Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.33 tce 140cp, Pareri -impresii

Pufanul
post 23 Mar 2019, 17:23
Post #241


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 March 19




Salut,

Ma gandesc sa achizitionez un Megane Sedan 1.3 GPF 140 EDC, echiparea intens, insa am retineri asupra cutiei de viteze automate.

Este cineva pe aici cu aceasta cutie de viteze automata? Voiam sa stiu daca este ok sau nu, daca are scapari sau pierde putere, cat de "lin" schimba vitezele.
Motorul am inteles ca este bun.

Din pacate nu am gasit aceasta configuratie cu cutie automata pentru drive test si as dori sa imi dau comanda de o masina saptamana aceasta.

Oscilez intre acest Megane si un Hyundai i30 fastback 1.4 140 DCT.

Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane IV Intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 23 Mar 2019, 19:12
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.512
Joined: 18 May 17




Aici nu , dar pe topicul de pareri utilizatori megane IV sunt mai multi posesori de EDC.


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianradu37
post 23 Mar 2019, 20:00
Post #243


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 2 January 19




Buna seara. Majoritatea celor de pe forum sunt 1,5 cu edc. Am eu varianta 1,3 140cp intens cu Edc. Am luat-o fara drive test ca nu aveau decat diesel cu cutie manuala. Personal sunt f multumit de cutie, schimba impecabil - primele 2 sunt cam scurte, dar sunt totusi 7.Am aprox 3000 km, nu am simtit nici un gol de putere cum am citit pe o gramada de teste pe youtube ( dar erau diesel cei drept). Abia se simte cand schimba treapta, mai ales daca mergi usor. Schimba functie de cum accelerez- o iei usor schimba pe la 2000, te dai un pic la ea se duce pe la 2500, 2700.De curand am incercat si modul sport, imi place si mai mult.Deja nu imi mai place cutia manuala, mai merg doar de nevoie. Din pct meu de vedere face toti banii si nu as mai cumpara manuala chiar daca am condus manuale mai mult de 20 ani.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.6
Megane 4 Sedan 2018 1.33 tce 140 hp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 23 Mar 2019, 21:28
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




ca paranteză, as mentiona faptul ca dct ul coreenilor este inferior edc ului, iar cutia asta a avut pb doar la gt uri..asa ca n ai dc sa ti faci griji. Ca sa ti faci cat de cat o idee, incearca test drive cu altceva din gama renault (kadjar, captur, clio) sigur ar tb sa gasesti...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bayek
post 23 Mar 2019, 21:39
Post #245


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 19 March 19




QUOTE(Pufanul @ 23 Mar 2019, 17:23)
Salut,

Ma gandesc sa achizitionez un Megane Sedan 1.3 GPF 140 EDC, echiparea intens, insa am retineri asupra cutiei de viteze automate.

Este cineva pe aici cu aceasta cutie de viteze automata? Voiam sa stiu daca este ok sau nu, daca are scapari sau pierde putere, cat de "lin" schimba vitezele.
Motorul am inteles ca este bun.

Din pacate nu am gasit aceasta configuratie cu cutie automata pentru drive test si as dori sa imi dau comanda de o masina saptamana aceasta.

Oscilez intre acest Megane si un Hyundai i30 fastback 1.4 140 DCT.

Multumesc anticipat!
*


Exact intre astea doua am oscilat si eu. E foarte frumos si fastback, arata foarte bine masina. Pana la urma am mers pe varianta Megane din considerente de spatiu in spate, m-am gandit la familie, plus portbagaj mai mare. Si pretul e mai bun la Megane, la aceleasi dotari. Dezavantajul la Megane e ca vine un pic mai greu masina, intre 2 si 3 luni, Hyundai venea in max o luna, dar asta depinde sibde perioada in care o comanzi, adica de noroc.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens TCe 140 EDC GPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pufanul
post 24 Mar 2019, 15:43
Post #246


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 March 19




Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Sunt cam 80% sigur ca voi merge pe varianta Megane Sedan 1.3 140cp EDC.


