Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

PROBLEME INCHIDERE CENTRALIZATA, Nu mai inchide usa de la sofer...

graurcristi
post 20 Aug 2011, 18:50
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 9 August 09




Am si eu probleme cu usa de la sofer.Am o laguna 2 si azi am observat ca dacă inchid usile cu telecomanda se aude un zgomot ciudat doar la usa soferului ,restul de usi se inchid iar cea de la sofer ramane deschisa. Problema este ca nu pot sa o inchui nici cu cheia. Momentan am dat cu ulei insa nicio schimbare. daca aveti sugesti va ascult.merci anticipat


--------------------
renault laguna 2 1,9 diesel
tel 0745077978
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitsu
post 22 Aug 2011, 21:41
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 1 June 11




Buna seara, acum vreo 2 zile am observat ca nu se mai incuie usa din spate dreapta...Megane 1 din 2003, pana acum n-am mai avut probleme cu ea. Orice sfaturi sunt binevenite. Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2003
Renault Megane 1, an 2003, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shebu_18
post 22 Aug 2011, 22:14
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 July 09




Cel mai probabil s-a dus actuatoru care blocheaza/deblocheaza usiile. Daca inchizi/deschizi usile si acel tumburus se clatina atunci e clar actuatorul. Pentru al schimba trebuie demontata fata usii si apoi demontata broasca iar acolo este montat actuatorul. Treaba de 1-2 ore.


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 23 Aug 2011, 08:06
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




shebu_18, megane 1 ver.2 (2000-2003) nu mai are "tumburus", usile spate se blocheaza/deblocheaza exclusiv electric.

bitsu, incearca sa-ti dai seama daca la blocare/deblocare exista sunetul specific actuatorului in usa cu pricina, daca da, mai mult ca sigur e sarita/rupta vre-o siguranta din plastic.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitsu
post 23 Aug 2011, 11:12
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 1 June 11




radunre, se aude sunetul la fel ca la celelalte usi. Daca e de vine vreo siguranta, trebuie se desfac fata usii?


--------------------
Renault Megane 2003
Renault Megane 1, an 2003, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai.td
post 23 Aug 2011, 11:24
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 26 June 08




QUOTE(DarkAngelXZ @ 7 Jul 2011, 11:35)
pai da dar nu imi dau sama unde vine piesa. m-am uitat in portbagaj si nu am gasit nicio clema
*



Uita-te la la topicul asta. Are si niste poze, se vede acolo, in capatul tijei motorului o bucatica rosie de plastic. De aia e vorba. Mai e una la fel si pe butucu incuietorii.

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=114...ator++portbagaj

Cred ca-i putin probabil sa o gasesti separat totusi, poate doar cu un sistem intreg de la dezmembrari. Din cate imi dau eu seama singurul ei rol e sa nu permita tijei de sarma sa iasa din locasul in care intra capatul indoit, sigur se poate face o improvizatie acolo.


--------------------
Renault Megane 2002, 1.6 16v, Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shebu_18
post 24 Nov 2011, 12:18
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 July 09




Salut, ma poate indruma cineva catre un magazin de unde as putea sa cumpar un astfel de actuator? Dupa ce m-a lasat usa de la sofer am schimbat actuatorul cu unul de la srot dar acum m-a lasat si cel de la pasageru din dreapta langa sofer si din spatele soferului. As vrea sa cumpar 2 bucati noi sau cat mai noi si sa nu mai am probleme.

va multumesc.


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bcostel
post 27 Mar 2013, 20:14
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 December 12




Salut , am si eu o problema cu inchiderea centralizata , la un megane din '99.
Nu mai pot activa functia blocare usi in mers.Masina am lovito acum vreo trei ani si dupa cateva luni a inceput sa blocheze, deblocheze in mers,acum nu mai vrea.


--------------------
Renault Megane 1999 Hatchback - TM 12 GBE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cavaler
post 5 May 2015, 08:10
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 9 January 09
From: timisoara




Buna ziua!
Pt.a avea acces la acuatorul din usa soferului trebuie demontata broasca?


