Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial Parghie Clanta Spate, M1

Bitu
post 4 May 2008, 22:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Pentru ca am vazut multi colegi forumisti cu Megane I care au aceeasi problema cu deschiderea clantei la usile din spate, din exterior, m-am decis sa fac acest mic tutorial.
In principiu, lucrurile nu sunt chiar asa complicate, si se pot rezolva la modul cel mai simplu si romaneste, fara a umple buzunarele unora sau altora cu bani. Trebuie doar atentie si dorinta de a vedea un lucru facut bine din mainile proprii.

1.jpg ( Size: 27.51k ) Number of downloads: 3173


Masina din dotarea proprie : Megane 1 Break, 2003, 1,4 ; 16V

Usa cu pricina: spate dreapta.
Problema: nu se mai deschide din exterior.
Banuiala: renumita parghie de plastic despre care am tot citit pe acest forum si care se pare este bataia de cap a multor proprietari de M1.

2.jpg ( Size: 50.17k ) Number of downloads: 3549


Dupa cum se vede si din imaginea de mai sus, se incepe toata treaba prin identificarea suruburilor ce trebuiesc desfacute pentru a putea da jos fata de usa si a vedea buclucasa parghie.

3.jpg ( Size: 71.15k ) Number of downloads: 3735

4.jpg ( Size: 56.4k ) Number of downloads: 3652


Pentru demontarea acestor suruburi cu cap mai special, avem nevoie de o trusa de chei torks sau torX, care se gaseste cam pe la orice magazin auto care se respecta, e destul de scumputa, dar avem avantajul ca o vom putea folosi pe viitor si la alte operatii pe Meganul nostru sau al prietenilor, pentru ca aceasta masina are din plin acest tip de suruburi.

5.jpg ( Size: 83.49k ) Number of downloads: 3768


La demontarea clantei interioare am observat ca aceasta actioneaza un cablu cu camasa ca la bicicleta pt. deschiderea mecanismului usii. Acesta are capatul nituit (plumbuit) gen “frana de bicicleta”.
La fosta masina era o parghie metalica gen spita de bicicleta, indoita dupa forma usii.

6.jpg ( Size: 72.31k ) Number of downloads: 1527


Dupa demontarea suruburilor vine partea mai interesanta. :>))
Fata de usa este prinsa in niste cleme de plastic fata de partea ambutisata (tabla) si mastic.
Va trebuie rabdare, forta si nervi de fier pt. ca acele cleme (sa le zic braduti) pocnesc foarte urat in momentul cand sunt fortati.
Nu va speriati si dati-i inainte, dar cu grija !

Am figurat cu 1 si 2 acea clema (sunt ca niste tamburusi care intra intr-un orificiu) clema mama-tata.

7.jpg ( Size: 39.41k ) Number of downloads: 1667


Aici se vede si acel mastic foarte lipicios si elastic. Eu am folosit un cutter ca sa il tai, pe unde era foarte dens, sa se desfaca mai usor cele 2 parti.

8.jpg ( Size: 40.41k ) Number of downloads: 1522


Dupa ce am reusit sa dau jos fata de usa, asa arata ce a mai ramas din portiera spate.
Se observa cablul de actionare al zavorului de care va spuneam mai sus.

9.jpg ( Size: 55.83k ) Number of downloads: 1684


In sfarsit, iata ce am gasit inauntru :

10.jpg ( Size: 54.99k ) Number of downloads: 1974

11.jpg ( Size: 52.72k ) Number of downloads: 1843

12.jpg ( Size: 56.65k ) Number of downloads: 2010


In ultima poza am notat cu 1 acel “gat de lebada” care leaga maenrul de actionare de pe exteriorul portierei de mecanismul zavorului care se vede cu negru, respectiv de acea parghie metalica in forma de L notata cu 2.
Am ramas putin surprins de faptul ca nu vad acea parghie de plastic de care s-a tot vorbit pe forum. Ma gandesc ca este vorba de plasticul alb din capatul piesei in forma de L notata cu 2.
In fine. Deci, eu daca trageam in jos de piesa nr. 2, broasca se deschidea foarte frumos si usor.
Nu mai ramanea decat de a gasi o cale de a lega piesa nr.1 de nr.2.
Deoarece in interiorul portierei nu am gasit nici o piesa cazuta, ca orice roman, dupa demontarea manerului exterior de pe portiera, l-am legat cu o sarma de piesa nr.2.