--------------------
Renault Megane IV Intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B03VYV
post 24 Mar 2019, 22:33
Post #247


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 28 July 18
From: Bucuresti




Salut,

Hyundai nu am condus automata, dar pot sa iti zic de asta de pe Megane, ca o conduc zilnic. Este orientata pentru confort, cum e si normal pentru o masina ca asta, dar poate sa duca si reprize de condus mai energic (atentie, mai energic, nu sportiv). Primele 2 trepte sunt scurte, ca sa ai un demaraj bun si sa o tina in cuplu. Primele doua schimbari de trepte se simt. Nu smuceste, dar o pauza clar exista. Cine zice ca nu se simte, inseamna ca nu a mers cu o cutie cu adevarat rafinata. Dar nu iti iei masina asta ca sa faci liniute, pana la urma. Pentru drumuri lungi este perfecta, tine motorul in turatii joase, raspunde bine la kick-down si schimba foarte lin treptele superioare. Ce ma enerveaza la cutia asta, fata de altele, e ca necesita ceva timp de acomodare, in sensul ca nu pleaca inainte instant ce ai ridicat piciorul de pe frana (parca ezita), iar daca nu apesi foaaarte lin acceleratia, obtii un demaraj fortat si masina se ridica de bot (ca atunci cand ridici brusc ambreiajul la manuala si iti moare motorul, doar ca pe asta esti safe). Modul manual e inexistent, nu tolereaza nimic din ce inseamna subturat sau supraturat, ceea ce il face inutil.
Pe Ford Focus, aceeasi cutie mi s-a parut mult mai bine optimizata, din orice punct de vedere. Nici eu nu am avut posibilitatea sa testez combinatia asta de motor+cutie inainte sa o cumpar. Stiam in mare despre ce e vorba si nu mi-am setat asteptari prea sus. Ce-i drept, nici nu mi le-a depasit, dar e ok pentru cat am nevoie.
E o parere subiectiva, fiecare vede lucrurile in felul lui. Comparatii sunt multe, dar pretul, designul si dotarile fac din aceasta masina un compormis bun.


--------------------
Renault Megane I 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pufanul
post 24 Mar 2019, 23:57
Post #248


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 March 19





B03VYV, multumesc pentru parere.
Personal, eu asta caut acum: o masina orientata pe confort si consum redus. Nu sunt genul de persoana care sa conduca sportiv si voi folosi masina doar pentru excursii sau deplasari lungi.
Pentru oras folsesc bicicleta deoarece este mult mai practica si mult mai rapida.

Acum sper sa fie si fiabila pe termen lung. Am tot citit pe aici diverse probleme legate de zdronganitul diverselor componente si probleme legate de stropitorile de parbriz.

Pana la urma cred ca astea se pot rezolva si pe garantie. Imi place masina pentru ca m-am simtit confortabil in interior si la pretul acesta ofera cele mai multe dotari de siguranta si confort.

This post has been edited by cj98czh: 25 Mar 2019, 09:01


--------------------
Renault Megane IV Intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2019, 09:02
Post #249


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu mai dati quote la postul de deasupra, nu transformati topicul asta in versus ... va rog cititi si respectati regulamentul !


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 25 Mar 2019, 10:41
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




cum adica nu permite mersul subturat sau turat in modul manual? eu nu am astfel de pb...dc doresc sa merg doar cu a 3 - a la 5000 sau 5500 rpm...asa merg...ca idee


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 25 Mar 2019, 12:33
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Nu stiu ce ar vrea el de la manual, sa i se opreasca motorul eventual la turatie mica sau sa ii sara pistoanele prin capota la turatie mare. Cutia are protectie chiar si in modul manual dar e destul de flexibila.
Da, trebuie putina acomodare pentru ca nu raspunde instant, dar atunci cand o dai in sport raspunde aproape instant si masina devine foarte dinamica. Eu unu merg cu ea pe neutru si mi se pare ca se misca foarte bine.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 25 Mar 2019, 14:54
Post #252


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




@B03VYV & RveMO

Voua vi se intampla uneori la o franare ceva mai puternica, cand masina ajunge aproape de oprire, sa simtiti un mic soc ca si cum ar decupla in ultimul moment ambreiajul?


