Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
16 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce facem cu banii, a trecut criza?

neumann
post 1 Dec 2016, 18:07
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




urmeaza un crah bursier sau ceva? Aurul creste?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 1 Dec 2016, 18:22
Post #212


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Creste. Am uitat anul trecut 4 grame dupa soba si cind mi-am adus aminte, erau 5.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 1 Dec 2016, 20:11
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Ce drojdie folosesti?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Dec 2016, 11:21
Post #214


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Te gandesti sa investesti? rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Dec 2016, 13:13
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




daca e drojdie de calitate, da. Dar neaparat binecuvantata in manastiri belgiene, de preferat, da merge si din Olanda.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vascrist41
post 9 Dec 2016, 17:11
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 December 16




Am jucat cativa ani la bursa pe actiuni, dar in ultimul an castigurile au fost foarte mici.
Nu mi-a placut ca trebuie sa ai multa rabdare, si e rentabil daca ai sume foarte mari de investit.
In schimb pe termen scurt am testat, produse structurate, pe aur, unde variatile pot fii si 15-20-30% pe zi. Pentru cine vrea sa faca speculatii, recomand


--------------------
Dacia Logan 2015 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Dec 2016, 23:22
Post #217


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nevasta stie ca pui verigheta la bursa?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 12 Dec 2016, 14:23
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(vascrist41 @ 9 Dec 2016, 18:11)
Am jucat cativa ani la bursa pe actiuni, dar in ultimul an castigurile au fost foarte mici.
Nu mi-a placut ca trebuie sa ai multa rabdare, si e rentabil daca ai sume foarte mari de investit.
In schimb pe termen scurt am testat, produse structurate, pe aur, unde variatile pot fii si 15-20-30% pe zi. Pentru cine vrea sa faca speculatii, recomand
*



par lezevu fracaise, monsieur?

QUOTE
Saptezeci de kilograme de aur in valoare de 2,5 milioane de euro au fost furate luni in Franta, dupa ce patru persoane au jefuit o masina de transport, scrie AFP.

Atacul a avut loc in jurul orei 08,00 GMT in apropiere de Lyon, la iesirea de pe o autostrada.

Cei patru hoti au venit cu doua masini, au blocat furgoneta, au inchis cele doua persoane care insoteau transportul in spatele dubei si, inainte de a pleca cu una dintre masinile cu care au venit, au incendiat-o pe cealalta.

Prada are o valoare de piata de circa 2,5 milioane de euro, la cotatia actuala.

Cel mai recent jaf de acest tip a avut loc pe aceeasi autostrada, la un punct de taxare. In martie 2015, 15 indivizi au reusit sa fure bijuterii in valoare de 9 milioane de euro.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Dec 2016, 16:25
Post #219


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Se duce dracu' cjrsul aurului la negru! Cumparati zinc!


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 12 Dec 2016, 16:43
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




am io un dil cu cupru. Detalii pe pm


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Feb 2017, 15:43
Post #221


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Inceput de 2017.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tivolis
post 22 Feb 2017, 17:07
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 February 17




indicele BET-FI a avut o evolutie extrem de slaba si foarte fluctuanta in 2016.

Informatii exacte si grafice pe 5 ani in urma, nemanipulate de diversi agenti de vanzari, se pot obtine pe siteul bvb

This post has been edited by tivolis: 22 Feb 2017, 17:07


--------------------
dacia berlina 1988 - 2b2394
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Feb 2017, 17:55
Post #223


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Daca ai cumparat in 4 ianuarie 2016 (sau in perioada aia), si doar sif-uri (ca zici doar de Bet-Fi), da, a fost nasol. Cine drec' e atat de tampit sa cumpere doar sifuri?!
Partea cu "fluctuanta" implica o pozitionare corecta (cash sau actiuni), si e de dorit, decat o monotonie.
Graficele alea de pe situl bursei sunt pistol cu apa, nu-ti permit nici o analiza tehnica.

Daca stii* pe-aici pe forum vreun agent de vanzari (indiferent daca incearca sa manipuleze sau nu), te incurajez sa-i dai report.


