Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DRL Laguna III, imbunatatiri la luminile de zi

dantes
post 31 Aug 2010, 14:13
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu exista asa ceva in service Renault. Ba mai mult, nu exista kit aftermarket agreat RAR.

Cred ca un reglaj te-ar ajuta mult mai mult.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 1 Sep 2010, 09:48
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




Merci Dantes.

Nu te superi daca totusi o sa ma duc pana la reprezentanta sa-i intreb, nu? Cine stie, poate s-au mai schimbat lucrurile si o sa am o surpriza placuta.

In ce priveste RAR-ul n-au decat sa-si bage regulile undeva. Imi pun xenoane pe masina si le spun ca asa am cumparat-o. Sa-mi dovedeasca ei ca xenoanele mele nu sunt in aceeasi parametrii cu cele de pe masinile care vin echipate cu xenoane direct de la producatori. Sa fim seriosi: traim in Romania. Cui ii pasa de RAR?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 1 Sep 2010, 12:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




QUOTE(sorin_rusu @ 1 Sep 2010, 09:48)
In ce priveste RAR-ul n-au decat sa-si bage regulile undeva. Imi pun xenoane pe masina si le spun ca asa am cumparat-o. Sa-mi dovedeasca ei ca xenoanele mele nu sunt in aceeasi parametrii cu cele de pe masinile care vin echipate cu xenoane direct de la producatori. Sa fim seriosi: traim in Romania. Cui ii pasa de RAR?
*



Sincer, nu ma asteptam la o astfel de gandire din partea unui posesor de Laguna 3. Ca sa schimbam ceva in tara asta trebuie sa ne pese de tot, chiar si de RAR!

Eu am calcat linia continua si voi merge cu autobuzul 30 de zile dar nu ma deranjeaza deloc pentru ca stiu ca am gresit si imi pasa!

On topic - Masina merge si se comporta excelent si daca ma raportez la ce se scrie in acest topic, mi se pare ciudat ca nu mi s-a ars inca nici un bec de zi.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 1 Sep 2010, 12:27
Post #64


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




QUOTE(sorin_rusu @ 1 Sep 2010, 11:48)
Merci Dantes.

Nu te superi daca totusi o sa ma duc pana la reprezentanta sa-i intreb, nu? Cine stie, poate s-au mai schimbat lucrurile si o sa am o surpriza placuta.

In ce priveste RAR-ul n-au decat sa-si bage regulile undeva. Imi pun xenoane pe masina si le spun ca asa am cumparat-o. Sa-mi dovedeasca ei ca xenoanele mele nu sunt in aceeasi parametrii cu cele de pe masinile care vin echipate cu xenoane direct de la producatori. Sa fim seriosi: traim in Romania. Cui ii pasa de RAR?
*



Oricat te-ai "chinui" tu sa la spui ... xenoanele tale aftermarket nu vor fi in parametri cu cele care vin din fabrica. O instalatie cu xenon nu implica doar bec sau lupa in fata becului. O instalatie xenon din fabrica dispune de reglaj automat pentru inaltime si spalator de faruri ... asta ca standard ... apoi faruri directionale etc etc sunt deja ... "mofturi".
Asa ca cei de la RAR pot spune ca instalatia ta e fake doar dupa lipasa spalatoareleor de faruri ... sau dupa lipsa senzorilor de inclinare pentru faruri (se afla in spatele rotilor) ...


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 1 Sep 2010, 12:46
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(sorin_rusu @ 1 Sep 2010, 10:48)
Merci Dantes.

Nu te superi daca totusi o sa ma duc pana la reprezentanta sa-i intreb, nu? Cine stie, poate s-au mai schimbat lucrurile si o sa am o surpriza placuta.

In ce priveste RAR-ul n-au decat sa-si bage regulile undeva. Imi pun xenoane pe masina si le spun ca asa am cumparat-o. Sa-mi dovedeasca ei ca xenoanele mele nu sunt in aceeasi parametrii cu cele de pe masinile care vin echipate cu xenoane direct de la producatori. Sa fim seriosi: traim in Romania. Cui ii pasa de RAR?
*


alta persoana care merita sa traiasca in Romania. De ce nu imi dai tu doamne ceva puteri supranaturale?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 1 Sep 2010, 13:02
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




Ok baieti, trageti din toate partile, sa zicem ca o merit.