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 25 Mar 2019, 15:20
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Nu. Singurele socuri le am cand accelerez tare si ma razgandesc. Da sa plece si apoi taie si da in nas oarecum. Pe decelerare nu ar trebui sa fie probleme pentru ca frana de motor e aproape inexistenta. Se opreste mai de graba din frecare si rezistenta pe care o pune aerul decat de la motor. Mi-ar fi placut sa aiba o frana de motor mai puternica si eventual sa economiseasca si mai mult carburant la anticipare. De asta se si duc placutele mai repede la automata ca oricat ai vrea tu sa anticipezi traficul nu franeaza singura cu motorul si esti obligat sa calci frana de picior.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2019, 15:33
Post #254


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la anticipare consumul de carburant este 0 ... mai putin de atat nu are cum .... repet atat timp cat nu ai pedala apasata iar masina este in miscare ... injectia este oprita ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 25 Mar 2019, 17:21
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




QUOTE(RenaultR27 @ 25 Mar 2019, 14:54)
@B03VYV & RveMO

Voua vi se intampla uneori la o franare ceva mai puternica, cand masina ajunge aproape de oprire, sa simtiti un mic soc ca si cum ar decupla in ultimul moment ambreiajul?
*


La mine se mai simte. Uneori și în frână de motor și pe accelerarile puternice.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 25 Mar 2019, 19:33
Post #256


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




@RveMO & @gerula2006 Va multumesc!

La mine doar in frana si extrem de rar in frana de motor.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B03VYV
post 25 Mar 2019, 22:21
Post #257


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 28 July 18
From: Bucuresti




Da, mi s-a intamplat de cateva ori pe franare mai puternica pana aproape de oprire. Am mai intalnit si la altele comportamentul asta.

This post has been edited by cj98czh: 25 Mar 2019, 22:32


--------------------
Renault Megane I 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2019, 22:33
Post #258


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cj98czh @ 25 Mar 2019, 09:02)
nu mai dati quote la postul de deasupra, nu transformati topicul asta in versus ... va rog cititi si respectati regulamentul !
*



vad ca nu se pricepe ... la urmatoarele incepem cu warn ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 26 Mar 2019, 17:58
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




QUOTE(cj98czh @ 25 Mar 2019, 15:33)
la anticipare consumul de carburant este 0 ... mai putin de atat nu are cum .... repet atat timp cat nu ai pedala apasata iar masina este in miscare ... injectia este oprita ..
*


Atunci computerul de bord nu indica bine. Cand esti aproape de viteza de oprire imi arata pentru cateva secunde consum de 3-4, inclusiv atunci cand franez. Teoretic asa ar trebui sa fie cum zici tu, dar pe computer arata altceva.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 5 Apr 2019, 10:59
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cris4331
post 2 May 2019, 05:47
Post #261


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 January 19




Va salut. Pe 22.04.2019 mi a venit noul megane 4 sedan 1.33 140 CP. Pana acum am mers 350 km numai in București iar astazi voi pleca munte si voi vedea cum se comporta la drum lung. Este destul de confortabil, motorul imi place cum trage iar ca defect din fabricatie este faptul ca dupa 40-50 km/h se aude renumitul "vâjâit" la conducta de ambreiaj. Din ce am citit pe topicuri se pare ca cei de la Renault nu prea "cunosc" aceasta problema desi f multi au raportat o. Astfel, am incercat ss remediez personal acel zgomot cu un "soricel" din plastic, prin aceea ca am legat acea conducta de ambreiaj, provizoriu, de conducta de frana fara a strange f tare si se pare ca sunetul a disparut in proportie de 60-70%. In prezent nu ma mai deranjeaza acel zgomot iar pe viitor poate voi gasi o solutie mai profi pt aceasta problema. Va doresc km cat mai multi cu noua achizitie si fara evenimente.


--------------------
Renault Megane sedan 2019, business, motor 1,33 cmc tce 140 gpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edi10000
post 2 May 2019, 07:07
Post #262


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 1 June 17




Sunt curios de sursele unde apare ca EDC-ul este peste DCT. Părerea personala este contrara, după ce am testat ambele cutii.


