Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare Praguri Clio 2 RS pe Clio 2 Non-Rs

sinn3r
post 15 Aug 2018, 15:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Salutare colegii, vin si eu cu o intrebare legata de montarea unor praguri de Clio 2 RS Bicorp pe un Clio 2 Non-RS.
Am pragurile, aripile, bara fata, bara spate de clio 2 RS.
Pana aici toate bune (mai putin carenajele care nu se gasesc la preturi normale doar prohibitive, dar le adaptez pe ale masinii, chiar daca va ramane putin loc liber la bara fata, oricum asta este alt capitol )

Asadar am pragurile plus acei suporti de fixare a pragului sau pe care vine pragul montat.
Ideea e ca am de dat gauri pentru a fixa acei suporti cu nituri de 6 mm cred. Nici asta nu ar fi o problema (nituri se gasesc, burghiu este, masina de gaurit este, sealant pentru eventualele urme de rugina este smile.gif) ).
Problema e cum prind eu acei suporti daca nu am ceva urme sau locuri marcate unde sa stiu ca pot sa dau gaura sa prind suportii ?
Ar trebui cumva sa prind acei suporti in linie dreapta astfel incat dupa fixare pragurile doar sa se clipseze si sa fie prinse in partea din fata si in partea din spate cu 2 suruburi.

Deci cum ar trebuii sa procedez astfel incat sa pot prinde acei suporti in linie dreapta ? Nu de alta dar daca ii prind stramb o sa stea pragurile cu burta si o sa arate ca pixul, si dupa aia trebuie sa dau alte gauri... nu prea as vrea sa ciuruiesc partea de jos a masinii smile.gif).

Atasez si o poza de exemplificare gasita pe un site plus o schema de cum trebuie sa fie clipsat pragul, dar nu prea da amanunte, cu toate ca acestea sunt deja prinse/montate pe masina. Masina in cauza fiind un Clio 2 RS.

Daca aveti idei, recomandari sau orice alta metoda care poate fi folosita sa prind pragurile as ramane recunoscator.

Si inca ceva ... nu veau sa le prind nici cu kit montaj, nici cu poxipol nici cu orice alt lipici/glue etc.
Vreau sa fie cat mai aproape de OE.

Multumesc.

This post has been edited by sinn3r: 15 Aug 2018, 15:06


Attached thumbnail(s)
Prindere_Suporti.jpg ( Size: 122.43k ) Number of downloads: 115
fittingsideskirtcopy.jpg ( Size: 23.43k ) Number of downloads: 116


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 17 Aug 2018, 10:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




Eu zic sa pui suportii pe prag (side skirt) si sa pui banda dublu adeziva pe suporti, lipesti pragul cum iti convine pe masina, apoi vezi cum reusesti sa scoti pragul de pe suporti si astfel vei avea suportii pe pozitie.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinn3r
post 20 Aug 2018, 10:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 28 March 12
From: Cluj-Napoca




Nu zici rau ce zici tu acolo smile.gif).
Multam de idee.


--------------------
Renault Clio 2 / 1.6 16V 2003 / Initiale - CJ133PVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:02
Dacia