--------------------
renault megane I 1999/ 1.6- 16v,RT/ grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 5 May 2015, 14:52
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




Da,trebuie scoasa broasca afara.


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 10 Mar 2016, 16:51
Post #41


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Buna ziua!
Am o problema la masina, respectiv megane 1 din 2000 hatchback 1.4 16v, la inchiderea centralizata.
Pe scurt, daca merg in oras sa zicem 10 km usile/portbagajul se inchid respectiv se deschid fara probleme iar daca parcurg o distanta mai mare sa spunem 50 km dupa demaraj usile se blocheaza si cand ajung la destinatie nu le mai pot debloca decat din interior pe fiecare mai putin portbagajul. Nu o data am scos bagajele rabatand o parte din bancheta spate sad.gif ! Acest lucru se intampla atat atunci cand incerc sa le deschid din cheie cat si din butonul de pe bord. Nici atunci cand deschid portiera fata nu se deblocheaza! De inchis se inchid toate fara probleme de fiecare data.
Am mers la un electrician auto crezind ca mufele calculatorului sunt oxidate. Am desfacut calculatorul din spatele sigurantelor iar acesta ere invelit intr-un cauciuc si se afla intr-o cutie de plasitic cu multe mufe pe el si in plus era in perfecta stare chiar se auzea cum lucra la actionarea telecomenzii atunci cand se incapatineaza sa se deschida. Precizez ca atunci cand nu se deblocheaza masina semnalizarile si luminile din habitaclu se aprind de fiecare data!
Am fost sfatuit sa schimb releul de placa caculatorului, am gasit pe cineva sa mi-l lipeasca dar nu stiu de unde l-as putea lua. In plus nu stiu daca acesta ar fi de vina.
Daca are cineva vreun sfat/sugestie la aceasta problema va rog sa mi-o comunicati si mie!! De multe ori stau si cate 20 de minute pe langa masina sa pot deschide portbagajul portierele putind sa le deschid din interior!!
Multumesc anticipat!!

This post has been edited by cnada: 10 Mar 2016, 16:57


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Mar 2016, 23:23
Post #42


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




In primu rand ca o rezolvare temporara, scoate inchiderea automata usilor la demaraj .. banuiescca stii cum ... macar asa nu mai treaba sa ramana blocat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 11 Mar 2016, 08:40
Post #43


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Am scos aceasta opțiune dar am observat ca după ce o închid la deschidere sa zicem după 10 mine aceeași problema mai nou și pe distante ceva mai scurte! De aceea vreau sa rezolv aceasta problema! smile.gif
Mulțumesc!


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Mar 2016, 08:47
Post #44


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Firele care merg la inchidere sunt verificate pentru continuitate?

Este destul de cunoscuta intreruperea lor la trecerea din caroserie catre haion (la break este adevarat dar si la hatch poate sa fie acelasi lucru) si din cauza asta sa iti faca contact doar cand vor ele ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 11 Mar 2016, 09:06
Post #45


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Mulțumesc de sfat. Am sa le studiez! Mai este vreo mufa ceva la care sa ma uit? Ma gândesc ca totusi releul ar fi cam ultimul vinovat din moment ce semnalizarile și luminile functioneaza plus ca se închide fără probleme. Citisem pe aici de o mufa undeva în portiera dreapta fata ce trebuie verificata! Și închidere separata nu pot pune pentru ca funcționează pe același circuit în principiu!
Inca o curiozitate, pentru mine cel putin, este calculatorul care se pare ca este diferit de ale altor tipuri de megane 1 (carcasa de plastic fata de metal, mai multe mufe etc)!

This post has been edited by cnada: 11 Mar 2016, 10:19


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 14 Mar 2016, 14:34
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Eu as demonta mufa notata PP1 in fisierul "Platfusi megane 1", pag.4.
Pe acea mufa, in pini 5 si 6 introduci 2 fire pe care injectezi 12V (dintr-o baterie oarecare sau din bateria masinii) pt. 0,5-1 secunda, nu mai mult ! Pt. blocare/deblocare inversezi firele intre ele.