13.jpg ( Size: 42.78k ) Number of downloads: 2185


Rezultatul se poate vedea mai jos si va spun cinstit ca functioneaza foarte bine.

14.jpg ( Size: 52.73k ) Number of downloads: 1856


Decat 4 - 500 de RON cat imi cerea reprezentantu’ Reno pe tot ansamblul (ca cica pe componente ale subansamblului nu se comercializeaza), va declar cu mana pe inima ca sarma mea isi va face treaba cu varf si indesat, pana la noi ordine.

15.jpg ( Size: 45.66k ) Number of downloads: 1803


Pentru o bere fac si la altii…… :>))
Numai bine !!!

This post has been edited by claus: 12 May 2008, 14:59


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 12 May 2008, 23:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Pentru cine e interesat, am tutorialul in format word unde se vad pozele mai mari si mai clar.


Numai bine !!!!! rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 21 May 2008, 22:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Eu m-am enervat si am scos tija aia. Bine ca o mai am in masina...


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 24 May 2008, 17:38
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




bitu excelent tutorial cu ochiul.gif

o singura completare as avea si eu dupa ce am reparat deschiderea portierei: a se avea in vedere lungimea sarmei pt ca daca aceasta este scurta si nu perminte manerului de la usa sa se ridice macar juma de cursa inainte de a se deschide usa o sa fi problema la inchiderea centralizata a usei , mai exact actuatorul nu v-a mai reusi sa blocheze sistemul de inchidere....in rest totul OK

pt a evita asta, legati sarma de la clapeta la sistem cu clapeta ridicata la maxim si sarma intinsa tot la fel si totul va functiona din prima.

care aveti prroblema asta nu mai stati pe ganduri si apucativa de treaba:dureaza destul de putin timp si merita toti bani (care va ramann in buzunar wink.gif )

multa bafta si spor la treaba!!!!!


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 7 Jun 2008, 08:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Frumos explicat, fara el nu cred ca m-as fi apucat dar acum ca l-am dat jos am o nelamurire.

ce rol are arcul din imagine? eu l-am gasit cum vedeti si practic nu face nimic.
102_2504.jpg ( Size: 129.06k ) Number of downloads: 1999


ps: piesa lipsa se vede pe surubul acela.


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 11 Jun 2008, 14:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Multumesc de aprecieri!!! Dau eu o bere pentru asta. biggrin.gif

Nu stiu ce rol are arculetul respectiv.... dar ce conteaza? Pune nene sarma care ne salveaza buzunarul de bani dati aiurea si da-i talpa pe urma! smile.gif
Numai bine !!!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 12 Jun 2008, 12:31
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




ce sarma frate biggrin.gif ca eu am avut piesa aia lipsa si am reusit cu un surub, arcu ala asa a ramas...treaba lui ce face ca vad ca nu ma incurca smile.gif


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexinvest
post 18 Jun 2009, 23:19
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 December 08




pentru k nu pot sa raspund pe topicul meu k cica nu am postat suficient trebuie sa gasesc metode ca aceasta.
, zi cit vrei pe emblema pentru ca pe aici prin bucuresti la dez este 100ron eu incerc sa gasesc undeva la 50 tel meu este 0726079155 sau mail alex.invest@yahoo.com ,
si cer scuze

This post has been edited by alexinvest: 19 Jun 2009, 20:08


--------------------
renault clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mojorisin
post 16 Jul 2009, 14:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 24 July 07




Si eu am desfacut usa si am incercat sa remediez problema, dar nu inteleg cum pot sa leg ceva de tija aia metalica pentru ca e prinsa intr-un loc foarte stramt si nu prea pot sa manevrez nimic acolo.

Deci scot tija de la locul ei si o leg de clanta ?

Sau leg clanta de tija si tija ramane in locu dumisale ?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 107 cai alerti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 14 Nov 2009, 21:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Tija ramane unde e. Se leaga o sarma de clanta, dupa care cu putina chinuiala de tija.
Da, este stramt si trebuie rabdare. Dar se poate.
Numai bine!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 9 Feb 2010, 23:51
Post #11


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




asa arata?