--------------------
Renault Clio 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kontrast
post 2 May 2019, 08:19
Post #263


Kontrast


Group: Members
Posts: 162
Joined: 12 February 09
From: Oradea




QUOTE(Cris4331 @ 2 May 2019, 06:47)
Va salut. Pe 22.04.2019 mi a venit noul megane 4 sedan 1.33 140 CP. Pana acum am mers 350 km numai in București iar astazi voi pleca munte si voi vedea cum se comporta la drum lung. Este destul de confortabil, motorul imi place cum trage iar ca defect din fabricatie este faptul ca dupa 40-50 km/h se aude renumitul "vâjâit" la conducta de ambreiaj. Din ce am citit pe topicuri se pare ca cei de la Renault nu prea "cunosc" aceasta problema desi f multi au raportat o. Astfel, am incercat ss remediez personal acel zgomot cu un "soricel" din plastic, prin aceea ca am legat acea conducta de ambreiaj, provizoriu, de conducta de frana fara a strange f tare si se pare ca sunetul a disparut in proportie de 60-70%. In prezent nu ma mai deranjeaza acel zgomot iar pe viitor poate voi gasi o solutie mai profi pt aceasta problema. Va doresc km cat mai multi cu noua achizitie si fara evenimente.
*



Ați putea vă rog să detaliați cu o poză? Ms.


--------------------
Renault Kadjar 2019 1.33 Tce -140 - ZEN + R-Link
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 3 May 2019, 11:05
Post #264


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Un review https://youtu.be/Yjh3H8oIkIM proaspăt.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 3 May 2019, 11:27
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Ala nu-i review, e parere personala.

Review-uri obiective ( nu bune !) au francezii si chiar turcii....

Iar comentariile de la clip sunt de vis, seamana a forum....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 May 2019, 11:37
Post #266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Pai din ce se vede pe video, Megane-ul e semnificativ mai lent decat QQ de 160 cai cu EDC7, mai ales de la 120kmh in sus.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
optre1
post 8 May 2019, 11:18
Post #267


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 March 18




QUOTE(AirRrr @ 9 Dec 2018, 15:54)
Pai de mers cu masina in service am fost si nu au gasit nimic. Acum ma gandesc sa fie chiar atat de batuti in cap sa il monteze invers ?!?! ...dar bine nimic nu e imposibil
*



Rontaitul ala se aude si la mine in mers. Am fost la meridian vest, au zis ca e un "zgomot tehnic" si ca se transmite prin "conducta de ambreiaj" . M-am obisnuit cu el pana la urma dar la mine nu face la fel de urat ca la tine.

Eu am megane 4 sedan tce 1.2 130hp

This post has been edited by optre1: 8 May 2019, 11:19


--------------------
Renault Megane IV Tce 1.2 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 10 May 2019, 12:19
Post #268


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




Salut,

Sunt proaspăt proprietar de megane sedan 1.33 140cp Edc7 intens.

Am o întrebare care ma frământă, am cautat prin forum da nu mi-e clar.
Cutia se lasă în D la semafor cu picioru pe frana? Citisem pe alte forumuri din afara ca aceasta cutie 7dct300 decupleaza automat ambreiajele atunci când ești în D și apeși frana mai puternic, pentru a evita învingerea ambreiajelor.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rundas
post 10 May 2019, 12:28
Post #269


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 12 March 19




@andrew202

Bine ai venit.

Poate o privire prin topicul acesta te va lămuri: https://www.reno.ro/Cutia-automata-EDC-Renault-t311426.html

Să o folosești sănătos!!!


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 2019, 1,3 140 EDC :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew202
post 10 May 2019, 17:56
Post #270


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 5 May 19




Mulțumesc frumos!
M-am lămurit.

Încă o întrebare: se poate dezactiva în vreun fel rabatarea automata a oglinzilor? Gen sa nu se mai rabateze de fiecare data.. Nu cred ca vor tine mult timp motorasele alea.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 1.33 TCE EDC7 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:38
Dacia