Daca actuatorii lucreaza la fiecare portiera, haion si clapeta combustibil, problema e la 2 releul din UCH. Spor ! smile.gif

Am atasat cateva fisiere pt. informare.

Nu raspund pentru eventualele defectiuni !

Attached File  PLATFUSI_megane_1.pdf ( 563.09k ) Number of downloads: 155
Attached File  electric_locking_megane_1_0098_A3.pdf ( 44.18k ) Number of downloads: 105
Attached File  GENE.pdf ( 469.44k ) Number of downloads: 79


This post has been edited by radunre: 14 Mar 2016, 14:34


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 29 Mar 2016, 23:05
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Salutare colegi!Am si eu o problema la un Megane 1 hatchback din 2000.Azi am constatat ca nu se mai aude acel zgomot specific pentru inchiderea portbagajului in momentul in care vreau sa il incui.Am verificat portbagajul si am observat ca a ramas deschis in timp ce portierele s-au incuiat.Am desfacut acea bucata de plastic de pe hayon pentru a ajunge la cablaje sa vad ce e pe acolo.Am dat cu spray de contacte in tot sistemul de pe hayon tot ce tine de buton portbagaj, tija, mufa care intra in sistemul acela al tijei etc.Practic am dat peste tot pe acel sistem in speranta ca v-a merge si nu a fost asa .Vreau sa stiu mai exact unde este localizat motorasul care incuie si descuie portbagajul?Se afla pe stalpul stang spate al masinii sau undeva pe plafon in coltul din stanga?O alta nedumerire ar fi de ce se misca asa usor acea tija metalica adica se misca prea usor si ma gandesc ca poate s-o fi rupt ceva pe acolo vreo clema ceva si de asta nu mai incuie.Trebuie sa mentionez ca in momentul in care apas pe butonul cheii sa incui masina la portbagaj acolo se aude un tic ceea ce imi demonsteaza ca ajunge curentul dar nu se actioneaza tija aceea.Daca stie cineva l-as ruga sa ma ajute si poate are si o schema cu acele cablaje pe unde vin ca sa imi fie mai usor!Sau niste poze ar fi si mai bune biggrin.gif.
Mentionez ca nu se mai inchide deloc portbagajul!Am mai patit cu usa soferului sa ramana deschisa dar foarte rar, insa portbagajul ramane deschis nu face nici o miscare!

This post has been edited by StefanIS: 29 Mar 2016, 23:09


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 30 Mar 2016, 04:00
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




S-a dus actuatorul nu mai lucreaza,este o piesa dreptunghiulara putin mai mare decit cutia chibrituri neagra montata in dreptul butonului de deschidere al haionului in interior prevazuta cu o tija care culiseaza mecanismul de inchidere deschidere haion si intra o mufa cu 2 fire in ea,acolo artrebui sa verifici poate nu face contact sau sa dus si trebuie schimat.


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 30 Mar 2016, 06:38
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Am inteles am sa mai dau azi cu spray poate e oxidat ceva desi ticaitul care se aude imi arata ca intra curent dar ceva de acolo e defect si nu misca tija pentru a se putea incuia.Daca nu merge voi cauta la dezmembrari poate gasesc!


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Mar 2016, 07:43
Post #50


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(StefanIS @ 29 Mar 2016, 23:05)
Vreau sa stiu mai exact unde este localizat motorasul care incuie si descuie portbagajul?

Nu cauta actuator dreptunghiular ca nu ai asa ceva.....la modelul tau motorasul este situat in ansamblul de la buton de deschidere.
Se desface cu o cheie cap 10 dupa ce ai scos cele 2 piulite.....si apoi vezi o piesa alba de plastic in care este montat tot mecanismul de blocare/deblocare.