Attached thumbnail(s)
incuietoare_portiera_spate.JPG ( Size: 98.66k ) Number of downloads: 1519


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 12 Feb 2010, 12:39
Post #12


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




stie cineva de unde putem face rost de acea piesa galbena din plastic ce sustine holsurubul ala stramb?
de ex: o adaptare din ceva, o piesa din plastic de la priza, corniza, electrosanitare, jucarie.
cea mai radicala solutie este confectionarea unui mulaj dupa ala vechi lipit, turnarea dintr-un material mai rezistent gen cupru-bronz-antimoniu
dupa 6 ore..am cautat si am gasit un surub de colac de wc.si iata ce aiesit cu un burgiu de 2, o lama de cutter, un burghiu de 4, un colier....si 15 minute de cioparteala.sper sa mearga.
ajustarile ulterioare le voi face la fata locului,cu un cutter si am pregatit inca un surub de plastic de wc(cumparate de noi 0,46 ron ...culmea era sa le iau de pe un colac folosit--) dupa ce dau incuietoarea jos-sa vad cum intra tzumburushul ala in urechea de tabla a actuatorului!

This post has been edited by playeroooo2000: 12 Feb 2010, 20:10

Attached thumbnail(s)
IMG_7404.jpg ( Size: 706.77k ) Number of downloads: 1153
IMG_7402.jpg ( Size: 419.2k ) Number of downloads: 935
IMG_7401.jpg ( Size: 488.63k ) Number of downloads: 870


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 24 Feb 2010, 08:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




Buan idee. Sa ne spui rezultatul. radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 7 Mar 2010, 17:28
Post #14


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




deci rezultatul este asta de mai jos si functioneaza.
ce nu am pozat modul cum am asigurat cu 2 coliere de holzsurubul ala stramb si manerulportierei-piciorul cu gaurica in care intra splintul ala din plastic negru-cine desface intelege despre ce zic eu-(ca la un lant / veriga, dupa care strans bine-bine).trebuie dat jos manerul ca vedeti mai bine ce faceti.
P.S. :multumesc mult fotografului pentru poza si rabdare!

This post has been edited by playeroooo2000: 7 Mar 2010, 17:33

Attached thumbnail(s)
IMG_7623.jpg ( Size: 600.1k ) Number of downloads: 1021
IMG_7622.jpg ( Size: 497.88k ) Number of downloads: 939
IMG_7621.jpg ( Size: 478.67k ) Number of downloads: 855
IMG_7620.jpg ( Size: 559.23k ) Number of downloads: 791


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 19 Mar 2010, 22:08
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




ar fi bina sa tina "ingineria" ta dar sunt putin suspicios............

eu am improvizat cu sarma ca si bitu doar ca am folosit prima data fir masiv de cupru de 1.5 mm care a rezistat vre-o 3 luni dupa care s-a rupt ....si am inlocuit tot cu fir de cupru dar de data asta cu diametru de 4 mm si...........functioneaza si in ziua de azi..........

inca un "spil"....gresati cu vaselina putin firul ca frecarea sa fie mai mica....

numai bine!!!!!!!!


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaVio
post 22 Jun 2010, 17:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 15 October 08
From: Oradea




Si mie mi s-a rupt plasticul galben ce tine tija in forma de L in locasul ei. Eu i-am dat o gaura cu un burghiu subtire acelei tije in forma de L, evident in capatul dinspre mecanismul de deschidere, si i-am pus un stift sa nu iasa din locasul lui. Apoi am conectat tija la manerul de dinafara si cu asta basta. Se cam misca "L"-ul ala cum vrea el pe acolo, dar usa se deschide mai bine ca inainte. biggrin.gif

Numa' bine tuturor.


--------------------
Renault Megane 1.6e Classic/Megane 2.2 1.6, 16v Dynamique - 1998 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 22 Jul 2010, 15:09
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Pe stanga eu am avut lipsa de pe tija piesa de tabla si am inlocuit-o cu sarma "de baloti" , iar piesa galbena am inlocuit-o cu una de la un Tico. Pe dreapta am inlocuit piesa de legatura cu un surub autofiletant blocat din sens invers cu o tablita de prins elemente de plastic.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasaniucionut
post 19 Sep 2010, 11:20
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 14 September 09
From: Bacau




sincer ideea lui playeroooo2000 imi place si e foarte buna... dar in schimb ce ai facut tu Bitu nu imi place deloc... cum ai facut cu sarma... nu confera siguranta pe timp lung.. plus ca nici nu cred ca functioneaza ca inainte ca acea tija trebuie reglata sa nu stea manerul sus sau sa nu tragi prea tare de maner pana actioneaza acea tija . cel mai sigur e sa mergi la dezmembrari si sa iei un maner cu tot cu tija si cu acel suport unde vine tija acea "clema" din tabla .. eu unu asa am facut .. toata treaba ma costat 10 lei cu tot cu benzina 1 kg de benzina pana la dezmembrari si 5 lei maner tongue.gif


