Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lucas sau bosch, cilindrii receptori spate

aliynutz_84
post 30 Sep 2010, 20:00
Post #1


renault 19


Group: Members
Posts: 184
Joined: 4 November 07
From: ZALAU




buna domnilor.

as vrea sa comand de pe net set reparatie cilindrii receptori spate si nu stiu daca sunt lucas sau bosch. daca cineva stie de care sau montat pe r 19 din 91 pe benzina mi-ati fi de mare folos. Mam uitat io pe sub ea da nu se vede sa scrie nicaieri, numai daca nu scrie cumva inauntru da nu am timp sa o desfac. Daca as sti ce sa comand as duceo la cineva sa mi le schimbe.

trebe sa imi fac inspectia si nu am frane pe spate nici de mana si vreau sa comand cablu pt frana de mana si seturile alea, daca tot nu merg incerc cu o pompa noua ca am vaz ca nu e asa scumpa.

multumesc.


--------------------
renault 19 1991 benzina 1721 cm F3NL740 54 kw - SJ 65 ALY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomas
post 1 Oct 2010, 14:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 4 January 09
From: RM.VALCEA




Daca e firma respectabila aia dupa net, ar trebui sa stie ce set iti trebuie dupa datele masinii.
La tine cred ca e vorba de Lucas,dar nu bag mana in foc,asa ca cel mai bine e sa te uiti.
A mea e din 95 si pe spate am gasit Bosch.


--------------------
RENAULT 19 1.8I 1995 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Oct 2010, 15:31
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Vezi la un magazin specializat ca trebuie sa te ajute ... dar ti-as recomanda sa iei cilindrii/pistonasele cu totul ... diferenta de pret exista dar dupa atat timp cred ca ar fi mai bine.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 1 Oct 2010, 21:17
Post #4


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Mare atentie nu confundati Bosch cu sistemul Bendix tongue.gif

Producatorul este bosch dupa sistem Lucas sau Bendix .


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 6 Oct 2010, 20:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Cum ai rezolvat cu franele pe spate aliynutz_84 ?
A fost de la cilindrii ?


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliynutz_84
post 15 Oct 2010, 20:13
Post #6


renault 19


Group: Members
Posts: 184
Joined: 4 November 07
From: ZALAU




inca nu am reusit sa le schimb ca numai din 25 luna asta primesc concediu si atunci o sa vad.

firma de pe net este autokarma. am mai comandat de la ei si a fost ok. la datele masinii mele mia dat si lucas si bosch.

mi-as lua eu si cu totu da este cam 100 de ron pe o parte si daca nu e din cilindrii si e din pompa inca 100 de ron.

o sa comand eu lucas si gata.

multumesc de rasp. domnilor.



--------------------
renault 19 1991 benzina 1721 cm F3NL740 54 kw - SJ 65 ALY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horyca
post 16 Oct 2010, 08:36
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 8 September 09
From: Cluj-Napoca




de curand mi-am schimbat si eu pompa, clindri, taburii, sabotii, cablu frana mana, rulmentii spate si la tot ce tine de frana am comandat cate 2 modele si asa una sigur a potrivit... asta este daca ai posibilitatea sa le faci retur...


--------------------
Renault 19 Chamade I 1991
Renault 19 Chamade (model 1) 1721 cm3,54 kw, F3NL740, L53B, an 1991.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 16 Oct 2010, 14:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




QUOTE(aliynutz_84 @ 15 Oct 2010, 20:13)
inca nu am reusit sa le schimb ca numai din 25 luna asta primesc concediu si atunci o sa vad.

firma de pe net este autokarma. am mai comandat de la ei si a fost ok.  la datele masinii mele mia dat si lucas si bosch.

mi-as lua eu si cu totu da este cam 100 de ron pe o parte si daca nu e din cilindrii si e din pompa inca 100 de ron.

o sa comand eu lucas si gata.

multumesc de rasp. domnilor.
*



Colegule... mai cauta gasesti mai ieftini, eu am dat 80 ron cu TVA. Cum sa nu fie din cilindri??? Desfa rotile scoate cu grija cilindrii si vezi daca se misca pe ambele parti. Din cate stiu eu cu cat se misca mai usor cu atat sunt mai uzati. Daca sunt uzati, curg... si gasesti jantele de pe spate, dupa un drum scurt, pline de lichid de frana. Nu fa improvizatii si daca un sistem lucreaza... nu incerca sa-l faci sa mearga mai bine. Daca nu ai frane pe spate, mai sunt cateva cauze... cablu de mana caruia i s-a ars aparatoarea, si nu-l mai lasa sa se miste liber ar fi una dintre ele dar doar la frana de mana. Vezi ca intre ferodouri ai niste sisteme de reglaj de tip - surub piulita cu crichet. Incearca sa lucrezi acolo, sa vezi daca nu e uzat filetul si scapa. Bafta!