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=114...portbagaj&st=30

This post has been edited by espacern: 30 Mar 2016, 07:47


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 30 Mar 2016, 19:01
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Multumesc tuturor azi am reusit sa rezolv.Am verificat cu o lampa daca vine curent pana la mufa care intra in motoras si imi baga calumea.Apoi am scos motorasul si l-am conectat la curent si mergea singur asa fara tija apoi l-am uns cu spray cu vaselina si am pus o saiba intre motoras si plasticul de care se prindea pentru ca in momentul in care strangeam acolo motorasul se bloca pentru ca se presa cumva acolo, nu prea stiu cum sa explic dar oricum dupa ce am pus saiba aia nu se mai bloca smile.gif.

This post has been edited by StefanIS: 30 Mar 2016, 19:02


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 25 Apr 2016, 08:38
Post #52


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




QUOTE(cnada @ 10 Mar 2016, 17:51)
Buna ziua!
Am o problema la masina, respectiv megane 1 din 2000 hatchback 1.4 16v, la inchiderea centralizata.
Pe scurt, daca merg in oras sa zicem 10 km usile/portbagajul se inchid respectiv se deschid fara probleme iar daca parcurg o distanta mai mare sa spunem 50 km dupa demaraj usile se blocheaza si cand ajung la destinatie nu le mai pot debloca decat din interior pe fiecare mai putin portbagajul. Nu o data am scos bagajele rabatand o parte din bancheta spate  sad.gif ! Acest lucru se intampla atat atunci cand incerc sa le deschid din cheie cat si din butonul de pe bord. Nici atunci cand deschid portiera fata nu se deblocheaza! De inchis se inchid toate fara probleme de fiecare data.
Am mers la un electrician auto crezind ca mufele calculatorului sunt oxidate. Am desfacut calculatorul din spatele sigurantelor iar acesta ere invelit intr-un cauciuc si se afla intr-o cutie de plasitic cu multe mufe pe el si in plus era in perfecta stare chiar se auzea cum lucra la actionarea telecomenzii atunci cand se incapatineaza sa se deschida. Precizez ca atunci cand nu se deblocheaza masina semnalizarile si luminile din habitaclu se aprind de fiecare data!
Am fost sfatuit sa schimb releul de placa caculatorului, am gasit pe cineva sa mi-l lipeasca dar nu stiu de unde l-as putea lua. In plus nu stiu daca acesta ar fi de vina.
Daca are cineva vreun sfat/sugestie la aceasta problema va rog sa mi-o comunicati si mie!! De multe ori stau si cate 20 de minute pe langa masina sa pot deschide portbagajul portierele putind sa le deschid din interior!!
Multumesc anticipat!!
*


Se pare ca am gasit rezolvarea la problema de mai sus asadar ma simt dator fata de voi sa vin cu explicatii in eventualitatea in care cineva se va lovi de o problema asemanatoare!
Simptomele de mai sus s-au acutizat pana in punctul in care nu mai puteam deschide din telecomanda chiar daca masina era nemiscata de o zi chiar doua. Inchiderea functiona ireprosabil. Am verificat mufe, actuatori, am scos calculatorul de confort (cel aflat in spatele sigurantelor) si parea iarasi totul in regula, asta dupa ce a fost verificat de un electronist auto la care foarte multa lume apeleaza. Singura varianta ramasese sa il schimb asta presupunand gasirea unuia compatibil, cam greu in cazul meu pentru ca am scaune si parbriz incalzite.
In urma unor discutii cu unii membri ai acestui forum respectiv @espacern, @radunre @cj98cjh @horace1971, carora pe aceasta cale le multumesc, m-am gandit sa trimit calculatorul in Ungaria la o ruda ce lucreaza in domeniu!
Dupa ce a scos releele de pe placa la un microscop special si le-a masurat unul nu functiona la parametri iar dupa ce a fost desfacut a constatat ca avea componentele (argint si platina) aproape topite. Din cate am inteles este o operatie extrem de migaloasa si daca este facuta de cineva ce nu se pricepe bine se poate strica calculatorul iremediabil!
Releul cu pricina are seria: V23084-C2002-A303
El mi-a recomandat sa schimb ambele relee atat pt. deschidere (cel cu probleme) cat si pt. inchidere, pe viitor existand posibilitatea de a se defecta si acesta.
De dimineata caut acest releu! Am dat niste email-uri/telefoane iar in momentul in care il gasesc voi pune si aici datele de contact!

