Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kadjar 1.2 tce, Turație 1600-1700 la relanti

Iustin0112
post 13 Mar 2024, 20:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 March 24




Salut! Mă poate sfătui cineva in legătură cu următoarea problemă?
Am un Kadjar 1.2 tce (130) 2016. Am încercat sa schimb distribuția (pe lant) acasă pentru că se auzea sunet metalic la accelerație. Nici bine nu am dat capacul jos de la distribuție și au început să cada plasticele care ghidează lanțul pe bucăți. Toate bune și frumoase , am schimbat lanțul, am pus capacul la loc cu silicon (menționez că l-am lăsat 24h să se usuce) . Pe parcurs am observat că îmi pierde ulei undeva in partea din stânga sus a capacului(semn că nu am pus bine siliconul) . Am dus-o la service să refacă băieții garnitura de silicon( daca o refăceam eu la fel ieșea din cauza faptului că nu am avut îndeajuns spațiu). La service , băieții au avut o cu totul alta abordare. Au dat capacul de la motor jos , au repus capacul de la distribuție, iar mai apoi au pus peste capacul de la motor. Din păcate, același lucru, pierdea ulei(semn că nici ei nu l-au pus bine). Au spus că refac totul. Zis și făcut, a doua zi m-am dus sa iau mașina și nu știu ce au făcut, dar mașina sta turata la relanti undeva la 1600-1700 rpm, iar turbina se aude considerabil mai tare decât înainte( înainte era un subtil șuierat). Le-am spus de problemă, au pus diagnoza și nu a apărut niciun cod de eroare. Cumva , și-au îndreptat atenția spre pompa de înaltă. Au scos-o și a zis că "e blocată tija de la pompă" ( un mic căpăcel care vine sub arc) . Au spus sa mai dau câteva ture cu ea poate își revine. Întrebarea mea e următoarea: Poate fi asta cauza sau au făcut ei alte prostii și se fac că nu știu . Mulțumesc anticipat și scuze pentru terminologie. Nu cunosc toți termenii tehnici


--------------------
Renault Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin0112
post 14 Mar 2024, 23:57
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 March 24




Update: A dispărut de la sine. Mașina se comportă normal


--------------------
Renault Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:41
Dacia