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 16 Oct 2010, 15:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Si eu am avut pb cu nenorocitele de frane spate pe tamburi. La mine sunt sistem Bendix. Daca ai pierderi de lichid de frana, nu incerca sa schimbi doar garniturile la pistonasele de la cilindrii receptori ca nu rezolvi nimic. O sa curga din nou in scurt timp. Daca sunt probleme acolo, remedierea se face exclusiv prin inlocuirea lor.
Daca ai inlocuit cilindrii receptori (si eventual saboti daca sunt uzati) si tot nu tin franale pe spate, problema este sigur din sistemul de autoreglaj, care este cam prost de fel. Ar fi bine sa schimbi si acel mecanism.
Pompa centrala de frana las-o spre final, e cel mai putin probabil sa fie ea de vina.
Tot ce ti-am scris tine de experienta proprie acumulata de cand am masina ( cred ca am umblat de vreo 10 ori la franele alea spate...).
Apropo, daca vrei sa stii sigur de cine sunt facute franele tale spate ( Bendix sau Lucas), da jos un tambur si vei gasi pe saboti marca.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 16 Oct 2010, 21:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Tamburii sunt o complicatie in plus...e mult mai bine cu discuri. Si cand te gandesti ca dacia 1100(R 8 & co de fapt) avea discuri si pe spate !

Au si tamburii niste avantaje se pare.


La mine scrie producatorul pe cilindri in relief, sunt Lucas. Tamburii sunt de 180.

La prima vedere cilindrii pot fi inlocuiti cu unii de dacie, daca se potriveste in principal lungimea si diametrul exterior, cat sa nu deranjeze sistemul de autoreglaj care este langa. Gaurile de prindere in taler nu stiu daca se potrivesc, insa alea se rezolva usor. A...nu ma pot pronunta nici pt racordul conductei. Evident o problema ar fi ...CKalitatea pieselor Dacia blink.gif

This post has been edited by BLUE R 19: 16 Oct 2010, 21:33


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 17 Oct 2010, 02:09
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Diferenta de pret este mica intre cilindri originali si cei de dacie. In plus pt cei ce au problema asta, autoreglajul este ca la Logan. Cel putin asa imi amintesc. Daca are cineva probleme cu autoreglajul sa mearga la magazine de piese auto romanesti cu autoreglajul in mana. Acelasi lucru il recomand cu cilindri. Mergeti cu piesa in mana cand cumparati de la magazine auto. Eu am probat 3 tipuri diferite pana sa-l gasesc pe cel potrivit (al 4-lea). Am inteles ca sunt 7-8 tipuri de cilindri pe non-16v. Bafta!


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 17 Oct 2010, 08:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Baieti, va asigur eu ca piesele de Dacie nu se potrivesc de nicio culoare la franele spate R19. O data ca cilindrii receptori R19 au si functia de limitator de sarcina spate (care la Dacie este separat amplasat pe puntea spate ) si a doua oara ca sistemul de autoreglaj (cel putin cel Bendix - cum am eu pe masina ) nu seamana deloc cu cel folosit pe Logan ( produs de TRW ).


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 17 Oct 2010, 10:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Eu zic sa mai cercetezi...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 17 Oct 2010, 12:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Cilindrii cu limitator !? ohmy.gif Te rog sa dai detalii
As fi uimit !

Pt adaptare cilindrul si autoreglajul nu au nimic in comun. Este important ca lungimea sa fie aceasi si grosimea/asezarea pe taler pt. a nu apasa mult in autoreglaj si sa pie capetele sabotilor bine centrate pe capetele pistoanelor.