--------------------
Renault Megane 1 1999 - BC-34-PAS
Daca faci ceva fa cu cap,daca nu mai ai timp intr-o depasire nu ceda,nu frana,, [B]accelereaza puternic[/B] :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexanderCarstoc
post 29 Sep 2010, 15:32
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 22 September 08
From: B u c u r e s t i




Dragilor eu acum am vazut cum va chinuiti.
Am avut problema asta la R11, Clio si R19. Pe toate le-am rezolvat cu plastice din comert. Nu am gasit de dacia sau Renault, dar am gasit de Daewoo. Si daca tot m-am apucat, le-am schimbat pe toate si mici si mari. Nu cred ca mai sunt probleme inca 4-5 ani de acum in colo.
Pretul unui plastic este pana intr-un LEU.
Daca va ajuta, pot sa va cumpar si voua, cu conditia sa mai gasesc biggrin.gif . Imi dati PM si va ajut.

Sanatate!


--------------------
>> Renault-uri 11 (1985 1.6D) 19 (1995 1.8 RT) Clio (1994 1.4)<< Giant Escape M8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 18 Oct 2010, 07:33
Post #20


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




AM DEFECTE stanga spate si fata-e vorba de mecanism broasca. ele se strica din cauza prafului cu vaselina si frecarii. daca se pierde 1 mm din cursa parghiei nu mai merge actionarea centralizata pentru deschidere. sunt facute special ca sa se strice. am luat o broasca de la dezmembrari si am desfacuto, am putu sa inteleg cum functioneaza si care sunt partile slabe. cu fiecare inchidere si deschidere a usii se roade o limba de plastic si 2 cocoasse de metal.
am cautat si am gasit compatibilitate cu broasca de logan pentru toate usile.noua cost cu actuator 100 ron, fara actuator undeva la 75 ron.
daca luati ceva de la dezmembrari si nu verificati o sa mearga putin si dupa aia va crapa, eu voi pune noua de logan(pe spate nu are acea siguranta pentru blocarea pe exterior, pe fata trebuie pusa o parghie de metal de la yala la dispozitivul de blocare pentru a putea inchide\deschide cu cheia)la renault o broasca e de la 360 in sus. deci cruda soarta mai ales ca de acum o sa inceapa sa ne pice la toti-au trecut 8-10 si s-au ros acele repere de plastic si metal din broasca.
pentru toti cei care faceti incercarea cu broaste de logan si sunteti cu un pas inaintea mea haideti sa punem aici tot ce am realizat.
mai sus am postat niste adaptari-inutil caci si ele cedeaza datorita suprasolicitarii din cauza uzurii mecanismelor care ar trebui sa culiseze.
acumca sa intru in masina deschid fata dreapta, trag de parghie(daca am noroc si merg cu familia astept sa deschida sotia) si intru la volan.
de luna viitoare cand vine gheta pe si in masina voi intra prin usa din spate ca aia din fata da si ea semne de duca, si din ianuarie daca am noroc poate intru prin portbagaj sau cu ranga.
asa ca treaba e nasoala.

This post has been edited by playeroooo2000: 18 Oct 2010, 08:01


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 20 Jan 2011, 16:51
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Salut! Dupa ce ati dat fetele de usi jos, cu ce le-ati lipit inapoit? Ce ati pus in locul masticului vechi? Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 20 Jan 2011, 20:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




S-a lipt bine fata de usa pe masticul vechi.
La magazinele de specialitate se gaseste de cumparat si mastic daca vrei sa-l inlocuiesti.
Numai bine!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 20 Jan 2011, 20:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Salut baieti, ma poate ajuta si pe mine cineva cu manerul de Fluence, M3 - vreau sa il cromez. Merge desfacut oare fara a da fata de usa jos ? Va intreb ca am incercat sa il desfac, am desfacut surubul si nu merge nici mort tras, cablul 2 de actionare deschidere usa pare capsat intro cutiuta pe spatele manerului, ma intereseaza sa demontez doar manerul 1 din poza. Orice sfat este binevenit. Stima