Dar intelegeti un lucru: eu nu vad nimic cu faza scurta cand vine altul din sens opus, indiferent ce fel de faruri are el. Si fara masina din sens opus abia zaresc mai departe de 10 sau 15 metri.

N-am ce sa fac. Sunt obligat sa-i pun xenoane. Cat despre RAR-ul romanesc n-are decat sa-si definieasca foarte clar niste reguli si sa ne spuna si noua ce xenoane indeplinesc regulile respective. Altfel suntem la mana comerciantilor. Sa nu-mi spuneti ca in tarile cu apa calda este interzisa instalarea de xenoane after-market ca stiti si voi ca nu e asa.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Sep 2010, 13:55
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Acolo iti confisca talonul pana rezolvi si iti frige o amenda de nu te vezi.

Du-te si regleaza farurile ca sigur ai ceva pe acolo. Plus de asta, vezi ca exista si un comutator care inalta/coboara farurile in functie de incarcarea masinii.



--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 1 Sep 2010, 22:26
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




QUOTE(sorin_rusu @ 1 Sep 2010, 13:02)
Ok baieti, trageti din toate partile, sa zicem ca o merit.


*



Inca n-ai scapat; de fapt, in fct de ce xenoane montezi, vor incepe participantii la trafic din contra-sens sa-ti umple portbagajul...sau sa te alimenteze cu faza lunga nonstop daca nu le place "adversarul nocturn". ph34r.gif
Hai noroc cheers.gif


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itadrian
post 2 Sep 2010, 07:12
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 1 February 09




Poti sa montezi linistit kitul xenon aftermarket pentru ca nu vei deranja pe nimeni din sensul opus pentru ca vorbim de faruri lupa. Bineinteles, atat timp cat iti reglezi corespunzator inaltimea farurilor dupa incarcatura din masina.

Probleme apar pentru sensul opus la farurile normale, carora ar trebui sa li se puna 'pleoape'.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Dynamique, 1,8L 16V
Renault Laguna III, 1.5dci, 110cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 2 Sep 2010, 08:37
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Parca farurile normale al L3 sunt fara lupa. Si chiar daca ar avea, lupa respectiva e conceputa ptr. a fi luminata de un bec cu halogen nu cu bec xenon. Difera punctul de unde provine lumina iar farul e conceput sa primeasca lumina dintr-un anumit punct. De aceea lupele la farurile cu xenon din fabrica difera de cele cu halogen.

Oricum...traim in rromania si este permis orice....si mai ziceau unii cum ca a scazut calitatea userilor de pe forum...cata dreptate au.....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 2 Sep 2010, 09:08
Post #71


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Subscriu si eu ...
1. in Franta amenda plus confiscarea cerficatului pana la rezolvarea problemei.
2. kiturile aftermarket care se gasesc in magazine au mare marcat pe ele "neomologat pentru circulatia pe drumurile publice"
3. mersul cu proiectoarele aprinse ... amenda

verifica totusi reglajul de la buton pentru inaltime ... este in partea stanga pe lana butonul de ESP si de oprit senzorii de parcare.

Daca farurile tale nu sunt reglate calumea degeaba pui tu kitul de xenon ca ele tot in jos o sa bata ... din punctul meu de vedere chiar o sa fie mai rau decat acum ca nu ai sa mai vezi nimic dupa fasciculul de lumina ....


Ca o experieneta personala. Cand am venit in RO acum cateva luni am fost uimit de numarul de "xenonari" inca din momentul trecerii punctului vamal. Am avut parte si de Dacii d'alea cu 4 ochi echipate cu bixenon domle ... ca na ... la noi merge. Pentru sensul opus am aplicat metoda ... "ia dacilea faza lunga cu xenon sa te linistesti" iar pentru cei din spate "talpa talpa " noroc de oglida electrocromata si de motorul care m-a ajutat tongue.gif
Metoda numarul 2 s-a dovedit destul de costisitoare ... noroc de garantie ... si noroc ca traiesc in Franta ... pentru ca am reusit sa omor flansa amortizor dreapta fata trecand eroic peste o groapa mioritica ... pfff

This post has been edited by naighba: 2 Sep 2010, 09:17


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 2 Sep 2010, 10:46
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




Oh dati-i pace cu reglajul de inaltime. Daca nu l-am frecat pana mi s-a acrit. Prea putina diferenta. Il tin pe inaltimea maxima si tot nimic nu vad.