This post has been edited by cnada: 25 Apr 2016, 08:41


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 27 Apr 2016, 07:42
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Prima cautare pe net, in stoc la Adelaida, 39ron/buc., livrare prin curier pe ziua urmatoare (am comandat si eu de pe acolo cu ceva vreme in urma).

http://www.adelaida.ro/releu-auto-12vdc-30...a303-clone.html



--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 27 Apr 2016, 08:09
Post #54


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Am gasit si eu aici acest releu.
Am comnadat insa direct din Ungaria si dupa pasti o sa mi-l trimita!
Revin cu poze si detalii atunci!


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 5 May 2016, 16:25
Post #55


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Asa arata releul cu pricina.
Am montat calculatorul si inchiderea functioneaza acum ireprosabil!
Scuzati calitatea pozelor!
Pentru detalii va stau la dispozitie!


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunar
post 3 Jun 2017, 15:11
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 March 07




Salut , am reusit sa scot pana la urma butucul de la sofer (se invartea in gol ) ; nu pare rupt ; totusi observ ca are doua canale de siguranta, trebuie puse sigurante de tabla pe ambele ? eu l-am gasit doar cu o siguranta ; are o pozitie cand nu merge in gol (cu cheia pusa) dar axul in acest caz iese din piesa de plastic doar cu un canal de siguranta inafara; mai este piesa aceea mai mica de plastic unde vine prinsa parghia si pare pe o portiune ca s-ar continua cu alta bucatica de plastic care e posibil sa se fi rupt ? nu stiu cum arata in original ; incerc sa trimit ceva poze ; multumesc anticipat pentru ajutor ; incerc sa repar acest butuc sa nu se mai invarta in gol , ma gandeam ca poate ar merge sa lipesc piesa de plastic de partea metalica cu rasina epoxi , asa incat sa poata actiona tija aceea metalica de care va veni prinsa ; la dezmembrari nu am gasit butuc pentru Laguna1 ; oare merge adaptat de Logan ?

This post has been edited by lagunar: 3 Jun 2017, 15:15

Attached thumbnail(s)
2017_06_03_3245.jpg ( Size: 308.21k ) Number of downloads: 401
2017_06_03_3235.jpg ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 395
2017_06_03_3244.jpg ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 331
2017_06_03_3235.jpg ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 329
2017_06_03_3246.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 318


--------------------
Renault Laguna I 1998 - noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunar
post 7 Jun 2017, 08:02
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 March 07




Pana la urma erau niste verturi blocate, le-a curatat un specialist si acum butucul functioneaza bine; siguranta aceea mica trebuia pusa in primul rand pe canalul din interior, acolo tine efectiv parghia; cea de a doua,dinspre exteriorul axului probabil ca e o siguranta suplimentara.
Problema acum este la montaj , practic nu stiu cum se pune siguranta pe care o atasez in imagine pentru a nu trebui sa scot/desfac prea multe de la portiera; va rog sa ma ajutati cu un sfat . Se poate pune din interiorul usii ? Multumesc


Attached thumbnail(s)
2017_06_06_3257.jpg ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 20
2017_06_06_3259.jpg ( Size: 925.89k ) Number of downloads: 21
2017_06_06_3260.jpg ( Size: 864.25k ) Number of downloads: 20


--------------------
Renault Laguna I 1998 - noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgeleus
post 24 May 2023, 09:09
Post #58


georgeleus


Group: Members
Posts: 129
Joined: 1 July 21
From: Ploiesti




De vreo doua zile urmaresc thread-urile de probleme inchidere usi Megane, iar cea mai interesanta discutie mi s-a parut cea intre Gutui si un coleg cu _69 la nume, la un momentdat s-a dat o documentatie pentru desfacut UCH, curatat, etc.