Attached thumbnail(s)
FATA_DE_USA_demontata.jpg ( Size: 120.76k ) Number of downloads: 691


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babanu_ralu
post 30 Aug 2011, 20:35
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 22 May 07




QUOTE(Bitu @ 12 May 2008, 23:20)
Pentru cine e interesat, am tutorialul in format word unde se vad pozele mai mari si mai clar.
Numai bine !!!!!            rolleyes.gif
*


Salutare. Foarte bun tutorialul. Dara rog trimite-mi pe mail in format word daca il mai ai ca vreau sa-l imprim sa vaz mai bine. Thx.
Adresa de mail babanu_ralu@yahoo.co.uk


--------------------
Merceds Benz E class 2006 - gl 07 zrb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 30 Aug 2011, 22:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




QUOTE(babanu_ralu @ 30 Aug 2011, 20:35)
Adresa de mail      babanu_ralu@yahoo.co.uk


Tutorial trimis.
Multumesc frumos pentru aprecieri.
Numai bine!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzmi
post 4 Sep 2011, 02:30
Post #26


IONUTZMI


Group: Members
Posts: 128
Joined: 22 March 07
From: G I U R G I U




si a mea are aceasta problema cu usa dreapta spate ,incerc sa o repar dupa acest tutorial .
imi puteti trimitte si mie celalat tutorial pe adresa ionutzmi@yahoo.com

This post has been edited by ionutzmi: 4 Sep 2011, 02:31


--------------------
RENAULT Laguna 2,2Dci / Megane 1,6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 4 Sep 2011, 13:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




QUOTE(ionutzmi @ 4 Sep 2011, 02:30)
si a mea are aceasta problema cu usa dreapta spate ,incerc sa o repar dupa acest tutorial .
imi puteti trimitte si mie celalat tutorial pe adresa ionutzmi@yahoo.com
*



Este unul si acelasi tutorial, doar ca e in format word.
Anyway..........tutorial trimis.

Daca intereseaza pe cineva clanta cu tot cu masina, urmariti link:

http://www.reno.ro/-VAND-Renault-Megane-1-...ur-t217088.html

Numai bine!


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agmoisa
post 12 Dec 2012, 14:30
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 February 09
From: VASLUI




am cititacest tutorial si am rezolvat aceeasi problema la meganul meu
mi-a iesit din prima
.am fost mai devreme la un service de cartier si i-am spus problema mecanicului.
a inceput sa se"alinte" ca are mult de munca si o sa ma coste mult
acum cand m-a vazut cu usa deschisa si functionala a inceput sa sa se uite la mine ca la un zeu!!!
smile.gif))


--------------------
renault megane1 break 2002 1,6 16v - VS 79 AGM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitu
post 13 Dec 2012, 12:53
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 471
Joined: 29 July 05
From: Deva




off topic:
Trebuia sa-i spui ca te-ai chinuit 3 zile cate 8 ore/zi ca sa o faci......
Asta asa ca sa se simta si el bine...ca doar e "nea meshteru' ".

on topic
Sarma pusa de mine acum vreo 4 ani si 1/2 este perfect functionala si acum.
Uitasem de acest topic, dar m-a rugat un user sa-i dau tutorialul complet.
Numai bine!


This post has been edited by Bitu: 13 Dec 2012, 12:58


--------------------
Renault Megane 1 benzina 1.4 16V Break (2003); Megane 2.2 diesel 1,5 dci Sedan (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felixneagu
post 16 Jan 2013, 09:25
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 17 September 08
From: Galati




Salutare. Vazand tutorialul am inteles ca problema mea e foarte asemanatoare, dar exista o mica intrebare... Cum pot deschide usa spate dreapta? ea fiind blocata total. Mai intai nu se mai deschidea din exterior, am banuit ca ceva s-a rupt. Acum nu se mai deschide deloc, cineva activandu-mi siguranta pentru copii si inchizand usa. Sa zicem ca reusesc sa scot fata usa (cu usa inchisa), ce anume trebuie sa trag sau sa ''rup'' pentru a deschide totusi usa? Mersi...


--------------------
Renault Megane Classic 1.6, 16v 2003 - Galati
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:33
Dacia