Sincer va marturisesc ca nu toate xenonanele sunt deranjante. Am intalnit destul de multe masini vechi cu xenoane si care erau chiar ok cand veneau din sens opus. Prin urmare eu zic sa nu ne grabim cu generalizarile doar pe pretentia ca noi suntem mai special.

Cred ca si in materie de xenoane sunt parametri si parametri. Ce e enervat e faptul ca autoritatile nu se misca suficient de repede sa puna mana si sa faca niste masuratori si niste reguli clare. Sa ne zica frate care sunt bune (omologate) si care nu. Asa mi s-ar parea normal.

De vreme ce se accepta xenoanele din fabrica ar trebui sa se accepte si cele after-market, cu conditiile de rigoare pe care sa le indeplineasca evident.

Eu unul va spun sincer ca n-am de ales. Cu actualele becuri tre sa reduc viteza la 30 pe ora daca imi vine masina din sens opus noaptea. Si mai ales daca drumul nu e marcat asa cum se intampla des in Romania.

Apropo, m-am interesat si am gasit deja un centru de montat xenoane. Costa 500 RON. Pentru alte masini e chiar mai ieftin dar cica la Laguna 3 tre facuta nu stiu ce setare in computerul masinii.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 2 Sep 2010, 11:07
Post #73


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Hmmm ... setare in computerul masinii ... nu cred ca ajung ei asa departe. Singura setare posibila ar fi anularea functiei de detectie a becurilor arse. Eu cred ca iti vor monta un kit care anuleaza direct aceasta functie ... am vazut ca se practica.
Ca o recomandare mergi pe 4300K .... asta ar fi cele care au un alb pur ... cu cat cresti in K (kelivin) cu atat becurile sunt mai albastre scazand totodata si vizibilitatea. Din experienta la 6000K pe ploaie deja devine dificil sa distingi obiectele dupa fasciculul luminos.
Bafta.

PS. Dupa cum poate stii ... schimbatul becurilor la Laguna 3 e o operatiune cat de cat dificila. Banuiesc ca iti vor demonta bara fata si iti vor scoate farurile pentru a monta balasturile. Ai grija sa nu uite vreun surub sau sa rupa clipsurile de imbinare intre bara si aripa.

Ca sa vezi cum sunt facute kiturile aftermarket uite un exemplu. Cine crezi ca ar omologa asa ceva.


Ceea ce vine din fabrica este facut in colaborare ... farurile care au si balastul incorporat sunt facute de Bosch ... Hella etc iar becurile sunt de obicei Phillips.
Cu toate ca poate ai sa gasesti kituri Bosch sau Phillips pe piata ele nu sunt decat niste facaturi create de chinezi exact cum vezi mai sus ...

This post has been edited by naighba: 2 Sep 2010, 11:17


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 2 Sep 2010, 12:50
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




Naighba,

Merci de informatii si detalii.

Eu ma feresc de presupuneri si supozitii pe cat pot. Baietii aia asta fac toata ziua: monteaza xenoane. Au montat deja la alte doua Laguna 3, deci stiu ei ceva. Dupa ce o sa le pun, o sa-ti pot spune mai multe: si cum au pus balasturile si ce setare au facut in computer si alte chestii.

Cat despre filmuletul ala nu cred ca peste tot se intampla asa. Si oricum la urma urmei e vorba de un pic de electronica nu de rocket-science. Tot ce fac balasturile alea e sa genereze o tensiune inalta care se descarca in atomii de gaz din bec pentru a crea fotoni/lumina.

Ah si in ce priveste faptul ca si in tarile cu apa calda oamenii isi pun kit-uri xenon after-market uitati o dicutie chiar despre Laguna 3 in Franta aici:
http://www.forum-auto.com/tuning/feux-ecla...sujet382856.htm

Si o alta discutie aici conform careia spalatoarele de faruri nu sunt obligatorii nici macar in Franta:
http://www.auto-evasion.com/forums/viewtopic_11263.html

Deci daca tot vorbim de calitatea userilor de pe forum, putem macar sa verificam ca informatiile pe care le dam sunt cat de cat fundamentate si argumentate, nu prinse din zbor?

This post has been edited by sorin_rusu: 2 Sep 2010, 13:36


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 2 Sep 2010, 14:11
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




QUOTE(naighba @ 2 Sep 2010, 09:08)
Subscriu si eu ...
3. mersul cu proiectoarele aprinse ... amenda

*



Ma mut in Franta!


