Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coloana directie scurgere ulei, Defectiune sistem directie Clio 4

D-Ice
post 15 May 2018, 09:04
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Salut!
De ceva timp observ scurgeri de ulei din coloana de directie la al meu Clio 4.
A mai patit cineva chestia asta?
Eu zic sa verificati ca nu e greu. Masina tocmai a iesit din garantie iar Renault Romania, cu sictirul caracteristic ma cheama la constatare pe banii mei. No problem, sambata am programare la revizie. Wish me luck!
Filmulet aici.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 15 May 2018, 14:09
Post #2


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




interesant ... asteptam sa ne anunti ce s-a intamplat la constatare, pana verificam noi
nu-mi dau seama din film, agata undeva coloana, se simte ceva deosebit?
nu ai garantie 4 ani? eu am 3 reno+1 de la dealer

This post has been edited by crisolro: 15 May 2018, 14:10


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 May 2018, 15:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Salut! nu agata, nu se simte nimic, inca, probabil ca dupa ce ramane fara ulei apar problemele mecanice.
Masina am luat-o de la Apan Braila, a fost pe leasingul lor, pana mea, nu avea nimic acum un an, nici nu am avut posibilitatea sa extind garantia.
In film se vede clar ca sunt scurgeri de ulei pe partea de jos a carcasei (minutele 0.15-0.40).
In fine, probabil ca in afara de sa constate , altceva nu are de facut la reprezentanta.
Interesant va fi punctul de vedere al Renault si daca va lua masuri de rechemare in caz ca se constata ca este defect de fabricatie. wink.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 15 May 2018, 15:29
Post #4


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




Desi eu cred ca nu are ce ulei sa aiba acolo
Probabil vaselina topita, condens care a antrenat vaselina etc.

This post has been edited by crisolro: 15 May 2018, 15:31


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 May 2018, 15:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Condens vara putin probabil iar vaselina topita iar nu are de unde pentru ca inauntru nu sunt puncte calde. Nu vorbim de compartimentul motor.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 19 May 2018, 21:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Revin cu amanunte. S-au uitat. Au constatat ca sunt scurgeri de ulei din coloana de directie. Au zis ca vor informa Renault despre problema. Sa astept raspunsul lor. Deci astept. 🤔


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 May 2018, 09:59
Post #7


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




Si la a mea pare uleioasa toata coloana aia de la volan in jos si parca si inspre podea dar chiar picaturi nu sunt.
Am sa bag mana intr-o zi pe sub volan si ma uit si cu o lanterna sa vad mai exact.

Oricum, mai am pana expira garantia. Trebuie sa ajung si la o revizie pana atunci si voi intreba si eu.

Astept cu interes sa vad ce raspuns primesti si tu.
Raman la impresia ca nu are ce “rezervor” de ulei sa fie acolo ca sa curga. Aici poate ne ajuta cineva care cunoaste bine principiul functionarii servodirectiei electrice.

Si poate mai verifica si alti colegi masinile???



<span class='edit'>20 May 2018, 11:59:</span>
Toata coloana e unsuroasa de la o vaselina saubtratament anticoroziv.
Restul e curat, nicio picatura, nu curge nimic.m
Ce se mai vede unsuros inspre podea, pe pedala de frana si chir sub pres pare unsuros, este de fapt ceva care miroase frumos si care provine dun “parfumul” de-l fasaie baietii la spalatorie.

Asadar, la mine totul pare ok.
Mai asteptam pareri de la colegi si raspunsul profi Renault RO.

20 May 2018, 12:02:
Poza cu pedala “uleioasa” ... spray odorizant auto din pulverizatorul baietilor de la spalatorie. Il mai dau si inainte sa puna presurile si de aici aspectul uleios al presului pe dos.

This post has been edited by crisolro: 20 May 2018, 11:02

Attached thumbnail(s)
558BB5BA_121E_4257_90F2_D3CB41B81644.jpeg ( Size: 2.58mb ) Number of downloads: 291
27DF07D8_DC0F_44D4_8BDF_93FB362E7997.jpeg ( Size: 2.69mb ) Number of downloads: 302
042CFE19_C279_4626_B9FE_CD2C6BC5AE30.jpeg ( Size: 2.39mb ) Number of downloads: 293
DB38F79D_BDFC_431F_A14A_BD8FEA069E77.jpeg ( Size: 3.23mb ) Number of downloads: 285


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 20 May 2018, 19:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Astept deocamdata raspunsul oficial al Renault Romania. Sunt curios ce solutie vor adopta.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clic
post 16 Jun 2018, 10:54
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 March 14




Ulei de la sistemul de directie nu ar putea fi.
Caseta de directie este una mecanica fara ulei iar coloana de directie este asistata electric.
Modele mai vechi de clio sau logan au directia asistata hidraulic,se simtea si directia mai greoaie..la Megane 2 e tot electric asistata.la 3 la fel.la 4 la fel.nu au ulei.


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 30 Jul 2018, 09:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Salut! Am primit in final raspunsul de la Renault Romania privitor la lichidul care se scurgea in zona asistarii electrice: intr-adevar este conservantul din coloana volanului, care se pare ca a fost aplicat in exces si care se scurge cand da caldura. In principiul banuiam si eu asta datorita faptului ca era lipicios si mirosea oarecum specific dar ma bucur ca am primit confirmarea de la ei si acum stau linistit. smile.gif

L.E. Se poate inchide topicul.

This post has been edited by D-Ice: 30 Jul 2018, 09:53


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:54
Dacia