Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

PROBLEME POMPA FRANA

alex80
post 3 Feb 2013, 21:17
Post #1


Alex


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 February 12
From: Petrosani




Salut ! Am si eu o problema care persista de ceva timp si as avea nevoie de ajutor! in primul rand problema a aparut acum 2 saptamani cand pe la garnitura dintre pompa electrica si corpul de metal(aluminiu sau ce o fii) mi-a curs tot lichidul de frana ! am zis ok mam dus am cumparat garnitura am puso sus am pus lichid si surpriza CURGE din nou ! am sunat un prieten care are un remat si am luat de la el o pompa si am pus-o sus ! Toate bune si frumoase pana ieri cand surpriza balta sub masina (lichid de FRANA) am zis k si la asta sa dus garnitura dar inainte de a o schimba am luat telefonul si am sunat niste prieteni sa le cer parerea toata lumea mia zis ca ar fi infundat returul de la pompa si nu imi mai baga lichidul inapoi in vas si imi face Presiune prea mare si imi pusca garniturile( voi ce credeti ? ) si intrebarea mea e care este furtunul de retur si ce cauza ar mai fii vreo garnitura prin pompa ceva si blocheaza returul? gun3.gif

Chiar nu mai stiu ce sai fac sincer !


Astept cu drag pareri si sfarturi !


--------------------
renault 21 txi 12 valve 1990 - HD-07-LCL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex80
post 10 Feb 2013, 23:52
Post #2


Alex


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5 February 12
From: Petrosani




Revin si cu raspunsul referitor la problema mea.


1-garnituri pompa praf

2-repartitor defect


graniturile pompei erau praf si pe deasupra se gasesc foarte greu pt ca la magazinele de piese auto nu le gaseste doar pe cele de 19,5 si 20,6 iar mie imi trebuiau 22 marime, iar in legatura cu repartitorul acesta era infundat (mentionez ca nu la desfacut ci l-am inlocuit) deoarece aveam frane doar pe roata stanga fata sir pe celelalte nu ajungea strop de lichid iar acum curge intr-o veselie !

concluzie mult de munca se merita deoarece o pompa noua este 7 mil iar repartitorul 3 mil norocul meu a fost ca am gasit o pompa exact ca a mea cu tot cu repartitor pe un ford la remat costul lor fiind de 50 de lei victorie.gif


--------------------
renault 21 txi 12 valve 1990 - HD-07-LCL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:19
Dacia