*Presupun ca nu, ca de-abia ce ti-ai facut azi contul, ca sa ne informezi ce prost au mers sifurile anul trecut.
Ceva credite in chf la raivarzan ai?
rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tivolis
post 23 Feb 2017, 11:05
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 February 17




Eu vreau doar sa spun ca situl citat nu reprezinta o buna sursa de informare. Pentru a exemplifica, astazi au un articol pe prima pagina cu titlul "Romanul care a facut primul bar din lume cu shoturi si muraturi pentru reabilitarea clientilor".

Situl bvb - bursei de valori Bucuresti contine graficele oficiale, este oficial si poarta raspunderea pentru informatiile oferite clientilor.

Nu inteleg, totusi, de unde atata agresivitate. Ce anume ati dorit sa spuneti prin "Ceva credite in chf la raivarzan ai? Am spus ca foarte probabil, articolul citat de dumneavoastra este unul platit de agenti de vanzari. Imi pare rau daca va-ti simtit personal.


--------------------
dacia berlina 1988 - 2b2394
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 23 Feb 2017, 11:07
Post #225


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Recomand Bursa de Pariuri On si Of line. Orice tîrtă se poate imbogati acolo.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Feb 2017, 12:36
Post #226


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(tivolis @ 23 Feb 2017, 11:05)
situl citat nu reprezinta o buna sursa de informare. Pentru a exemplifica, astazi au un articol pe prima pagina cu titlul "Romanul care a facut primul bar din lume cu shoturi si muraturi pentru reabilitarea clientilor".

Situl bvb - bursei de valori Bucuresti contine graficele oficiale, este oficial si poarta raspunderea pentru informatiile oferite clientilor.

Ce anume ati dorit sa spuneti prin "Ceva credite in chf la raivarzan ai? Am spus ca foarte probabil, articolul citat de dumneavoastra este unul platit de agenti de vanzari. Imi pare rau daca va-ti simtit personal.
*


Ce-are una cu alta? Era un articol comparativ, facut de-un jurnalist. Orice sursa de informare e buna si utila, in masura in care poti exfolia subiectivismul si eventuala manipulare (pe care o practica toate siturile, inclusiv agentii mari de presa), de samburele de adevar.
Situl bvb are cateva "bube" mari: e cam stufos, prezinta date intarziate cu cel putin 15 minute (ceeace poate fi enorm), nu furnizeaza decat prea putine stiri legate de emitenti, iar graficele, cum am spus, sunt mai mult decat "subtiri". Un investitor care are pretentii nu se bazeaza pe graficele lor, de speculatori nu mai vorbesc. Bursa nu-i chiar pt. oricine.

Nu cred ca cineva isi face cont pe un forum auto ca sa aiba primele postari in "zona financiara". Mie imi (sau sa zic "i-mi", ca sa va parafrazez?) pareti a fi clona unui anumit user (aflat la "odihna", pt. vreo doua saptamani) care are un dinte contra investitiilor, bancilor (in general, raivarza in special) si a celor care nu-s de aceeasi parere politica cu el. Daca nu-i asa, imi cer scuze pt. "agresivitate".


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tivolis
post 23 Feb 2017, 14:58
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 February 17




Domnule, mai enorm de 15 minute intarziere e articolul amintit de dumneavoastra din wall-street.

A-ti putea suferi de o usoara psihoza daca vedeti peste tot utilizatori cu opinii politice diferite de ale dvs. O vizita la doctor poate fi preventiva.



--------------------
dacia berlina 1988 - 2b2394
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Feb 2017, 15:19
Post #228


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Merci p-t. recomandare.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tivolis
post 24 Feb 2017, 15:21
Post #229


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 February 17




Nu inteleg domnule cum ar putea fi cineva impotriva bancilor. Cand ele ne dau bani. Mai exact ne iau banii si ni-i dau inapoi, retinandu-ne numai un comision de 4%

QUOTE
Statul roman tocmai s-a imprumutat 300 de milioane de lei de la banci, sub forma de obligatiuni emise pe 10 ani, la un randament de 4,07% pe an.
Evident, nu se va opri aici. Suma de care vorbim este un micut aperitiv, fata de cele cca 15 mld euro necesare pentru sustinerea cheltuielilor bugetare si a investitiilor prognozate in bugetul anual 2017. Si nici dobanda nu se va opri din crestere, data fiind cresterea riscului de tara, care evolueaza in sus, dar putin vizibil, pe fundalul turbulentelor din ultima luna.
Am facut o verificare a dobanzilor pe care bancile le platesc pentru depozitele in lei ale populatiei.