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itadrian
post 2 Sep 2010, 20:05
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 1 February 09




Tocmai am terminat de pus kitul xenon aftermarket (4300k). Farurile nu au niciun pic de "glare", exact asa cum ma asteptam de la farurile cu lupa. Amprenta farurilor este aceeasi, doar mai luminoasa, mai alba. Isi merita toti banii, adica 350 lei.

sorin_rusu: nu a fost nevoie de intrat in calculator. Au mers din prima fara nicio alta interventie. Bafta!

PS: atasez doua foto cu farul din dreapta, inainte si dupa.

This post has been edited by itadrian: 2 Sep 2010, 20:13

Attached thumbnail(s)
foto_1.jpg ( Size: 168.86k ) Number of downloads: 1827
foto_2.jpg ( Size: 120.45k ) Number of downloads: 1974


--------------------
Renault Laguna II 2002, Dynamique, 1,8L 16V
Renault Laguna III, 1.5dci, 110cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 2 Sep 2010, 22:06
Post #77


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




QUOTE(quasararoma @ 2 Sep 2010, 16:11)
Ma mut in Franta!
*




Am intalnit chiar si persoane care ma atentionau din fata cu proiectoarele ca sa le stig dupa ce iesisem dintr-o zona cu ceata

Apropos ... ca tot vorbim de xenoane si faruri ... voi cum rulati in Romania ? DRL-urile (lumina de zi) sau faza scurta?
Nu de alta dar un bec bixenon pt Laguna 3 sare de 150 euro icon_mrgreen.gif

This post has been edited by naighba: 2 Sep 2010, 22:12


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Sep 2010, 05:32
Post #78


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Cu politistii de la noi, DRL-urile=lumina de pozitie.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 3 Sep 2010, 07:00
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Eu numai cu DRL-urile. Nu e mare diferenta ziua... Ba as putea spune ca DRL-urile ziua se vad mai de departe decat xenoanele...
Basca de faptul ca legislatia comunitara specifica destul de clar asupra DRL-urilor, si e peste legislatia unei tari.
Cand s-a facut legea la noi, taranii de legiuitori nu stiau ei ce e aia daylight-uri...

E adevarat ca militienii nostrii ie dusi cu pluta si orice se poate la ei....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 3 Sep 2010, 07:03
Post #80


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




La noi scrie la lege ca sunt obligatorii luminile de intalnire.
Daca mergi cu luminile de zi poti sa ai probleme cu cate un carcotas.
De obicei, si daca mergi cu ele stinse nu te arde.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 3 Sep 2010, 07:06
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ma vad nevoit sa ma repet.... Legea comunitara e mai presus de cea locala. In legea noastra zice de lumini de intalnire la comunitari DRL....daca e sa o luam pe aia legala....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 3 Sep 2010, 07:37
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




legea comunitara nu e mai presus decat legea locala - nationala. Nu exista lege comunitara ci numai directive care se pot adapta la nevoile-posibilitatile nationale.
Luminile de zi dupa cate stiu eu (au mai aparut modificari la legea nationala?) se pun "obligatoriu" pe masini "comunitare" ca urmare a unei directive si care isi "produce efectele incepand cu 2010".
Adica ala cu dacie sau masina care nu are in dotare aceste beculete nu mai circula sau cum? Pentru un om cu scaun la cap luminile de zi sunt echivalente cu luminile de intalnire.

This post has been edited by tatimeu: 3 Sep 2010, 07:38


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 3 Sep 2010, 08:41
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




A mai fost discutia asta aici sau pe la coltul nedumeritilor. Parca Klaus a indicat numarul directivei europene din 2008 care obliga producatorii auto sa doteze obligatoriu din 2011 autovehiculele cu DRL, iar utilizarea lor sa fie de asemenea obligatorie. Este una din putinele directive obligatorii pentru toate statele uniunii, fare a mai exista obligatia preluarii in legislatia nationala. Din cate stiu, in Constitutie este prevazuta preeminenta legislatiei europene fata de legislatia nationala. Sigur, daca ma intalnesc cu nea' Garcea si se ia de problema asta, ii aprind frumos luminile de pozitie ( ca sa nu afirme ca am circulat cu ele ) si ii demonstrez ca DRL-ul e diferit de ele - ca nu are rost sa ma pun in contra pe teme de legislatie. Daca insista, semnez cu obiectiuni procesul verbal si il contest imediat.
Cat despre autovehiculele vechi, sigur nu vor fi probleme, doar ca va fi obligatia functionarii continue a fazei scurte.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_rusu
post 3 Sep 2010, 10:28
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 8 November 07




itadrian,

Merci pentru acuratetea informatiilor. Deci nu trebuie nici setare in computer, si nici nu sunt probleme din cauza lupei sau mai stiu eu ce. Ce util e sa avem informatii concrete si verificate nu presupuneri si aberatii.

