Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema motor vel satis 2.2 dci, nu trage scoate fum

DANYZAKILLER
post 17 Aug 2017, 15:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 June 05




Va salut.Am un vel satis 2003-2004 care are un consum exagerat de 14% mers usor si nu trage cum ar trebui.Am facut tester si am urmatoarele erori.Daca mi.ar putea spune cineva de unde ar fi problema as fi recunoscator.

This post has been edited by DANYZAKILLER: 17 Aug 2017, 15:56


Attached thumbnail(s)
Screenshot_20170817_163632.png ( Size: 228.37k ) Number of downloads: 113


--------------------
DACIA SOLENZA - GL-85-DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 18 Aug 2017, 09:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Admisia trage aer fals. Trebuie sa inlocuiesti garniturile de la admisie.
Bujiile incandescente sunt cu probleme, trebuie sa verifici care sunt arse si sa le inlocuiesti.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANYZAKILLER
post 17 Sep 2017, 14:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 June 05




Am aflat ce are.Am facut diagnoza la renault si problema ar fi de la injectoare.partea mecanica este buna insa partea electronica la 3 injectoare este defecta .se poate cumva repara acea bobina din capul injectoarelor sau trebuiesc cumva cu totul?Si mi.au mai gasit valetii clapetii de la admisie.

This post has been edited by DANYZAKILLER: 17 Sep 2017, 14:50


--------------------
DACIA SOLENZA - GL-85-DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANYZAKILLER
post 27 Oct 2017, 22:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 28 June 05




Revin cu problema de la velsatis 2.2 dci 150 cp.Dupa ce am afectuat testerul la Renault am verificat si curatat toata admisia egr clapeta tubulatura turbina intercooler.Intrucat mi s.a recomandat schimbarea injectoarelor deoarece aveau corectii mari pe injectoarele 1, 2 si 3 am facut si acest lucru.Dupa schimbarea injectoarelor nu s.a schimbat nimic pe injectorul 3 ramanamd corectie de 5 tot timpul chiar.Pe tester masina nu are nici o eroare ci doat corectii de aprox 2.5 cu minis pe injectoarle 1 si 2 o corectie permanenta de plus 5 pe injectorul 3 si corectie permanenta 0 pe injectorul 4.o data cu accelerarea motorului xorectiile pe injectoarele 1 si 2 incep sa se duca spre 0 insa injectorul 3 ramane cu corectie 5.Care ar putea fi problema de am corectiile acestea la injectoare , masina consuma mult aprox 14% si scoate fum in accelerare.este posibil sa am probleme cu compresia? are legatura compresia cu corectiile de pe injectoare?


--------------------
DACIA SOLENZA - GL-85-DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:10
Dacia