Plaja incepe de la 0,30%, la ING si 0,35% la BCR (lucratorii deosebit de inteligenti din marketingul acestei banci au denumit acest depozit "succes BCR" ...) la 1,35% pe an la banci mici sau de nisa. Exista si un depozit cu 2% dobanda, dar este oferit de o banca de care inca nu am auzit - TBI Bank. In regula generala, bancile mari, sistemice, au dobanzi de 0,6-0,75%.


--------------------
dacia berlina 1988 - 2b2394
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Feb 2017, 15:35
Post #230


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pai ar trebui sa-i intrebati pe reprezentantii bancilor de ce ofera dobanzi de rahat (0.3-0.7%/an) la depozite, si nu sunt institutii de binefacere, care sa ofere imprumuturi fara dobanda.
In ultimii ani cred ca n-a afirmat nimeni p-aici ca depozitele la banci ar fi o investitie buna. Cerere si oferta, deh. Nimeni nu-i obligat sa fie clientul unei banci (nici actionar, evident).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 14 Mar 2017, 17:02
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.057
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Din surplusul de bani pe care-i dă PSD în plus( cică 50% până în 2020) că mariri de salarii la bugetari ce credeți ce se va întâmpla cu ei? Oamenii se duc la bancă și o să facă credit pt casa iar modul acesta bineînțeles că prețul locuințelor o să crească. Deci măririle vor fi cumva anulate de evoluția pieței , a cursului de schimb și a creșterii dobânzilor.
În ceea ce privește consumul... Evident preturile vor creste și acolo. Deja pentru o mașina compacta care acu 10 ani costa 12000 euro acum se cer înspre 17000 cu dotări echivalente. Adică cu 50% mai mult sa zicem...

Eu zic că în real creșterea de salarii va fi undeva la maxim 20%. Ce credeți ?

This post has been edited by axabrt: 14 Mar 2017, 17:07


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 29 Mar 2017, 06:49
Post #232


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(axabrt @ 14 Mar 2017, 17:02)
Deja pentru o mașina compacta care acu 10 ani costa 12000 euro acum se cer înspre 17000 cu dotări echivalente. Adică cu 50% mai mult sa zicem...
*


Deci PSD-ul a crescut preturile masinilor pe plan mondial?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Mar 2017, 17:04
Post #233


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ieri m-am contrazis c-o economizda, plecand de la articolul asta (si altele asemanatoare) pe tema notiunii de randament.
Chestia e asa: cum plm poti sa afirmi ca dividendele asigura un randament de x%, cand e vorba de actiuni, si nu de obligatiuni (randamentul obligatiunilor e in dexul ala, in josul paginii)?! La obligatiuni e mai simplu, cunosti pretul la scadenta si dobanda. In schimb, la actiuni, daca o companie da dividende, se fixeaza un pret al dividendului, o "data de inregistrare" si o "ex-date", data la care daca cumperi actiuni, nu mai poti beneficia de dividende din profitul pe anul trecut. Regula nescrisa e ca la data ex-dividend, pretul actiunilor scade (normal, de vreme ce, daca le aveai c-o zi inainte beneficiai de dividend, asa nu), de obicei cu o valoare mai mica decat cea a dividendului, dar uneori si cu mai mult decat dividendul, depinde cati se inghesuie la vanzare.
Dupa parerea mea, as zice ca avand in vedere ca nu se stie cu cat va scadea pretul unei actiuni in data ex-dividend, strict d.p.d.v. tehnic, as vorbi de "randament" doar ca diferenta intre pretul actiunii la data ex-div. 2017 si pretul actiunii la data ex-div. 2016, sau in orice caz doi ani consecutivi, aceeasi data. In cel mai bun caz, daca la data ex-div. scad mai putin decat valoarea dividendului, pot accepta ca pe un randament diferenta aia de pret (intre dividend si scadere).
Cucoana cica nu, ea (si restul economistilor?, ziaristilor) il calculeaza ca dividend raportat la pretul actiunii x 100, in ideea ca va pastra actiunile pana la pulivara.
I-am zis ca nu m-am insurat cu ele, la data ex-div le vand (de vreme ce tot iau dividende), si investesc in altele, cu alte date (ulterioare) de inregistrare pt. dividend sau actiuni gratuite.

