ul de ce nu face? Hai sa mergem mai in spate, Dacia Supernova cu motor transversal, de ce nu facea?

Intreaba-l pe respectivul, sunt curios ce spune pentru masinile amintite...
*


Stai putin,ma refeream la 1.2 TCE HIDRAMAT. Despre modelul asta de masina,era vorba...despre masina hidramata.

This post has been edited by Antonyo: 22 Feb 2017, 12:23


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 Feb 2017, 12:44
Post #87


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




face un fel de trimitere la torque steer?
la motor de 1,2?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 22 Feb 2017, 13:10
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Si daca e hidramata ce are? E cutia de viteze altfel, atat. In rest tot are planetare diferite, motor transversal si ce mai spunea ala. Ca si masinile enumerate de mine si multe altele.

Si pishky cred ca zice bine, torque steer nu cred ca se simte la un 1.2, culmea nu il simt eu la diesel care are cuplu mai mare.

Oricum, fabricantul are solutii de compensare pe care le aplica.

Dar Antonyo, ca deja despicam firul in patru. Ai spus clar asa: "Daca il aranjez la semafor pe centru cum am pornit de pe loc el se duce spre dreapta putin si ramane asa,masina merge drept". La efectul torque steer, care il sugereaza respectivul, daca tii volanul drept masina merge drept, daca iei mana de pe volan masina trage intr-o parte (si volanul isi modifica pozitia).

La tine, cu volanul ROTIT, merge DREPT, asa ai spus.

Deci, repet, la efectul torque steer, sugerat, daca tii cu mana volanul drept, masina merge drept. La tine, daca tii volanul drept, masina o ia la stanga.

Problema este din reglaj de directie, daca e deranjant se face directia si se remediaza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 22 Feb 2017, 14:30
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Bun si de ce si la mine si la inca 3 masini la fel...face la fel?


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tannu
post 22 Feb 2017, 15:06
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 28 April 15




Treaba e simpla si valabila la orice marca.
Exceptand anumite vicii de fabricatie, unde pot exista loturi de piese mai slabe, restul tine de starea drumurilor si, mai ales, de modul de exploatare. Dai cu ea in toate gropile, fara mila, atunci nu te astepta sa tina o vesnicie piesele. Cine incetinseste la gropi sau le mai si ocoleste (acolo unde inca mai e posibil smile.gif) ), o sa umble mai rar la piesaraie.
Cine crede ca la un Mercedes sau la un BMW nu se pot schimba elemente de articulatie/suspensie dupa 20-30.000 km, se inseala. E mai usor sa distrugi, decat sa mentii.
Vorba aia... Cum o tii, asa o ai.


--------------------
Renault Captur 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:05
Dacia