Merg si eu sa-mi pun xenoane, desi aici imi cer 500 RON pe ele.

In ce priveste suprematia legilor europene asupra celor nationale, aia e valabila abia cand te duci la tribunal si foarte probabil la tribunale mai superioare (vezi cazul avocatului care a castigat impotriva taxei de prima inmatriculare pe aceeasi pledoaire a superioritatii prevederilor europene). Pana acolo insa e cale lunga si intreabrea e ce te faci daca nenea Garcea se ia de tine? Daca nu vrei sa ajungi la tribunal fie platesti amenda fie dai spaga necesara. Vive la Roumanie!!

This post has been edited by sorin_rusu: 3 Sep 2010, 10:31


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci, 150 CP 2008/Dynamique
Megane I 1,6 16v, 110cp
Megane II 1,6 16v, 110cp
Laguna II 1,8 16v, 120cp
Megne II 1,5dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 3 Sep 2010, 14:02
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Ii vorbesc politicos, ii atrag atentia ca greseste, avand grija sa stau in camera si sa fiu filmat, semnez cu obiectiuni procesul verbal, il contest, iar dupa ce castig fac plangere penala pentru abuz in serviciu, motivand ca politistul trebuia sa cunoasca directiva europena si ca nu poate invoca necunoasterea legii, deoarece este obligatia lui sa fie la curent cu legislatia aplicabila.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 9 Oct 2010, 11:52
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




In sfarsit mi s-au ars si mie! Mai intai cel din stanga, iar la vreo saptamana si celalalt. Am fost la un dealer si mi-a cerut 120 lei pentru schimbarea amandurora.
Conform celor citite pe aici, cum ca ar costa mult mai putin, am refuzat politicos.
Cat v-a costat pe voi sa inlocuiti becurile de la luminile de zi? Ma refer la cei care le-au schimbat la dealer.
Mie mi-au spus ca trebuie data bara jos si ca de-aia costa atat de mult.
Oricum vreau sa pun alt tip de becuri pentru luminile de zi, insa pana atunci trebuie sa-mi pun niste becuri sa nu arda degeaba xenoanele.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 9 Oct 2010, 13:15
Post #87


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




La laguna 3 nu trebuie data bara jos ca sa schimbi becurile la luminile de zi le poti schimba singur relativ usor. Eu am pus becuri cu led smd si sunt foarte multumit de ele

This post has been edited by csorin66: 9 Oct 2010, 13:17

Attached thumbnail(s)
High_Power_LED_Car_Lamp.jpg ( Size: 5.55k ) Number of downloads: 1813


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 9 Oct 2010, 13:38
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Eram sigur, de-aia i-am si refuzat ca am vazut ca o dadeau in SF-uri!
Multumesc pentru lamuriri si ajutor.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 9 Oct 2010, 15:32
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




4.99 lei set doua becuri Philips la Carrefour + 20 min de munca - e descris in carte cum se schimba. La cel din stanga e un pic mai complicat, ca trebuie date jos 2 capace de la baterie. Atentie insa : daca masina mai e in garantie, problema se rezolva la service, trebuie sa iti schimbe duliile, cele originale nu rezista la caldura. Am impresia ca la proiectare nu s-au luat in considerare temperaturile de peste 30 de grade pe ici pe colo - de exemplu la duliile luminilor de zi si la termostatarea ecranului radio/ceas.
Daca te mai duci la smecherul care ti-a cerut 120 Ron pentru schimbarea becurilor, arata-i cartea si atrage-i atentia ca RRO cunoaste problema, asa ca o reclamatie la ei nu o sa-i pice bine. Cum RRO a implementat un sistem de management al calitatii ( pe care il monitorizeaza francezii ), nu se mai joaca cu abuzurile dealerilor si nu o sa-i fie usor.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiA.
post 9 Oct 2010, 16:19
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




eu stiu ca atunci cand le-am schimbat pe amandoua am dat aprox.30 ron iar cand schimbam numai unul 21 ron...oricum problema este ca se ard f.repede la mine,mai ales cel din stanga...


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:23
Dacia