Economistii, ce parere aveti?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2017, 18:33
Post #234


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




În general bună, da' munca cinstită e mai sigură.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 29 Mar 2017, 19:01
Post #235


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pe mine ma doare-n basca, n-am actiuni decit la Apple.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Mar 2017, 19:28
Post #236


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(DragosP @ 29 Mar 2017, 18:33)
munca cinstită e mai sigură.
*


Daca insinuezi ca asta ar fi o munca necinstita, inseamna ca ai o viziune cam... limitata asupra notiunii de munca. Nu toata lumea munceste pt. altii. Parca ziceai ca esti inginer, eu la fel (chiar daca nu mai practic) - de-aia am vrut sa aud o parere de economist asupra notiunii de "randament". Pe nea Corbex (ca utilizator de Apple) cred ca l-a plictisit explicatia mai lunga dar am facut-o pt. cei care n-au habar de actiuni si dividende.
Cine are deci dreptate?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 29 Mar 2017, 19:35
Post #237


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Confirm afirmativ.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Mar 2017, 19:41
Post #238


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ca am dreptate? Asta stiam. tongue.gif
Alta parere? Merci, adjudecat!


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Mar 2017, 19:59
Post #239


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(maho @ 29 Mar 2017, 17:04)
I-am zis ca nu m-am insurat cu ele, la data ex-div le vand (de vreme ce tot iau dividende), si investesc in altele, cu alte date (ulterioare) de inregistrare pt. dividend sau actiuni gratuite. Economistii, ce parere aveti?
*



Nu prea ma pricep, dar, daca iei alte actiuni (cum-div, intrucat zici ca au date ulterioare de inregistrare a dividendelor), e clar ca platesti deja pentru viitoarele dividende. Merita sa te bazezi pe posibilitatea (teoretica) ca pretul actiunilor vandute sa fi scazut cu mai putin decat dividendele (pe actiune) platite? Plus ca mai ai si costuri de tranzactionare.

In teorie, m-as uita mai degraba la yield, adica m-as raporta la pretul actiunii. Ca degeaba doua actiuni diferite platesc aceleasi dividende, dar pretul uneia e dublu fata de cealalta. Si mi se pare important si castigul de capital. N-as avea o problema sa iau dividende mici pentru niste actiuni care cresc ca Fat Frumos.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Mar 2017, 20:12
Post #240


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




De obicei scad mai putin decat dividendul, pt. ca (tot de obicei) mai scad si in zilela (sau chiar lunile, chiar daca nu non-stop) urmatoare, cam pana spre sfarsitul verii; cam e o vorba nu neaparat confirmata intotdeauna: "sell in may and go away". Nu ma consider speculator, sunt de cursa lunga, dar asta nu inseamna sa nu le misc din cand in cand. Zic ca merita sa platesc pt. viitoarele dividende, mai ales cand prind un context de scadere favorabil, la niste companii care au anuntat dividend bun.
Comisionul de tranzactionare e relativ mic, 0.5% din valoarea tranzactionata.
Normal ca ma raportez si la yield, dar cum am zis (si i-am zis-o si cucoanei), nu ma insor cu ele. In anii 2005-2007 au crescut ca fat-frumos, dar vremurile alea s-au dus, acum ma bazez SI pe dividende, si cat se poate din crestere. In ziua de azi, actiunile la companiile solide si fara riscuri nu cresc ca fat frumos... la alealalte ("petarde") nu cumpar.

30 Mar 2017, 12:50:

L.e.: de fapt, vad ca yield-ul ar fi cea mai buna traducere a "randamentului", si se presupune ca pastrezi actiunile "n" ani (ceeace nu fac) si ca dividendele sunt si vor fi relativ constante de-a lungul celor "n" ani (putin probabil).


This post has been edited by maho: 30 Mar 2017, 11:50


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:30
Dacia