Felicitari acestora si va multumesc pentru ca m-ati oprit din a-mi mai cumpara spray-uri cu spuma activa pentru dezinfectat gurile de aerisire, chiar ma batea gandul. (la OPEL numai asa curatam in fiecare an)

In fine, sa va zic situatia mea ON TOPIC.
Ieri, 23 Mai:

- Ies din casa, iau un pachet de la cineva, descui masina, asez pe locu din dreatpa, incui masina, plec la magazin.
- Revin de la magazin, dau sa descui masina, Paula Seling ! Constat ca usile din fatza nu se descuie, doar cele din spate si porcbagajul.
- Tot refac manevre, tin apasat mai mult pe butoane, ciocan. Portierele fatza incuiate, restul functionau.
- Descui portierele fatza de pe dinauntru, dupa aia ce sa vezi ? se incuia spatele dar fatza ramanea descuiata.
- Dau sa pornesc cotetzul, ramanea in bord "Apropie cartela si apasa START", cartela fiind pe bord, deasupra volanului.
- Incerc sa ma incui in masina din telecomanda (lucru care nu se poate intampla daca simte cartela la interior), ce sa vezi, m-am incuiat pe dinauntru cu succes.
- Ma descui tot din cartela, deschid usa la sofer, pornesc toate cele, porneste motorul fara probleme, ramane totul in buna regula, se incuie, se descuie, all good.

Mentionez ca nu si-a pierdut setari / ceas, iar bateria e tzutz, tocmai ce-am avut doua drumuri de 4h fiecare cu o saptamana in urma.

Acuma nu cred ca ar fi o problema HW pe undeva, ci mai degraba SOFTWARE.

Cum cred eu ca s-a balarit:
In prima parte a zilei cand am descuiat sa las ceva pe canapea, am constatat ca nevasta-mea (care condusese ultima) lasase butonu de rabatare oglinzi pe AUTO.
Si oglinzile s-au desfacut, lucru care pe mine ma seaca, eu intotdeauna las pe BLOCAT INCHIS inainte sa opresc motorul.
Am dat buton de inchidere la oglinzi, s-au inchis (desi cu motorul oprit stiu ca n-ar trebui sa functioneze, ori l-am prins eu "prea devreme", ma rog).
Si dupa asta all hell broke loose.

Am sunat la prietenii mei la SERUS, s-au inchinat toti cu doua maini.
Am sunat la alt service renumit Renault din Ploiesti, s-a inchinat si ala cu 3 maini.

....ce sa zic... ar trebui sa-mi schimb ID-ul in "Pionieru Ghinionist"

Va doresc la toti cat mai putine probleme si permis curat !

This post has been edited by georgeleus: 24 May 2023, 09:10


--------------------
Renault Megane IV 2017 KH2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAJ
post 24 May 2023, 20:29
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 19 November 04
From: București S1




Ar trebui ca un admin să mute postarea în aria „Megane 4” pentru că e în „Megane 1”. Dar eu aș propune ceva: dai jos geamul de la șofer și demontezi o bornă de la baterie și lași mașina 5 minute nealimentată. Pe urmă o cuplezi la loc. Dacă nu se rezolvă așa intrat cu testerul, văzut/șters erori, eventual repetată figura. Rămâne doar să setezi data/ora și codul de radio, pe care îl găsești în My Renault. Eu așa aș proceda.


--------------------
Dacia Logan 06/2005 Preference 1.4 MPI - B 44 FTP
Diagnoză CAN Clip
Chei și electronică auto
[URL=https://www.facebook.com/profile.php?id=100080458785363]Chei diagnoza electronica auto[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgeleus
post 25 May 2023, 08:34
Post #60


georgeleus


Group: Members
Posts: 129
Joined: 1 July 21
From: Ploiesti




In regula,

daca mai face asa incerc.
Multumesc frumos !

Imi cer scuze de sectiune, acuma vad ca e-n Megane 1, corect, eu doar am cautat dupa titlu si-am scris unde mi s-a parut cel mai elocvent :-s


--------------------
Renault Megane IV 2017 KH2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 07:25
Dacia