Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire radiator apa

andreiul
post 29 Mar 2019, 14:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




Salutam,

Am tot cautat, insa nu am gasit cum se inlocuieste radiatorul de apa de la un Clio Symbol 1,5 dci din 2005.
Masina are aer conditionat si intercooler.

Presupun ca trebuie demontata partea de sus de la trager (cea pe care se monteaza inchizatoarea de la capota), precum si bara fata.

Dar mai departe nu am idee.

Daca a mai facut cineva aceasta oprtatiune, il rog sa posteze aici.

Nu as vrea sa experimentez, pentru ca nu as vrea sa rup vreo conducta de la radiatorul de AC, etc.

Multumesc,


--------------------
Renault Clio FIDJI 2006
BaftaQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Mar 2019, 09:18
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Inainte de orice demontare verifica ca radiatorul de apa sa fie separat de cel de AC....sunt modele la care cele 2 sunt comune si se schimba impreuna nu separat.
Pentru schimb radiator apa trebuie demontata traversa cu yala capotei fixata cu 4 suruburi si prinderea laterala a radiatorului fixata cu cate 1 surub torx.
Apoi dupa desfacere suruburi fixare radiator AC si cele 2 furtune apa se scoate prin tragere in sus....si gata e scos afara.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiul
post 2 Apr 2019, 15:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




Multumesc espacern; verific; din pacate cred ca va trebui sa demontez traversa aceea pentru a avea acces vizual mai bun acolo. Banuiam ca asa se face si speram sa nu trebuiasca sa demontez si bara.

Radiatorul meu are ambele prinderi de jos rupte, iar sus se mai tine doar intr-unul din tampoanele alea de cauciuc; la celalalt prinderea e si ea rupta. Asta pentru ca am lovit un caine acum ceva ani.

In acest moment radiatorul se mai tine intr-una din prinderile de sus si in furtune.

Intre timp am inlocuit coaja de la bara.

Intre timp radiatorul a inceput sa curga (aproape 1 litru la 2 luni).

As vrea sa il schimb pentru ca pierde din ce in ce mai mult; in plus la fiecare denivelare, radiatorul loveste (presupun in trager) si in interior se aude de parca masina nu ar mai avea articulatii deloc.


--------------------
Renault Clio FIDJI 2006
BaftaQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 08:11
Dacia