Daca u se potrivesc cele dou gauri de prindere pe taler se mai executa probabil una. Mai trebuie sa se potriveasca racordul conductei.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 17 Oct 2010, 17:38
Post #15


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




cilindru spate sistem Bendix are diam de 20,6mm si are incorporat in el si regulator de presiune . NU incurcati acest sistem de regulator pres cu sistemul de la dacie de pe punte care activa sau nu sistemul de franare spate functie de greutatea pe puntea spate.
Regulatorul de presiune are alt rol .de a intarzia franarea spate pt a evita deraparile smile.gif

This post has been edited by vepman_ro: 17 Oct 2010, 17:39


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 17 Oct 2010, 20:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




QUOTE(vepman_ro @ 17 Oct 2010, 17:38)
cilindru spate sistem Bendix are diam de 20,6mm si are incorporat in el si regulator de presiune . NU incurcati acest sistem de regulator pres cu sistemul de la dacie de pe punte care activa sau nu sistemul de franare spate functie de greutatea pe puntea spate.
Regulatorul de presiune are alt rol .de a intarzia franarea spate pt a evita deraparile smile.gif
*




Mare dreptate... multumesc ca ai raspuns tu:))


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 17 Oct 2010, 21:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Nu stiam....Scuze wacko.gif ! In cazul asta inseamna ca nu mai are vreun limitator ?
Asa este si la cilindrii Lucas ?



--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 17 Oct 2010, 21:58
Post #18


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




Din ceea ce stiu eu nu exista limitator pe reno identic cu cel care era pe Dacia.
Nu stapanesc f bine sistemul e franare la toate modelele R19 deci nu o lua d ebuna 100%.


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 18 Oct 2010, 00:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




deci mergi cu piesa in mana la magazin... desi sfatul meu ramane sa iei original...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 19 Oct 2010, 09:43
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




QUOTE(dj_bonssay @ 17 Oct 2010, 10:16)
Eu zic sa mai cercetezi...
*


Nu am ce sa mai cercetez... am facut-o de multe ori. Am masina asta de 10 ani si o cunosc destul de bine. In intervalul asta de timp toate reparatiile si reviziile au fost facute DOAR de mine ( inclusiv schimbat distributie si reparat cutie viteze).
In concluzie se pare ca mai bine te abtii sa dai sfaturi celor obisnuiti sa faca improvizatii pe masina cu piese de Dacie si alte tziganii . Sa nu va mirati de problemele care o sa le aveti cu masina!
Dupa cum spunea si R19TSE, subscriu si eu: Renault 19 e o masina careia ii plac piesele originale.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 19 Oct 2010, 16:46
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




QUOTE(tynn @ 19 Oct 2010, 09:43)
Nu am ce sa mai cercetez... am facut-o de multe ori. Am masina asta de 10 ani si o cunosc destul de bine. In intervalul asta de timp toate reparatiile si reviziile au fost facute DOAR de mine ( inclusiv schimbat distributie si reparat cutie viteze).
In concluzie se pare ca mai bine te abtii sa dai sfaturi celor obisnuiti sa faca improvizatii pe masina cu piese de Dacie si alte tziganii . Sa nu va mirati de problemele care o sa le aveti cu masina!
Dupa cum spunea si R19TSE, subscriu si eu: Renault 19 e o masina careia ii plac piesele originale.
*



Calmeaza-te ca dai in clocot si ti se arde garnitura de chiulasa.. daca citesti topicul atent ai sa vezi ca mai sunt altii de aceeasi parere, iar in legatura cu piesele de origine mi-am exprimat si eu parerea. Discutia cu "piesa in mana" a fost in legatura cu distantierele dintre ferodouri pe care nici o firma nu le are pe stoc, toata lumea le aduce la o saptamana si la 180Ron perechea, pe vreme ce se gasesc modele apropiate de pe banala dacie (ce model nu stiu)... si din cate am inteles sunt mai ieftine. Deci mai cerceteaza...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 19 Oct 2010, 20:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Eu te contrazic inca o data (si ultima...), deoarece sistemul de autoreglaj de la Bendix (care il am eu pe masina) nu are nicio treaba cu ce se gaseste pe orice model de Dacie. La inceput obisnuiam si eu sa caut potriviri cu modelele autohtone, insa ulterior mi-a "venit mintea la cap" si am renuntat la improvizatii.
E posibil insa ca sistemul Lucas sa fie asemanator cu cel de pe Daciile mai noi.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 19 Oct 2010, 20:27
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




QUOTE(tynn @ 19 Oct 2010, 20:22)
Eu te contrazic inca o data (si ultima...), deoarece sistemul de autoreglaj de la Bendix (care il am eu pe masina) nu are nicio treaba cu ce se gaseste pe orice model de Dacie. La inceput obisnuiam si eu sa caut potriviri cu modelele autohtone, insa ulterior mi-a "venit mintea la cap" si am renuntat la improvizatii.
E posibil insa ca sistemul Lucas sa fie asemanator cu cel de pe Daciile mai noi.
*



Pai daca nu esti sigur de ce te lansezi in supozitii aiurea? doar sa ma contrazici pe mine? eu zic sa mai cercetezi si apoi sa ma contrazici...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 20 Oct 2010, 19:24
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Eu ti-as recomanda sa te mai "calmezi" tu putin si sa "cercetezi" Regulamentul forumului. Poate descoperi si tu ca:
g) Este interzisa citarea integrala a ultimului mesaj (post) dintr-un topic


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomas
post 20 Oct 2010, 22:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 4 January 09
From: RM.VALCEA




Eu as zice sa nu va mai contrati ca face rau la sanatate.
Si acum sa revenim la problema noastra,eu am schimbat cilindrii din spate cu unii de Logan(din motive financiare bineinteles,dar nu va recomand)singura "modificare"pe care am facut-o a constat in majorarea pe inaltime a gaurilor de pe taler.
Nu va recomand asemenea lucru din motive lesne de inteles
-la ITP coeficient franare spate 38%(omu mi-a zis ceva de cel putin 50 %,cred ca stia ce zice)
-nu mai am franele de alta data,asa ca luati aminte.


--------------------
RENAULT 19 1.8I 1995 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 21 Oct 2010, 17:35
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Lasa-l pe incepator sa-mi faca reclamatie.
Bun... si acum ce faci? ai ramas cu cilindrii de Golan? 38% la fel pe ambele parti? ferodourile sunt ok? Cand ai aerisit ultima data?


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 21 Oct 2010, 18:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Tomas, cilindrii de Logan sunt tot pt frane, trebuie sa mearga, ca doar R 19 nu e tanc.
Daca ai putut sa-i adaptezi (sa nu fie mai scurti, sau cursa pistoanelor mai scurta) fara sa incurce nimic poti scoate mai mult de 38%.

Probabil ca astia nu au regulator de presiune integrat, si cum se pare ca nu mai exista vreun limitator in circuit, efectul este ca trebuie sa blocheze instant precum fata. Asta daca nu ai cumva ABS.

Verifica aerisirea, autoreglajul, uzura sabotilor


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomas
post 21 Oct 2010, 22:45
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 4 January 09
From: RM.VALCEA




Momentan da am ramas cu aia de golan.
La ITP fac testul de franare separat pe axe si apoi frana de mana.
Atunci cand am schimbat cilindrii am schimbat si ferodourile.
La capitolul piesa originala,nu mai incape discutie e SFANTA.
Singura diferenta marcanta,e diferenta de diametru exterior si interior intre cele doua si bineinteles,de cine le face si acea prindere mai mare la logan si o idee mai mica la reno.
Cred ca si daca le aerisesc in fiecare zi nu scot mai mult decat 38% de atata stiu romanii nostri sa faca .
Este adevarat nu e tanc dar crede-ma ca e o masina pretentioasa.
De blocat se blocheaza (se franeaza)odata cu fata dar e vorba de eficacitatea franarii de aici rezulta mai multe,intelegeti voi unde vreau sa ajung.


--------------------
RENAULT 19 1.8I 1995 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 21 Oct 2010, 22:48
Post #29


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




OFF
..ce diametru are cilindrul de logan ?
Daca are un diametru diferit fata de cel original ( 20,6mm ) automat si forta de apasare pe saboti difera ( mai mare sau mai mica ) si implicit curand ve-ti termina garniturile pompei de frana.
Bun, in cazul in care are un diametru mai mic va frana inaintea rotilor din fata si imaginati-va efectele franarii doar pe spate , chiar si pt o fractiune de timp .


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 21 Oct 2010, 23:29
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




tomas sabotii noi franeaza mai prost decat unii rodati (nu uzati), pt ca ating tamburul mai mult cu marginile ( Sa fie oare perfect executati astia lipiti ?). Este preferabil ca la montare sa fie tesiti pe margini si mai ales la capete, plus putin frecati cu hartie abraziva mare si degresati atat ei cat si tamburii (astia doar degresati...pe interior la suprafata de frecare)

This post has been edited by BLUE R 19: 21 Oct 2010, 23:33


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:08
Dacia